ПОРТРЕТ ПРОФЕСІЇ
БЛОГИ
ОПИТУВАННЯ
НАШІ ДРУЗІ |
Портрет професії. Воєнний розвідник
7 вересня 2021 року українська воєнна розвідка відзначає 29-у річницю створення. За цей час відомство стало взірцем патріотизму, професіоналізму та гордістю для держави. С.К: Ви провели десятки спецоперацій проти ворога, на Вас вчинено не один замах на життя, Ви користуєтесь неймовірною повагою серед своїх колег. Розкажіть трішки про свій бойовий шлях та свою участь у війні. К.Б: Свій життєвий шлях я обрав ще в дитинстві. Я твердо вирішив стати військовим, тому по закінченню школи я поступив до Одеського військового інституту, факультет «аеромобільних військ» на той час називався, який і закінчив. Після закінчення я розпочав службу на офіцерських посадах у спеціальному підрозділі Головного управління розвідки Міністерства оборони України, де я прослужив досить тривалий час. У цьому підрозділі я і застав початок війни.
К.Б: Так, авжеж.
К.Б: Особисто для мене та багатьох моїх колег по спецпідрозділу не було якогось зляку, коли ці події почались. Навпаки, ми всі хотіли швидше вступити в бій на захист нашої держави. Проте політичне керівництво нашої держави у той час не поспішало застосовувати нас у подіях, які стосувались захоплення Автономної республіки Крим російськими військами. Я як і тоді, так і зараз повторююсь – це була велика помилка, яка коштувала нам втрати величезної частини нашої території, і в принципі з цього почалась вся війна на Донбасі. Бо якщо тоді була би застосована сила, імовірніше за все, цього б далі не було. Ось в таких умовах ми зустріли ті часи.
К.Б: Так. Треба розуміти, що у Головному управлінні розвідки були професійні військові, тут не було так би мовити срочників – людей, призваних по мобілізації. Тут були всі професійні військові. Всі займались абсолютно різними справами, але ніхто не сумнівався, що треба застосовувати підрозділи.
К.Б: Було чітке розуміння, що це дії Росії, про це доповідалося неодноразово і напередодні, за багато років, що Росія готує цей план. Політика того часу забороняла нам, і це є фактом, працювати по Росії. Тому вся робота по Росії велась виключно в межах Криму, більша її частина. Але навіть та невелика за обсягом робота показувала чітко, що Росія готується до захоплення цієї території. Іще раз підкреслюю – це неодноразово доповідалось.
С.К: У нас є питання про час за президентства Януковича, коли вся стратегія України була спрямована на дружбу з Росією, коли Росія не розглядалась як ворог. І Ви кажете, що у молодого офіцерського складу було чітке розуміння і, більше того, це доповідалось вищому керівництву держави. Скажіть, як би Ви охарактеризували той період за президента Януковича, коли міністром оборони навіть був російський громадянин? К.Б: Ви, в принципі, самі відповіли на всі питання – міністр оборони був громадянином Російської Федерації. Робота по Росії заборонялась, невеликим виключенням була Автономна республіка Крим, де на той час був наш розвідувальний центр. Він давав певні дані в межах території АРК по діяльності Росії. Навіть з тієї інформації було чітке розуміння, що Росія готується до захоплення території України. При чому, це не обмежувалось лише Кримом або Сходом України. Росія готувалась і продовжує готуватись до серйозної анексії території України.
К.Б: Початок війни я зустрів у підрозділі спеціального призначення. Займались ми здебільшого питаннями саме військової розвідки. Як Ви вже самі згадували, армія була паралізована і питання, які мали вирішувати звичайні розвідувальні підрозділи Збройних Сил, дуже сильно просідали. Тому ми допомагали у вирішенні цих питань. Так пройшов майже весь 2014 рік. Далі вже ситуація почала трохи змінюватись і ми більше почали займатись роботою, притаманною саме нам: розвідувальні, агентурні операції, диверсії і так далі.
К.Б: Для мене було великою честю, коли Президент призначив мене на цю посаду. Я щиро вдячний йому за таку довіру. Які очікування на майбутнє? Це реформування системи воєнної розвідки і набуття набагато більших спроможностей по її застосуванню саме за кордоном. Тому що ця гілка була так само майже повністю зруйнована.
К.Б: Зміни потрібні і вони своєчасні. На жаль, досить тривалий час система Збройних Сил жила недореформованим радянським минулим. Якби відбувся повний перехід на стандарти НАТО – можливо ситуація була б інша.
К.Б: Я би змінив формулювання. Мені дуже це приємно чути, але не я пролобіював закон, а ми прийняли участь у створенні цього закону і його прийнятті. Це величезна сукупна робота й комітету з питань розвідки, й Офісу Президента, й інших наших колег із силових відомств. Тобто це гарний приклад командної роботи. Як допомагає цей закон? Я б сказав, що цей закон унормував певні питання нашої діяльності, які майже тридцять років просто нічим не регламентувалися. І їх можна було трактувати як буде вигідно для певних осіб в певний час, що на мою думку не зовсім правильно. Крім того цей закон допомагає пришвидшити реформування нашої системи, а також здобуття спроможностей, повторюся, тому, що цей закон унормовує нашу діяльність і ми можемо повною мірою на нього спиратись.
К.Б.: Давайте так, українська розвідка є хедлайнером в питаннях прийняття Західних стандартів та інтеграції у Західну систему. Кооперація із Західною розвідувальною спільнотою почалася дуже багато років тому – для розуміння, це більше десяти років, набагато більше. Певний час вона трошки стихала, потім більш активізовувалась. Проте, так чи інакше, вона досить тривалий період вже триває.
К.Б.: Я думаю, що так, це правильне формулювання.
К.Б.: Воєнна розвідка це один з головних, а можливо навіть й найголовніший аспект воєнної безпеки, тому що головне завдання воєнної розвідки – це завчасно попередити про наміри ворога про прийняття ним рішень по застосуванню його сил і засобів проти нашої держави. На всіх рівнях, від диверсійно-підривної діяльності до відкритої воєнної загрози.
К.Б.: Я вважаю, й це те чого я вимагаю від своїх підлеглих, що теперішній розвідник це по-перше, патріот і професіонал своєї справи. Абсолютно рівномірно мають бути розподілені ці поняття, бо без одного не буде іншого. Це людина з високим інтелектом, здатна приймати швидко та самостійно рішення. Тому, що в нинішній час прийняття рішень в багатьох операціях лягає на голову саме тієї особи, яка залучена до операції. На жаль, це реалії нашої війни. І не завжди це йде так, як показують у фільмах, написано в книжках, що йде доповідь, що: "В мене зміна обстановки", тут всі швидко думають, потім спускають відповідь на особу і вона щось пробує реалізувати. Ні, насправді в умовах суцільного моніторингу всіх мереж передачі зв'язку, буває дуже багато моментів, коли людина має приймати рішення особисто і саме під ці критерії ми спробуємо підводити наших працівників.
К.Б.: Я хотів би в це вірити, бо вважаю особисто, що це правильно. Прийняття рішень — це одна з головних рис, що має бути у будь-якого керівника, на будь-якому місці. Ініціатива в прийнятті рішень і готовність відповідати за неї.
К.Б.: Стосовно цієї евакуаційної операції – так, насправді, ключову роль у ній відігравало Головне управління розвідки. Наш підрозділ якраз і спеціалізується на подібних операціях. Для нашого спецпідрозділу Головного управління розвідки – це, в принципі, типове завдання. Там де багато підрозділів світу не наважаться на щось, тому що це підвищені ризики, у нас бачення зовсім інакше. Тому це і є запорукою того, що нам вдалося евакуювати ту групу журналістів, про яку так багато зараз розповідають у пресі. Проте, я хотів би сказати, що це була лише одна група, про яку так сильно розкрутили кампанію у ЗМІ. Були представники дуже багатьох правозахисних організацій світових, журналістських видань – USA Today, до прикладу, The Washington Post і інші. Саме ця історія, про яку усі згадують, – це другий етап виконання цього завдання. На першому було врятовано, якщо я правильно пам'ятаю, 83 особи.
К.Б.: Значних сил, проте ми в змозі проводити операції у будь–якому куточку світу, якщо це буде потрібно, і нам не потрібен нічий дозвіл, чи щось інше. Приймається рішення і воно буде виконане.
К.Б.: Це рішення було прийняте дуже швидко, за один день.
К.Б.: Мабуть тому, що цей Президент – єдиний, хто не боїться брати на себе відповідальність за подібні операції. Треба розуміти, що ця операція закінчилася, я вважаю, добре і правильно, але існує завжди ризик, що все піде зовсім інакше і за це потрібно буде відповідати. Тому багато попередників не наважувалися на це. На мій погляд, Україна продемонструвала, дала сигнал усьому світу, що вона є, по-перше – надійним партнером, на якого можна розраховувати у важкі часи. По-друге, продемонструвала усім, що незважаючи на усю критику, яка лунає, про яку неодноразово згадували, від багатьох, так би мовити, експертів, справи насправді зовсім відрізняються від цього. Україна насправді спроможна стати надійним і сильним партнером для багатьох Західних країн – для тих, хто готовий стати партнером для України.
К.Б: Для розуміння, наші службовці вивчають дуже багато різноманітних мов: це і східні мови, і західноєвропейські. Це всі абсолютно – від англійської і португальської до угорської і польської. Східні мови: це і фарсі, і дарі, і арабська мова класична, африканські діалекти, японська китайська – весь набір. Для наших співробітників не існує мовного бар‘єру. З усіма ми спілкуємось на рівні, немає жодної проблеми в комунікації.
К.Б: Не може людина, яка є громадянином України, не знати українську мову. Вона може знати безліч мов, хоч 50, 100 мов – скільки може, хай стільки і знає. Але офіційною є виключно українська мова.
К.Б: Західні партнери вчаться у нас формам і методам ведення війни проти серйозного супротивника. Не можна порівнювати військово-політичну міць Російської Федерації з якоюсь близькосхідною або африканською країною. Це зовсім інші умови. Вони не звикли вести свою діяльність в таких умовах і це одне з основних, на чому ми знайшли порозуміння і кооперацію. Ми надаємо їм свій досвід, а вони допомагають нам. Так це все і побудовано.
К.Б: По-перше, рівень співпраці не впав, а тільки підвищився. По-друге, все покаже час і у теперішньої влади певний час ще є. Побачимо, з якими здобутками прийдемо до наступних виборів. Я особисто певен, що ситуацію з нерозумінням нашого місця та ролі в системі НАТО ми зможемо подолати. Це проблема яка виникла дуже багато років тому і, на жаль, її ще не вирішив ніхто. Вірю в те, що нам це вдасться. Наші канали в соц. мережах:
Переглядів: 3696
Рекомендовані статті
Коментарів ще не додавалось! |
РЕКЛАМАФОТОНОВИНИФК «Карпати» нестандартно презентували нову форму та оголосили титульного спонсора – бренд «Львівське»
ВІДЕОНОВИНИЛистопадевий дрон у літунів
|
|||||||||||||||
РОЗСИЛКА НОВИН |