Блоги на БРІЗ | Юридичні консультації http://www.briz.if.ua/blogs/72 Блогер Юридичні консультації http://www.briz.if.ua/logo.gif http://www.briz.if.ua/square_logo.png Uk (c) briz.if.ua Tue, 02 Jun 2020 20:19:23 +0300 CMS 1 Система БПД запустила власний канал у TikTok http://briz.if.ua/blogs/718.htm http://briz.if.ua/blogs/718.htm Система безоплатної правої допомоги створила власний канал "PravoTok" у додатку 📱TikTok https://www.tiktok.com/@ualegalaid . Там будуть публікуватися короткі мобільні кліпи про права дітей.

"Діти - одна з цільових аудиторій системи безоплатної правової допомоги. Підлітки становлять певну частину користувачів нашої Facebook-сторінки, акаунту в Instagram, каналів у Telegram, на YouTube. ТікТок стає все більш популярним в Україні, і система БПД обов"язково маєте бути там, де є ваша аудиторія", - розповів заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

✔️Офіційно канал відкритий 1 червня, у День захисту дітей. Там вже є три відеоролики, в яких діти у креативній формі, доступними словами розповідають про свої права. Згодом на підписників сторінки чекають сюрпризи - контент для підлітків створюватимуть їхні улюблені зірки. На каналі також будуть проводитися челенджі на правову тематику.

☝️Підписуйтеся на сторінку "PravoTok" у TikTok. Бажаючі долучитись до каналу можуть зняти ролик про права дітей. Це може бути кліп, слоумо, відео з ефектами, дуети, скетчи - будь який формат відеоконтенту, що дозволяє додаток TikTok. Відео має бути коротким, тривалістю до 15 секунд, динамічне, озвучене українською мовою. Ролики мають бути зняті у вертикальному форматі. І ще умова - це мають бути раніше ніде не опубліковані відео. Надсилайте їх на пошту daria.shynkarenko@legalaid.gov.ua Найкращі відео будуть опубліковані на аккаунті системи БПД у TikTok https://www.tiktok.com/@ualegalaid

#ПраваДитини #ПравоваДопомога #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

]]>
Tue, 02 Jun 2020 16:52:03 +0300
Система БПД розпочинає Instagram-челендж «Права дитини» http://briz.if.ua/blogs/717.htm http://briz.if.ua/blogs/717.htm До Дня захисту дітей система безоплатної правової допомоги з 1 по 5 червня 2020 року проводить у соціальній мережі Instagram челендж "Права дитини". Мета акції - привернути увагу суспільства до стану захисту прав дітей в Україні.

"Минулого року до системи безоплатної правової допомоги звернулося понад 2,3 тис. дітей. Протягом січня-квітня цього року - понад 800 неповнолітніх. Діти мають право на особливий захист, і фахівці системи БПД готові у будь-яку мить прийти на допомогу кожній дитині", - зазначив заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

Ключовою вимогою участі дітей у конкурсі є відкритий акаунт в Instagram. Це може бути як акаунт самої дитини, так і її батьків.

Щоб стати учасником челенджу, необхідно завантажити фото або відео у сторіз із хештегом #правадитини. Слід зазначити найважливіше, на власну думку, право дитини. Необхідно також позначити сторінку Координаційного центру з надання правової допомоги @ualegalaid.

Кількість дописів необмежена, але це не впливає на результат конкурсу. Переможці челенджу отримають сувенірні подарунки від партнерів - Представництва ОБСЄ в Україні, Програми реформування сектора юстиції "Нове правосуддя" Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Будуть обрані 10 переможців за допомогою програми Random випадковим чином серед учасників челенджу.

#ПраваДитини #ПравоваДопомога #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

]]>
Mon, 01 Jun 2020 14:53:04 +0300
Фахівці правової допомоги знають як швидко стягнути аліменти http://briz.if.ua/blogs/715.htm http://briz.if.ua/blogs/715.htm

До одного із відділів бюро правової допомоги звернулась жінка із проханням якнайшвидше скласти заяву про стягнення аліментів.

Розповівши, що давно розлучена та виховує від попереднього шлюбу неповнолітнього сина, а чоловік жодним чином не цікавився життям дитини та не підтримує його фінансово - схвильована мати очікувала негайної допомоги.

При наданні первинної правової допомоги фахівчиня бюро повідомила жінці про те, що є можливість звернутися до суду з заявою про видачу судового наказу і таке звернення дасть очікуваний для клієнтки, позитивний результат. Спираючись на статтю 160 ЦПК України, судовий наказ може бути виданий якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів на дитину у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо ця вимога не пов"язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб Згідно з ст.5 ЗУ "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.

Суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом п"яти днів з дня її надходження, а якщо боржником у заяві про видачу судового наказу вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, - протягом п"яти днів з дня отримання судом інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місцепроживання (перебування) фізичної особи - боржника. Розгляд проводиться без судового засідання і повідомлення заявника і боржника.

Врахувавши всі ці положення законодавства 16 січня 2019 року було подано до суду, і вже 27 січня 2019 року судом було видано судовий наказ про стягнення аліментів. Розгляд справи (353/27/20) проводився без участі сторін, а заявниця була звільнена від сплати судового збору.

Саме ж стягнення, згідно наказу, розпочато таки з 16 січня 2019 року, тобто з дня подання заяви.

#БПД #УспішнаСправа #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

]]>
Tue, 26 May 2020 15:29:21 +0300
Ти здійснюєш догляд за перестарілими батьками, а це не враховують у стаж? http://briz.if.ua/blogs/713.htm http://briz.if.ua/blogs/713.htm

Система БПД допоможе відстояти твоє право!⤵️⤵️⤵️

Нещодавно до одного із відділів бюро правової звернулась особа з питання призначення їй пенсії. У ході надання первинної правової допомоги з'ясувалось, що чоловіком здійснювався догляд за перестарілими батьками, однак, при призначенні пенсії за віком - йому не було враховано ці періоди до страхового стажу. Добре вивчивши матеріали справи, фахівчиня бюро порекомендувала звернутися до суду та повідомила особі про можливість надання їй вторинної правової допомоги. Клієнтка зібрала всі необхідні документи, чим підтвердила свою належність до осіб, що мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги, після чого фахівчинею системи БПД було підготовлено позовну заяву до суду про визнання дій Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Суд, розглянувши адміністративну справу(№: 300/2492/19) - вирішив визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у зарахуванні стажу роботи для призначення пенсії за віком період догляду за перестарілими батьками та зобов'язав зарахувати дані періоди до його стажу роботи для призначення пенсії за віком.

#ПравоваДопомога #УспішнаСправа #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

]]>
Tue, 19 May 2020 14:46:11 +0300
Сусіди затопили квартиру: як відшкодувати збитки? http://briz.if.ua/blogs/712.htm http://briz.if.ua/blogs/712.htm

Важливе значення для відшкодування збитків у випадку залиття вашої квартири має належне фіксування факту такого залиття. Фіксування здійснюється шляхом складання відповідного акту, форма якого передбачена додатком № 4 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій (посилання на джерело: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05).

Даний акт складається комісією балансоутримувача багатоквартирного будинку, в якому знаходиться квартира, яку було залито. Як правило, це житлово-експлуатаційні організації або ж об"єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку. Для складення такого акту необхідно подати звернення (заяву) до балансоутримувача .Таку заяву варто подати письмово і зберігати другий примірник із відміткою про отримання.

☑️ В акті обов"язково повинні бути відображені наступні пункти:

• дата складання акту (число, місяць, рік);

• прізвища, ініціали та займані посади членів комісії;

• прізвище, ім'я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, що зазнала шкоди;

• адреса квартири, поверх, форма власності;

• прізвище, ім'я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, з вини якого сталося залиття;

• адреса квартири, поверх, форма власності;

• характер залиття та його причини;

• завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтовна вартість);

• висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.

Крім складання акту, доцільним буде детальне фотографування пошкоджень, завданих вашому майну залиттям квартири.

Наступним кроком після складення акту про залиття складено є визначення розміру матеріальної шкоди, нанесеної залиттям. В даному випадку підтвердженням може слугувати кошторис складений відповідною будівельною організацією, яка здійснила ремонтно-відновлювальні роботи у вашому помешканні.

Однак, більш надійним доказом буде висновок експертного дослідження, проведений відповідною експертною установою або атестованим експертом. Таке дослідження є більш доцільним, оскільки дозволяє встановити не тільки розмір матеріальної шкоди, але і причини такого залиття. У такому випадку, відповідачу буде досить важко спростувати висновки експерта, а витрати на проведення такого дослідження можна буде стягнути з відповідача у судовому порядку, заявивши у позовній заяві відповідну вимогу.

Отже, у випадку наявності у вас акту фіксації пошкодження майна в результаті затоплення квартири, а також експертного висновку про розмір матеріальної шкоди (або кошторису будівельної організації) ви можете звернутися до сусідів із письмовою вимогою щодо відшкодування шкоди у грошовому еквіваленті (або надання послуг щодо ремонтних робіт).

У разі відмови винуватця залиття у добровільному порядку відшкодувати шкоду заподіяну вашому майну, необхідно звертатись з позовною заявою до суду.

☑️ Перелік необхідних документів:

• позовна заява відповідно до вимог ст.ст.175-177 ЦПК;

• документи, що підтверджують право власності або володіння квартирою;

• акт про затоплення квартири та інші докази;

• експертний висновок про розмір матеріальної шкоди (або кошторис будівельної організації);

• квитанція про сплату судового збору, якщо ви не належите до категорії осіб які звільнені від сплати судового збору (згідно ЗУ "Про судовий збір").

❓ До якого суду звернутись?

За загальним правилом позови до фізичної особи пред"являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.

Позови про відшкодування шкоди, заподіяної майну фізичних або юридичних осіб, можуть пред"являтися також за місцем заподіяння шкоди.

Інформацію підготовлено фахівчинею системи БПД Юлією Дронь.

#ПравоваДопомога #БПД #LegalAid #ПравоваДопомогаІваноФранківськ #ЮридичніКонсультаціїІваноФранківськ

]]>
Tue, 12 May 2020 15:51:24 +0300
Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер http://briz.if.ua/blogs/711.htm http://briz.if.ua/blogs/711.htm

Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер❗️

🚩 Нагадаємо, що згідно прийнятих 17 березня 2020 року нововведень, частину другу статті 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" було доповнено приписом про те, що до форс-мажорних обставинам (обставин непереборної сили) може бути віднесено встановлений Кабінетом Міністрів України також карантин.

➡️ Беручи до уваги дане положення, позивач звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідача про стягнення заборгованості за договором поставки, а також пені за невиконання умов договору. У відзиві на позовну заяву відповідач стверджував, що у зв`язку із встановленням Кабінетом Міністрів України на всій території України карантину, нарахування штрафних санкцій є неправомірним по відношенню до відповідача, оскільки відповідно до ст.14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" до форс-мажорних обставин відноситься, зокрема, також введення карантину.

Однак, Господарський суд у рішенні від 21.04.2020 року повністю задовольнив позовні вимоги та зазначив наступні ознаки форс-мажорних обставин:

• вони не залежать від волі учасників цивільних відносин;

• мають надзвичайний характер;

• є невідворотними;

• унеможливлюють виконання зобов`язань за даних умов здійснення господарської діяльності.

❗️ Важливо! В мотивувальній частині рішення суд зазнає те, що форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер. При їх виникненні, сторона яка посилається на дію форс-мажорних обставин повинна це довести. Тобто, сторона, яка посилається на конкретні обставини повинна довести те, що вони є форс-мажорними, в тому числі, саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність.

В той же час, те що форс-мажорні обставини необхідно довести, не виключає того, що наявність форс-мажорних обставин може бути засвідчено відповідним компетентним органом. Зокрема, наявність форс-мажорних обставин засвідчується Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами шляхом видачі сертифіката.

☑️ Отже, при посиланні на конкретні обставини (в тому числі карантин), сторона повинна довести те, що саме для конкретного випадку вони є форс-мажорними та унеможливили виконання нею договірних зобов"язань.

Посилання на рішення Господарського суду Харківської області від 21.04.2020 року: http://reyestr.court.gov.ua/Review/88842637

Інформацію підготовлено фахівчинею системи безоплатної правової допомоги Юлією Дронь.

 

#ПравоваДопомога #БПД #LegalAid #ПравоваДопомогаІваноФранківськ #ЮридичніКонсультаціїІваноФранківськ

]]>
Fri, 08 May 2020 11:48:34 +0300
Оголошено відбір серед адвокатів для навчання та участі у пілотному проєкті з відновного правосуддя http://briz.if.ua/blogs/710.htm http://briz.if.ua/blogs/710.htm Оголошено відбір серед адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, для навчання та подальшої участі у пілотному проєкті "Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину".

Координаційний центр з надання правової допомоги в рамках пілотного проєкту "Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину" (далі - пілотний проєкт) оголошує конкурс з відбору учасників тренінгу - адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, на тему "Базові навички медіатора в кримінальних справах". Учасники, що успішно пройдуть навчання, зможуть долучитися до реалізації пілотного проєкту.

Пілотний проєкт впроваджується відповідно до наказу Міністерства юстиції України та Офісу Генерального прокурора №1473/5/194 від 17 квітня 2020 року на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Тренінги проводяться у співпраці з Інститутом миру і порозуміння.

Під час чотириденного тренінгу відібрані учасники пройдуть спеціалізоване навчання з кваліфікованими експертами у сфері медіації в кримінальних справах та зможуть набути необхідні знання та навички для роботи у якості посередника в рамках пілотного проєкту.

Тренінг буде присвячений розвитку знань та навичок організації та проведення медіації в кримінальних справах, за участі неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину. Програма тренінгу включає такі напрями: принципи та зміст відновного правосуддя, розуміння почуттів та переживань учасників кримінальної ситуації, комунікативні навички медіатора, програма медіації потерпілих та правопорушників.

Очікується, що усі учасники, які успішно пройдуть навчання, зможуть брати участь у якості посередника у пілотному проєкті.

Дати та місце проведення тренінгів будуть визначені після завершення відбору учасників. Тривалість проведення тренінгів може бути змінена. Організатори забезпечують учасникам тренінгу проживання, харчування та покриття витрат на проїзд до та з місця проведення тренінгу.

Вимоги до кандидатів:

співпраця з системою безоплатної правової допомоги - включення до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. До відбору допускаються адвокати, що беруть участь у конкурсі з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 17.01.2020 № 128/7; щонайменше два роки стажу адвокатської діяльності, зокрема досвід роботи з дітьми у конфлікті/контакті з законом (досвід захисту/представництва дітей у кримінальних провадженнях/провадженнях в справах про адміністративні правопорушення); досвід публічних виступів (поза судовими засіданнями) буде перевагою; досвід роботи у якості медіатора або навчання медіації буде перевагою.

Для участі у відборі необхідно:

Заповнити анкету за посиланням https://bit.ly/_restorative_justice до 10 травня 2020 року. Бути готовими пройти інтерв"ю з тренерами за допомогою відео конференц-зв"язку. У разі успішного проходження навчання, бути готовими до залучення у якості посередника в рамках пілотного проєкту.

Усім учасникам за результатом інтерв"ю на електронну адресу буде направлено відповідний лист щодо результатів відбору. Будь-які запитання щодо конкурсу просимо спрямовувати на електронну info@legalaid.gov.ua

]]>
Thu, 07 May 2020 16:54:43 +0300
Програма відновного правосуддя для неповнолітніх запрацює по всій Україні http://briz.if.ua/blogs/709.htm http://briz.if.ua/blogs/709.htm Пілотний проєкт "Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину" поширений на всю територію України. Він реалізується на базі системи надання безоплатної правової допомоги. Спільний наказ про продовження та поширення на національному рівні принципу відновного правосуддя для неповнолітніх, які є вперше підозрюваними у вчиненні злочинів невеликої або середньої тяжкості підписали Міністерство юстиції України та Офіс Генерального прокурора.

"З минулого року пілотний проєкт за сприяння фонду ООН ЮНІСЕФ діяв у Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях. Він довів свою ефективність. І тепер поширений на всю територію України",- повідомила заступник Міністра юстиції Валерія Коломієць.

Ця програма застосовується за чотирьох умов. Перша - наявність потерпілої сторони. Друга - якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості. Третя - визнання ним факту вчинення злочину. Четверта - і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

За окремими оцінками, втілення такого проекту по всій Україні дасть можливість вивести з-під кримінального переслідування понад 1,5 тисячі дітей.

Суть програми відновлення - дати дитині другий шанс, ресоціалізувати її та запобігти вчиненню повторних правопорушень. За понад рік реалізації пілотного проєкту ювенальними прокурорами до цієї програми вже залучено 137 підлітків. Щодо 60 дітей вже прийнято позитивні рішення суду щодо звільнення від кримінальної відповідальності.

"Станом на 10 квітня цього року укладено 87 угод про застосування програми відновлення між потерпілими та неповнолітніми. Посередниками у цьому процесі виступають адвокати, які включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, та пройшли навчання з теми "Базові навички медіації у кримінальному процесі",- розповів в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Головна мета програми відновного правосуддя для неповнолітніх - максимально раннє виведення дітей із кримінального процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя.

]]>
Thu, 07 May 2020 10:23:06 +0300
Що таке боргова розписка та як її правильно написати http://briz.if.ua/blogs/708.htm http://briz.if.ua/blogs/708.htm

Часто трапляються випадки, коли необхідно позичити кошти добрим знайомим чи рідним, яким повністю довіряємо. В таких ситуаціях нам здається, що ніякого ризику немає і закріпляти таку домовленість письмово немає необхідності. Однак така легковажність часто може обернутися власними фінансовими проблемами. Для того, щоб їх уникнути при передачі коштів необхідно скласти боргову розписку, яка допоможе Вам захистити себе від подібної ситуації. Як правильно скласти боргову розписку розповідає фахівчиня Місцевого центру, Юлія Дронь ⤵️.

➡️ Цивільний кодекс України передбачає можливість надання коштів у борг на умовах усного або письмового договору позики. Обов"язковою письмова форма є у випадках укладення договору позики на суму, що не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (170 грн), а також коли позикодавцем є юридична особа (незалежно від суми).

➡️ Згідно із частиною другою статті 1047 ЦК України, на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

➡️ За своєю суттю розписка про отримання в борг грошових коштів є текстовим документом, який видається боржником кредитору за договором позики, підтверджуючи як його укладення, так і умови договору, а також засвідчуючи факт отримання боржником від кредитора певної грошової суми або речей.

Тобто, боргова розписка є документом, який підтверджує боргові зобов"язання однієї особи перед іншою. В ній повинні бути чітко вказані умови передачі грошей в борг та їх повернення. Вона повинна містити всю інформацію, необхідну для встановлення у суді факту правовідносин між позивачем та відповідачем за договором позики. Інформація повинна надавати можливість точно ідентифікувати осіб, які вступили у відносини.

🚩 Боргова розписка укладається у довільній письмовій формі.

✅ При написанні розписки варто виокремити основні реквізити, які обов"язково потрібно зазначати:

• назва документа - "Розписка";

• дата складання;

• місце складання;

• прізвище ім"я та по батькові позичальника, його паспортні дані, ідентифікаційний код та адреса місця проживання;

• прізвище ім"я та по батькові позикодавця, його паспортні дані, ідентифікаційний код та адреса місця проживання;

• боргова сума (точна сума і валюта) (варто визначити, як цифрами так і прописом з метою уникнення виправлень) або назва, опис та кількість речей з зазначенням їх вартості ;

• конкретна дата, коли борг повинен бути повернутий;

• підписи сторін.

‼️ Боргову розписку не обов"язково посвідчувати нотаріально, але її краще складати в присутності свідків, які можуть підписами засвідчити факт передачі грошей чи майна. Це може бути додатковою гарантією повернення коштів, тому що підсилює позицію позикодавця на випадок звернення до суду. В такому випадку в розписці необхідно зазначити також прізвище ім"я та по батькові свідків, їх паспортні дані та місце проживання, підписи.

#ПравоваДопомога #БПД #LegalAid #ПравоваДопомогаІваноФранківськ #ЮридичніКонсультаціїІваноФранківськ

]]>
Wed, 06 May 2020 15:25:42 +0300
Види документів, які підтверджують трудовий стаж під час оформлення пенсії http://briz.if.ua/blogs/706.htm http://briz.if.ua/blogs/706.htm

Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Як довести наявність стажу без трудової книжки розповідають фахівці відділу "Надвірнянське бюро правової допомоги" Місцевого центру⬇️

При відсутності у людини трудової книжки, а також в тих випадках, коли в ній відсутні необхідні записи або містяться неправильні (неточні) дані про періоди роботи, стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Якщо письмові докази трудової діяльності не збереглися, підтвердження стажу проводиться органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (постанова КМУ "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній").

 

Які документи можуть бути доказом трудового стажу? Документальним підтвердженням наявності в особи необхідного пенсійного стажу є: • довідки підприємства; • виписки з наказів; • особові рахунки та відомості на видачу зарплати; • посвідчення і характеристики з місця роботи; • трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання; • інші документи, що містять відомості про періоди роботи.

При відсутності вищевказаних документів як доказ робочого стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються тільки ті періоди роботи, за які є відмітки про сплату членських внесків.

 

Особливості підтвердження стажу показаннями свідків ⬇️ При відсутності документів стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань двох і більше свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, установі, організації. Показання свідків застосовуються при неможливості отримання документального підтвердження пенсійного стажу в зв"язку з: • військовими діями, аваріями, катастрофами; • стихійними лихами та іншими надзвичайними ситуаціями; • ліквідацією підприємства, установи, організації; • відсутністю архівних даних з інших причин.

 

#ПравоваДопомога #БПД #LegalAid #ПравоваДопомогаІваноФранківськ #ЮридичніКонсультаціїІваноФранківськ

]]>
Wed, 29 Apr 2020 16:25:21 +0300
Донорство крові в Україні http://briz.if.ua/blogs/705.htm http://briz.if.ua/blogs/705.htm Донорство крові та її компонентів - добровільний акт волевиявлення людини, що полягає у даванні крові або її компонентів для подальшого безпосереднього використання їх для лікування, виготовлення відповідних лікарських препаратів або використання у наукових дослідженнях.

Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров"я. Особи, хворі на інфекційні хвороби, що можуть передаватися через кров, або інфіковані збудниками таких хвороб, можуть залучатися до виконання донорської функції лише у разі подальшого використання отриманих від них крові та (або) її компонентів виключно для проведення наукових досліджень, виготовлення діагностикумів та інших продуктів, що не призначаються для введення реципієнтам.

Взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров"ю донора не буде заподіяно шкоди.

За бажанням будь-якої дієздатної особи в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України, за її рахунок може здійснюватися заготівля та зберігання її власної крові та (або) її компонентів, а також крові та (або) її компонентів, отриманих від інших донорів, з метою використання їх у необхідних випадках для подання медичної допомоги такій особі, членам її сім"ї або іншим особам.

Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров"я, а також надає йому пільги. Посадові особи установ та закладів охорони здоров"я зобов"язані поінформувати донора про його права і обов"язки та порядок здійснення донорської функції. Медичне обстеження донора перед здаванням крові та її компонентів і видача довідок про стан його здоров"я здійснюються безплатно.

В день давання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.

Після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день давання крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.

У разі давання крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день давання крові

Підставою для надання зазначених пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та (або) її компонентів. Форми цих довідок та порядок їх видачі затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров"я.

В день давання крові та (або) її компонентів донор забезпечується безкоштовними сніданком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров"я, що здійснює взяття у донора крові та (або) її компонентів. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням відповідний заклад охорони здоров"я має відшкодувати донору готівкову вартість відповідних наборів харчування.

Інформацію підготовлено фахівчинею системи безоплатної правової допомоги Ольгою Гушпит.

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

]]>
Wed, 29 Apr 2020 10:54:57 +0300
Договір про сплату аліментів в Україні http://briz.if.ua/blogs/704.htm http://briz.if.ua/blogs/704.htm Хочете вирішити питання з аліментами, але не маєте бажання ходити по судах та витрачати кошти на правову допомогу? Тоді вам у пригоді стане договір про сплату аліментів або іншими словами аліментний договір.

Що таке договір про сплату аліментів, як його укласти та що для цього потрібно ми поговоримо дальше.

Перш за все, варто зазначити, що договір про сплату аліментів - це угода між батьками, відповідно до якого один з батьків зобов'язується виплачувати такі кошти іншому.

Договір про сплату аліментів укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченні. Такий договір  може бути укладенодо шлюбу, в момент шлюбу або після розірвання шлюбу.

Істотними умовами даного договору є:

Розмір аліментів. Зауважте, що розмір аліментів визначається на розсуд сторін , але не може бути менший, ніж встановлено законом. Строки виплати. Сторони можуть на власний вибір встановити періодичність виплат. Порядок виплат: готівка, грошові перекази тощо.

Якщо не досягнуто згоди про розмір та строки сплати аліментів, то договір вважається неукладеним (навіть якщо він посвідчений нотаріально).

У договорі також може зазначатися умови і порядок сплати додаткових витрат на утримання дитини, погашення заборгованості за минулий час, засоби забезпечення виконання зобов"язань наприклад сплата неустойки тощо).

Сторонами договору про сплату аліментів є:

платник аліментів (особа, яка зобов'язана сплачувати аліменти); одержувач аліментів (особа, яка має право отримувати аліменти).

Необхідні документи:

Паспортата ідентифікаційні коди батьків; якщо шлюб не розривається - свідоцтво про нього;у випадку розірвання шлюбу (свідоцтва про розірвання шлюбу або рішення суду); свідоцтво про народження дитини.

Укладання такого договору через представника не допускається.

Припинення дії договору про сплату аліментів підлягає обов"язковому нотаріальному посвідченні.

Матеріал підготовлено фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Вікторією Бігун

]]>
Tue, 28 Apr 2020 17:54:34 +0300
Оскарження постанови про адміністративне правопорушення http://briz.if.ua/blogs/703.htm http://briz.if.ua/blogs/703.htm Про основні аспекти цього питання інформує фахівчиня Місцевого центру Юлія Дронь.

До якого органу звернутися? Визначення органу, який має право розглядати скаргу, подану при оскарженні постанови у справі про адміністративне правопорушення прямо залежить від того, який саме орган прийняв постанову у справі. Так, якщо справу розглядала адміністративна комісія, скарга розглядається виконкомом відповідної ради; якщо справу розглядав виконком сільської, селищної, міської ради - відповідна рада; при розгляді справи іншим органом (посадовою особою) - вищестоящим органом (посадовою особою).

 

Важливо! Незалежно від того який орган розглядав справу, постанову у справі про адміністративне правопорушення завжди можна оскаржити у районному, районному у місті, міському чи міськрайонному суді у порядку адміністративного судочинства. В такому випадку подається позовна заява до місцевого загального суду, який розглядає цей адміністративний позов як адміністративний суд. Це відповідає вимогам частини 2 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених даним Кодексом.

 

Строк для оскарження постанови Постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено протягом 10 днів. Цей строк починає обчислюватися з моменту винесення постанови. Щодо постанов про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, 10-денний строк обчислюється з дня вручення такої постанови. У випадку, якщо встановлений строк був пропущений з поважних причин, його може бути поновлено. Для цього особа, яка має право на оскарження постанови, надає письмову заяву про поновлення строку. В заяві обов'язково вказується причина, з якої був пропущений строк.

 

Сплата судового збору Особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита. Дане положення закріплено статтею 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

 

]]>
Tue, 28 Apr 2020 16:13:31 +0300
Стартує онлайн-конкурс дитячих малюнків «Країна моїх прав» http://briz.if.ua/blogs/702.htm http://briz.if.ua/blogs/702.htm З 23 квітня по 5 червня 2020 року Координаційний центр з надання правової допомоги проводить онлайн-конкурс дитячих малюнків "Країна моїх прав". Учасники - діти віком до 18 років. Взяти участь у конкурсі, подивитися дитячі роботи та проголосувати за малюнок, що найбільше сподобався, можна на офіційному сайті конкурсу http://art-konkurs.legalaid.gov.ua.

"Тема малюнків - права дитини. Щоб подати роботу на конкурс, дитина за допомогою батьків має зареєструватися на сайті конкурсу та завантажити фотографію або скановану копію малюнка. Коли конкурсна робота пройде модерацію, вона з"явиться на сайті для голосування", - розповів заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

Конкурсні роботи приймаються з 23 квітня по 20 травня. Малювати можна олівцями, фломастерами, фарбами, виконувати роботи в авторській техніці, створити малюнок за допомогою комп"ютерної графіки тощо. Малюнки мають бути у форматі А3 або А4. Кожен учасник може подати лише одну конкурсну роботу.

Проголосувати за дитячий малюнок, що найбільше сподобався, може кожна людина - для цього потрібно авторизуватися на сайті конкурсу. Оцінювання конкурсних робіт відбудеться на сайті конкурсу в онлайн-режимі усіма учасниками голосування.

З 21 травня до 24 травня визначатимуться переможці. Автори найкращих робіт будуть визначені за кількістю вподобань учасників голосування у трьох вікових категоріях: віком до 8 років, від 9 до 13 років та від 14 до 17 років.

Нагородження переможців конкурсу триватиме з 25 травня по 5 червня. Автори робіт, які набрали найбільшу кількість "лайків", отримають грамоти та призи за перше, друге та третє місця у кожній віковій групі.

Детально дізнатися про умови онлайн-конкурсу дитячих малюнків "Країна моїх прав", долучитися до нього та проголосувати можна, зайшовши на офіційний сайт http://art-konkurs.legalaid.gov.ua.

 

 

]]>
Tue, 28 Apr 2020 13:16:04 +0300
«Декретна» відпустка для батька http://briz.if.ua/blogs/700.htm http://briz.if.ua/blogs/700.htm До Місцевого центру звернувся батько двох дітей з метою отримання консультації з наступним питанням: "Чи може батько, який самостійно доглядає дітей, піти у декретну відпустку?"

За результатами розгляду звернення фахівчинею Місцевого центру Юлією Дронь було надано правову консультацію наступного змісту.

Законодавством не передбачено такого терміну, як "декрет" або "декретна відпустка". У свою чергу статтею 179 Кодексу законів про працю закріплено такі види соціальних відпусток: • оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами (користатися нею може тільки вагітна жінка/яка народжувала); • відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Даний вид відпустки може бути використаний батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною.

Важливо! Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути використана як матір"ю, так і батьком повністю або частково. Тобто, якщо навіть спочатку в "декретній відпустці" перебувала матір дитини, вона може перервати її і вийти на роботу, а час, що залишився від відпустки може використати батько. У разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

Що потрібно робити батькові, щоб оформити "декретну відпустку"? Щоб оформити відпустку по догляду за дитиною, чоловік повинен надати за місцем своєї роботи наступні документи: ▪️заяву з проханням про декретну відпустку; ▪️копію свідоцтва про народження дитини; ▪️довідку про те, що мама дитини не пішла в декретну відпустку за своїм місцем роботи і не претендує на допомогу, або вийшла на роботу до закінчення терміну відпустки і виплати по догляду за дитиною їй припинено. За батьком зберігається робоче місце і нараховується пенсійний стаж та до трьох років виплачується допомога при народженні дитини.

📌 Пам"ятайте!Роботодавець не має права відмовити чоловіку скористатись його правом на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

 

]]>
Fri, 24 Apr 2020 13:41:59 +0300
Одноразова грошова допомога пенсіонерам в умовах карантину http://briz.if.ua/blogs/699.htm http://briz.if.ua/blogs/699.htm Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" затверджено Порядок виплати одноразової грошової допомоги у зв"язку з негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2, у сумі 1000 гривень окремим категоріям населення.

🚩 Згідно з умовами вказаного порядку, одноразова грошова допомога у зв"язку з негативними поширеннями на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 буде виплачена:

▪️ пенсіонерам, розмір пенсійних виплат у яких з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації пенсії, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, не перевищує 5000 грн. станом на 1 квітня 2020 року;

▪️ одержувачам державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю (крім осіб з інвалідністю, які одночасно з допомогою отримують пенсію у зв"язку з втратою годувальника або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю");

▪️ одержувачам державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;

▪️ одержувачам тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

✔️ Виплата одноразової грошової допомоги у розмірі 1000 грн. в умовах карантину буде відбуватись в такому порядку:

• Кошти будуть нараховані автоматично, без будь-яких додаткових звернень пенсіонерів;

• Виплати почнуть здійснюватись відразу ж після виділення коштів з Державного бюджету України;

• Гроші на особисті банківські картки зараховують невідкладно;

• "Укрпошта" забезпечить доставку коштів пенсіонерам додому протягом 5 днів;

• У разі недоставки допомоги з різних причин протягом перших 5 днів, то вона буде виплачена разом із пенсією.

📌 Інформацію підготовлено фахівцями Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

 

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

]]>
Thu, 23 Apr 2020 11:57:48 +0300
Штрафи для паліїв збільшено http://briz.if.ua/blogs/697.htm http://briz.if.ua/blogs/697.htm Прийнято Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу".

🚩 Законом передбачається удосконалити порядок притягнення до відповідальності за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків для того, аби зменшити руйнівні наслідки та захистити право громадян на безпечне повітря і навколишнє середовище, а також зменшити кількість пожеж, які виникають через це.

🚩 Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1 530 грн до 4 590 грн і на посадових осіб - від 4 590 грн до 15 300 грн.

🚩 Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот сімдесяти до дев"ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від шістсот тридцяти до однієї тисячі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

🚩 Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від дев"ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

🚩 Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот шістдесяти до семисот двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від однієї тисячі двохсот шістдесяти до однієї тисячі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

🚩 Також Законом внесено зміни до статей 241, 245 Кримінального Кодексу України - збільшено розміри штрафів за забруднення атмосферного повітря (з 100 - 200 до 1 800 - 3 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) та за знищення або пошкодження об"єктів рослинного світу (з 300-500 до 5 400-9 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

📌 Інформацію підготовлено фахівчинею відділу "Тлумацьке бюро правової допомоги Ольгою Гушпит.

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

]]>
Wed, 22 Apr 2020 16:55:59 +0300
Що робити якщо за життя спадкодавець не встиг оформити право власності на земельну ділянку http://briz.if.ua/blogs/696.htm http://briz.if.ua/blogs/696.htm Часто так буває, коли особа за життя почала процес з безоплатної приватизації земельної ділянки, проте з різних причин не встигла завершити дану процедуру, отримати правовстановлюючий документ та здійснити відповідну реєстрацію права. І вже на стадії прийняття та оформлення спадщини, спадкоємці дізнаються про неможливість спадкування такої земельної ділянки, оскільки вона не перейшла у приватну власність спадкодавця. За таких обставин у спадкоємця виникає питання щодо можливості чи неможливості оформлення права та таку земельну ділянку.

Законодавство України:

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов"язків від фізичної особи, яка померла до інших осіб; Згідно ст. 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов"язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті; Згідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення; Громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини, як це визначено в ст. 81 ч.1 п. "г" Земельного кодексу України; У відповідності до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини; За змістом ст. 1296 Цивільного кодексу України оформлення спадщини здійснюється шляхом видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину; У Земельному Кодексі України визначено, у разі коли спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно до ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено у завершені процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовом про визнання права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім"я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку; Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав; Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України оформлення речових прав на земельну ділянку оформлюється відповідно до Закону України "Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Потрібно враховувати вимогу, щодо виконання спадкодавцем за життя активних дій та вимог законодавства щодо приватизації земельної ділянки, а також неможливості завершити процедуру приватизації та реєстрації за собою права власності на землю у зв`язку зі смертю, а тому така земельна ділянка входять до складу спадкового майна.

На підставі абзацу 2 п. 1 розділу X "Перехідні положення" Земельного Кодексу України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок"(втратив чинність на підставі Закону України від 14 вересня 2006 року № 139-V) є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (пункт 1 розділу X доповнено абзацу 2 згідно із Законом від 16 вересня 2008 року № 509-VI). На підставі абзацу 5 п. 1 розділу X "Перехідні положення" ЗК Внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, місце розташування яких визначено за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), які розроблені до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою", відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру, здійснюється за технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Оскільки дуже часті випадки не завершення процедури приватизації припадають на роки, що передували 01 січню 2013 року і правовстановлюючим документом, який за життя спадкодавець не встиг отримати був саме Державний акт, тому відповідно до законів України "Про державний земельний кадастр" та "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" з 01 січня 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються, а тому за спадкоємцем в порядку захисту спадкових прав необхідно визнавати право на завершення процедури приватизації та одержання правовстановлюючого документа на ім"я спадкоємця, шляхом здійснення всіх реєстраційних дій, пов"язаних з державною реєстрацією даної земельної ділянки. На підставі викладеного вбачається, що якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст.125 Земельного Кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства України. Тому якщо громадянин, який висловив волю на приватизацію земельної ділянки, помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію (передання у приватну власність, відведення), до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати такої приватизації. Оскільки право власності в особи спадкодавця ще не виникло, вищезазначене унеможливлює видачу свідоцтва про право на спадщину. Тому спадкоємці мають право звертатися до суду з позовом про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання документа, що посвідчує право власності на землю на ім"я спадкоємця.

Інформацію підготовлено фахівчинею відділу "Надвірнянське бюро правової допомоги" Місцевого центру Людмилою Туєшин.

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

 

]]>
Wed, 22 Apr 2020 12:52:13 +0300
Комендантська година: поняття та порядок запровадження http://briz.if.ua/blogs/695.htm http://briz.if.ua/blogs/695.htm У зв"язку з сьогоднішньою ситуацією в Україні, на боротьбу з коронавірусною інфекцією застосовуються дедалі жорсткіші методи. Так, у дію йде "важка артилерія" та розглядається варіант запровадження так званої "комендантської години". Тож, що таке власне комендантська година та для чого її запроваджують поговоримо нижче.

Законодавцем у Законі України "Про правовий режим воєнного стану" зазначається, що комендантська година - це заборона перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень особи у встановлені години доби.

Під час комендантської години заборонено: 1. Знаходження громадян в громадських місцях без перепусток в установлені години. До громадських місць слід віднести під'їзди, підземні переходи, стадіони; парки, сквери, дитячі майданчики, стадіони, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи тощо. 2. Вільний рух транспорту, роботу підприємств торгівлі й громадського харчування, функціонування навчальних закладів, підприємств побутових послуг тощо. 3. Діяльність культурно-видовищних установ. Можна говорити про те, що комендантська година є одним із правових засобів забезпечення громадського порядку в зоні дії надзвичайного режиму з метою встановлення і підтримки громадського порядку, зменшення кількості жертв, ліквідації наслідків техногенної катастрофи, епідемії, епізоотії на час оголошеного у даній місцевості надзвичайного стану.

Нагляд за дотриманням комендантської години покладається на спеціально виділені для цієї мети, озброєні вогнепальною зброєю і спеціальними засобами комендантські патрулі з числа військовослужбовців чи співробітників органів внутрішніх справ або спільні патрулі з залученням особового складу військовослужбовців і поліції.

Зверніть увагу, у випадку виявлення особи у громадському місці в період дії комендантської години, комендантській патруль має право: 1. Зупинити та перевірити наявність документів, які б давали право Вам на перебування на вулиці; у випадку відсутності спеціально виданих перепусток і посвідчень - встановити причину порушення Вами комендантської години; 2. Проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла затриманих осіб; 3. У випадку чинення опору порушником - застосування фізичної сили чи вогнепальної зброї.

За порушення режиму встановленої комендантської години передбачена адміністративна та кримінальна (уразі систематичного порушення) відповідальність.

Матеріал підготовлено фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Місцевого центру Вікторією Бігун.

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

]]>
Wed, 15 Apr 2020 15:29:34 +0300
Захистили право учасника бойових дій на грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку http://briz.if.ua/blogs/694.htm http://briz.if.ua/blogs/694.htm До Місцевого центру звернувся учасник бойових дій для отримання правової допомоги з питання щодо порядку стягнення грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки.

При викладенні всіх обставин справи з"ясувалось, що при звільненні та виключенні зі списків особового складу військової частини, клієнту не було виплачено грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки із збереженням заробітної плати як учаснику бойових дій за період 2015-2018 роки.

На письмову заяву клієнта із вимогою виплатити йому дану компенсацію, військовою частиною було надано відмову. Обґрунтована дана відмова була тим, що під час особливого періоду щорічні додаткові відпустки військовослужбовцям не надаються, а грошова компенсація за ненадані під час особливого періоду дні додаткових і соціальних відпусток не виплачується.

Для захисту інтересів клієнта було призначено фахівчиню Місцевого центру, яка підготувала та подала адміністративний позов до суду.

Важливо! В Україні ще триває особливий період, а тому з моменту оголошення мобілізації припиняється надання військовослужбовцям інших видів відпусток, в тому числі додаткової соціальної відпуски терміном 14 днів. Однак, законодавством не передбачено припинення виплати компенсації за невикористані частини додаткової соціальної відпустки, право на яку клієнт набув за період проходження ним військової служби. Тобто, при звільненні військовослужбовців з військової служби їм повинна виплачуватися компенсація за всі невикористані ними дні щорічної відпустки, в тому числі за невикористані дні додаткової відпустки.

Враховуючи подані докази та правову позицію Верховного суду по зразковій справі (№620/4218/18), Суд задовольнив вимоги клієнта та зобов"язав військову частину нарахувати та виплатити клієнту грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій.

Зокрема, в рішенні Судом зазначено про те, що у разі невикористання додаткової відпуски протягом календарного року, в якому у особи виникає право на таку відпустку, дана відпустка переноситься на інший період, тобто особа не втрачає самого права на надану їй законодавством соціальну гарантію, яке може бути реалізовано в один із таких двох способів: 1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати невизначений термін; 2) грошова компенсація відпустки особі.

Суд наголосив та тому, що припинення надання військовослужбовцям додаткових відпусток є тимчасовим обмеженням способу реалізації права на використання додаткової відпустки безпосередньо. Між тим, обмеження одного з двох способів реалізації такого права не впливає на суть цього права, яке гарантується законодавством.

З рішенням суду можна ознайомитись за посиланням

http://reyestr.court.gov.ua/Review/86771803

#ПравоваДопомога #БПД #УспішнаСправа

]]>
Wed, 15 Apr 2020 12:40:12 +0300
Електронний лікарняний: що це таке та як його отримати http://briz.if.ua/blogs/693.htm http://briz.if.ua/blogs/693.htm Хоч на даний час в Україні запроваджено карантин через поширення COVID -19, але медичної реформи ніхто не відміняв. 01квітня 2020 року стартував новий етап в реформуванні української медицини, який приніс із собою багато новел, серед яких електронний лікарняний. Що це таке як його отримати поговоримо дальше.

Так, про введення електронного лікарняного заговорили ще у 2019 році та й сам Порядок ведення Електронного реєстру листків непрацездатності Кабінет міністрів України затвердив постановою ще 17.04.2019 (Постанова КМУ № 328 від 17.04.2019р. "Деякі питання організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього"). Наступним етапом провадження стало прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2020 р. № 159 "Про особливості ведення Електронного реєстру листків непрацездатності до забезпечення інформаційної взаємодії електронної системи охорони здоров"я з Електронним реєстром листків непрацездатності". Реєстр формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру. Реєстр ведеться державною мовою. Допускається використання латинських літер під час кодування діагнозів і звернень, написання електронної адреси.

Для отримання електронного лікарняного необхідно:

Звернуться до сімейного лікаря; Лікар внесе інформацію про тимчасову непрацездатність до Електронного реєстру листків непрацездатності та засвідчить дану дію кваліфікованим електронним підписом. На підставі цих даних Реєстр буде створювати листок непрацездатності з унікальним номером. Щодо відомостей, які має містити запис, то вони передбачені у п. 13 Постанови КМУ від 17.04.2019 № 328; В результаті обміну даними лікарняний потрапляє до електронного реєстру листків непрацездатності в Пенсійному фонді. Варто зауважити , що і самі роботодавці з першого дня хвороби працівника зможуть перевірити на сайті ПФУ, чи відкрив працівник лікарняний.

Доступ до інформації з Реєстру, зазначеної в цьому пункті, є вільним, не потребує авторизації чи ідентифікації користувача на порталі послуг. Щодо лікарів, то їхня ідентифікація у веб-сервісі проводитиметься на підставі переданих МОЗ до ПФУ відомостей про заклади охорони здоров"я та фізичних осіб-підприємців, які мають ліцензію на провадження медичної практики. Дана інформація буде постійно оновлюватись.

Зверніть, будь ласка, увагу на те, що пацієнту можливо прийдеться підписати заяву про згоду на оформлення електронного лікарняного.

Інформацію підготовлено фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД Вікторією Бігун.

]]>
Wed, 15 Apr 2020 12:32:27 +0300
Перебування в громадських місцях без маски ЗАБОРОНЕНО http://briz.if.ua/blogs/692.htm http://briz.if.ua/blogs/692.htm Роз"яснення з цього питання надає фахівчиня системи безоплатної правової допомоги Ольга Гушпит.

Не так давно в Україні набула чинності нова постанова Кабміну, яка забороняє перебувати у громадських місцях без захисної маски або респіратора. За порушення загрожує штраф від 17 до 34 тисяч гривень.

В постанові Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" зазначено, що до 24 квітня 2020р. заборонено перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно.

Але що ж таке "громадське місце"?

Громадське місце - частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони - саме так законодавець дає визначення в ЗУ "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виборів і їх шкідливого впливу на здоров"я населення".

Кабінетом Міністрів України надано роз"яснення щодо нових обмежувальних заходів на період карантину та зазначено, що громадське місце - частина будь-якої споруди, яка доступна або відкрита для населення, в тому числі за плату (під'їзди, підземні переходи, стадіони; парки, сквери, дитячі майданчики, стадіони, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи та інше).

Проте, перелік громадських місць може бути розширений органами місцевої влади.

]]>
Wed, 15 Apr 2020 12:10:54 +0300
Який порядок зміни імені http://briz.if.ua/blogs/690.htm http://briz.if.ua/blogs/690.htm Кожен громадянин нашої держави має безліч прав та обов"язків, але в цьому дописі мова йтиме про зміну імені.

На даний момент склалось так, що під зміною імені законодавство передбачає:

- зміну прізвища;

- зміну самого імені;

- зміну по-батькові, якщо інше не передбачено законом, чи звичаю національних меншин до яких належить громадянин.

Право на зміну імені набувають з 14 річного віку з дозволу батьків, а повністю самостійно змінювати ім"я можна уже з 16 років.

Заява про зміну імені подається тільки у письмовій формі до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) за вашим місцем проживання.

Варто зазначити, що ця послуга не є безоплатною. Плата класифікується як державне мито та складає 0,3 неоподаткованих мінімумів громадян.

Дана заява розглядається державним органом на протязі трьох місяців з дати її подання.

Після проходження державної реєстрації зміни імені вам видається відповідне свідоцтво та у паспорт ставиться відмітка про те, що він підлягає обміну протягом місяця.

Підстави для відмови у зміні імені:

- здійснення стосовно заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом;

- наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;

- офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;

- подання заявником неправдивих відомостей.

Інформація підготовлена фахівцем системи безоплатної правової допомоги Богданом Лотоцьким.

]]>
Fri, 10 Apr 2020 15:46:37 +0300
Яких принципових змін зазнає система містобудування України у зв’язку із прийнятими КМУ пocтaнoвами вiд 13 березня 2020 рoку? http://briz.if.ua/blogs/689.htm http://briz.if.ua/blogs/689.htm Роз"яснення з цього питання надає фахівчиня системи безоплатної правової допомоги Марія Макар.

Нагадуємо Вам, що 18 березня 2020 рoку нaбрaли чиннocтi двa нoрмaтивнo-прaвoвих aкти, прийнятi 13 березня 2020 рoку Кaбiнетoм Мiнicтрiв Укрaїни з метoю принципoвoї змiни cиcтеми мicтoбудувaння в Укрaїнi, шляхoм лiквiдaцiї Держaвнoї aрхiтектурнo-будiвельнoї iнcпекцiї (ДAБI) тa cтвoрення зaмicть неї трьoх нoвих центрaльних oргaнiв викoнaвчoї влaди.Мова йтиме про Постанови КМУ №218 та №219 від 13 березня 2020.

Що зміниться, а що залишиться без змін?

Пoвнoвaження ДAБI з реaлiзaцiї держaвнoї пoлiтики з питaнь держaвнoгo aрхiтектурнo-будiвельнoгo кoнтрoлю тa нaгляду будуть рoзпoдiленi мiж трьoмa нoвocтвoреними центрaльними oргaнaми викoнaвчoї влaди: • Держaвнa cервicнa cлужбa мicтoбудувaння Укрaїни (Держcервicбуд), якa нaдiленa пoвнoвaженнями щoдo нaдaння (oтримaння, реєcтрaцiї), вiдмoви у видaчi чи aнулювaння (cкacувaння) дoкументiв, щo дaють прaвo нa викoнaння пiдгoтoвчих тa будiвельних рoбiт, прийняття в екcплуaтaцiю зaкiнчених будiвництвoм oб"єктiв; • Держaвнa iнcпекцiя мicтoбудувaння Укрaїни (ДIМ), упoвнoвaженa викoнувaти функцiї держaвнoгo aрхiтектурнo-будiвельнoгo кoнтрoлю тa нaгляду, щo не зaкрiпленi зa Держcервicбудoм, зoкремa, прoвoдити перевiрки, видaвaти oбoв"язкoвi дo викoнaння припиcи, cклaдaти aкти перевiрoк, прoтoкoли прo вчинення прaвoпoрушень тa зaбoрoняти зa вмoтивoвaним пиcьмoвим рiшенням екcплуaтaцiю зaкiнчених будiвництвoм oб"єктiв, не прийнятих в екcплуaтaцiю. • Держaвне aгентcтвo з технiчнoгo регулювaння у мicтoбудувaннi Укрaїни, cтвoрене з метoю здiйcнення технiчнoгo регулювaння у cферi мicтoбудувaння.

Варто зазначити, що змiнaми, внеcеними дo Пoрядку викoнaння пiдгoтoвчих тa будiвельних рoбiт Пocтaнoвoю №218, cкoрoченo cтрoк прийняття рiшення прo нaдaння дoзвoлу aбo вiдмoву у йoгo видaчi: прoтягoм п"яти рoбoчих днiв з дня реєcтрaцiї зaяви (зaмicть деcяти рoбoчих днiв, щo були передбaченi пoпередньoю редaкцiю Пoрядку).

Отже, дo зaвершення здiйcнення зaхoдiв з утвoрення Держcервicбуду cвoї пoвнoвaження тa функцiї прoдoвжує здiйcнювaти ДAБI, однак без функцій нагляду та контролю.

]]>
Thu, 09 Apr 2020 15:42:33 +0300
Звільнення під час карантину: чи правомірні дії роботодавця? http://briz.if.ua/blogs/688.htm http://briz.if.ua/blogs/688.htm Thu, 09 Apr 2020 11:28:36 +0300 Надання правових послуг дистанційно http://briz.if.ua/blogs/686.htm http://briz.if.ua/blogs/686.htm У зв"язку з загостренням ситуації з поширення коронавірусної інфекції з 23 березня 2020 року і до завершення карантину Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги призупиняє особистий прийом громадян та надання адресної правової допомоги і повністю переходить на надання правових послуг дистанційно.

Щоб отримати правову консультацію:

➡️ напишіть на нашу електронну пошту: 📧frankivsk1.frankivsk@legalaid.if.ua ➡️ зателефонуйте на номер Місцевого центру: 📞 (0342)55-90-66; (0342)55-90-67; (096)138-82-89.

Небхідні документи можна залишити в 📫 скриньці для кореспонденції, що знаходиться в приміщенні Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги на 1 поверсі.

Правову консультацію можна також отримати: ✅ зателефонувавши на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103 ✅ поставивши запитання в месенджер ФБ-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/ ✅ поставивши запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk ✅ прочитавши правову інформацію на телеграм-каналі "Безоплатна правова допомога" https://t.me/ualegalaid та обговоривши її у нашому чаті - https://t.me/ualegalaidchat ✅ скориставшись правничою вікіпедією WikiLegalAid - https://wiki.legalaid.gov.ua

Пам"ятайте, що карантин - це не перешкода для отримання правової допомоги від держави.

]]>
Wed, 08 Apr 2020 14:38:20 +0300
Умови призначення пенсії по інвалідності http://briz.if.ua/blogs/685.htm http://briz.if.ua/blogs/685.htm Пенсія по інвалідності - це щомісячна пенсійна виплата в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі визнання її особою з інвалідністю.

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання за наявності страхового стажу детальніше про який можна дізнатись у Законі України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" в статті 32.

Варто зазначити, що пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність - у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Якщо у особи з інвалідністю відсутня достатня кількість страхового стажу, він може звернутися до управління праці і соціального захисту населення за місцем проживання із заявою про призначення йому допомоги.

У законі прописано, що пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд таких осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.

Залежно від групи пенсія по інвалідності призначається в таких розмірах: - Інвалідам І групи - 100% пенсії за віком; - Інвалідам ІІ групи - 90% пенсії за віком; - Інвалідам ІІІ групи - 50% пенсії за віком.

Інформація підготовлена фахівцем відділу "Галицьке бюро правової допомоги" Місцевого центру.

]]>
Tue, 07 Apr 2020 15:55:26 +0300
Спалювання сухого листя та трави – заборонено! http://briz.if.ua/blogs/684.htm http://briz.if.ua/blogs/684.htm Із настанням весняного періоду та плюсової температури повітря, громадяни починають прибирати свої земельні ділянки, спалюють листя та суху траву. Проте чинне законодавство забороняє спалювання листя, сухої трави та передбачає штрафи за порушення цієї заборони.

Детальніше з цьго приводу дає роз'яснення фахівчиня системи безоплатної правової допомоги Ольга Гушпит.

Конституцією України передбачено, що кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Відповідно до вимог статті 66 Конституції України Кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки. Згідно статті 39 Закону України "Про тваринний світ" та статті 27 Закону України "Про рослинний світ" випалювання сухої рослинності або її залишків допускається лише в разі господарської необхідності за дозволом територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, дотримуючись відповідних умов. Відповідно до статті 77-1 КУпАП випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти (170грн) до двадцяти (340грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Статтею 245 ККУ передбачено, що нищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

]]>
Tue, 07 Apr 2020 15:31:14 +0300
Посилення карантину: нові обмеження в Івано-Франківську http://briz.if.ua/blogs/682.htm http://briz.if.ua/blogs/682.htm 31.03.2020 року відбулось спільне позапланове засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій та тимчасової міської протиепідемічної комісії на якому було прийнято ряд обов'язкових до виконання рішень.

Зокрема, з метою попередження розповсюдження коронавірусної інфекції COVID-19 на території Івано-Франківської міської ради та старостинських округах і з урахуванням ймовірного розвитку складної епідемічної ситуації, комісія вирішила забезпечити:

- функціонування та роботу контрольно-пропускних пунктів на в"їздах на територію м. Івано-Франківська, зокрема, забезпечивши обов"язковий температурний скринінг та введення обмеженого проїзду в місто з 08 год. 00 год. 02.04.2020 року з наступним режимом роботи: з 08 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. щоденно, включно вихідні та святкові дні (з 02 квітня 2020 року);

- обмеження користування дитячими, ігровими та спортивними майданчиками на території Івано-Франківської ОТГ на час дії карантину;

- обмеження відвідування громадянами паркових та рекреаційних зон, водних об"єктів на території Івано-Франківської ОТГ на час дії карантину;

- заборону розлиття та вживання алкогольних і слабоалкогольних напоїв, розведення багать на території Івано-Франківської ОТГ на час дії карантину.

Також на засіданні прийнято рішення зобов'язати Відділ внутрішньої політики Івано-Франківської міської ради звернутися до духовенства різних конфесій Івано-Франківської ОТГ щодо розроблення порядку проведення Великодних свят ( сповідь освячення вербових гілок, пасок) у відповідності до норм встановленої надзвичайної ситуації.

 Посилання на джерело (Протокол №11 від 31.03.2020 р.): http://www.mvk.if.ua/actual/52489

 

]]>
Thu, 02 Apr 2020 15:14:22 +0300
Чи зберігається на період карантину за педпрацівниками заробітна плата http://briz.if.ua/blogs/679.htm http://briz.if.ua/blogs/679.htm З метою підвищення правової обізнаності населення, працівницею відділу "Тлумацьке бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольгою Гушпит надається роз'яснення щодо збереження заробітної плати за педпрацівниками на період карантину.

Міністерство освіти та науки роз'яснило, що в умовах карантину вчителі мають отримувати середню заробітну плату згідно з тарифікацією за умови виконання іншої організаційної роботи.

Відповідно до статті 113 КЗпП за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.

Відповідно до п. 77 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 р. № 102, у випадку, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від учителя причин, оплата його праці здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вчитель (викладач) виконує іншу організаційно-педагогічну роботу.

Пунктом 8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки цю норму конкретизовано, а саме передбачено здійснення оплати простою працівникам, включаючи непедагогічних, не з їх вини, в розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу). Цим пунктом Угоди також передбачено забезпечення оплати праці всіх інших педагогічних працівників (вихователів, вихователів-методистів, педагогів-організаторів, практичних психологів, соціальних педагогів, керівників гуртків, музичних керівників тощо) закладів освіти у випадках епідемії з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням умов законодавства.

Отже, оплата праці усім працівникам (педагогічним, науково-педагогічним та іншим працівникам) закладів і установ освіти, навчання у яких призупинено на період карантину, здійснюється в розмірі середньої заробітної плати, а тих педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за тарифікацією, із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства.

]]>
Tue, 31 Mar 2020 15:15:03 +0300
Споживче кредитування в умовах карантину http://briz.if.ua/blogs/677.htm http://briz.if.ua/blogs/677.htm 17 березня 2020 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким внесено ряд змін до положень  Закону України "Про споживче кредитування". З цього приводу фахівчиня Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД Юлія Дронь надає правові роз"яснення.           

Перш за все дані нововведення звільняють споживачів  від відповідальності перед кредитодавцями за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов"язань за  договором споживчого кредитування, в тому числі прострочення сплати платежів. Таке звільнення стосується лише тих випадків прострочення, які були допущені в період з 01.03.2020 р. по 30.04.2020 р.

Окрім того, за допущення такого прострочення споживачі звільнені від  обов"язків сплачувати кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем договірних зобов"язань.

Не менш важливою є заборона збільшення процентної ставки за користування кредитом з причин, інших ніж передбачені ч. 4 ст.  1056-1 Цивільного кодексу України (збільшення процентної ставки відповідно до умов і в порядку, встановлених кредитним договором у випадку застосування в ньому змінюваної процентної ставки), у разі невиконання зобов"язань за договором про споживчий кредит у період з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року (в тому числі, але не виключно, прострочення споживачем в даний період  виконання зобов"язань зі сплати платежів).

Зверніть увагу! Зміни щодо звільнення від відповідальності та підняття процентної ставки поширюються на кредити, визначені ч. 2 ст. 3 Закону України "Про споживче кредитування", а значить, на:

1) договори, що містять умову про споживчий кредит у формі кредитування рахунку зі строком погашення кредиту до одного місяця, та кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця;

2) договори позики, що не передбачають сплати процентів чи будь-яких інших платежів за користування наданими за такими договорами грошовими коштами;

3) кредитні договори, метою яких є надання споживачу права вчиняти правочини з фінансовими інструментами, якщо такі правочини вчиняються за участю чи за посередництвом кредитодавця або іншого професійного учасника ринку цінних паперів;

4) кредити, що надаються за договорами, укладеними в результаті врегулювання спору шляхом укладання мирової угоди, затвердженої судом;

5) кредити, що надаються виключно в рамках відповідних державних програм або програм органів місцевого самоврядування визначеному колу фізичних осіб і передбачають окремі, визначені такими програмами, умови кредитування, у тому числі виплату процентів за користування кредитом;

6) несанкціонований овердрафт, що є перевищенням суми операції, здійсненої за рахунком, над сумою встановленого кредитного ліміту, що обумовлений договором між кредитодавцем та споживачем і не є прогнозованим за розміром та часом виникнення;

7) кредитні договори, загальний розмір кредиту за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на день укладення кредитного договору;

8) кредити, що надаються ломбардами у разі передання предмета застави на збереження ломбарду, за умови що зобов"язання споживача обмежуються вартістю предмета застави.

]]>
Tue, 31 Mar 2020 12:51:07 +0300
Як оформити та оплачувати простій через карантин http://briz.if.ua/blogs/680.htm http://briz.if.ua/blogs/680.htm До Місцевого центру та підпорядкованих йому Бюро правової допомоги надходять багато питань від осіб щодо реалізації їх прав та обов'язків під час карантину. Так, фахівчиня Надвірнянського бюро правової допомоги дає відповідь на питання як оформити та оплачувати простій через карантин.

За законом простоєм вважається зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст. 34 КЗпП).

Обставиною непереборної сили може бути стихійне лихо та інші ситуації, які ставлять під загрозу життя або нормальні умови існування людей. Запровадження карантину прирівняли до форс-мажорних обставин, і відповідну зміну внесли до ст. 141 ЗУ "Про торгово-промислові палати в Україні".

У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.

Згідно зі ст. 113 КЗпП час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) колективним договором може бути визначено вищий розмір.

Про початок простою, крім простою структурного підрозділу чи всього підприємства, працівник повинен попередити власника або уповноважений ним орган чи бригадира, майстра, інших посадових осіб (законодавчо не врегульовано порядок такого попередження, тобто попередження можливе й усне, і письмове, головне, щоб своєчасне).

Важливо! За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров"я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.

]]>
Tue, 31 Mar 2020 15:48:12 +0300
Правовий статус криптовалюти в Україні http://briz.if.ua/blogs/678.htm http://briz.if.ua/blogs/678.htm З метою підвищення правової обізнаності населення, фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Вікторією Бігун надається роз'яснення щодо правового статусу криптовалюти в Україні.

Сьогодні ми живемо в епоху технологій, які розвиваються в геометричній прогресії. Минуло не так багато часу, як всі заговорили про нове поняття - "криптовалюта". Однак, для української правової системи віртуальна валюта є досить проблематичним поняттям, адже законодавець не надав криптовалюті визначеного правового статусу.

Розпочнемо найперше з визначення терміну "криптовалюта". Криптовалютою прийнято вважати різновидність цифрової валюти, облік якої заснований на асиметричному шифруванні і застосуванні різних криптографічних методів захисту.

Першою і найбільш відомою криптовалютою на пострадянському просторі є Bitcoin.

Ст. 177 Цивільного кодексу України класифікує види об'єктів цивільних прав, однак криптовалюта не відноситься до жодного пункту, що створює значну прогалину у законодавстві. Єдиним нормативно-правовим актом, який згадує Bitcoin та визначає операції з Bitcoin в Україні, є лист Національного банку України 08.12.2014№29-208/72889 щодо віднесення операцій з "віртуальною валютою/криптовалютою "Bitcoin" згідно якого НБУ вказав на те, що випуск віртуальної валюти Bitcoin не має будь-якого забезпечення та юридично зобов"язаних з нею осіб, не контролюється державними органами влади.

Аналізуючи нормативно-правові акти України можна зробити висновок, що криптовалюта не може бути віднесена ні до засобу платежу, ні до валютної цінності.

Національний банк України розглядає віртуальну валюту Bitcoin" як грошовий сурогат, який не має забезпечення реальною вартістю і не може використовуватися фізичними та юридичними особами на території України як засіб платежу, оскільки це суперечить нормам українського законодавства.

П. 1 та 2 ст. 32 Закону України "Про національний банк України" передбачено, що грошовою одиницею України є гривня, що дорівнює 100 копійкам. Випуск та обіг на території України інших грошових одиниць і використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняються.

Однак, варто зазначити що в Верховній раді вже є зареєстровані законопроекти щодо законодавчого врегулювання криптовалюти.

]]>
Tue, 31 Mar 2020 13:09:14 +0300
З ким залишити дитину на період оголошеного карантину http://briz.if.ua/blogs/676.htm http://briz.if.ua/blogs/676.htm З метою підвищення правової обізнаності населення, фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Вікторією Бігун надається роз'яснення з питання отримання відпуски для батьків, які працюють у період карантину.

Реалії сьогодення диктують свої правила та закони. З 12 березня по 24 квітня (станом на сьогодні) в Україні оголошений карантин, в зв"язку з чим закрито садки, школи, виші, тому в батьків, які працюють виникає потреба в забезпеченні догляду за малолітніми дітьми, які не зможуть відвідувати заклади освіти. З даного приводу виникає ряд питань: як діяти батькам, які працюють та чи мають вони право на відпустку?

Перш за все, почнемо з того, що згідно ст.1 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", карантин - це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.

Відповідно до п.3-1 ст. 25 Закону України "Про відпустки" відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов"язковому порядку матері або іншій особі, зазначеній у частині третій ст. 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території. Звертаємо вашу увагу на те, що окрім матері, така відпустка може бути використана повністю або частково батьком дитини, бабою, дідом чи іншим родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Для отримання даної відпуски працівник повинен до відділу кадрів подати наступні документи:

заява; копія свідоцтва про народження дитини.

 

На практиці деякі роботодавці вимагають ще копію наказу або довідку про призупинення навчального процесу з навчального закладу, де навчається дитина. Проте, Кабінетом Міністрів України прийнято рішення щодо оголошення карантину, яке негайно доводиться до відома всіх громадян через ЗМІ та публікується в офіційних друкованих виданнях "Урядовий кур"єр" та Офіційному віснику України також  розміщується на офіційному веб- сайті Кабміну. Як бачимо, працівник не зобов"язаний подавати будь - які документи, які підтверджують встановлення карантину та обмеження на відвідування дітьми закладів освіти у зв"язку з цим.

Необхідно зазначити те, що обов"язковою обставиною для отримання вищезазначеної відпустки є запровадження карантину. Інші режими, які передбачають закриття освітніх закладів права на відпустку, передбачену п. 3-1 ч. 1 ст. 25 Закону України "Про відпустки", не дає.

На підставі вашої заяви роботодавець видає наказ, в якому на мою думку буде доцільно буде зазначити автоматичне продовження відпустки при продовження карантину. В такому випадку працівнику не потрібно буде писати повторної заяви. Відпустка припиняється за заявою працівника або із закінченням карантину чи в день, коли заклади освіти відкриваються для відвідуваннями дітьми. Також відпустку слід припинити за заявою працівника у разі, коли у нього відпала необхідність у забезпеченні догляду за дитиною.

]]>
Tue, 31 Mar 2020 12:01:58 +0300
Право на таємницю про стан здоров'я http://briz.if.ua/blogs/675.htm http://briz.if.ua/blogs/675.htm З метою підвищення правової обізнаності населення, фахівцем відділу "Галицьке бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Богданом Лотоцьким надається правова консультація з питання: "Право на таємницю про стан здоров`я".

В нашій країні склалась ситуація, коли люди не довіряють одне одному, що може призвести до паніки та погіршення взаємовідносин між людьми та порушенням прав громадян. З приводу цього, фахівець системи БПД на Прикарпатті Богдан Лотоцький дає роз'яснення щодо права особи на таємницю про стан здоров'я.

Таємниця про стан здоров"я не є таємницею для самого пацієнта, а для його можливого оточення чи тих, хто може використати дану інформацію для приниження честі та гідності людини.

Основним законом, що регулює таємницю про стан здоров"я громадян є Закон України "Основи законодавства України про охорону здоров'я". У статті 39-1 даного закону сказано, що пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні. Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта. Крім пацієнта, право на отримання достовірної інформації про стан його здоров"я мають батьки (усиновлювачі), опікуни або піклувальники.

Цим же законом регулюється поняття лікарської таємниці - медичні працівники та інші особи, яким у зв'язку з виконанням професійних або службових обов'язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя громадянина, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законодавчими актами випадків.

Також, розголошення медичної інформації пацієнта регламентується "Етичним кодексом лікаря України" де у Розділі 3, п. 3.5, п.п. 3, де сказано, що медична інформація про пацієнта може бути розголошена: - у разі письмової згоди самого пацієнта; - у випадку мотивованої вимоги органів дізнання, слідства, прокуратури і суду, санепідемслужби; - якщо зберігання таємниці істотно загрожує здоров'ю і життю пацієнта і/або/інших осіб (небезпечні інфекційні захворювання); - у випадку залучення до лікування інших спеціалістів, для яких ця інформація є професійно необхідною.

‼!Беручи до уваги вищесказане, не варто забувати про те, що громадяни своїми діями чи бездіяльністю можуть зашкодити оточуючим, тому потрібно дотримуватись санітарно-гігієнічних норм, та введених владними органами указів і при поганому самопочутті варто звернутись до сімейного лікаря.

]]>
Tue, 31 Mar 2020 09:34:01 +0300
Три моделі вивчення української мови пропонує Закон України «Про повну загальну середню освіту» http://briz.if.ua/blogs/674.htm http://briz.if.ua/blogs/674.htm З метою підвищення правової обізнаності населення, фахівчинею відділу "Тлумаьцке бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольгою Гушпит надається правова консультація з питання: "Три моделі вивчення української мови пропонує Закон України "Про повну загальну середню освіту", який 18 березня 2020 року набрав чинності".

Закон передбачає три моделі вивчення української мови у школах. Дана новація - результат деталізації положень Закону "Про освіту". Відповідна стаття документа була написана за результатами численних консультацій з представниками національних меншин та за результатами рекомендацій Венеціанської комісії" - про це повідомили на сайті міністерства.

Відповідно до статті 5 цього ж Закону мовою освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти є державна мова. Кожен, хто здобуває в закладі освіти повну загальну середню освіту, вивчає у цьому закладі державну мову відповідно до державних стандартів.

Особам, які належать до корінних народів або національних меншин України, гарантується і забезпечується право вивчати мову відповідного корінного народу або національної меншини в державних, комунальних і корпоративних закладах загальної середньої освіти або через національні культурні товариства.

І.Особи, які належать до корінних народів України, мають право здобувати повну загальну середню освіту в державному, комунальному чи корпоративному закладі освіти мовою відповідного корінного народу поряд з державною мовою.

ІІ.Особи, які належать до національних меншин України, мови яких є офіційними мовами Європейського Союзу, та реалізують право на навчання відповідними мовами в державних, комунальних чи корпоративних закладах освіти, здобувають:

базову середню освіту державною мовою в обсязі не менше 20 відсотків річного обсягу навчального часу у 5 класі із щорічним збільшенням такого обсягу (не менше 40 відсотків у 9 класі); профільну середню освіту державною мовою в обсязі не менше 60 відсотків річного обсягу навчального часу.

Особи, які належать до національних меншин України, мають право здобувати початкову освіту в державному, комунальному чи корпоративному закладі освіти мовою відповідної національної меншини поряд з державною мовою.

ІІІ.Особи, які належать до інших національних меншин України, здобувають у державних, комунальних чи корпоративних закладах освіти базову та профільну середню освіту державною мовою в обсязі не менше 80 відсотків річного обсягу навчального часу.

Перелік навчальних предметів (інтегрованих курсів), що вивчаються державною мовою і мовою національної меншини, визначається освітньою програмою закладу освіти згідно з вимогами державних стандартів та з урахуванням особливостей мовного середовища.

Право на навчання мовою корінного народу чи національної меншини України поряд із державною мовою реалізується в окремих класах з навчанням відповідною мовою, що відкриваються відповідно до вимог цього Закону.

Особам з порушенням слуху забезпечується право на навчання українською жестовою мовою та на вивчення української жестової мови.

]]>
Mon, 30 Mar 2020 22:34:23 +0300
Запровадження режиму надзвичайної ситуації на всій території України http://briz.if.ua/blogs/673.htm http://briz.if.ua/blogs/673.htm На всій території України запроваджено режим надзвичайної ситуації терміном на 30 днів, до 24 квітня 2020 року. Дане рішення було прийнято сьогодні на засіданні Кабінету Міністрів України.

Що передбачає собою режим надзвичайної ситуації?

Надзвичайна ситуація визначається Кодексом цивільного захисту України як обстановка на окремій території, яка: • характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення; • спричинена катастрофою, стихійним лихом, епідемією, або іншою небезпечною подією; • призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров"ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об"єкті, провадження на ній господарської діяльності.

Громадяни України під час надзвичайної ситуації мають право: 1) отримувати інформацію про надзвичайну ситуацію, у тому числі в доступній для осіб з вадами зору та слуху формі; 2) бути забезпеченими засобами колективного та індивідуального захисту та їх використовувати; 3) звертатися до органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань захисту від надзвичайної ситуації; 4) брати участь у роботах із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайної ситуації у складі добровільних формувань цивільного захисту; 5) отримувати заробітну плату за роботу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації у разі залучення до таких робіт згідно з трудовими договорами; 6) соціальний захист та відшкодування відповідно до законодавства шкоди, заподіяної їхньому життю, здоров"ю та майну внаслідок надзвичайних ситуацій; 7) отримувати медичну допомогу, соціально-психологічну підтримку та медико-психологічну реабілітацію у разі отримання фізичних і психологічних травм.

 В той же час режим надзвичайної ситуації передбачає дотримання населенням наступних обов"язків: 1) дотримання правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайній ситуації; 2) дотримання заходів безпеки у побуті та повсякденній трудовій діяльності, не допускання порушень виробничої і технологічної дисципліни, вимог екологічної безпеки, охорони праці; 3) вивчення способів захисту від надзвичайної ситуації та дій у разі її виникнення, надання домедичної допомоги постраждалим, правила користування засобами захисту; 4) повідомлення служб екстреної допомоги населенню про виникнення надзвичайних ситуацій; 6) дотримання протиепідемічного режиму; 7) виконання правила пожежної безпеки, забезпечення будівель, які належать громадянам на праві приватної власності, первинними засобами пожежогасіння, навчання дітей обережному поводженню з вогнем.

                                                                         

]]>
Thu, 26 Mar 2020 14:20:48 +0200
Недобросовісні орендарі та як правова допомога від держави допомагає незахищеним орендодавцям http://briz.if.ua/blogs/672.htm http://briz.if.ua/blogs/672.htm У відділ Галицьке бюро правової допомоги звернулась жінка зі скаргами на одну із аграрних компаній, що займається обробкою земель сільськогосподарського призначення .

У ході надання первинної правової допомоги фахівцем Бюро було з"ясовано, що між клієнткою та компанією укладений договір оренди земельної ділянки. Жінка розповіла, що умови  даного договору орендар  систематично порушує, не виплачуючи кошти за оренду, а також відмовляючись оновлювати нормативно грошову оцінку, що тягне за собою неправильне нарахування орендної плати.

Працівник системи безоплатної правової допомоги вивчивши умови договору з"ясував, що він не може бути розірваний односторонньо, оскільки такого пункту прописано не було. Натомість було прописано, що дія даного договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та в наслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також інших підстав, визначених законом.

Оскільки орендар ніяким чином не йшов на контакт та врегулювати спір у досудовому порядку було неможливо - клієнткою було прийнято рішення звертатись до суду.

Фахівцем бюро було підготовлено позовну заяву про розірвання договору оренди земельної ділянки та зібрано усі необхідні для вирішення справи докази.

 У заяві  представник позивача зазначив, що  ч.1 ст. 32 ЗУ "Про оренду землі" встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених ст. 24 і 25 даного Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Суд, розглянувши подані докази у справі (№341/524/19), взявши до уваги практику ВСУ, ухвалив рішення на користь позивача - розірвати договір між клієнтом та компанією, повернути земельну ділянку у користування та стягнути судові витрати у розмірі 768,40 грн.

]]>
Thu, 26 Mar 2020 12:12:03 +0200
Фахівці системи безоплатної правової допомоги вкотре допомогли стягнути аліменти на утримання дитини http://briz.if.ua/blogs/671.htm http://briz.if.ua/blogs/671.htm До Яремчанського бюро правової допомоги звернулась жінка з питаням стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.

Фахівчинею Бюро було надано безоплатну первинну правову допомогу, шляхом роз"яснення норм законодавства, які захищають права дітей у разі, якщо батьками (колишнім подружжям) неналежним чином виконуються обов"язки щодо їх утримання, а саме про те, що Конституцією України визначено основні права й обов`язки держави та громадян щодо забезпечення захисту дітей. Зокрема, згідно з ч.2 ст.51 Основного Закону - батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття. Відповідно до положень Конвеції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 р. (ратифікована Україною 27 лютого 1991р.) дитина, враховуючи її фізичну й розумову незрілість, потребує спеціальної охорони та турботи, включаючи належний правовий захист, як до,так і після народження.

Відповідно до положень ч. 8. ст. 7 Сімейного кодексу України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Згідно із ч.1 ст.8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Відповідно до положень ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Положеннями ст.180 Сімейного кодексу України визначено, що батьки зобов`язані утримувати своїх неповнолітніх дітей до досягнення ними повноліття.

В силу дії ч.3 ст.181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Після вичерпного правового інформування, жінці було роз"яснено про її право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги та надано опис документів, які необхідно зібрати для підтвердження належності останньої до однієї із категорій осіб, що мають право на БВПД.

Після чого було  вивчено матеріали справи та підготовлено позовну заяву про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.

Судом було  встановлено, що сторони проживають окремо, малолітній син проживає з позивачкоюта перебуває на її утриманні.

За приписами ч.2ст.182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

У результаті дослідження всіх обставин у справі у сукупності (справа № 354/983/19), беручи до уваги при цьому кожен аргумент, викладений учасниками, суд вирішив задовольнити позовні вимоги та прийняв рішення стягнути у твердій грошовій сумі у розмірі 2000 гривень.

]]>
Tue, 24 Mar 2020 16:37:40 +0200
Система БПД призупиняє прийом громадян і надає правову допомогу дистанційно http://briz.if.ua/blogs/670.htm http://briz.if.ua/blogs/670.htm З 23 березня 2020 року і до завершення карантину система безоплатної правової допомоги призупиняє особистий прийом громадян та надання адресної правової допомоги. У цей період система БПД надаватиме правові послуги дистанційно. Ці заходи передбачені наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 20 березня №128-аг "Про організацію роботи з громадянами на період карантину".

Тимчасова зміна режиму функціонування системи БПД пов"язана із загостренням ситуації щодо поширення коронавірусної інфекції. Для запобігання поширенню COVID-19 в Україні до 3 квітня введено карантин з низкою обмежень.

"Система безоплатної правової допомоги переходить на дистанційну роботу. Ми це робимо задля безпеки здоров"я та життя наших клієнтів і працівників. Дуже просимо людей залишатися вдома. Правову допомогу від держави кожна людина може отримати дистанційно. Для цього система БПД використовує усі доступні нам способи - офіційні вебсайт та сторінки у соцмережах, електронну пошту та телефонний зв"язок", -  зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Відповідно до наказу, з 23 березня на час дії карантину призупинено особистий прийом громадян посадовими особами і працівниками Координаційного центру з надання правової допомоги, регіональних та місцевих центрів з надання БВПД. Призупинено також надання адресної безоплатної первинної та вторинної правової допомоги працівниками місцевих центрів.

Безоплатна первинна та вторинна правова допомога надаватиметься із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій та з використанням скриньок для кореспонденції.

 Надати необхідні документи можна через спеціально обладнані скриньки для кореспонденції або електронні засоби зв"язку (адреси та електронні пошти місцевих центрів з надання БВПД можна дізнатися на офіційному сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/).

 Щоб отримати юридичну консультацію або роз"яснення з правових питань: 

 - зателефонуйте на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103

 - поставте запитання у месенджер Фейсбук-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/  

 - напишіть на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД - https://www.legalaid.gov.ua/)

 - прочитайте правову консультацію на телеграм-каналі "Безоплатна правова допомога" https://t.me/ualegalaid   та обговоріть її у нашому чаті - https://t.me/ualegalaidchat

 - поставте запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД   https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk

 - скористайтеся правничою вікіпедією WikiLegalAid - https://wiki.legalaid.gov.ua

 Кожній людині варто памʼятати, що карантин - це не перешкода для отримання правової допомоги від держави. Система БПД працює у посиленому режимі, консультує громадян і допомагає вирішити правові питання.

Ми посилили інформаційно-просвітницьку роботу. Інформуємо громадян про їхні права та механізм їх захисту через офіційний сайт та сторінки системи БПД у соціальних мережах, ЗМІ, інформаційні ресурси партнерських організацій.

 Переконані, що щоденна праця фахівців системи БПД є надзвичайно важливою в цей час.

 Ми допоможемо захистити Ваші права!

]]>
Mon, 23 Mar 2020 14:18:45 +0200