Блоги на БРІЗ | Юридичні консультації http://www.briz.if.ua/blogs/72 Блогер Юридичні консультації http://www.briz.if.ua/logo.gif http://www.briz.if.ua/square_logo.png Uk (c) briz.if.ua Wed, 08 Apr 2020 17:57:59 +0300 CMS 1 Надання правових послуг дистанційно http://briz.if.ua/blogs/686.htm http://briz.if.ua/blogs/686.htm У зв"язку з загостренням ситуації з поширення коронавірусної інфекції з 23 березня 2020 року і до завершення карантину Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги призупиняє особистий прийом громадян та надання адресної правової допомоги і повністю переходить на надання правових послуг дистанційно.

Щоб отримати правову консультацію:

➡️ напишіть на нашу електронну пошту: 📧frankivsk1.frankivsk@legalaid.if.ua ➡️ зателефонуйте на номер Місцевого центру: 📞 (0342)55-90-66; (0342)55-90-67; (096)138-82-89.

Небхідні документи можна залишити в 📫 скриньці для кореспонденції, що знаходиться в приміщенні Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги на 1 поверсі.

Правову консультацію можна також отримати: ✅ зателефонувавши на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103 ✅ поставивши запитання в месенджер ФБ-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/ ✅ поставивши запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk ✅ прочитавши правову інформацію на телеграм-каналі "Безоплатна правова допомога" https://t.me/ualegalaid та обговоривши її у нашому чаті - https://t.me/ualegalaidchat ✅ скориставшись правничою вікіпедією WikiLegalAid - https://wiki.legalaid.gov.ua

Пам"ятайте, що карантин - це не перешкода для отримання правової допомоги від держави.

]]>
Wed, 08 Apr 2020 14:38:20 +0300
Умови призначення пенсії по інвалідності http://briz.if.ua/blogs/685.htm http://briz.if.ua/blogs/685.htm Пенсія по інвалідності - це щомісячна пенсійна виплата в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі визнання її особою з інвалідністю.

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання за наявності страхового стажу детальніше про який можна дізнатись у Законі України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" в статті 32.

Варто зазначити, що пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність - у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Якщо у особи з інвалідністю відсутня достатня кількість страхового стажу, він може звернутися до управління праці і соціального захисту населення за місцем проживання із заявою про призначення йому допомоги.

У законі прописано, що пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд таких осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.

Залежно від групи пенсія по інвалідності призначається в таких розмірах: - Інвалідам І групи - 100% пенсії за віком; - Інвалідам ІІ групи - 90% пенсії за віком; - Інвалідам ІІІ групи - 50% пенсії за віком.

Інформація підготовлена фахівцем відділу "Галицьке бюро правової допомоги" Місцевого центру.

]]>
Tue, 07 Apr 2020 15:55:26 +0300
Спалювання сухого листя та трави – заборонено! http://briz.if.ua/blogs/684.htm http://briz.if.ua/blogs/684.htm Із настанням весняного періоду та плюсової температури повітря, громадяни починають прибирати свої земельні ділянки, спалюють листя та суху траву. Проте чинне законодавство забороняє спалювання листя, сухої трави та передбачає штрафи за порушення цієї заборони.

Детальніше з цьго приводу дає роз'яснення фахівчиня системи безоплатної правової допомоги Ольга Гушпит.

Конституцією України передбачено, що кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Відповідно до вимог статті 66 Конституції України Кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки. Згідно статті 39 Закону України "Про тваринний світ" та статті 27 Закону України "Про рослинний світ" випалювання сухої рослинності або її залишків допускається лише в разі господарської необхідності за дозволом територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, дотримуючись відповідних умов. Відповідно до статті 77-1 КУпАП випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти (170грн) до двадцяти (340грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Статтею 245 ККУ передбачено, що нищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

]]>
Tue, 07 Apr 2020 15:31:14 +0300
Посилення карантину: нові обмеження в Івано-Франківську http://briz.if.ua/blogs/682.htm http://briz.if.ua/blogs/682.htm 31.03.2020 року відбулось спільне позапланове засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій та тимчасової міської протиепідемічної комісії на якому було прийнято ряд обов'язкових до виконання рішень.

Зокрема, з метою попередження розповсюдження коронавірусної інфекції COVID-19 на території Івано-Франківської міської ради та старостинських округах і з урахуванням ймовірного розвитку складної епідемічної ситуації, комісія вирішила забезпечити:

- функціонування та роботу контрольно-пропускних пунктів на в"їздах на територію м. Івано-Франківська, зокрема, забезпечивши обов"язковий температурний скринінг та введення обмеженого проїзду в місто з 08 год. 00 год. 02.04.2020 року з наступним режимом роботи: з 08 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв. щоденно, включно вихідні та святкові дні (з 02 квітня 2020 року);

- обмеження користування дитячими, ігровими та спортивними майданчиками на території Івано-Франківської ОТГ на час дії карантину;

- обмеження відвідування громадянами паркових та рекреаційних зон, водних об"єктів на території Івано-Франківської ОТГ на час дії карантину;

- заборону розлиття та вживання алкогольних і слабоалкогольних напоїв, розведення багать на території Івано-Франківської ОТГ на час дії карантину.

Також на засіданні прийнято рішення зобов'язати Відділ внутрішньої політики Івано-Франківської міської ради звернутися до духовенства різних конфесій Івано-Франківської ОТГ щодо розроблення порядку проведення Великодних свят ( сповідь освячення вербових гілок, пасок) у відповідності до норм встановленої надзвичайної ситуації.

 Посилання на джерело (Протокол №11 від 31.03.2020 р.): http://www.mvk.if.ua/actual/52489

 

]]>
Thu, 02 Apr 2020 15:14:22 +0300
Чи зберігається на період карантину за педпрацівниками заробітна плата http://briz.if.ua/blogs/679.htm http://briz.if.ua/blogs/679.htm З метою підвищення правової обізнаності населення, працівницею відділу "Тлумацьке бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольгою Гушпит надається роз'яснення щодо збереження заробітної плати за педпрацівниками на період карантину.

Міністерство освіти та науки роз'яснило, що в умовах карантину вчителі мають отримувати середню заробітну плату згідно з тарифікацією за умови виконання іншої організаційної роботи.

Відповідно до статті 113 КЗпП за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.

Відповідно до п. 77 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 р. № 102, у випадку, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від учителя причин, оплата його праці здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вчитель (викладач) виконує іншу організаційно-педагогічну роботу.

Пунктом 8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки цю норму конкретизовано, а саме передбачено здійснення оплати простою працівникам, включаючи непедагогічних, не з їх вини, в розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу). Цим пунктом Угоди також передбачено забезпечення оплати праці всіх інших педагогічних працівників (вихователів, вихователів-методистів, педагогів-організаторів, практичних психологів, соціальних педагогів, керівників гуртків, музичних керівників тощо) закладів освіти у випадках епідемії з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням умов законодавства.

Отже, оплата праці усім працівникам (педагогічним, науково-педагогічним та іншим працівникам) закладів і установ освіти, навчання у яких призупинено на період карантину, здійснюється в розмірі середньої заробітної плати, а тих педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за тарифікацією, із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства.

]]>
Tue, 31 Mar 2020 15:15:03 +0300
Споживче кредитування в умовах карантину http://briz.if.ua/blogs/677.htm http://briz.if.ua/blogs/677.htm 17 березня 2020 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким внесено ряд змін до положень  Закону України "Про споживче кредитування". З цього приводу фахівчиня Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД Юлія Дронь надає правові роз"яснення.           

Перш за все дані нововведення звільняють споживачів  від відповідальності перед кредитодавцями за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов"язань за  договором споживчого кредитування, в тому числі прострочення сплати платежів. Таке звільнення стосується лише тих випадків прострочення, які були допущені в період з 01.03.2020 р. по 30.04.2020 р.

Окрім того, за допущення такого прострочення споживачі звільнені від  обов"язків сплачувати кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем договірних зобов"язань.

Не менш важливою є заборона збільшення процентної ставки за користування кредитом з причин, інших ніж передбачені ч. 4 ст.  1056-1 Цивільного кодексу України (збільшення процентної ставки відповідно до умов і в порядку, встановлених кредитним договором у випадку застосування в ньому змінюваної процентної ставки), у разі невиконання зобов"язань за договором про споживчий кредит у період з 01 березня 2020 року по 31 травня 2020 року (в тому числі, але не виключно, прострочення споживачем в даний період  виконання зобов"язань зі сплати платежів).

Зверніть увагу! Зміни щодо звільнення від відповідальності та підняття процентної ставки поширюються на кредити, визначені ч. 2 ст. 3 Закону України "Про споживче кредитування", а значить, на:

1) договори, що містять умову про споживчий кредит у формі кредитування рахунку зі строком погашення кредиту до одного місяця, та кредитні договори, що укладаються на строк до одного місяця;

2) договори позики, що не передбачають сплати процентів чи будь-яких інших платежів за користування наданими за такими договорами грошовими коштами;

3) кредитні договори, метою яких є надання споживачу права вчиняти правочини з фінансовими інструментами, якщо такі правочини вчиняються за участю чи за посередництвом кредитодавця або іншого професійного учасника ринку цінних паперів;

4) кредити, що надаються за договорами, укладеними в результаті врегулювання спору шляхом укладання мирової угоди, затвердженої судом;

5) кредити, що надаються виключно в рамках відповідних державних програм або програм органів місцевого самоврядування визначеному колу фізичних осіб і передбачають окремі, визначені такими програмами, умови кредитування, у тому числі виплату процентів за користування кредитом;

6) несанкціонований овердрафт, що є перевищенням суми операції, здійсненої за рахунком, над сумою встановленого кредитного ліміту, що обумовлений договором між кредитодавцем та споживачем і не є прогнозованим за розміром та часом виникнення;

7) кредитні договори, загальний розмір кредиту за якими не перевищує однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на день укладення кредитного договору;

8) кредити, що надаються ломбардами у разі передання предмета застави на збереження ломбарду, за умови що зобов"язання споживача обмежуються вартістю предмета застави.

]]>
Tue, 31 Mar 2020 12:51:07 +0300
Як оформити та оплачувати простій через карантин http://briz.if.ua/blogs/680.htm http://briz.if.ua/blogs/680.htm До Місцевого центру та підпорядкованих йому Бюро правової допомоги надходять багато питань від осіб щодо реалізації їх прав та обов'язків під час карантину. Так, фахівчиня Надвірнянського бюро правової допомоги дає відповідь на питання як оформити та оплачувати простій через карантин.

За законом простоєм вважається зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст. 34 КЗпП).

Обставиною непереборної сили може бути стихійне лихо та інші ситуації, які ставлять під загрозу життя або нормальні умови існування людей. Запровадження карантину прирівняли до форс-мажорних обставин, і відповідну зміну внесли до ст. 141 ЗУ "Про торгово-промислові палати в Україні".

У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.

Згідно зі ст. 113 КЗпП час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) колективним договором може бути визначено вищий розмір.

Про початок простою, крім простою структурного підрозділу чи всього підприємства, працівник повинен попередити власника або уповноважений ним орган чи бригадира, майстра, інших посадових осіб (законодавчо не врегульовано порядок такого попередження, тобто попередження можливе й усне, і письмове, головне, щоб своєчасне).

Важливо! За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров"я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.

]]>
Tue, 31 Mar 2020 15:48:12 +0300
Правовий статус криптовалюти в Україні http://briz.if.ua/blogs/678.htm http://briz.if.ua/blogs/678.htm З метою підвищення правової обізнаності населення, фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Вікторією Бігун надається роз'яснення щодо правового статусу криптовалюти в Україні.

Сьогодні ми живемо в епоху технологій, які розвиваються в геометричній прогресії. Минуло не так багато часу, як всі заговорили про нове поняття - "криптовалюта". Однак, для української правової системи віртуальна валюта є досить проблематичним поняттям, адже законодавець не надав криптовалюті визначеного правового статусу.

Розпочнемо найперше з визначення терміну "криптовалюта". Криптовалютою прийнято вважати різновидність цифрової валюти, облік якої заснований на асиметричному шифруванні і застосуванні різних криптографічних методів захисту.

Першою і найбільш відомою криптовалютою на пострадянському просторі є Bitcoin.

Ст. 177 Цивільного кодексу України класифікує види об'єктів цивільних прав, однак криптовалюта не відноситься до жодного пункту, що створює значну прогалину у законодавстві. Єдиним нормативно-правовим актом, який згадує Bitcoin та визначає операції з Bitcoin в Україні, є лист Національного банку України 08.12.2014№29-208/72889 щодо віднесення операцій з "віртуальною валютою/криптовалютою "Bitcoin" згідно якого НБУ вказав на те, що випуск віртуальної валюти Bitcoin не має будь-якого забезпечення та юридично зобов"язаних з нею осіб, не контролюється державними органами влади.

Аналізуючи нормативно-правові акти України можна зробити висновок, що криптовалюта не може бути віднесена ні до засобу платежу, ні до валютної цінності.

Національний банк України розглядає віртуальну валюту Bitcoin" як грошовий сурогат, який не має забезпечення реальною вартістю і не може використовуватися фізичними та юридичними особами на території України як засіб платежу, оскільки це суперечить нормам українського законодавства.

П. 1 та 2 ст. 32 Закону України "Про національний банк України" передбачено, що грошовою одиницею України є гривня, що дорівнює 100 копійкам. Випуск та обіг на території України інших грошових одиниць і використання грошових сурогатів як засобу платежу забороняються.

Однак, варто зазначити що в Верховній раді вже є зареєстровані законопроекти щодо законодавчого врегулювання криптовалюти.

]]>
Tue, 31 Mar 2020 13:09:14 +0300
З ким залишити дитину на період оголошеного карантину http://briz.if.ua/blogs/676.htm http://briz.if.ua/blogs/676.htm З метою підвищення правової обізнаності населення, фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Вікторією Бігун надається роз'яснення з питання отримання відпуски для батьків, які працюють у період карантину.

Реалії сьогодення диктують свої правила та закони. З 12 березня по 24 квітня (станом на сьогодні) в Україні оголошений карантин, в зв"язку з чим закрито садки, школи, виші, тому в батьків, які працюють виникає потреба в забезпеченні догляду за малолітніми дітьми, які не зможуть відвідувати заклади освіти. З даного приводу виникає ряд питань: як діяти батькам, які працюють та чи мають вони право на відпустку?

Перш за все, почнемо з того, що згідно ст.1 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", карантин - це адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.

Відповідно до п.3-1 ст. 25 Закону України "Про відпустки" відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов"язковому порядку матері або іншій особі, зазначеній у частині третій ст. 18 цього Закону, для догляду за дитиною віком до 14 років на період оголошення карантину на відповідній території. Звертаємо вашу увагу на те, що окрім матері, така відпустка може бути використана повністю або частково батьком дитини, бабою, дідом чи іншим родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Для отримання даної відпуски працівник повинен до відділу кадрів подати наступні документи:

заява; копія свідоцтва про народження дитини.

 

На практиці деякі роботодавці вимагають ще копію наказу або довідку про призупинення навчального процесу з навчального закладу, де навчається дитина. Проте, Кабінетом Міністрів України прийнято рішення щодо оголошення карантину, яке негайно доводиться до відома всіх громадян через ЗМІ та публікується в офіційних друкованих виданнях "Урядовий кур"єр" та Офіційному віснику України також  розміщується на офіційному веб- сайті Кабміну. Як бачимо, працівник не зобов"язаний подавати будь - які документи, які підтверджують встановлення карантину та обмеження на відвідування дітьми закладів освіти у зв"язку з цим.

Необхідно зазначити те, що обов"язковою обставиною для отримання вищезазначеної відпустки є запровадження карантину. Інші режими, які передбачають закриття освітніх закладів права на відпустку, передбачену п. 3-1 ч. 1 ст. 25 Закону України "Про відпустки", не дає.

На підставі вашої заяви роботодавець видає наказ, в якому на мою думку буде доцільно буде зазначити автоматичне продовження відпустки при продовження карантину. В такому випадку працівнику не потрібно буде писати повторної заяви. Відпустка припиняється за заявою працівника або із закінченням карантину чи в день, коли заклади освіти відкриваються для відвідуваннями дітьми. Також відпустку слід припинити за заявою працівника у разі, коли у нього відпала необхідність у забезпеченні догляду за дитиною.

]]>
Tue, 31 Mar 2020 12:01:58 +0300
Право на таємницю про стан здоров'я http://briz.if.ua/blogs/675.htm http://briz.if.ua/blogs/675.htm З метою підвищення правової обізнаності населення, фахівцем відділу "Галицьке бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Богданом Лотоцьким надається правова консультація з питання: "Право на таємницю про стан здоров`я".

В нашій країні склалась ситуація, коли люди не довіряють одне одному, що може призвести до паніки та погіршення взаємовідносин між людьми та порушенням прав громадян. З приводу цього, фахівець системи БПД на Прикарпатті Богдан Лотоцький дає роз'яснення щодо права особи на таємницю про стан здоров'я.

Таємниця про стан здоров"я не є таємницею для самого пацієнта, а для його можливого оточення чи тих, хто може використати дану інформацію для приниження честі та гідності людини.

Основним законом, що регулює таємницю про стан здоров"я громадян є Закон України "Основи законодавства України про охорону здоров'я". У статті 39-1 даного закону сказано, що пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні. Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта. Крім пацієнта, право на отримання достовірної інформації про стан його здоров"я мають батьки (усиновлювачі), опікуни або піклувальники.

Цим же законом регулюється поняття лікарської таємниці - медичні працівники та інші особи, яким у зв'язку з виконанням професійних або службових обов'язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя громадянина, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законодавчими актами випадків.

Також, розголошення медичної інформації пацієнта регламентується "Етичним кодексом лікаря України" де у Розділі 3, п. 3.5, п.п. 3, де сказано, що медична інформація про пацієнта може бути розголошена: - у разі письмової згоди самого пацієнта; - у випадку мотивованої вимоги органів дізнання, слідства, прокуратури і суду, санепідемслужби; - якщо зберігання таємниці істотно загрожує здоров'ю і життю пацієнта і/або/інших осіб (небезпечні інфекційні захворювання); - у випадку залучення до лікування інших спеціалістів, для яких ця інформація є професійно необхідною.

‼!Беручи до уваги вищесказане, не варто забувати про те, що громадяни своїми діями чи бездіяльністю можуть зашкодити оточуючим, тому потрібно дотримуватись санітарно-гігієнічних норм, та введених владними органами указів і при поганому самопочутті варто звернутись до сімейного лікаря.

]]>
Tue, 31 Mar 2020 09:34:01 +0300
Три моделі вивчення української мови пропонує Закон України «Про повну загальну середню освіту» http://briz.if.ua/blogs/674.htm http://briz.if.ua/blogs/674.htm З метою підвищення правової обізнаності населення, фахівчинею відділу "Тлумаьцке бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольгою Гушпит надається правова консультація з питання: "Три моделі вивчення української мови пропонує Закон України "Про повну загальну середню освіту", який 18 березня 2020 року набрав чинності".

Закон передбачає три моделі вивчення української мови у школах. Дана новація - результат деталізації положень Закону "Про освіту". Відповідна стаття документа була написана за результатами численних консультацій з представниками національних меншин та за результатами рекомендацій Венеціанської комісії" - про це повідомили на сайті міністерства.

Відповідно до статті 5 цього ж Закону мовою освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти є державна мова. Кожен, хто здобуває в закладі освіти повну загальну середню освіту, вивчає у цьому закладі державну мову відповідно до державних стандартів.

Особам, які належать до корінних народів або національних меншин України, гарантується і забезпечується право вивчати мову відповідного корінного народу або національної меншини в державних, комунальних і корпоративних закладах загальної середньої освіти або через національні культурні товариства.

І.Особи, які належать до корінних народів України, мають право здобувати повну загальну середню освіту в державному, комунальному чи корпоративному закладі освіти мовою відповідного корінного народу поряд з державною мовою.

ІІ.Особи, які належать до національних меншин України, мови яких є офіційними мовами Європейського Союзу, та реалізують право на навчання відповідними мовами в державних, комунальних чи корпоративних закладах освіти, здобувають:

базову середню освіту державною мовою в обсязі не менше 20 відсотків річного обсягу навчального часу у 5 класі із щорічним збільшенням такого обсягу (не менше 40 відсотків у 9 класі); профільну середню освіту державною мовою в обсязі не менше 60 відсотків річного обсягу навчального часу.

Особи, які належать до національних меншин України, мають право здобувати початкову освіту в державному, комунальному чи корпоративному закладі освіти мовою відповідної національної меншини поряд з державною мовою.

ІІІ.Особи, які належать до інших національних меншин України, здобувають у державних, комунальних чи корпоративних закладах освіти базову та профільну середню освіту державною мовою в обсязі не менше 80 відсотків річного обсягу навчального часу.

Перелік навчальних предметів (інтегрованих курсів), що вивчаються державною мовою і мовою національної меншини, визначається освітньою програмою закладу освіти згідно з вимогами державних стандартів та з урахуванням особливостей мовного середовища.

Право на навчання мовою корінного народу чи національної меншини України поряд із державною мовою реалізується в окремих класах з навчанням відповідною мовою, що відкриваються відповідно до вимог цього Закону.

Особам з порушенням слуху забезпечується право на навчання українською жестовою мовою та на вивчення української жестової мови.

]]>
Mon, 30 Mar 2020 22:34:23 +0300
Запровадження режиму надзвичайної ситуації на всій території України http://briz.if.ua/blogs/673.htm http://briz.if.ua/blogs/673.htm На всій території України запроваджено режим надзвичайної ситуації терміном на 30 днів, до 24 квітня 2020 року. Дане рішення було прийнято сьогодні на засіданні Кабінету Міністрів України.

Що передбачає собою режим надзвичайної ситуації?

Надзвичайна ситуація визначається Кодексом цивільного захисту України як обстановка на окремій території, яка: • характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення; • спричинена катастрофою, стихійним лихом, епідемією, або іншою небезпечною подією; • призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров"ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об"єкті, провадження на ній господарської діяльності.

Громадяни України під час надзвичайної ситуації мають право: 1) отримувати інформацію про надзвичайну ситуацію, у тому числі в доступній для осіб з вадами зору та слуху формі; 2) бути забезпеченими засобами колективного та індивідуального захисту та їх використовувати; 3) звертатися до органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань захисту від надзвичайної ситуації; 4) брати участь у роботах із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайної ситуації у складі добровільних формувань цивільного захисту; 5) отримувати заробітну плату за роботу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації у разі залучення до таких робіт згідно з трудовими договорами; 6) соціальний захист та відшкодування відповідно до законодавства шкоди, заподіяної їхньому життю, здоров"ю та майну внаслідок надзвичайних ситуацій; 7) отримувати медичну допомогу, соціально-психологічну підтримку та медико-психологічну реабілітацію у разі отримання фізичних і психологічних травм.

 В той же час режим надзвичайної ситуації передбачає дотримання населенням наступних обов"язків: 1) дотримання правил поведінки, безпеки та дій у надзвичайній ситуації; 2) дотримання заходів безпеки у побуті та повсякденній трудовій діяльності, не допускання порушень виробничої і технологічної дисципліни, вимог екологічної безпеки, охорони праці; 3) вивчення способів захисту від надзвичайної ситуації та дій у разі її виникнення, надання домедичної допомоги постраждалим, правила користування засобами захисту; 4) повідомлення служб екстреної допомоги населенню про виникнення надзвичайних ситуацій; 6) дотримання протиепідемічного режиму; 7) виконання правила пожежної безпеки, забезпечення будівель, які належать громадянам на праві приватної власності, первинними засобами пожежогасіння, навчання дітей обережному поводженню з вогнем.

                                                                         

]]>
Thu, 26 Mar 2020 14:20:48 +0200
Недобросовісні орендарі та як правова допомога від держави допомагає незахищеним орендодавцям http://briz.if.ua/blogs/672.htm http://briz.if.ua/blogs/672.htm У відділ Галицьке бюро правової допомоги звернулась жінка зі скаргами на одну із аграрних компаній, що займається обробкою земель сільськогосподарського призначення .

У ході надання первинної правової допомоги фахівцем Бюро було з"ясовано, що між клієнткою та компанією укладений договір оренди земельної ділянки. Жінка розповіла, що умови  даного договору орендар  систематично порушує, не виплачуючи кошти за оренду, а також відмовляючись оновлювати нормативно грошову оцінку, що тягне за собою неправильне нарахування орендної плати.

Працівник системи безоплатної правової допомоги вивчивши умови договору з"ясував, що він не може бути розірваний односторонньо, оскільки такого пункту прописано не було. Натомість було прописано, що дія даного договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та в наслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також інших підстав, визначених законом.

Оскільки орендар ніяким чином не йшов на контакт та врегулювати спір у досудовому порядку було неможливо - клієнткою було прийнято рішення звертатись до суду.

Фахівцем бюро було підготовлено позовну заяву про розірвання договору оренди земельної ділянки та зібрано усі необхідні для вирішення справи докази.

 У заяві  представник позивача зазначив, що  ч.1 ст. 32 ЗУ "Про оренду землі" встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених ст. 24 і 25 даного Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Суд, розглянувши подані докази у справі (№341/524/19), взявши до уваги практику ВСУ, ухвалив рішення на користь позивача - розірвати договір між клієнтом та компанією, повернути земельну ділянку у користування та стягнути судові витрати у розмірі 768,40 грн.

]]>
Thu, 26 Mar 2020 12:12:03 +0200
Фахівці системи безоплатної правової допомоги вкотре допомогли стягнути аліменти на утримання дитини http://briz.if.ua/blogs/671.htm http://briz.if.ua/blogs/671.htm До Яремчанського бюро правової допомоги звернулась жінка з питаням стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.

Фахівчинею Бюро було надано безоплатну первинну правову допомогу, шляхом роз"яснення норм законодавства, які захищають права дітей у разі, якщо батьками (колишнім подружжям) неналежним чином виконуються обов"язки щодо їх утримання, а саме про те, що Конституцією України визначено основні права й обов`язки держави та громадян щодо забезпечення захисту дітей. Зокрема, згідно з ч.2 ст.51 Основного Закону - батьки зобов`язані утримувати дітей до їх повноліття. Відповідно до положень Конвеції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 р. (ратифікована Україною 27 лютого 1991р.) дитина, враховуючи її фізичну й розумову незрілість, потребує спеціальної охорони та турботи, включаючи належний правовий захист, як до,так і після народження.

Відповідно до положень ч. 8. ст. 7 Сімейного кодексу України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Згідно із ч.1 ст.8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Відповідно до положень ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Положеннями ст.180 Сімейного кодексу України визначено, що батьки зобов`язані утримувати своїх неповнолітніх дітей до досягнення ними повноліття.

В силу дії ч.3 ст.181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Після вичерпного правового інформування, жінці було роз"яснено про її право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги та надано опис документів, які необхідно зібрати для підтвердження належності останньої до однієї із категорій осіб, що мають право на БВПД.

Після чого було  вивчено матеріали справи та підготовлено позовну заяву про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.

Судом було  встановлено, що сторони проживають окремо, малолітній син проживає з позивачкоюта перебуває на її утриманні.

За приписами ч.2ст.182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

У результаті дослідження всіх обставин у справі у сукупності (справа № 354/983/19), беручи до уваги при цьому кожен аргумент, викладений учасниками, суд вирішив задовольнити позовні вимоги та прийняв рішення стягнути у твердій грошовій сумі у розмірі 2000 гривень.

]]>
Tue, 24 Mar 2020 16:37:40 +0200
Система БПД призупиняє прийом громадян і надає правову допомогу дистанційно http://briz.if.ua/blogs/670.htm http://briz.if.ua/blogs/670.htm З 23 березня 2020 року і до завершення карантину система безоплатної правової допомоги призупиняє особистий прийом громадян та надання адресної правової допомоги. У цей період система БПД надаватиме правові послуги дистанційно. Ці заходи передбачені наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 20 березня №128-аг "Про організацію роботи з громадянами на період карантину".

Тимчасова зміна режиму функціонування системи БПД пов"язана із загостренням ситуації щодо поширення коронавірусної інфекції. Для запобігання поширенню COVID-19 в Україні до 3 квітня введено карантин з низкою обмежень.

"Система безоплатної правової допомоги переходить на дистанційну роботу. Ми це робимо задля безпеки здоров"я та життя наших клієнтів і працівників. Дуже просимо людей залишатися вдома. Правову допомогу від держави кожна людина може отримати дистанційно. Для цього система БПД використовує усі доступні нам способи - офіційні вебсайт та сторінки у соцмережах, електронну пошту та телефонний зв"язок", -  зазначив в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Відповідно до наказу, з 23 березня на час дії карантину призупинено особистий прийом громадян посадовими особами і працівниками Координаційного центру з надання правової допомоги, регіональних та місцевих центрів з надання БВПД. Призупинено також надання адресної безоплатної первинної та вторинної правової допомоги працівниками місцевих центрів.

Безоплатна первинна та вторинна правова допомога надаватиметься із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій та з використанням скриньок для кореспонденції.

 Надати необхідні документи можна через спеціально обладнані скриньки для кореспонденції або електронні засоби зв"язку (адреси та електронні пошти місцевих центрів з надання БВПД можна дізнатися на офіційному сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/).

 Щоб отримати юридичну консультацію або роз"яснення з правових питань: 

 - зателефонуйте на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103

 - поставте запитання у месенджер Фейсбук-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/  

 - напишіть на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД - https://www.legalaid.gov.ua/)

 - прочитайте правову консультацію на телеграм-каналі "Безоплатна правова допомога" https://t.me/ualegalaid   та обговоріть її у нашому чаті - https://t.me/ualegalaidchat

 - поставте запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД   https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk

 - скористайтеся правничою вікіпедією WikiLegalAid - https://wiki.legalaid.gov.ua

 Кожній людині варто памʼятати, що карантин - це не перешкода для отримання правової допомоги від держави. Система БПД працює у посиленому режимі, консультує громадян і допомагає вирішити правові питання.

Ми посилили інформаційно-просвітницьку роботу. Інформуємо громадян про їхні права та механізм їх захисту через офіційний сайт та сторінки системи БПД у соціальних мережах, ЗМІ, інформаційні ресурси партнерських організацій.

 Переконані, що щоденна праця фахівців системи БПД є надзвичайно важливою в цей час.

 Ми допоможемо захистити Ваші права!

]]>
Mon, 23 Mar 2020 14:18:45 +0200
Спільна заява колишнього подружжя - значно спрощує процес розірвання шлюбу http://briz.if.ua/blogs/669.htm http://briz.if.ua/blogs/669.htm В Тлумацьке бюро правової допомоги звернулась жінка, яка перебувала в шлюбі з чоловіком від якого в неї є син (6 років). Проте більше року вона не проживала з чоловіком та народила дитину від іншого. Жінка хвилювалась, що маючи новонароджену донечку не зможе розірвати шлюб та створити нову сім`ю.

Працівник системи безоплатної правової допомоги вивчивши матеріали справи спершу запропонувала клієнтці звернутись в органи ДРАЦС для написання заяви та роз`яснила ,що чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини (частина 4 статті 110 Сімейного Кодексу України).

В Наказі Міністерства юстиції України "Про затвердження Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні" зазначено, якщо мати дитини, яка перебуває у зареєстрованому шлюбі, під час державної реєстрації народження заявляє, що її чоловік не є батьком цієї дитини, і у зв'язку з цим просить не вказувати його батьком в актовому записі про народження, її прохання може бути задоволене лише за наявності спільної заяви чоловіка та дружини (колишнього подружжя) про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини (додаток 5), а також заяви матері та батька дитини про визнання батьківства.

Після того фахівчинею системи безоплатної правової допомогискладено позовну заяву про розірвання шлюбу, в якій було додано копію витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, відповідно до якого "мати дитини ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , який за спільною заявою подружжя не є батьком цієї дитини.

Судом шлюб було розірвано(справа №353/468/19) та стягнено з Відповідача понесені Позивачем судові витрати.

]]>
Fri, 20 Mar 2020 16:25:52 +0200
До уваги декларантів: продовжено строк подачі декларацій через карантин http://briz.if.ua/blogs/668.htm http://briz.if.ua/blogs/668.htm З метою підвищення обізнаності населення щодо запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), фахівчинею Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Іванною Тичковською надається правова консультація з питання: "Продовження строку подачі декларацій через карантин".

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 року внесено зміни до Закону України "Про запобігання корупції".

Зміни передбачають, що строк подачі щорічних декларацій продовжено до 1 червня 2020 року.

Декларанти, які не подадуть вчасно декларацію/повідомлення через карантинно-обмежувальні заходи, до 1 червня звільняються від відповідальності.

Зокрема, Розділ XIII Прикінцевих положень цього Закону доповнено пунктом 2-1 такого змісту:

"Встановити, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб"єкти декларування подають до 1 червня. Суб"єкти декларування, які у період до 1 червня 2020 року не мали можливості подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену абзацом першим частини другої статті 45 цього Закону, або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані відповідно до статті 52 цього Закону у зв"язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання такої декларації чи повідомлення у зазначений період".

]]>
Fri, 20 Mar 2020 15:35:59 +0200
Обмеження та заборони у сфері надання житлово-комунальних послуг на період дії карантину http://briz.if.ua/blogs/667.htm http://briz.if.ua/blogs/667.htm З метою підвищення обізнаності населення щодо запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), фахівчинею Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юлією Дронь надається правова консультація з питання: "Обмеження та заборони у сфері надання житлово-комунальних послуг на період дії карантину".

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 року забороняється: • нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг; • припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі; • примусове виселення громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг із жилих приміщень у будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення; • примусове виселення із житла та примусове стягнення житла, що належить на праві приватної власності громадянам України, під час примусового виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Також відповідно до даного Закону Кабінет Міністрів України повинен подати на розгляд Верховної Ради України ряд законопроектів, у тому числі щодо: • недопущення припинення надання житлових субсидій на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов"язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19); • призначення житлової субсидії на наступний період для всіх без виключення домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, без їх звернення; • розширення кола отримувачів житлових субсидій у зв"язку із встановленням карантину або обмежувальних заходів, пов"язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

]]>
Fri, 20 Mar 2020 09:56:46 +0200
Відповідальність за порушення правил карантину при короновірусі http://briz.if.ua/blogs/666.htm http://briz.if.ua/blogs/666.htm З метою підвищення обізнаності населення щодо запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), фахівчинею Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юлією Дронь надається правова консультація з питання:"Відповідальність за порушення правил карантину при коронавірусі".

 

Від 17 березня 2020 року набрав юридичної сили Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)". Даним Законом внесено зміни до багатьох законодавчих актів України, серед яких: Кодекс законів про працю України , Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний кодекс України, Податковий кодекс України, Митний кодекс України, Закон України "Про відпустки" та ін.

 

Про які аспекти варто знати пересічним громадянам❓

‼️Перш за все, пам"ятайте про міри відповідальності в разі порушення правил карантину. 1️⃣Адміністративна відповідальність за порушення карантину⤵️ Статтею 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення закріплено розмір штрафу для громадян та посадових осіб . Зокрема, за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями передбачено накладення штрафу: • на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 грн до 34 000 грн), • на посадових осіб - у розмірі від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 000 грн до 170 000 грн).

2️⃣Кримінальна відповідальність за порушення карантину⤵️ До Кримінального кодексу України внесено статтю 325 "Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням". Відповідно до її змісту, порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань карається наступними санкціями: • штраф від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 грн до 51 000 грн); • арешт (на строк до шести місяців ) • обмеженням волі (на строк до трьох років) • позбавленням волі (на строк до трьох років) В тому випадку, якщо вищезазначені діяння спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, особа буде покарана позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.

Також даним Законом зобов"язано Кабінет Міністрів України прийняти та подати на розгляд Верховної Ради України законопроекти, які необхідні для врегулювання суспільних відносин, пов"язаних із встановленням карантину. ‼️Важливим аспектом є встановлення ряду обмежень та заборон на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов"язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), про які ми поінформуємо вас у нашій наступній публікації!

]]>
Wed, 18 Mar 2020 17:15:49 +0200
Поновлення на роботі та виплата заробітку учасниці бойових дій http://briz.if.ua/blogs/663.htm http://briz.if.ua/blogs/663.htm До відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД (надалі-Бюро) звернулась учасниця бойових дій з метою отримання безоплатної вторинної правової допомоги у справі про поновлення на роботі та виплату заробітку за час вимушеного прогулу.

Працівницею Бюро було підготовлено судовий позов та подано в районний суд до однієї із медичних установ  Івано-Франківської області про поновлення на роботі та виплату заробітку за час вимушеного прогулу.

В судовому засіданні представниця позивача заявлені вимоги мотивувала тим, що станом на 2018 рік позивач працювала на посаді медичної сестри. З 01.01.2018 року по 12.02.2018 року перебувала у відпустці і в цей час з волонтерською поїздкою виїжджала у зону АТО де прийняла рішення підписати контракт на проходження військової служби. З 12 лютого 2018 року по 16 лютого 2018 року перебувала у розпорядженні Івано-Франківського військового комісаріату, а 16 лютого 2018 року підписала контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України на посаді військовослужбовця рядового складу строком на три роки. Одразу після укладення контракту вибула в зону АТО, оскільки особисто представити контракт адміністрації медичної установи було неможливо, тому було передано копію контракту у відділ кадрів медичної установи 19 лютого 2018 року через іншого військовослужбовця. Як виявилось, цією ж датою відповідно до наказу №42-к її було звільнено з посади медичної сестри на підставі п.3 ст. 36 КЗпП України (призов або вступ працiвника на вiйськову службу, направлення на альтернативну (невiйськову) службу). Вважає своє звільнення незаконним, оскільки призвана на військову службу під час мобілізації в особливий період і не підлягала звільненню згідно з гарантіями, наданими законодавством, а тому за нею мало бути збережене робоче місце та середній заробіток. Просила поновити її порушені права шляхом поновлення на посаді і стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Рішенням Богородчанського районного суду позов було задоволено, позивача поновлено на посаді та стягнуто суму середнього заробітку 133025,00 грн.

]]>
Fri, 28 Feb 2020 10:57:14 +0200
Система безоплатної правової допомоги черговий раз допомогла учаснику бойових дій http://briz.if.ua/blogs/662.htm http://briz.if.ua/blogs/662.htm До відділу "Надвірнянське бюро правової допомоги" звернувся учасник бойових дій з метою отримання безоплатної вторинної правової допомоги у справі про визнання батьківства.

 

Суть питання полягала в наступному. У пари народилась дочка, однак батьком у свідоцтві про народження дитини був зазначений інший чоловік, оскільки  на той час жінка ще формально  перебувала з останнім у зареєстрованому шлюбі, який в подальшому був розірваний.

Фахівчиня бюро, вивчивши матеріали справи, склала позовну заяву до районного суду про визнання батьківства та виключення з актового запису даних про батька дитини.

У заяві до суду керувались ч.2. ст. 128 СК України, зазначивши,що підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Згідно ч.3.ст. 128СК України позов про визнання батьківства може бути пред'явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.

Згідно ч.1ст.129 СК України особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред'явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.

У результаті дослідження всіх обставин справи у сукупності, беручи до уваги при цьому кожен аргумент, викладений учасниками справи, суд прийшов до висновку виключити з актового запису про народження відомості про батька та внести зміни до актового запису про народження. 

]]>
Thu, 27 Feb 2020 14:58:57 +0200
«Штрафи та пеня за несвоєчасність сплати боргу не буде оплачуватись боржником, якщо кредитор не обумовить у письмовому вигляді всі деталі, що стосуються цих платежів» http://briz.if.ua/blogs/660.htm http://briz.if.ua/blogs/660.htm Спір між банком та фізичною особою-боржником з питання скасування заборгованості, що виникла за кредитним договором був успішно вичерпаний з допомогою фахівця Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Видавши кредит у розмірі 5000,00 грн. у вигляді встановленого кредитного ліміту на картковий рахунок - Банк наполягав на невиконанні зобов"язань за договором, а саме на несвоєчасному погашенні заборгованості за кредитом та відсотками, що відображається у розрахунку заборгованості за договором. У зв"язку з використанням кредитних коштів, збільшився кредитний ліміт , що у свою чергу, призвело до збільшення тіла кредиту, яке на момент звернення до суду становило 8 966,15. У зв`язку з порушеннями зобов`язань за кредитним договором у боржника була наявна заборгованість у загальному розмірі 18 168,15 грн, яка складається із: заборгованості за тілом кредиту - 8 966,19 грн, заборгованість за простроченим тілом кредиту - 2 837,84 грн, заборгованість за нарахованими відсотками - 0,00 грн., нараховано пені  за прострочене зобов`язання - 4 922,78 грн, нараховано пені  за несвоєчасність сплати боргу на суму від 100 грн - 100 грн, а також штрафів відповідно до пункту 2.1.1.7.6 Умов та правил надання банківських послуг: 500 грн. - штраф (фіксована частина), 841,34 грн. - штраф (процентна складова).

Представник боржника (відповідача у справі) фахівець Івано-Франківського МЦ з надання БВПД наполягав на відсутності  підстав вважати, що при укладенні договору з відповідачем Банк дотримав вимог, передбачених частиною другою статті 11 Закону № 1023-XII про повідомлення споживача про умови кредитування та узгодження зі споживачем саме тих умов, які вважав узгодженими банк, а тому не можна вважати, що сторони обумовили у письмовому вигляді ціну договору, яка встановлена у формі сплати процентів за користування кредитними коштами, а також відповідальність у вигляді неустойки (пені, штрафів) за порушення термінів виконання договірних зобов`язань.

Суд погодився з доводами представника відповідача та дійшов висновку стягнути  в примусовому порядку з боржника отриманого ним та непогашеного тіла кредиту в розмірі 8 966,19 грн., а в решті позовних вимог Банку було відмовлено.

]]>
Tue, 18 Feb 2020 17:07:58 +0200
Шлюб до повноліття http://briz.if.ua/blogs/659.htm http://briz.if.ua/blogs/659.htm З метою підвищення обізнаності населення щодо прав на безоплатну правовою допомогу, фахівцями Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надається правова консультація з питання:"Особливості та  умови  укладення шлюбу неповнолітніми".

Сімейний кодекс України (далі - СК України)встановлює умови, згідно яких шлюб між чоловіком та жінкою може бути укладеним:

1) добровільність, що полягає у виявленні взаємної згоди чоловіка та жінки на укладення шлюбу, висловленій ними особисто, у можливості особистого подання чоловіком та жінкою заяви до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їх вибором;

2) одношлюбність, що полягає у відсутності одночасного перебування чоловіка та жінки в іншому зареєстрованому шлюбі;

3) відсутність перебування чоловіка та жінки між собою в родинних зв"язках прямої лінії споріднення, а в деяких випадках бокової лінії споріднення.

Важливою умовою для реєстрації шлюбу є досягнення на день реєстрації особами, які бажають зареєструвати шлюб, шлюбного віку - 18 років. Це вік, коли люди досягають соціальної, фізичної та психічної зрілості. Проте ч.2 ст.23 СК України надає змогу особам здійснити реєстрацію шлюбу за умови надання судом такій особі права на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. Кінцеве рішення суду вважається законною підставою такого шлюбу. Якщо обидві особи, які мають намір укласти шлюб від 16 до 18 років, тобто двоє є неповнолітніми, то в такому випадку кожному із них необхідно подати до суду дві окремі заяви про надання права на шлюб. Законодавство не містить чіткого переліку підстав для надання такого права неповнолітнім, але, як правило, такими є: фактичне спільне проживання пари, яка не досягла шлюбного віку, вагітність неповнолітньої, народження нею дитини.

Заява про надання права на шлюб розглядається судом за правилами окремого провадження.

Особливістю даної категорії справи є неможливість застосування представництва, оскільки вступ у шлюб є дією, яку особа повинна здійснювати безпосередньо, а тому й заява про надання права на шлюб не може подаватися представником такої особи (навіть законним представником, тобто батьками чи особами, які їх замінюють).

Для вирішення питання щодо зниження шлюбного віку не вимагається отримання згоди батьками неповнолітніх. Їхня згода або, навпаки, заперечення проти реєстрації шлюбу їхнім неповнолітнім сином або донькою вирішального значення не має. Проте їхня позиція з даного питання повинна бути з'ясована у судовому процесі. Думка батьків може сприяти встановленню дійсних обставин справи, з'ясуванню відповідності надання цього права інтересам неповнолітнього, оскільки така відповідність - головний критерій задоволення заяви про надання права на шлюб.

Для реєстрації шлюбу з неповнолітніми, окрім рішення суду, що набрало законної сили необхідно надати наступні документи:

для громадянам України:

паспорт громадянина України;

Реєстраційний номер облікової картки платника податків.

для громадян інших країн:

переклад паспорту на українську мову нотаріально засвідчений;

якщо наречені раніше перебували у шлюбі, то документ про припинення попереднього шлюбу.

]]>
Thu, 13 Feb 2020 10:33:30 +0200
Реконструкція пам'яток архітектури http://briz.if.ua/blogs/658.htm http://briz.if.ua/blogs/658.htm З метою підвищення обізнаності населення щодо прав на безоплатну правовою допомогу, фахівцями Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надається правова консультація з питання:"Реконструкція пам'яток архітекрути".

Як відомо, на сьогодні багато історичних будівель знаходяться в аварійному стані, а отже - необхідне їх якісне відновлення, тобто реставрація. Що ж таке реставрація? Реставрація являє собою процес відновлення і оновлення справжніх частин пам"ятника архітектури зі збереженням його автентичності.

Стаття 24 Закону України "Про охорону культурної спадщини" визначає порядок утримання та використання пам'яток культурної спадщини. Відповідно до статті власник або уповноважений ним орган, користувач, зобов'язані утримувати пам'ятку в належному стані, своєчасно проводити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору. Використання пам'ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам'ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби.

Статтею 26 Закону України "Про охорону культурної спадщини" визначено, що усі роботи щодо консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту, пристосування пам'яток місцевого значення здійснюються за наявності письмового дозволу органу виконавчої влади обласної, міської державних адміністрацій відповідно до їхньої компетенції, на підставі погодженої з ними науково-проектної документації.

Науково-проектна документація розробляється спеціалізованою організацією, що має відповідну ліцензію на виконання зазначеного виду робіт.

Після розробки науково-проектної документації на проведення робіт на пам"ятках вона підлягає погодженню органом охорони культурної спадщини. Відповідно до Державних будівельних норм України А.2.2-14:2016 визначений склад та зміст науково-проектної документації на реставрацію пам'яток культурної спадщини, яка погоджується місцевим органом охорони культурної спадщини.

Роботи із збереження об'єктів культурної спадщини проводяться згідно з реставраційними нормами та правилами, погодженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини - Міністерством культури України.

Будівельні норми та правила застосовуються у разі проведення робіт із збереження об'єкта культурної спадщини лише у випадках, що не суперечать інтересам збереження цього об'єкта.

Законом також передбачено право безумовного доступу до об'єктів культурної спадщини з метою їх обстеження, ознайомлення зі станом зберігання, характером та способом використання, ведення реставраційних робіт, одержання відповідних даних, наукового вивчення мають особи, уповноважені на це органами охорони культурної спадщини.

Власник об'єкта культурної спадщини або уповноважений ним орган, особа, яка набула права володіння, користування чи управління, виконавець реставраційних робіт зобов'язані допускати уповноважених органами охорони культурної спадщини осіб для виконання ними своїх обов'язків до об'єктів культурної спадщини та на їхню територію.

У разі проведення на об'єкті культурної спадщини реставраційних або ремонтно-будівельних робіт власнику такого об'єкта необхідно попередньо звернутись до органу охорони культурної спадщини та повідомити про наміри проведення таких робіт.

Попередньо між органом охорони та власником обов'язково підписується охоронний договір на пам'ятку культурної спадщини. Договір укладається безоплатно.

У разі проведення робіт на об'єкті культурної спадщини власнику необхідно звернутись до Центру надання адміністративних послуг для отримання послуги : "Надання дозволів на проведення робіт на пам'ятках місцевого значення (крім пам"яток археології), їхніх територіях та в зонах охорони, на щойно виявлених об'єктах культурної спадщини (консервація, реставрація, реабілітація, музеєфікація, ремонт, пристосування пам'яток місцевого значення)". Необхідні документи для отриманняпослуги: -  Довіреність на право представляти замовника (інвестора); - Дозвіл центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини на проведення (відновлення) земляних робіт (для нового будівництва та реконструкції з розширенням); - Дозвіл центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини на проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних робіт на території пам'ятки, охоронюваній археологічній території, в зонах охорони, в історичних ареалах населених місць, а також дослідження решток життєдіяльності людини, що містяться під земною поверхнею, під водою (для нового будівництва та реконструкції з розширенням); -  Заява; - Копія охоронного договору на відповідну частину пам'ятки (у разі, якщо частина пам"ятки передана в користування (оренда, іпотека, інше), необхідно надати належним чином завірені копії відповідного письмового погодження органу охорони культурної спадщини па передачу в користування та документа, який підтверджує право такого користування) -  Копія титульної сторінки проекту з відповідними погодженнями органами охорони культурної спадщини; -  Ліцензія будівельної організації на здійснення будівельної діяльності.

 

За порушення вимог Закону щодо проведення реставраційних робіт пам"яток архітектури передбачено адміністративну відповідальність - винні особи несуть відповідальність відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України "Про охорону культурної спадщини".

]]>
Mon, 10 Feb 2020 17:25:42 +0200
Істотні умови договору про пожертву http://briz.if.ua/blogs/657.htm http://briz.if.ua/blogs/657.htm Фахівець відділу "Богородчанське бюро правової допомоги"  Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД Вікторія Бігун  роз"яснює щодо істотних умов договору про пожертву (надалі - Договір).

Договір в Україні не є досить розповсюдженою нотаріальною дією. Цивільним кодексом України передбачено, що пожертвою є дарування нерухомих та рухомих речей, зокрема грошей та цінних паперів, для досягнення певної, наперед обумовленої мети. Науковці висловлюють думку, що Договір є різновидом благодійницької діяльності. Найчастіше на практиці зустрічаються Договори нерухомого майна, і вже рідше транспортних засобів та грошей.

         Отже, розглянемо істотні умови даного виду Договору:

До Договору застосовуються положення про договір дарування, якщо інше не встановлено законом; Право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття, тобто з того часу, коли обдаровуваний будь-якими діями підтвердить свою згоду на прийняття дарунка. Зверніть увагу на те, що з моменту передачі права власності  обдаровуваному на річ -  пожертву, дарувальник не може залишити право користуватись даною річчю; Сторонами по Договору можуть бути фізичні та юридичні особи, держава Україна, Автономна Республіка Крим та територіальні громади. Сторонами договору виступають дарувальник та обдаровуваний; Форма таких Договорів може бути як усна так і письмова. Договір пожертви предметів особистого використання і побутового призначення може бути укладений усно; договір пожертви нерухомої речі укладається в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню; договір пожертви з обов"язком передати подарунок в майбутньому укладається в письмовій формі; договір пожертви рухомих речей, які мають особливу цінність, укладається у письмовій формі; договір пожертви валютних цінностей на суму, що перевищує 50-ти кратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, укладається в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню; Щодо розірвання договору про пожертву, дарувальнику повертається дарунок у натурі. Позовна давність становить 1 рік. ]]>
Fri, 07 Feb 2020 16:32:40 +0200
На Прикарпатті оголосили конкурс із відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги http://briz.if.ua/blogs/656.htm http://briz.if.ua/blogs/656.htm Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 17.01.2020 № 128/7 "Про проведення конкурсу з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги" координаційний центр з надання правової допомоги повідомляє про проведення з 20 січня по 30 березня 2020 року конкурсу з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Для участі у конкурсі адвокатам необхідно:

1) Зареєструватися на веб-сторінці http://contest.legalaid.gov.ua з 21 січня по 23 лютого 2020 року, де заповнити онлайн анкету та біографічну довідку; зазначити адресу електронної пошти для отримання інформації у зв"язку з конкурсом; завантажити скановані копії заяви, форма якої встановлена Мін"юстом; усіх заповнених сторінок паспорта (чи іншого документа, що посвідчує особу); свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та мотиваційного листа (до 500 слів), складеного у довільній формі.

УВАГА! За фактом реєстрації адвокат отримає повідомлення Координаційного центру з надання правової допомоги про прийняття заявки на опрацювання. Після перевірки наявності надісланих копій документів і відомостей про адвоката в Єдиному реєстрі адвокатів України, адвоката буде поінформовано про їх відповідність чи невідповідність встановленим вимогам за вказаною адвокатом адресою електронної пошти. У разі отримання повідомлення про невідповідність документів встановленим вимогам реєстрацію можна пройти повторно (до завершення строку реєстрації).

Участь у конкурсі можуть брати адвокати, відомості про яких внесені до Єдиного реєстру адвокатів України.

2) Упродовж 27 лютого - 09 березня 2020 року пройти дистанційний курс "Вступ до системи надання безоплатної правової допомоги", ознайомившись з його матеріалами та склавши перевірочні тестові завдання, що оцінюються автоматично (адреса веб-сторінки дистанційного курсу, логін та пароль будуть зазначені в електронному повідомленні Координаційного центру з надання правової допомоги).

3) Протягом 16 - 19 березня 2020 року (конкретні дата, час і місце проведення будуть повідомлені кожному адвокатові додатково) пройти індивідуальні співбесіди з конкурсною комісією, під час якої адвокати оцінюватимуться за критеріями мотивації до надання безоплатної правової допомоги, комунікабельності, емоційної врівноваженості, вміння представити приклади надання правової допомоги.

УВАГА! Під час проходження співбесіди із конкурсними комісіями адвокати повинні пред"явити оригінали паспорта та свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.

Окрім того, з 11 по 13 березня 2020 року конкурсні комісії розглядатимуть подані адвокатами копії документів, оцінюючи адвокатів за критеріями стажу адвокатської діяльності, наявності або відсутності застосування до адвоката дисциплінарних стягнень та враховуючи результат проходження адвокатом дистанційного курсу "Вступ до системи надання безоплатної правової допомоги". Цей етап відбувається без персональної участі адвокатів.

Адвокати, які пройдуть конкурс, залучатимуться до надання БВПД на постійній основі за контрактом або на тимчасовій основі на підставі договору, відповідно до Порядку та умов укладення контрактів з адвокатами, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на постійній основі, та договорів з адвокатами, які надають безоплатну вторинну правову допомогу на тимчасовій основі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2012 року № 8.

Контакт для зворотного зв"язку з адвокатами: Боровльов Дмитро Дмитрович, начальник відділу експертно-правового аналізу надання безоплатної правової допомоги управління забезпечення якості правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги, (044) 486 71 06 (понеділок - четвер: з 09:00 до 18:00, п"ятниця: з 09:00 до 16:45, обідня перерва із 13:00 до 13:45), dmytro.borovlov@legalaid.gov.ua.

]]>
Thu, 06 Feb 2020 18:01:16 +0200
Чи має бізнес платити за використання музичних творів? http://briz.if.ua/blogs/653.htm http://briz.if.ua/blogs/653.htm З метою підвищення обізнаності населення щодо прав на безоплатну правовою допомогу, фахівцями Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надається правова консультація з питання: "Використання музики у закладах громадського харчування, торгівлі та послуг".

Музичні твори є такою самою власністю як і будь-яке інше майно. І так само як і у будь-якого іншого майна, у музичних творів є власники, які мають законне право отримувати кошти за використання їхньої власності у комерційних цілях. Згідно з Закону України "Про авторське право і суміжні права" публічне виконання музики повинно здійснюватися:

- з дозволу правовласників - осіб, які володіють авторським правом і суміжними правами на твори, а саме: авторів, композиторів, виконавців і виробників фонограм; - з виплатою винагороди (роялті) правовласникам.

Також відповідно до п.3 ст.20 Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" - користувачі зобов"язані ДО початку використання у своїй діяльності об"єктів авторського права і (або) суміжних прав укласти з організацією колективного управління майновими правами у відповідній сфері, договір про використання об"єктів авторського права і (або) суміжних прав. Законодавство України, так само як і законодавство всіх інших країн встановлює різні види відповідальності за нелегальне використання музики - цивільну, адміністративну, а у деяких випадках навіть кримінальну.

Що ж можна віднести до публічного виконання музики?

Публічне виконання - подання за згодою суб'єктів авторського  права і (або) суміжних прав творів, виконань, фонограм, будь-яким способом як безпосередньо (у живому виконанні), так і за допомогою будь-яких пристроїв і процесів (за винятком передачі в ефір чи по кабелях) у місцях, де присутні чи можуть бути присутніми особи, які не належать до кола сім'ї або близьких знайомих цієї сім'ї, незалежно від того, чи присутні вони в одному місці і в один і той самий час або в різних місцях і в різний час.

З ким заклади повинні укладати договори на використання музики?

Відповідно до ст.12 Закону "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав": 1. В кожній сфері розширеного колективного управління може бути акредитована лише одна організація колективного управління (надалі-ОКУ). 2. Організації можуть здійснювати добровільне колективне управління в будь-якій сфері, окрім тих, у яких здійснюється розширене колективне управління. Сфера публічного виконання фонограм та зафіксованих в них виконань (як і сфера публічного виконання об"єктів авторського права) віднесена до переліку сфер, в яких здійснюється розширене колективне управління, тому жодна інша Організація, окрім акредитованої (ГС "УЛАСП"), не може здійснювати діяльності в сфері публічного виконання фонограм та зафіксованих в них виконань. 3. Розширене колективне управління поширюється на всю територію України та здійснюється щодо майнових прав усіх правовласників за відповідною категорією у сферах, щодо якої акредитовано організацію, у тому числі тих, що не укладали договір про управління об"єктами авторського права і (або) суміжних прав з акредитованою організацією. З цього випливає два висновки: a. Договір з акредитованою ОКУ надає легальне право використовувати будь-які фонограми та зафіксовані в них виконання. б. Акредитована ОКУ має право звертатись до суду для захисту прав необмеженого кола правовласників. Тобто, акредитована ОКУ може звертатись до суду наступного дня після фіксації факту позадоговірного використання фонограм та зафіксованих в них виконань.

Хто встановлює ставки роялті?

Легально використовувати музику можна лише використовуючи одночасно авторські та суміжні права. Ставки винагороди за використання авторських прав дорівнюють ставкам роялті за використання суміжних прав.

Також розрахунок ставок роялті відрізняється в залежності від виду закладу. Для кафе, барів та ресторанів грає роль кількість посадкових місць, для магазинів та торгових центрів - торгова площа. Є заклади, де музика звучить не на всій території: в готелях зазвичай озвучується тільки рецепція, лобі бар, ліфтова зона, ресторани і СПА-комплекси. У цьому випадку для розрахунку ставки роялті враховує тільки площа цих зон.

Які санкції застосовуються до порушників?

Цивільно-правові:компенсація за порушення виключних майнових авторських прав на один музичний твір становить від 10 мін. з/п до 50 000 мін. з/п в залежності від намірів користувача та обсягів порушення (ст. 52 ЗУ "Про авторське право та суміжні права").

Адміністративно-правові:  штраф у розмірі від 10 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також конфіскація обладнання, за допомогою якого здійснювалось незаконне виконання музичних творів (ст. 51-2 КпАПУ).

Кримінально-правові: умисне порушення авторського права і суміжних прав, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі, караються штрафом від двохсот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк від двох до п"яти років (с. 176 ККУ).

]]>
Thu, 30 Jan 2020 16:13:32 +0200
Що буде з вашим бізнесом, якщо ви не сплачуєте аліменти? http://briz.if.ua/blogs/652.htm http://briz.if.ua/blogs/652.htm Фахівець відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Вікторія Бігун роз"яснює про те, що буде з вашим бізнесом, якщо ви не сплачуєте аліменти вчасно.

         Варто почати з того, що несплата аліментів в Україні стала нещодавно не тільки "ганебним" явищем, а й спричиняє значні незручності боржнику. До найпоширеніших з яких можна віднести: заборону виїжджати за кордон, керувати автомобілем, користуватися зброєю, полювати, арешт на їхнє майно. Крім штрафів на неплатника очікує ряд обмежень та санкцій, які покликані стимулювати його якнайшвидше погасити борг, адже  це суттєво впливає на бізнес, а як саме обговоримо нище.

 Не платите аліменти - потрапляєте в публічний реєстр боржників, які мають заборгованість зі сплати аліментівпонад три місяці. Якщо ви потрапите до даного реєстру до вас застосовуватимуться наступні обмеження:

отримати банківський кредит; інвестувати власні кошти у розвиток компанії; службові відрядження за кордон для узгодження важливих контрактів. Заборона на виїзд закордон накладається на підставі постанови державного виконавця за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці - до погашення такої заборгованості в повному обсязі. продаж нерухомого майна або частки в бізнесі. Нотаріус обов"язково перевірить реєстр та відмовить, якщо заборгованість з платежів понад три місяці. Для відмови нотаріусу достатньо побачити запис про продавця у Єдиному реєстрі боржників. Крім того, нотаріус повідомить виконавця, а той - арештує це майно.

Досить часто про заборону на виїзд за кордон боржник дізнається під час проходження контролю в аеропорту; про обмеження на керування автомобілем - під час зупинки поліцією чи про неможливість здійснити продаж частки в бізнесі - вже у нотаріуса.

Тому радимо, сплачувати аліменти вчасно та не допускати заборгованості. 

]]>
Thu, 23 Jan 2020 16:57:15 +0200
Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води http://briz.if.ua/blogs/648.htm http://briz.if.ua/blogs/648.htm З метою підвищення обізнаності населення щодо прав на безоплатну правовою допомогу, фахівчиня Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надає правову консультацію з питання: "Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води".

Споживач має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги"

       Варто зазначити, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється тільки в тому випадку, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування схемою теплопостачання відповідно до Закону України "Про теплопостачання". Отже, забороняється самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

       Також, згідно п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов"язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

        Для реалізації права споживачів на відключення від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади виносить рішення щодо створення постійно діючої міжвідомчої комісії.

       Порядок звернення до постійно діючої міжвідомчої комісії 

       Власник квартири повинен звернутися до цієї Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, у якій потрібно зазначити причини відключення.

       Якщо власники, наймачі (орендарі) окремих приміщень мають бажання відключити весь житловий будинок, секцію або під"їзд будинку, то необхідно подати до Комісії колективну заяву про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води квартири (нежитлового приміщення, секції, під"їзду, будинку) і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.

      Додатки до заяви: копія протоколу загальних зборів мешканців будинку, секції або під"їзду щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, засвідчена власником будинку або уповноваженою ним особою.

      Строки розгляду питання

      Комісія у місячний термін приймає рішення. Якщо Комісія прийняла позитивне рішення, то  заявник отримує  перелік організацій, до яких варто звернутися для отримання технічних умов для розробки проєкту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

      Підстави для відмови у наданні дозволу на відключення

      Основною підставою для відмови у наданні дозволу на відключення є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під"їзду) від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому.

       Акт про відключення квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води

      Відключення може здійснювати тільки виконавець відповідної комунальної послуги або оператор зовнішніх інженерних мереж, а також залучений суб"єкт господарювання, який має ліцензію на виконання таких робіт. Варто звернути увагу на те, що відключення здійснюється тільки у між опалювальний період, але не пізніше за 1 вересня. Витрати, пов"язані з відключенням здійснюються за рахунок власника (співвласників) та інших коштів, не заборонених законом.

По закінченні робіт складається акт про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під"їзду, будинку) від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.

Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

       Порядок оскарження відмов

       Рішення Комісії про відмову в наданні дозволу на відключення від централізованого опалення та влаштування індивідуальної системи опалення може бути оскаржене до адміністративного суду.

]]>
Tue, 24 Dec 2019 10:57:03 +0200
Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) http://briz.if.ua/blogs/644.htm http://briz.if.ua/blogs/644.htm Фахівець Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Віталій Якимів надає роз"яснення щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов"язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка, саме тому протягом останнього часу  все частіше набуває актуальності такий вид землевпорядних робіт, як встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У зв"язку з цим, звернемо увагу на  основні закріплені у законодавстві моменти, які мають місце при виконанні вищезазначених землевпорядних робіт.

Що таке встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)?

Закон України "Про землеустрій"  визначає, що межування земель - це комплекс робіт із встановлення чи відновлення в натурі (на місцевості) меж адміністративно-територіальних одиниць, меж земельних ділянок власників, землекористувачів, у тому числі орендарів, із закріпленням їх межовими знаками встановленого зразка.

Основні випадки в яких виникає необхідність щодо встановлення меж земельної ділянки:

втрата чи пошкодження раніше встановлених межових знаків; проведення будівельних робіт на земельній ділянці (в т.ч. при встановлені огорожі земельної ділянки); під час вирішення межових спорів з власниками сусідніх земельних ділянок; буріння свердловин; придбання земельної ділянки новим власником. інші.

 

Встановлення меж земельної ділянки буде проводитися:

після кадастрової зйомки; складання проекту землеустрою чи технічної документації на земельну ділянку; після реєстрації земельної ділянки в державному земельному кадастрі;

Для встановлення меж необхідно, щоб земельна ділянка вже була зареєстрована в кадастрі, оскільки сама процедура закріплення меж за своєю суттю є перенесенням координат поворотних точок ділянки з кадастру на місцевість за допомогою спеціального обладнання.

 

Етапи встановлення меж земельної ділянки.

Аналізуючи вітчизняне законодавство, а саме Законом України "Про землеустрій" можна стверджувати, що встановлення меж земельної ділянки проходить через наступні етапи:

укладення договору із землевпорядною компанією на складання технічної документації для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); підготовчі роботи - аналіз вихідних матеріалів, даних Державного земельного кадастру та інші; топографо-геодезичні роботи - виконання геодезичних зйомок на місцевості для визначення поворотних точок меж земельних ділянок та встановлення межових знаків (відповідно до Інструкції - за бажанням власника земельної ділянки); камеральні роботи - складання та оформлення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення відновлення меж земельно ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.

 

Який порядок встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)?

Базовими нормативно-правовими актами, що визначають порядок встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є Закон України "Про землеустрій" та Наказ Державного комітету України із земельних ресурсів"Про затвердження Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками" № 376.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про землеустрій" встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо - геодезичних і картографічних матеріалів за допомогою спеціальних пристроїв на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.

Після отримання вихідної інформації щодо земельної ділянки, інженер-геодезист виїжджає на адресу земельної ділянки та здійснює за допомогою спеціального обладнання (електронний тахеометр, RTK GPS приймач) та наявних координат ділянки визначення точок поворотних кутів. Визначені поворотні точки фіксуються межовими знаками не рідше ніж через 200 метрів. При цьому відстань між межовими знаками не може бути меншою 1 (одного) метру. За клопотанням власника, межові знаки можуть не встановлюватись в тих місцях, де межі земельної ділянки співпадають з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (струмками, каналами, річками, шляхами, лісосмугами, шляховими спорудами, огорожами, фасадами будівель, парканами і т.і.). Встановлення межових знаків на земельній ділянці проводиться інженером-геодезистом за участі власника ділянки та власників сусідніх земельних ділянок.

В результаті закріплення земельної ділянки межовими знаками складається акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, акт виносу меж земельної ділянки в натуру (на місцевість), оригінальні примірники яких видаються власнику. Акт відновлення меж земельної ділянки складається у випадку відновлення межових знаків, що встановлювались раніше, тобто при повторному виносі меж земельної ділянки.

Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов"язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка.

Повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п"ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур"єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв"язку, які забезпечують фіксацію повідомлення. Власники (користувачі) суміжних земельних ділянок, місце проживання або місцезнаходження яких невідоме, повідомляються про час проведення робіт із закріплення межовими знаками поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) через оголошення у пресі за місцезнаходженням земельної ділянки.

Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може здійснюватися за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок у випадку їх нез"явлення якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення вищезазначених робіт, про що зазначається у акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.

 

Хто проводить встановлення меж земельної ділянки та розробляє технічну документацію?

Відповідно до Закон України "Про землеустрій",розробниками технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є:

землевпорядні компанії, які мають необхідне технічне обладнання та в складі яких працюють сертифіковані інженери-землевпорядники; фізичні особи підприємці, які є сертифікованими інженерами-землевпорядниками.

 

Яка ціна (вартість) та терміни встановлення меж земельної ділянки?

Ціна (вартість) встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та терміни виконання таких робіт залежать від площі земельної ділянки, складності робіт та інших факторів.В таких випадках ціна (вартість) та терміни виконання робіт обговорюються із клієнтом в кожному конкретному випадку.

]]>
Tue, 26 Nov 2019 17:28:02 +0200
Фотозйомка дітей http://briz.if.ua/blogs/640.htm http://briz.if.ua/blogs/640.htm "Є батьки, які не хочуть купувати альбоми і не хочуть робити фотографії, про що письмово попереджають керівництво школи. Чи можуть виникнути проблеми, якщо ці діти будуть фотографуватися для інших альбомів або загальних фото?" Роз'яснення щодо даного запитання надає фахівець відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Віталій Якимів.   Аналізуючи українське законодавство, яке регулює правовідносини по суті Вашого звернення слід звернути увагу на наступне. Згідно Закону України "Про інформацію" (ч.1 ст.1) інформація - це будь-які відомості та/або дані,  які можуть бути збережені  на  матеріальних  носіях або відображені в електронному вигляді.  Статтею 34 Конституції України гарантуєтьсякожному право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Проте, при здійсненні фотозйомки слід також пам"ятати про норму ч.1 ст.307 Цивільного кодексу України, яка передбачає, що фізична особа може бути знята на фотоплівку лише за її згодою. При фотозйомці малолітніх та неповнолітніх дітей такий дозвіл надається представником дитини за законом, яким відповідно до ст.242 Цивільного кодексу України є: батьки (усиновлювачі, опікуни). Проте, винятком із загального правила, коли не потрібно отримувати згоду є здійснення фотозйомки у публічних місцях. До таких місць слід віднести: вулиці, площі, людні місця, у тому числі, класні кабінети. Але якщо батьки заперечують проти фотозйомки дитини, то її потрібно припинити. Закон не встановлює чітких вимог до форми згоди на фотозйомку дітей, однак, найголовніше - це її зафіксувати.  До способів отримання згоди слід віднести: - письмову згоду; - усну згоду; - мовчазну згоду (випадки коли особа знала й бачила що її знімають на фотокамеру, але не висловила своїх заперечень щодо проведення зйомок). У той же час, даючи згоду на фотозйомку особа може не давати згоду на публікацію зображення та вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя (норма ч.2 ст. 307 ЦКУ). Підсумовуючи вищевикладене, рекомендуємо перед фотографуванням дітей для виготовлення альбомів та загальних фото дотримуватись наступних правил: -повідомити класного керівника чи керівника батьківського комітету, щоб вони завчасно попередив і самих дітей, і їх батьків, про те що в школі в цей день буде проводитись фотографування; -у процесі підготовки до фотографування дітей в школі обов"язково фотографу слід поцікавитись у класного керівника про звички і характер дітей, які б могли б вплинути на фотозйомку; -після того як фотографії будуть готові, їх потрібно узгодити з отримувачем фотографії, тобто у випадку фотографування малолітніх та неповнолітніх дітей, ними являються батьки (усиновлювачі, опікуни). ]]> Tue, 12 Nov 2019 18:02:50 +0200 Місяць за три в ООС http://briz.if.ua/blogs/623.htm http://briz.if.ua/blogs/623.htm До 04.06.2019 року законом не зазначалось жодних пільгових умов обрахування вислуги років особам, котрі беруть участь у ООС.

Операція Об'єднаних сил - комплекс військових і спеціальних організаційно-правових заходів українських силових структур, спрямований на протидію діяльності незаконних російських та проросійських збройних формувань у війні на сході України.  

04.06.2019 набрала чинності Постанова КМУ від 22 травня 2019 р. № 435 згідно якої відтепер зараховується на пільгових умовах 1 місяць служби за 3 місяці за період участі в бойових діях в умовах проведення ООС.

Увага! Таке пільгове обрахування стосується лише встановлення особі пенсії за вислугу років.

]]>
Thu, 18 Jul 2019 17:17:20 +0300
Чесна платіжка http://briz.if.ua/blogs/621.htm http://briz.if.ua/blogs/621.htm Фахівець Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в рамках загальнонаціональний право​просвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!" надає роз"яснення урядової ініціативи "Чесна платіжка".  

Міністерстві юстиції, спільно з системою Безоплатної правової допомоги запускають нову  інформаційну кампанію "Я маю право на чесну платіжку", яка реалізується в рамках просвітницького проекту "Я маю право!". Є розроблені чіткі покрокові алгоритми дій, які допоможуть захистити права споживачів житлово-комунальних послуг.

 

Урядова ініціатива "Чесна платіжка", яка передбачає встановлення граничної і обґрунтованої ціни на тепло і гарячу воду по всій Україні - це реальний інструмент захисту людей. Ціни на опалення та гарячу воду в різних областях України суттєво відрізняються, аби надавати більш якісні послуги зі справедливою ціною, в країні запустили ініціативу "Чесна платіжка".

 

Громадяни, які мають лічильники газу, отримували платіжки із застосуванням коефіцієнту приведення до стандартних умов. Це суттєво збільшувало вартість газу та стало причиною нарахування заборгованості за попередні періоди.

Ціни на опалення у різних областях України суттєво відрізняються через непрозорість формування тарифів. Тариф встановлюють органи місцевого самоврядування на підставі розрахунків виконавців послуг або Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Оскільки розрахунки у всіх різні - ціна теж різна.В зв"язку з несправедливими  тарифами, у лютому 2019 року уряд ініціював звернення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) щодо встановлення для облгазів вимоги перерахувати рахунки на природний газ без застосування відповідних коефіцієнтів. Як результат, у квітні платіжки із застосуванням коефіцієнтів перестали надходити громадянам.

 

Кабмін змінив формулу розрахунку ціни природного газу, чим зобов'язав "Нафтогаз" знизити ціну газу для населення.

На сьогодні зафіксовано граничну вартість тепла на рівні 1400 гривень за 1 Гкал за наявності лічильника або 35грн. 21 коп.  за 1 кв. м у разі відсутності лічильника. Таким чином, за розрахунками Мін'юсту, в середньому тариф на опалення по Україні зменшиться на 14%, а в окремих містах люди платитимуть менше на 25%.

 

Окрім цього, врегулювано ціну на гарячу воду по всій Україні та встановлено максимальний тариф для населення: 83грн.66 коп за 1 куб. м за наявності рушникосушильників та підключення їх до систем постачання гарячої води. У разі відсутності рушникосушильників - 75грн.74 коп. за 1 куб. м.Перерахунок тарифів на послуги з постачання теплової енергії для населення до початку опалювального сезону 2019/2020 років повинен бути здійснений до 01 вересня 2019 року.

Додатково, до 15 липня Міністерство юстиції оприлюднить повний перелік усіх постачальників комунальних послуг з детальним описом того, хто цими підприємствами керує, і хто є їх реальними власниками.

 

На сайті Урядового порталу та Мін'юсту з"явиться калькулятор розрахунку чесної платіжки, де громадяни зможуть самостійно вирахувати, скільки мають сплачувати за тепло та гарячу воду.

 

Що потрібно зробити?

1. Перевірити на сайті органу місцевого самоврядування, який встановлює тариф на опалення, чи виконується рішення Уряду;

2. Звернутись до постачальника послуги для перерахунку ціни за опалення;

3. Якщо розрахунок не змінено - звернутись до

]]>
Fri, 12 Jul 2019 16:51:23 +0300
Порядок зарахування дитини в перший клас http://briz.if.ua/blogs/608.htm http://briz.if.ua/blogs/608.htm Заступник начальника відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Вікторія Бігун в рамках проекту "Я МАЮ ПРАВО!" роз"яснює про те, який порядок зарахування дитини в перший клас.

Ст. 53 Конституції України визначає, що кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.

Так, відповідно до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 367 від 16.04.2018 року, зарахування дітей до закладу освіти здійснюється, як правило, до початку навчального року та відповідно до території обслуговування (крім закладів освіти ІІ, ІІ-ІІІ ступенів та ІІІ ступеня).

Запис до першого класу розпочинається у день, визначений органами місцевого самоврядування. Дата початку вступної кампанії визначається не пізніше ніж за місяць до її закінчення. Точну дату можна дізнатися у школі або районному відділі освіти. Слід зазначити, що подати заяву на вступ необхідно до 31 травня включно.

Зарахування до закладу освіти здійснюється відповідно до наказу його керівника, що видається на підставі заяви про зарахування до закладу освіти одного з батьків дитини  поданої особисто (з пред"явленням документа, що посвідчує особу заявника) за зразком згідно з додатком 1 до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, до якої додаються:

копія свідоцтва про народження дитини (під час подання копії пред"являється оригінал документа); оригінал або копія медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о; документ, який підтверджує місце проживання дитини чи одного з її батьків на території обслуговування закладу освіти, в який подається заява.

Якщо дитина поступає у школу не за місцем проживання - довідка закладу освіти, на території обслуговування якого проживає дитина, про її відрахування з цього закладу чи не зарахування до нього.

Також варто зазначити, у випадку коли кількість заяв перевищує кількість місць у перших класах, діти зараховуються у два етапи.

Перший етап (до 1 червня)

Під час першого етапу позачергово зараховуються:

діти, місце проживання яких на території обслуговування закладу освіти підтверджене; діти, які є рідними або усиновленими братами/сестрами дітей, які вчяться у цьому закладі; діти, які є дітьми працівників цього закладу освіти; діти, які є випускниками дошкільного підрозділу цього закладу освіти. Другий етап (до 15 червня)

У другу чергу, до 15 червня, на умовах жеребкування на вільні місця зараховуються діти, які не проживають на території обслуговування цього закладу. Жеребкування на вільні місця відбувається у період з 5 по 10 червня. Прізвища дітей обираються у випадковому порядку.

Про зарахування дитини в школу можна дізнатись після 15 червня. 

]]>
Thu, 23 May 2019 09:32:12 +0300
Порядок вивезення дітей за кордон http://briz.if.ua/blogs/606.htm http://briz.if.ua/blogs/606.htm Начальник відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Лілія Вінтонишин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює як поїхати з дитиною за корндон.

Якщо планується поїздка тільки з одним з батьків, тоді необхідно оформити нотаріально дозвіл на виїзд дитини від другого батька. У документі, крім усього іншого, вказується маршрут слідування і терміни поїздки.

Щоб оформити дозвіл на вивезення дитини з України, необхідно пред'явити нотаріусу низку документів:

свідоцтво про народження дитини; оригінали паспортів обох батьків; ідентифікаційні коди матері і батька.

Перетинати кордон можна тільки маючи при собі оригінал нотаріального дозволу, копії не мають юридичної сили. На кожну поїздку необхідно оформляти нову довіреність.

Починаючи з 28 серпня 2018 р., якщо один із батьків бажає виїхати з дитиною за кордон, він може безперешкодно це зробити без нотаріальної згоди другого за таких умов:

- строк поїздки не перевищує 1 місяця;

- той із батьків, хто планує поїздку з дитиною за кордон, має документ, що підтверджує місце проживання дитини з ним (рішення суду або висновок служби в справах дітей);

- є документ, що підтверджує мету й строк поїздки. Мета виїзду дитини за кордон може бути різноманітна: відпочинок, участь у змаганнях, фестивалях, олімпіадах і конкурсах, закордонне лікування або навчання, при цьому підтвердними документами можуть бути довідка з медичного або навчального закладу, броня квитків;

- щодо того з батьків, хто хоче виїхати з дитиною за кордон, немає виконавчого провадження про примусове усунення перешкод у спілкуванні дитини з другим із батьків.

Якщо другий із батьків свідомо виконує батьківські обов'язки й не має боргів із виплати аліментів на дитину, то той із батьків, хто планує закордонну поїздку з дитиною та знає адресу другого, має рекомендованим листом повідомити останнього про майбутню поїздку дитини, її мету й тривалість.

Крім того, один із батьків може виїхати з дитиною за межі України на строк понад 1 місяця, якщо другий - боржник із аліментів. Розмір заборгованості має дорівнювати сумі аліментних платежів за чотири місяці (за три місяці, якщо дитина з інвалідністю або важко хвора). Довідку про заборгованість можна отримати в державній виконавчій службі Міністерства юстиції України або в приватного виконавця.

Також нові норми застосовні до виїзду дитини за кордон із третіми особами (скажімо, бабусею, хресним або класним керівником). Так, якщо раніше обов'язковою умовою для подібної поїздки була нотаріальна згода обох батьків, то тепер виїзд дитини за кордон на строк до 1 місяця можливий за умови одержання згоди тільки того з батьків, з ким офіційно визначено місце проживання дитини, а також на строк понад 1 місяць, якщо другий із батьків має заборгованість із виплати аліментів.

При цьому навмисне порушення строку перебування дитини за межами України може спричинити притягнення до адміністративної відповідальності та накладення штрафу від 1700 до 3400 грн. Ба більше, це призводить до наступного обмеження в праві на виїзд із дитиною за кордон строком на 1 рік, крім випадку, якщо вдасться отримати нотаріальну згоду другого з батьків на таку поїздку.

Відповідно до українського законодавства нотаріальна згода другого з батьків для виїзду дитини до 16 років за кордон з одним із батьків не потрібна в таких випадках:

- якщо другий із батьків - іноземець або особа без громадянства та про це вказано у свідоцтві про народження дитини;

- якщо в закордонному паспорті дитини є запис про її вибуття на ПМП в іншу країну чи відмітка про взяття дитини на постійний консульський облік у дипломатичному або консульському представництві України за кордоном;

- якщо такий один із батьків пред'явить свідоцтво про смерть другого, рішення суду про позбавлення другого з батьків батьківських прав, визнання його недієздатним чи безвісно відсутнім або довідку про народження дитини, де зазначено, що батько дитини записаний зі слів матері.

]]>
Mon, 20 May 2019 14:44:33 +0300
Визначення додаткового строку для прийняття спадщини http://briz.if.ua/blogs/602.htm http://briz.if.ua/blogs/602.htm Протягом квітня 2019 року до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги (далі-Місцевий центр) звернулась велика кількість громадян з питання про визначення додаткових строків для прийняття спадщини. У зв"язку з цим, головний спеціаліст відділу представництва Місцевого центру Христина Гергелюк надає роз"яснення щодо вирішення даного питання.

Загальні положення про спадкування передбачені книгою шостою Цивільного кодексу України. Статтями 1220, 1222, 1270 Цивільного кодексу України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Відповідно до ч.1 ст.1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і відповідно до законодавства спадкоємець, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк повинен подати заяву про прийняття спадщини до нотаріуса. Як показує практика питання щодо поновлення строку для прийняття спадщини не обмежується тільки діями нотаріуса, а досить часто вимагає його вирішення в судовому порядку. Це пояснюється тим, що спадкоємці зазвичай звертаються із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса у пропущений термін. Далі йде законодавчий порядок дій нотаріуса, а саме: відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій у прийнятті спадщини з пропозицією звернутись до суду.

Відповідно до ч.3 статті 1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. П.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" № 7 від 30 травня 2008 року зазначено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 статті 1272 Цивільного кодексу України. З"ясовуючи питання про надання особі додаткового строку для прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску. Варто враховувати те, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Відповідно до ч.3 ст. 1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Законодавством України не передбачено чіткого переліку поважних причин неприйняття спадщини, таким чином суд у кожному окремому випадку оцінює поважність чи неповажність причини. Варто звернути увагу на Постанову Верховного Суду України від 14 вересня 2016 року, якою виключено одну з поважних причин для прийняття спадщини - незнання про смерть родича не є підставою для подання заяви про надання додаткового строку для прийняття спадщини.

Проаналізувавши судову практику про розгляд справ про визначення додаткового строку для прийняття спадщини слід зробити наступні висновки, що в загальному, поважними причинами вважаються:  1) юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини;  2) необізнаність особи про наявність спадкового майна;  3) похилий вік;  4) непрацездатність;  5) незнання про існування заповіту;  6) встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину;  7) відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини;  8) відбування покарання в місцях позбавлення волі;  9) перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України.

Зважаючи на вище зазначене, хотіла б навести приклад виграшної справи працівника Місцевого центру відділу представництва №352/2304/17 про визначення строку для прийняття спадщини. Судом було встановлено, що позивач після смерті своїх дідуся та бабусі як спадкоємець за законом спадкує належне спадкодавцям майно. Позивач з поважних причин пропустив передбачений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріуса, у зв"язку з перебуванням на військовій службі у зоні АТО. Таким чином, дана обставина перешкоджала йому своєчасно подати заяву про прийняття спадщини за законом.  

]]>
Fri, 26 Apr 2019 18:04:27 +0300
Права туристів http://briz.if.ua/blogs/601.htm http://briz.if.ua/blogs/601.htm Начальник відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Лілія Вінтонишин роз"яснює порядок укладення та виконнання договору на туристичне обслуговування. 

Незважаючи на економічні проблеми в країні, українці продовжують активно їздити на відпочинок за кордон. Найбільш популярними місцями для наших громадян залишаються Туреччина та Єгипет. Але відкриття безвіза з країнами Євросоюзу різко збільшило турпотік з України в країни ЄС. Скоро почнеться період літнього відпочинку, тому всім, хто буде організовувати свій відпочинок через туроператорів буде цікаво дізнатися.

Що таке договір на туристичне обслуговування та які його істотні умови? 

Поняття договору на туристичне обслуговування передбачене Законом України "Про туризм" від 15.09. 1995 року № 324/95-ВР. За договором на туристичне обслуговування одна сторона (туроператор, який укладає договір безпосередньо або через турагента) зобов"язується надати за замовленням іншої сторони (туриста) комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), а турист зобов'язується оплатити його. Договір на туристичне обслуговування укладається в письмовій чи електронній формі.

Істотні умови договору: • зазначення строку перебування у місці надання туристичних послуг та дат початку та закінчення туристичного обслуговування; • характеристика транспортних засобів, що здійснюють перевезення (вид і категорія, а також дата, час і місце відправлення та повернення (якщо перевезення входить до складу туристичного продукту)); • готелі та інші аналогічні засоби розміщення, їх місце розташування, категорія, також строк і порядок оплати готельного обслуговування; • умови забезпечення харчування; • кількість туристів у групі (у разі потреби) та у зв'язку з цим триденний строк інформування туриста про те, що туристична подорож не відбудеться через недобір групи; • програма туристичного обслуговування; • види екскурсійного обслуговування та інші послуги, включені до вартості туристичного продукту; • інші суб'єкти туристичної діяльності (їх місцезнаходження та реквізити), які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту; • страховик, що здійснює обов'язкове та/або добровільне страхування туристів за бажанням туриста, інших ризиків, пов'язаних з наданням туристичних послуг; • правила в'їзду до країни (місця) тимчасового перебування та перебування там; • вартість туристичного обслуговування і порядок оплати; • форма розрахунку; • відповідальність сторін; • розірвання.  

Як можна змінити умови договору?

Кожна із сторін договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі може вимагати внесення змін до цього договору або його розірвання у зв'язку із зміною істотних умов договору та обставин, якими вони керувалися під час укладення договору, зокрема у разі: • погіршення умов туристичної подорожі, зміни її строків; • непередбаченого підвищення тарифів на транспортні послуги; • запровадження нових або підвищення діючих ставок податків і зборів, інших обов'язкових платежів; • істотної зміни курсу гривні до іноземної валюти, в якій виражена ціна туристичного продукту; • домовленості сторін.  

ВАЖЛИВО!!! Зміна ціни туристичного продукту після укладення договору на туристичне обслуговування допускається лише у разі необхідності врахування зміни тарифів на транспортні послуги, запровадження нових або підвищення діючих ставок податків і зборів та інших обов'язкових платежів, зміни курсу гривні до іноземної валюти, в якій виражена вартість туристичного продукту. Зміна ціни туристичного продукту можлива не пізніш як за 20 днів до початку туристичної подорожі. При цьому збільшення ціни туристичного продукту не може перевищувати п'яти відсотків (5%) його початкової ціни. У разі якщо ціна туристичного продукту вища за початкову ціну на п'ять відсотків, турист має право відмовитися від виконання договору, а туроператор (турагент) зобов"язаний повернути йому раніше сплачену суму.

Чи передбачена відповідальність за невиконання або неналежне виконання договору?

Турист має право на відшкодування матеріальних і моральних збитків у разі невиконання або неналежного виконання умов договору. Відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю та майну туриста, встановлюється договором на туристичне обслуговування. Туроператор несе перед туристом відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування, крім випадків, якщо: • невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини туриста; • невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини третіх осіб, не пов'язаних з наданням послуг, зазначених у цьому договорі, та жодна із сторін про їх настання не знала і не могла знати заздалегідь; • невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося внаслідок настання форс-мажорних обставин або є результатом подій, які туроператор (турагент) та інші суб'єкти туристичної діяльності, які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту, не могли передбачити.

Чи можна відмовитися від виконання договору на туристичне обслуговування?

Турист вправі відмовитися від виконання договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі за умови відшкодування туроператору (турагенту) фактично здійснених ним документально підтверджених витрат, пов'язаних із відмовою. Туроператор (турагент) зобов'язаний не пізніш як через один день з дня, коли йому стало відомо про зміну обставин, якими сторони керувалися під час укладення договору на туристичне обслуговування, та не пізніш як за три дні до початку туристичної подорожі повідомити туриста про таку зміну обставин з метою надання йому можливості відмовитися від виконання договору без відшкодування шкоди туроператору (турагенту) або внести зміни до договору, змінивши ціну туристичного обслуговування. Якщо під час виконання договору на туристичне обслуговування туроператор не в змозі надати значну частину туристичного продукту, щодо якого відповідно до договору на туристичне обслуговування сторони досягли згоди, туроператор повинен з метою продовження туристичного обслуговування вжити альтернативних заходів без покладення додаткових витрат на туриста, а в разі потреби відшкодувати йому різницю між запропонованими послугами і тими, які були надані. У разі неможливості здійснення таких заходів або відмови туриста від них туроператор зобов'язаний надати йому без додаткової оплати еквівалентний транспорт для повернення до місця відправлення або іншого місця, на яке погодився турист, а також відшкодувати вартість ненаданих туроператором туристичних послуг і виплатити компенсацію у розмірі, визначеному в договорі за домовленістю сторін. Суб'єкт туристичної діяльності, який порушив законодавство в галузі туристичної діяльності при наданні туристичної послуги, що завдало шкоду, зобов'язаний відшкодувати туристу збитки у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Розмір майнової відповідальності туроператора, турагента чи іншого суб'єкта туристичної діяльності не може перевищувати фактично завданих замовнику збитків з їх вини.

Інофрмація для розміщення взята із довідково-інформаційної платформи https://wiki.legalaid.gov.ua.  

]]>
Thu, 18 Apr 2019 12:56:25 +0300
Землевпорядна документація та визнання земельної ділянки, як об'єкта цивільних прав http://briz.if.ua/blogs/600.htm http://briz.if.ua/blogs/600.htm Головний спеціаліст відділу організації надання правової допомоги та роботи з адвокатами Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Макар в рамках проекту "Я МАЮ ПРАВО!" роз"яснює значення поняття "землевпорядної документанції".

При бажанні особи вчиняти будь які дії з земельною ділянкою , зокрема набути її у власність - виникає потреба у виготовленні землевпорядної документації. Згідно Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою (землевпорядна документація) - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Закон України " Про землеустрій " також дає визначення поняттям "проект землеустрою" та "технічна документація".

Проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом, а технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування. 

Згідно Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою щодо відведення виготовляється зокрема при формуванні нової земельної ділянки, що тягне за собою визнання земельної ділянки як об"єкта цивільних прав.

Необхідність формування земельної ділянки як об"єкта цивільних прав. 

Згідно ст. 79-1 Земельного кодексу України - формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі, і можуть вважатися сформованими з моменту присвоєння їм кадастрового номера. Відповідно об'єктом цивільних прав може бути виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Хто може бути замовниками та розробниками документації із землеустрою ?

Замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі. Розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором. Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором. ( ст. 26 ЗУ "Про землеустрій" ). Згідно ст. 50 ЗУ "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок і погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.  

]]>
Wed, 17 Apr 2019 13:59:37 +0300
Податкова знижка http://briz.if.ua/blogs/599.htm http://briz.if.ua/blogs/599.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках правопросвітницької кампанії "Відповідальне батьківство" роз"яснює що таке податкова знижка, і як її отримати.

Що таке податкова знижка, як її оформити?

Податкова знижка в Україні - це отримання назад частини грошей від суми, відданої державі. Це компенсація коштів, витрачених громадянами за різними статтями витрат. Претендувати в Україні на повернення прибуткового податку можуть офіційно працевлаштовані громадяни, оскільки податкова знижка - це повернення прибуткового податку, утриманого роботодавцем з його офіційної заробітної плати.

Підприємці та співробітники, оформлені за договором, не можуть отримати податкове повернення. Залежно від статті витрат перелік необхідних документів для оформлення повернення може змінюватися.

За що можна повернути податкове вирахування

Податкову знижку оформляє офіційно працевлаштований громадянин України за кількома статтями витрат: навчання, нерухомість, медицина, страхування, ремонтні роботи.

Навчання

На податкову знижку за навчання в Україні мають право претендувати працюючі резиденти країни з ідентифікаційним кодом або відміткою в паспорті про його відсутність через релігійні переконання.

Підстава - отримання податкового повернення за навчання в державному навчальному закладі на контрактній формі; оплата за навчання дочки, сина, чоловіка або дружини.

Щоб претендувати на податкові відрахування за освіту, необхідно зібрати документи, що підтверджують витрати і засвідчують особу громадянина:

фіскальні, товарні чеки, копії договорів, квитанції, прибуткові касові договори, інша документація, що ідентифікує продавця послуги та їх одержувача; оригінал, копія паспорта платника податків (одного з батьків) і учня (студента); довідка про заробітну плату платника податків за попередній рік (беруть в бухгалтерії) з місця роботи; копія контракту на навчання, за яким зробили оплату; оригінал, копія ідентифікаційного коду платника податків; оригінальні щомісячні або щоквартальні квитанції по оплаті навчання; заповнена податкова декларація - доступна для завантаження в електронному форматі на сайті державної інспекції, в паперовому вигляді її можна придбати в магазині канцтоварів.

Нерухомість

Офіційно працевлаштований платник податків може оформити податкову знижку за покупку будинку в кредит. Умова - він повинен бути зареєстрований за адресою придбаної нерухомості. Якщо це тільки зведення будинку - людина має право подати декларацію на пільгу наростаючим підсумком за попередні календарні роки, протягом яких вона уже платила відсотки за цим кредитом. Знову скористатися пільгою можна буде не раніше ніж через 10 років.

У разі оформлення другого кредиту на нерухомість платник податків може претендувати на знижку лише за умови повної виплати першої позики.

Фактично, податкове повернення по іпотеці - це компенсація частини суми процентів, сплачених за використання житлового кредиту. Сума виплати залежить від метражу нерухомості. Межа - 100 м2, якщо площа більша - розрахунки ведуться із знижуючим коефіцієнтом.

Для повернення податку по іпотеці в Україні потрібно подати довідку з роботи про розмір суми отриманої заробітної плати і прибуткового податку, утриманого за рік. Також, потрібні документи, як і у випадку за отримання податкової знижки на навчання.

Лікування

Податковий кодекс України передбачає повернення витрачених коштів за лікування платника податків або члена сім'ї першого ступеня споріднення. У поточну статтю витрат входять:

платні реабілітаційні послуги. придбання ліків, виробів медичного призначення для інвалідів, протезно-ортопедичних пристосувань та інші товари. 

Виключення становлять:

протезування; косметична хірургія;  лікування алкогольної залежності; операції щодо зміни статі; лікування венеричних захворювань крім СНІДу та інфекцій, отриманих побутовим шляхом. 

В Україні повернення податкової знижки за лікування поки офіційно не в силі. Але є винятки, за рахунок яких платник податків претендує на податкові відрахування за дороге лікування, пов'язане з витратами на оплату репродуктивних технологій. Обмеження знижки - вартість, яка дорівнює 1/3 доходу у вигляді заробітної плати за рік. Категорія включає оплату вартості держпослуг з митом, пов'язаних з усиновленням дітей.

Щоб скористатися знижкою на репродуктивні технології необхідний великий пакет документів з доказами про витрати. Подавати документи повинен той, на кого оформлені договори з медичним закладом на отримання послуг.

Страхування

Платник податків може претендувати на повернення частини витрат за оплату пенсійних, страхових внесків, премій та інше, якщо вони були сплачені страховикові-резиденту або недержавному пенсійному фонду. Також в Україні можна отримати повернення прибуткового податку за страховку життя.

Декларація подається раз на рік. Страхувати можна себе або близького члена сім'ї - дитину, чоловіка, дружину.

Ремонт

Громадяни України можуть отримати податкову знижку за ремонт квартири в новобудові. Для цього необхідно надати договір про купівлю-продаж, де чітко прописано, що на момент придбання житла в ньому були відсутні ремонтні роботи. У податкову службу надаються із заявою необхідні документи, завірені чеки про вартість будматеріалів, послуг.

Претендувати на податкову знижку в Україні платник податків має право необмежену кількість разів. Повернення податку відбувається в різні терміни, як правило, протягом 60 днів.

Схема розрахунку суми повернення на умовному прикладі

Залежно від статті витрат, знижка розраховується по-різному.

Освіта

Податкова знижка на навчання розраховується за формулою: сума оплати за місяць множиться на кількість місяців навчання за календарний рік, з отриманого числа вираховують ставку прибуткового податку - 18%.

Наприклад, якщо в місяць необхідно за навчання виплатити 2000 грн, а фактичний час навчання 10 місяців (2 місяці в календарному році - канікули), виходить 2000*10 і 18% з суми = 3600 грн. 

Сума може бути будь-якою.

Медицина 

Податкова знижка за репродуктивні технології розраховується за схемою: наприклад, якщо заробітна плата становить 10 000 грн, за календарний рік це 120 000 грн - доступна знижка 30%. Виходить 40 000 грн, 18% від якої - 7200 грн.

Нерухомість

Заявник, який претендує на податкову знижку за квартиру по кредиту, повинен мати офіційну заробітну плату, яка порівнюється з платежами по іпотеці. Якщо у платника податків дохід в місяць мінімальний - 3200 грн, а відсотки по виплаті кредиту - 4000 грн, не можна претендувати на повернення понад 3200 грн.

Страхування

Отримання податкової знижки для пенсіонерів - актуальне питання для тих, хто має намір забезпечити собі безбідну старість, відкривши додатковий рахунок у недержавному ПФ. Договір оформляється мінімум на 10 років. Важливо цей час бути офіційно працевлаштованим і отримувати ЗП, щоб з неї здійснювалися відрахування.

Щомісяця людина, яка оформила послугу, повинна вносити на пенсійний рахунок якусь суму. В цьому випадку сума повернення податку фіксована - 403,92 грн. Це 18% від 2240 грн. Якщо вона більше - наприклад, 5000 грн - людина все одно отримає тільки 403,92 грн.

При страхуванні члена сім'ї діє 50% на понижуючий коефіцієнт, виплата по страховці 18% - 201,6 грн.

Претендувати на отримання грошової компенсації можуть громадяни України з офіційною заробітною платою, оформленим ІПН, повним пакетом документів в залежності від призначення. Не зможуть скористатися послугою приватні підприємці, непрацюючі пенсіонери і ті, у кого немає офіційного доходу.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

]]>
Thu, 21 Mar 2019 15:16:47 +0200
Державна допомога сім’ям з дітьми для відшкодування послуги “муніципальна няня”. http://briz.if.ua/blogs/598.htm http://briz.if.ua/blogs/598.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках правопросвітницької кампанії "Відповідальне батьківство" роз"яснює порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня".

30 січня 2019 року Кабінетом Міністрів України схвалено Порядок відшкодування послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няняˮ.

Прийнятим рішенням Уряду запроваджено додаткову грошову допомогу сім"ям з дітьми для оплати послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няняˮ .

Кому виплачується компенсація за послугу "муніципальна няня"?

Право на відшкодування послуги "муніципальна няня" має мати (батько) або опікун дитини до трьох років, які уклали угоду (договір) з "муніципальною нянею" про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

При цьому компенсація не надається батькам, які є батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

В якому розмірі виплачується компенсація послуги "муніципальна няня"?

Компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, якій надається послуга з догляду муніципальною нянею (у 2019 році - 1626 грн.).

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років сума компенсації послуги "муніципальна няня" перераховується.

Хто може надавати послугу "муніципальна няня"?

Послугу "муніципальна няняˮ може надавати будь-яка фізична особа - підприємець, яка має право на здійснення відповідних видів економічної діяльності (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) або юридична особа, що надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), за винятком державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено угоду/договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

Договір/угода про здійснення догляду за дитиною до трьох років укладається у письмовій формі між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею.

Істотними умовами договору/угоди про здійснення догляду за дитиною до трьох років є: назва послуги, її обсяг із зазначенням конкретних заходів, умови та строк її надання, вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін та інші умови, які сторони визнають істотними.

Як оформити компенсацію та які документи потрібні?

Для отримання компенсації послуги "муніципальна няняˮ отримувач послуги протягом місяця після укладення угоди / договору про здійснення догляду за дитиною до трьох років подає управлінню соціального захисту населення за місцем проживання наступні документи:

заяву про надання компенсації послуги "муніципальна няняˮ; заяву про перерахування коштів із зазначенням рахунка в установі банку; копію угоди / договору про здійснення догляду за дитиною до трьох років між отримувачем послуги "муніципальна няняˮ та муніципальною нянею; підтверджуючі документи щодо оплати муніципальній няні послуги з догляду за дитиною до трьох років (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка).

До заяви додаються копії:

свідоцтва про народження дитини; сторінок паспорта отримувача компенсації з даними про прізвище, ім"я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків отримувача компенсації послуги "муніципальна няняˮ.

   Опікун додатково надає рішення про встановлення опіки.

Термін, на який призначається компенсація.

Компенсація призначається на термін здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі/угоді щодо здійснення догляду за дитиною до трьох років, укладеній між отримувачем послуги "муніципальна няняˮ та муніципальною нянею, але не довше ніж до досягнення дитиною 3-х років.

Виплата проводиться щомісяця на підставі поданих до 5 числа місяця отримувачем послуги "муніципальна няня" підтверджувальних документів щодо оплати муніципальній няні послуги з догляду за дитиною до трьох років.

Обов"язок отримувача компенсації послуги "муніципальна няня":

- подавати щомісяця до 5 числа територіальному управлінню соціального захисту населення підтверджувальні документи щодо оплати муніципальній няні за послугу догляду за дитиною до трьох років.

У разі неподання в установлений термін підтверджувальних документів щодо оплати муніципальній няні послуги з догляду за дитиною до трьох років виплата компенсації послуги "муніципальна няняˮ припиняється.

Після подання підтверджувальних документів щодо оплати послуги виплата компенсації поновлюється з місяця, за який було здійснено оплату послуги;

- протягом одного робочого дня інформує про розірвання договору / угоди щодо здійснення догляду за дитиною до трьох років або про інші обставини, що можуть вплинути на надання послуги догляду муніципальною нянею.

Виплата раніше призначеної компенсації припиняється, якщо отримувачем послуги "муніципальна няняˮ приховано або навмисно подано недостовірні дані про здійснення догляду за дитиною до трьох років, що вплинули на встановлення права на компенсацію.

Надміру перераховані суми компенсації послуги "муніципальна няняˮ повертаються отримувачем послуги "муніципальна няняˮ управлінню соціального захисту населення за весь період, коли він не мав права на її одержання.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

]]>
Wed, 20 Mar 2019 11:39:11 +0200