Блоги на БРІЗ | Юридичні консультації http://www.briz.if.ua/blogs/72 Блогер Юридичні консультації http://www.briz.if.ua/logo.gif http://www.briz.if.ua/square_logo.png Uk (c) briz.if.ua Mon, 03 Aug 2020 11:53:32 +0300 CMS 1 Земельні ділянки для городництва: нове - давно забуте старе http://briz.if.ua/blogs/734.htm http://briz.if.ua/blogs/734.htm ✅Землі для городництва є давно забутими та не такими популярними, на відміну від економічно привабливої безоплатної приватизації земель для ведення особистого селянського господарства. Про поняття та правовий режим таких земель поговоримо далі.

Якщо копнути глибше в норми закону, то законодавець не дав чіткого визначення поняттю "городництво", а тому це поняття розглядають у загальноприйнятому розумінні як вирощування овочевих культур в особистому господарстві.

➡️Згідно ч. 2 ст. 22 Земельного кодексу України земельні ділянки для городництва за видом сільськогосподарських угідь є ріллею.

➡️Згідно ст. 36 ЗК земельні ділянки для городництва можуть надаватись в оренду тільки за рахунок земель комунальної чи державної власності.

➡️Оскільки городництво здійснюється на ріллі, цілком природно, що на ній забороняється спорудження капітальних будівель і споруд та закладення багаторічних насаджень (ч. 2 ст. 36 ЗКУ). Ч. 3 ст. 36 ЗКУ передбачає, що на земельних ділянках , наданих для городництва, можуть бути зведені тимчасові споруди для зберігання інвентарю та захисту від непогоди.

Щодо максимальної площі, яку може передати місцева рада для городництва в оренду, то на даний час чинним земельним законодавством не визначена така гранична площа.

❓Хто має право отримати землі для городництва? ❗️Згідно чинного земельного законодавства громадянам України або їх об"єднанням із земель комунальної або державної власності можуть надаватися в оренду земельні ділянки для городництва.

❓Яка процедура отримання? ❗️Так, земельні ділянки державної або комунальної власності для городництва надаються виключно в оренду. Ст. 124 ЗК говорить, що передача в оренду земель, що перебувають у комунальній та державній формі власності за результатами проведення земельних торгів. Однак, ст. 134 ЗК передбачає, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.

Отже, алгоритм дій для отримання в оренду земельної ділянки для городництва залежить від того чи сформована земельна ділянка чи ні.

☑️Розглянемо процедуру, коли земельна ділянка є вільною, але не є сформованою. Крок 1️⃣ . Отримання дозволу від ОМС на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Крок 2️⃣. Розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за договором із розробником документації із землеустрою за вибором набувача права. Крок 3️⃣. Подання проєкту землеустрою до територіального органу Держгеокадастру для здійснення державної реєстрації земельної ділянки (присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, відкриття Поземельної книги та надання витягу із ДЗК). Крок 4️⃣. Клопотання набувача права до ради про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її в оренду для городництва. Крок 5️⃣. Далі йде виконання самого рішення ради про надання земельної ділянки в оренду, укладання договору оренди землі та державна реєстрація речового права.

❓Які умови договору оренди земельної ділянки для городництва? ❗️Умови такого договору передбачені Земельним кодексом, Цивільним кодексом та Законом України "Про оренду землі". Так, договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору затверджена постановою КМУ від 03.03.2004 р. №220.

📌Матеріал підготовлено адвокаткою, фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Вікторією Бігун.

#БПД #ПравоваДопомога #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

 

]]>
Tue, 28 Jul 2020 09:39:38 +0300
ОГОЛОШЕННЯ про проведення онлайн-фотоконкурсу «Правова допомога поруч» http://briz.if.ua/blogs/732.htm http://briz.if.ua/blogs/732.htm Координаційний центр з надання правової допомоги оголошує онлайн-фотоконкурс "Правова допомога поруч" (далі - Фотоконкурс).

Тема конкурсних робіт (фотографій): захист прав людини, рівний доступ до правосуддя та правової інформації, посилення правових можливостей і правової спроможності населення, право на  безоплатну правову допомогу.

Учасником Фотоконкурсу може бути фізична особа або дитина за згодою одного із батьків чи іншого законного представника.

Номінації Фотоконкурсу:

Подія у системі надання безоплатної правової допомоги - фотографія зроблена під час проведення працівниками центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, у тому числі бюро правової допомоги (далі - центри з надання БВПД) правопросвітницьких заходів (лекція, семінар, конференція, круглий стіл, флешмоб, тренінг тощо). Портрет клієнта чи працівника - фотографія людини (клієнта), яка звернулася/зверталася за правовою допомогою до центрів з надання БВПД або фотографія працівника центру з надання БВПД. Фотографія обов"язково має містити символіку системи надання безоплатної правової допомоги (далі - система БПД) (на фотографії має бути присутній буклет, банер, значок, вивіска, прапорець, інша друкована чи сувенірна продукція з логотипом системи БПД) (обов"язково має бути згода клієнта або працівника на проведення фотозйомок, публікування та подальше використання конкурсної роботи (фотографії). Правова допомога очима дітей - фотографія зроблена дитиною (віком до 18 років) під час надання безоплатної правової допомоги в приміщеннях центрів з надання БВПД, проведення правопросвітницьких заходів працівниками центрів з надання БВПД, роботи дистанційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги та виїздів мобільних консультаційних пунктів (один із батьків (законний представник) дитини обов"язково має взяти згоду на проведення фотозйомок, публікування та подальше використання конкурсної роботи (фотографії) від усіх осіб, які потрапили в кадр конкурсної роботи (фотографії), крім працівників системи БПД. У разі зображення на фотографії дітей така згода повинна бути взята в одного з батьків (законного представника) дитини). Робота дистанційних та мобільних консультаційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги - фотографія зроблена під час роботи дистанційних пунктів доступу до безоплатної правової допомоги та виїздів мобільних консультаційних пунктів (прийом громадян працівниками центрів з надання БВПД в приміщеннях міських, сільських та селищних радах, відділів державної виконавчої служби, державної реєстрації актів цивільного стану, центрах зайнятості, управлінь Пенсійного фонду України тощо), (обов"язково має бути згода на проведення фотозйомок, публікування та подальше використання конкурсної роботи (фотографії) від усіх осіб, які потрапили в кадр конкурсної роботи (фотографії), крім працівників системи БПД. У разі зображення на фотографії дітей така згода повинна бути взята в одного з батьків (законного представника) дитини). Місце правових можливостей - фотографія зроблена в приміщеннях центрів з надання БВПД (обов"язково має бути згода на проведення фотозйомок, публікування та подальше використання конкурсної роботи (фотографії) від усіх осіб, які потрапили в кадр конкурсної роботи (фотографії), крім працівників системи БПД. У разі зображення на фотографії дітей така згода повинна бути взята в одного з батьків (законного представника) дитини).

Для участі у Фотоконкурсі необхідно з 13.07.2020 року по 30.10.2020 року зареєструватися на вебсайті Фотоконкурсу за посиланням: http://photo-konkurs.legalaid.gov.ua, обрати одну з номінацій Фотоконкурсу та завантажити на сайт не більше 1 (однієї) фотографії у форматі JPG або PNG, колірний простір sRGB, розмір - до 4 мегабайт.

Конкурсна робота (фотографія):

має містити символіку системи БПД (на фотографії має бути присутній буклет, банер, значок, вивіска, прапорець, інша друкована чи сувенірна продукція з логотипом системи БПД).

подається у високій роздільній здатності, достатній для друку (розмір не менший за 30Ч40 см, 30Ч45 см, 30Ч30 см при 300 dpi). Допускається подання монохромних (чорнобілих) конкурсних робіт (фотографій).

Для участі у Фотоконкурсі не приймаються фотоколажі, а також конкурсні роботи (фотографії), що не відповідають вимогам встановленим Положенням про онлайн-фотоконкурс, затвердженим наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 13 липня 2020 року № 271-аг, у тому числі такі, що завдають шкоди суспільній моралі чи порушують законодавство, а також конкурсні роботи (фотографії), під час обробки яких були використані рамки, водяні знаки та печатки. Допускається лише мінімальна обробка конкурсної роботи (фотографії) (посилення контрасту, кольорокорекція, ретушування зайвих деталей).

Протягом 13.07-29.11.2020 року буде відбуватися голосування за конкурсні роботи.

Щоб проголосувати за конкурсну роботу (фотографію) потрібно авторизуватися на вебсайті Фотоконкурсу за посиланням:                      http://photo-konkurs.legalaid.gov.ua виключно через Gmail пошту.

З 30.11.2020 року по 10.12.2020 року буде визначено переможців, оголошено результати Фотоконкурсу та нагороджено переможців.

У разі виникнення будь-яких питань щодо умов проведення Фотоконкурсу можна звертатися до Дар"ї Шинкаренко, заступника начальника відділу правопросвітництва (daria.shynkarenko@legalaid.gov.ua) Аліни Сердюк, головного спеціаліста відділу правопросвітництва (alina.serdiuk@legalaid.gov.ua) або за номером телефоном (044) 486 71 06 (Пн-Чт: з 09:00 до 18:00, Пт: з 09:00 до 16:45, обідня перерва із 13:00 до 13:45).

]]>
Tue, 14 Jul 2020 17:02:34 +0300
Способи захисту прав та свобод людини і громадянина http://briz.if.ua/blogs/731.htm http://briz.if.ua/blogs/731.htm ☝️Права та свободи людини в сучасному світі - це не просто актуальна тема, це проблема. Людство, що пройшло крізь бійню двох світових воєн, безлічі кривавих локальних конфліктів, пережито жорстокі диктатури, дійшло висновку, що не може бути миру и злагоди на Землі, не може бути організованого цивільного життя без поваги до людини, її прав, свобод і потреб.

➡️Щодо Конституції України як основного закону нашої держави, то держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов"язком держави.

Потреба в правозахисному механізмі зростає, коли права порушуються. Крім діяльності органів держави щодо захисту прав громадян, правозахисний механізм включає в себе боротьбу самих громадян за втілення в життя наданих їм законодавством прав та свобод.

➡️Почнемо з того, що дуже часто ми чуємо слова "права" і "свободи" людини. У чому ж між ними різниця?

❗️Права людини - це природні можливості індивіда (людини), що забезпечують його життя, людську гідність і свободу діяльності у всіх сферах суспільного життя. ❗️Свободи людина може реалізувати, здійснити без будь-якого втручання держави та її органів. Держава повинна лише забезпечити охорону, непорушність і захист цих свобод.

➡️Які ж засоби захисту права використовуються при порушеннях прав та свобод громадян, і чи так все однозначно у практиці, спробуємо розібратися.

Формами захисту порушених прав є ☑️: 1️⃣ Захист прав органами публічної влади; 2️⃣ Захист прав громадян громадськими об'єднаннями; 3️⃣ Самозахист прав людиною, що включає в себе: ▪️звернення в державні органи та органи місцевого самоврядування; ▪️оскарження дій (бездіяльності) посадових осіб, що порушують права громадян; ▪️звернення в засоби масової інформації та правозахисні організації, громадські об'єднання; ▪️публічні виступи громадян на захист своїх прав; ▪️звернення в міжнародні органи із захисту прав людини. 4️⃣ Судовий захист.

➡️ Конституція України досить чітко визначає систему органів та посадових осіб різних рівнів, які повинні захищати права і свободи людини і громадянина. ☑️Це: Президент України, Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, місцеві державні адміністрації, підсистема судів загальної юрисдикції та спеціалізованих судів, Конституційний Суд України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокуратура, адвокатура, інші правоохоронні органи України.

✅Особливе місце у системі гарантій посідає Президент України. Він зобов'язаний сприяти формуванню відповідних механізмів контролю та забезпечення реалізації прав і свобод людини і громадянина, а обстоюючи їх, створювати умови нетерпимого ставлення до будь-яких випадків порушення таких прав і свобод.

✅Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування забезпечують додержання прав і свобод громадян на певній території.

✅У системі поділу влади Уповноважений з прав людини займає особливе місце і, по суті, не належить ні до судової, ні до виконавчої, ні до законодавчої влади. Він виконує публічно-представницьку функцію, його діяльність поширюється на саму конфліктну сферу суспільних відносин - відносин громадянина і держави, особливо громадянина і чиновника. Його діяльність доповнює існуючі засоби захисту прав і свобод громадян, але не відміняє і не тягне перегляду компетенції державних органів, які забезпечують захист і відновлення порушених прав і свобод. Він покликаний захищати громадян від поганої роботи адміністративних органів, виявляти і аналізувати збої в роботі органів влади, що призводять до порушення прав людини, виробляти рекомендації щодо вдосконалення їх діяльності у сфері захисту прав людини.

✅Основною ефективною формою захисту прав і свобод є судовий захист. Потреба у судовому захисті закономірно випливає з ускладнення характеру структури економічних відносин, зростанні конфліктності і соціальних протиріч у суспільному житі.

📌Матеріал підготовлено адвокаткою, фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Вікторією Бігун.

#БПД #ПравоваДопомога #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

 

]]>
Tue, 14 Jul 2020 15:37:56 +0300
Право на утримання малолітніх та неповнолітніх онуків з боку діда та баби http://briz.if.ua/blogs/730.htm http://briz.if.ua/blogs/730.htm ✅Баба та дід зобов"язані утримувати своїх малолітніх і неповнолітніх онуків до досягнення ними повноліття за наступних умов - малолітні та неповнолітні особи мають бути позбавлені можливості отримувати матеріальну допомогу від своїх батьків.

❗️Підставами, що унеможливлюють отримання дітьми допомоги від своїх батьків є: • у них немає матері або батька (фактична смерть батьків або оголошення їх померлими у порядку, визначеному положеннями ст. 46 ЦК). • не можуть з поважних причин надавати їм належного утримання.

📍До поважних причин, за яких батьки не можуть утримувати дитину, можна віднести: • тяжку хворобу, яка перешкоджає їм працювати; • інвалідність, якщо пенсії недостатньо не тільки для утримання дитини, але й для утримання себе, коли потребується систематичне лікування, придбання дорогих медикаментів, а це, у свою чергу, призводить їх до нужденності; • поважним слід вважати випадки, коли батьки визнані безвісно відсутніми, оголошені померлими або є неповнолітніми.

Визнання фізичної особи, яка є матір"ю або батьком малолітньої або неповнолітньої дитини, безвісно відсутньою не завжди призводить до виникнення у її баби, діда обов"язку щодо її утримання. Відповідно до положень ч. 4 ст. 44 ЦКУ за заявою заінтересованої особи опікун над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою (а також особи, місце перебування якої невідоме) надає за рахунок цього майна утримання особам, яких вони за законом зобов"язані утримувати. У зв"язку з цим обов"язок баби, діда щодо утримання своїх онуків виникає тільки за відсутності у них матері, батька, визнаних у судовому порядку безвісно відсутніми (або у випадку, коли їх місце перебування невідоме), майна, за рахунок якого може надаватися належне утримання їх дітям.

▶️У випадках, коли у дитини є батьки, позбавлені щодо неї або всіх своїх дітей (ч.3 ст. 164 СКУ) батьківських прав, вони не звільняються від обов"язку щодо її утримання (ч. 2 ст. 166 СКУ). Тому, якщо утримання, яке надається дитині її батьками, позбавленими батьківських прав, є належним, на бабу, діда не може бути покладений обов"язок щодо утримання своїх онуків до досягнення останніми повноліття.

📢Закон не робить різниці - по якій лінії (батьківській або материнської) існують родинні відносини між онуками та їх дідусями і бабусями. Тому аліменти на утримання онуків при наявності необхідних підстав можуть бути стягнуті як з батьків (одного з них) батька, так і з батьків (одного з них) матері дитини або з тих і інших одночасно. Обов'язок по утриманню покладається як на працездатних, так і на непрацездатних дідусів і бабусь.

#БПД #ПравоваДопомога #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

 

]]>
Fri, 10 Jul 2020 16:58:17 +0300
Кримінальні проступки: із запізненням у 7 років http://briz.if.ua/blogs/729.htm http://briz.if.ua/blogs/729.htm Кримінальний процесуальний кодекс 2012 року представив для української правової системи нове поняття "кримінальний проступок". Хоча дана новела була відома нам з 2012 року, однак імплементація цього інституту вимагала часу для напрацювання механізму його функціонування.

01.07.2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень", який передбачає введення в дію кримінальних проступків.

Так що ж таке "кримінальний проступок"? Згідно ч.2 ст.12 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень" кримінальним проступком є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов"язане з позбавленням волі.

До кримінальних проступків, наприклад, будуть належати  сотні правопорушення, серед яких погроза вбивством; жорстоке поводження з тваринами; експлуатація дітей; крадіжки та шахрайство здійснені одним порушником (тобто не у складі групи) і на суму, що не перевищує 105 тис. грн.; хуліганство - знову-таки, спричинене однією особою, а не групою; заподіяння легких тілесних ушкоджень; зберігання невеликої кількості наркотиків без мети збуту; фіктивне підприємництво, що не завдало суттєвих збитків державі тощо.

Розслідування кримінальних проступків. Розслідування проступків буде здійснюватися у формі дізнання. Так, дізнання здійснюють підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів органів Національної поліції, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, органів Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України. Варто зазначити і те, що дізнавач, що є службовою особою підрозділу дізнання, наділяється повноваженнями слідчого.

Строки розслідування. Дізнавач зобов"язаний не пізніше 72 годин з моменту затримання особи подати прокурору всі зібрані матеріали дізнання разом із повідомленням про підозру, або 20 діб, якщо підозрюваний не визнає вину або існує необхідність проведення додаткових слідчих (розшукових) дій або вчинення кримінального проступку неповнолітнім.

За вчинення кримінальних проступків не передбачається обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Зверніть увагу, що затримання особи, яка вчинила кримінальний проступок, здійснюється не більш як на три години з моменту фактичного затримання; особу може бути затримано без ухвали слідчого судді, суду підозрювану у вчиненні кримінального проступку лише у випадках, якщо ця особа:

відмовляється виконувати законну вимогу уповноваженої службової особи щодо припинення кримінального проступку або чинить опір; намагається залишити місце вчинення кримінального проступку; під час безпосереднього переслідування після вчинення кримінального проступку не виконує законних вимог уповноваженої службової особи; перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп"яніння та може завдати шкоди собі або оточуючим.

 

Матеріал підготовлено адвокаткою, фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Вікторією Бігун

]]>
Thu, 09 Jul 2020 17:41:11 +0300
8 липня – День родини в Україні http://briz.if.ua/blogs/728.htm http://briz.if.ua/blogs/728.htm 🚩Свято встановлене з метою відзнаки важливої ролі сім'ї у житті, адже родина - це найрідніші та найближчі люди.

☝️Родинні відносини - це кровний зв'язок між людьми, з наявністю якого закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків. Правове значення має як пряме споріднення так і не пряме, коли родинні зв'язки виникають за наявності спільного пращура.

➡️Бувають випадки, коли потрібно доводити факт родинних відносин. ☑️Суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв"язку із втратою годувальника, одержання компенсації і т.д.

Хто може звернутись до суду❓ Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб. Заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть бути: • спадкоємці померлої особи, які мають право на спадщину як за законом, так і за заповітом і для яких у зв"язку із встановленням факту родинних відносин мають настати певні юридичні наслідки; • особи, які мають право на пенсію у зв"язку із втратою годувальника і яким органи пенсійного фонду відмовили в її призначенні через відсутність доказів, що підтверджують родинні відносини; • інші особи, якщо встановлення такого факту тягне виникнення юридичних наслідків для цих осіб; • прокурор у порядку статей 56, 57 ЦПК України відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" також має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин для осіб, інтереси яких він представляє за законом. Водночас справи про встановлення факту родинних відносин з метою одержання спадщини не можуть розглядатися судами, якщо заявник усунений від права на спадкування.

Разом із заявниками у справі про встановлення факту родинних відносин можуть брати участь і заінтересовані особи з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Заінтересованими особами у справах про встановлення факту родинних відносин залежно від мети встановлення цього факту можуть бути й інші особи, які мають право на спадщину.

Перелік необхідних документів❗️ ☑️Заява про встановлення факту родинних відносин повинна відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст. 175 ЦПК України, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 318 ЦПК України згідно із якою у заяві повинно бути зазначено: • який факт заявник просить встановити та з якою метою; • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; • докази, що підтверджують факт. ☑️До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів. ☑️До заяви про встановлення факту родинних відносин також можуть додаватися такі документи та докази: 1. докази, які підтверджують наявність цього юридичного факту (акти, анкети, автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, ордери на вселення, обмінні ордери, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які у собі містять відомості про родинні відносини осіб); 2. довідки органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість поновлення втрачених записів, внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану; 3. пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.

‼️Варто також зазначити, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів. Тобто, рішення суду про встановлення родинних відносин не може бути підставою для внесення виправлень, змін чи доповнень в актовий запис, видачі заявнику нового паспорта.

Богдан Лотоцький

Відділ "Галицьке бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД

#БПД #ПравоваДопомогаІваноФранківськ #ДеньРодини

 

]]>
Wed, 08 Jul 2020 14:32:33 +0300
Відшкодування шкоди завданої унаслідок стихійного лиха http://briz.if.ua/blogs/726.htm http://briz.if.ua/blogs/726.htm Повінь 2020 року завдала масштабних руйнувань колосальних збитків мешканцям Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської, Тернопільської та Львівської областей.

Сотні підтоплених домогосподарств, десятки людей залишились "без даху над головою" та потребують допомоги від держави.

Про права громадян на відшкодування шкоди, завданої внаслідок стихійного лиха поговоримо далі.

Почнемо з визначення поняття "стихійне лихо". Так, законодавець у ст. 2 Кодексу цивільного захисту України дає наступне визначення: стихійне лихо - природне явище, що діє з великою руйнівною силою, заподіює значну шкоду території, на якій відбувається, порушує нормальну життєдіяльність населення, завдає матеріальних збитків.

До стихійних лих відносяться землетруси, повені, оповзні, зсуви, снігові замети, виверження вулканів, обвали, посухи, урагани, бурі, пожежі, особливо масові, лісові і торф'яні.

☑️ Урядом створюються необхідні умови для захисту постраждалих, які включають:  надання медичної та психологічної допомоги;  надання гуманітарної допомоги;  забезпечення житлом;  надання (виплату) матеріальної допомоги (компенсації). Зверніть увагу на те, що відповідно до Порядку відшкодування шкоди особам, які постраждали від надзвичайних обставин (затвердженого постановою КМУ від 05 жовтня 1992 року № 562) особами, які постраждали від надзвичайних обставин визнаються громадяни, яким завдано шкоди надзвичайними обставинами, проведенням робіт щодо їх відвернення або ліквідації наслідків.

Органи державної виконавчої влади, виконавчі органи місцевого самоврядування (комісії у справах осіб, які постраждали від надзвичайних обставин) видають потерпілим довідки про визнання їх такими, що постраждали від надзвичайних обставин, при наявності паспорта або документа, що його заміняє. Зазначена довідка є підставою для вирішення питань забезпечення житлом, відшкодування заподіяних матеріальних збитків, працевлаштування і надання іншої необхідної допомоги. Забезпечення житлом осіб , які постраждали внаслідок стихійного лиха. Відповідно до ст. 86 Кодексу цивільного захисту України забезпечення житлом постраждалих, житло яких стало непридатним для проживання внаслідок надзвичайної ситуації, здійснюється місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування та суб"єктами господарювання шляхом: 1) надання житлових приміщень з фонду житла для тимчасового проживання; 2) позачергового надання житла, збудованого за замовленням місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та суб"єктів господарювання; 3) будівництва житлових будинків для постраждалих; 4) закупівлі квартир або житлових будинків.

Надання медичної та психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок стихійного лиха. Відповідно до ч.2 та ч.3 ст. 87 Кодексу цивільного захисту України постраждалі, а також особи, які залучалися до виконання аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, гасіння пожеж, за висновками медико-соціальних експертних комісій забезпечуються психологічною реабілітацією. Неповнолітні особи, які постраждали внаслідок надзвичайних ситуацій, забезпечуються психологічною реабілітацією у санаторно-курортних закладах, при яких утворено центри медико-психологічної реабілітації.

Надання (виплата) матеріальної допомоги (компенсації). Особа, яка вважає, що є постраждалою внаслідок стихійного лиха має право подати письмову заяву органу державної виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, де зазначити короткий опис подій що відбулися, попереднє зазначення видів та масштабів збитків. Результатом реагування органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, є виїзд спеціально створеної комісії у справах осіб, які постраждали від надзвичайних обставин на місце події, про що в подальшому складається відповідний акт обстеження. У даному акті зазнаються обставини завдання збитків, види та розмір завданої шкоди, загальний майновий стан постраждалих та інші вагомі дані за необхідності. У разі відсутності згоди щодо питань, пов"язаних із відшкодуванням шкоди, спір вирішується у судовому порядку.

📌 Матеріал підготовлено адвокаткою, фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Вікторією Бігун.

#БПД #ПравоваДопомога #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

]]>
Fri, 03 Jul 2020 09:56:32 +0300
Фахівець Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД допоміг відшкодувати шкоду, завдану внаслідок пошкодження автомобіля рекламною вивіскою http://briz.if.ua/blogs/725.htm http://briz.if.ua/blogs/725.htm ➡️09 липня 2019 року до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (надалі - Місцевий центр) звернулася жителька міста Івано-Франківська (надалі - Клієнтка) з питання про відшкодування збитків, завданих внаслідок пошкодження автомобіля. При викладенні всіх обставин справи з"ясувалось, що 03 березня 2019 року Клієнткою припарковано автомобіль на прибудинковій території багатоквартирного будинку, в якому вона проживає. Однак через декілька днів клієнтка виявила пошкодження свого автомобіля.

➡️В той же час було виявлено відсутність великої частини рекламної вивіски над продуктовим магазином, що знаходиться навпроти місця паркування автомобіля. Навколо ж магазину виявлено шматки вивіски, які за кольором відповідали подряпинам на автомобілі. Висновком експертно-криміналістичного центру МВС України було підтверджено те, що нашарування на транспортному засобі Клієнтки подібні до фарбового матеріалу, який нанесено на уламки рекламної вивіски.

✔️Для представництва інтересів Клієнтки було призначено фахівця Місцевого центру Юрія Крету (надалі - Представник), який підготував та подав позовну заяву про відшкодування матеріальної та моральної шкоди завданої внаслідок пошкодження автомобіля. Беручи до уваги висновок експертизи та показання свідків, Представник зазначив про наявність обґрунтованих підстав вважати, що рекламна вивіска магазину була закріплена неналежним чином, внаслідок чого при пориві сильного вітру зірвалась, пошкодивши автомобіль. Вартість ремонту автомобіля становила 20 000 гривень. Розмір моральних збитків Клієнтка оцінила у 10 000 гривень.

➡️В ході опрацювання матеріалів справи фахівцем Місцевого центру було з"ясовано, що власником приміщення магазину було укладено договір позички, за яким нежитлове приміщення було передано Позичальнику строком до 01.02.2020 року.

➡️Відповідно до умов договору позички, Позичальник несе відповідальність за збитки спричинені неналежною експлуатацією та ремонтом орендованого приміщення.

✔️На основі вищенаведеного Представник дійшов висновку, що шкоди майну Клієнтки було завдано Позичальником, оскільки саме вона станом на дату заподіяння шкоди була користувачем приміщення, вивіска з якого завдала шкоди автомобілю.

➡️Частиною 1 статті 1166 Цивільного кодексу України встановлено загальні підстави відповідальності за заподіяння шкоди. Зокрема, шкода заподіяна майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

➡️При цьому обов`язок доказування відсутності вини у заподіянні шкоди лежить на відповідачу, оскільки частиною 2 даної статті передбачено, що особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

➡️Незважаючи на це, Відповідачкою належних та допустимих доказів на спростування вимог Клієнтки та заперечення своєї вини суду не було надано.

✔️З урахуванням наведеного вище суд дійшов до висновку👨‍⚖️, що вимога Клієнтки про відшкодування матеріального збитку в розмірі 20 000 гривень підлягає задоволенню. При вирішенні спору в частині вимоги про стягнення з Відповідача моральної шкоди суд з`ясував, що факт заподіяння Клієнтці моральних страждань нею та її Представником доведено частково, а тому співмірним та справедливим буде розмір відшкодування моральної шкоди сумою 3000 гривень.

👉З рішенням суду можна ознайомитись за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/89172272

#БПД #ПравоваДопомогаІвано_Франкіськ #УспішнаСправа

 

 

]]>
Tue, 30 Jun 2020 15:46:21 +0300
Вибороне «право» http://briz.if.ua/blogs/724.htm http://briz.if.ua/blogs/724.htm ➡️23-річний чоловік, який має інвалідність ІІ групи, звернувся до відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з метою отримання гарантованої державою правової допомоги. Місцевим центром прийнято рішення про надання такої допомоги та видано адвокату доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги, що передбачає складення процесуальних документів та представництво інтересів.

➡️У зв"язку із захворюванням у молодого чоловіка друга група обмеження до трудової діяльності, він позбавлений можливості самостійно працювати та отримувати заробіток. З доходів тільки пенсія по інвалідності у розмірі 1638 гривень, тому клієнт знаходиться у скрутному матеріальному становищі. ✔️Адвокатом після вивчення обставин справи, з"ясувавши бажаний для клієнта результат, підготовлено позов до суду про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини-інваліда.

Відповідачем по справі став батько молодого чоловіка, який з часу народження сина не цікавився його життям та здоров"ям, не допомагав сину ні матеріально, ні у будь який інший спосіб.

Закон охороняє інтереси непрацездатних осіб, тому що вони є обмеженими в своїй життєдіяльності і у зв'язку з цим потребують соціального захисту. Відповідно до ст.198 Сімейного кодексу України батьки зобов"язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надати. Після досягнення дитиною вісімнадцяти років за наявності передбачених в законі умов для виникнення права на утримання, у нашому випадку це непрацездатність, необхідно звернутися до суду для примусового стягнення аліментів, якщо матір, батько не виконують свої обов'язки добровільно.

✔️Адвокатом доведено, що клієнт потребує всебічної допомоги, в тому числі й матеріальної. ✔️Суд ухвалив рішення, яким задовольнив вимогу позивача, стягнув з відповідача аліменти у розмірі 1000 гривень. ✔️Завдяки своєму професійному досвіду, адвокат через систему правової допомоги зумів допомогти особі, яка потребує додаткового захисту, набути право на утримання.

#БПД #ПравоваДопомогаІвано_Франківськ #УспішнаСправа

 

]]>
Fri, 26 Jun 2020 14:22:46 +0300
Захист конституційних прав і свобод людини і громдянина http://briz.if.ua/blogs/723.htm http://briz.if.ua/blogs/723.htm ❗️ Людина, її права і свободи становлять у правовій державі найвищу соціальну цінність.

✅Права людини - це права, нерозривно пов"язані з самим існуванням людини: право на життя, на свободу у всіх її проявах, право на повагу людської гідності. Визнання і захист прав людини - головний обов"язок держави. Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

☑️ Основні групи прав і свобод людини і громадянина⬇️

👤 Особисті права і свободи людини: - право на життя; - право на свободу і особисту недоторканність; - право на недоторканність житла; - право на таємницю листування, телефонних переговорів, телеграфної і іншої кореспонденції; - право на невтручання в особисте життя; - право на свободу пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно покидати територію України; - право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань; - право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або іншим чином - по своєму вибору; - право на свободу світогляду і віросповідання; - право направляти індивідуальне або колективне письмове звернення, або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, до посадових І службових осіб цих органів.

💼 Політичні права і свободи: - право на свободу об'єднання в політичні партії і громадські організації; - право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському і місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади і місцевого самоврядування; - право збиратися без зброї і проводити збори, мітинги і демонстрації.

📝 Економічні права: - право володіти, користуватися і розпоряджатися приватною власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності; - право користування відповідно до закону об'єктами права державної і комунальної власності; - право на підприємницьку діяльність, не заборонену законом.

👥 Соціальні права: - право на працю; - право на страйк; - право на відпочинок; - право на житло; - право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім"ї; - право на охорону здоров'я, медичну допомогу і медичне страхування. Крім того, для громадян України встановлене право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття за незалежними від них обставинами, а також в старості і в інших випадках, передбачених законом.

🌱 Екологічні права: - право на безпечне для життя і здоров'я оточуюче середовище і на відшкодування заподіяного порушенням цього права шкоди; - право вільного доступу до інформації про стан навколишнього середовища, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її розповсюдження. Культурні права і свободи: - право на освіту; - свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості; - право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

⚖️ Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

☝️ Кожному гарантується право звернутись із конституційною скаргою до Конституційного Суду України. Кожен має право після використання всіх національних засобів юридичного захисту звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Лілія Попович

Відділ "Яремчанське бюро правової допомоги"

#ДеньКонституціїУкраїни #ПравоваКонсультація #ПравоваДопомога #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

 

 

]]>
Thu, 25 Jun 2020 14:51:18 +0300
Відповідальність за зловживання наркотичними засобами http://briz.if.ua/blogs/722.htm http://briz.if.ua/blogs/722.htm Аналіз сучасного стану злочинності в Україні дає досить невтішні висновки. Кількість зареєстрованих злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів із кожним роком зростає.

➡️Детальніше про це розповідає адвокатка, фахівчиня відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Вікторія Бігун: - Насамперед, хочу почати з визначення поняття "наркотичні засоби"⬇️

❗️Так, наркотичними засобами є речовини природні чи синтетичні, препарати, рослини, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою КМУ від 6 травня 2000 р. № 770.

❗️Щодо поняття "зловживання наркотичними засобами", то згідно ст. 1 Закону України "Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними" зловживання наркотичними засобами або психотропними речовинами є умисне систематичне незаконне вживання наркотичних засобів або психотропних речовин.

☝️В Україні законом чітко визначено покарання за виготовлення, зберігання та розповсюдження наркотиків. Ст. 309 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту.

Як бачимо, дана стаття не містить у собі поняття "вживання", тобто відповідальності за вживання наркотичних речовин як такої не має. Але просимо звернути увагу на те, процес вживання наркотиків неможливий без виготовлення, придбання або перевезення таких засобів !!!

☝️Окрім того, Кримінальним кодексом України передбачена відповідальність за незаконне публічне вживання наркотичних засобів - ст. 316 ККУ. Як ми уже говорили, що є відповідальність за виготовлення, зберігання та розповсюдження наркотиків. Але зверніть увагу на те, що якщо ви звернулися за допомогою у лікувальний заклад та почали лікування від наркоманії - закон передбачає звільнення від відповідальності, передбачено цією статтею.

До того ж, кримінальна відповідальність не єдиний вид відповідальності, який може бути застосований.

☝️Так, стаття 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачає відповідальність за незаконні виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах, а саме: ▪️штраф від 25 до 50 неоподатковуваних мінімумів громадян; ▪️громадські роботи на строк від двадцяти до шістдесяти годин; ▪️адміністративний арешт на строк до п"ятнадцяти діб.

#ПравоваДопомога #ПравоваКонсультація #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

 

]]>
Thu, 25 Jun 2020 10:43:57 +0300
Що таке боргова розписка http://briz.if.ua/blogs/721.htm http://briz.if.ua/blogs/721.htm 🧐 Боргова розписка - це текстовий документ, який засвідчує факт отримання грошей або цінного майна в борг на умовах вкладеного усно договору. Позичальник власним підписом підтверджує отримання коштів у тимчасове користування та зобов"язання повернути їх на вимогу або у вказаний термін.

Цивільний кодекс передбачає можливість надання коштів у борг на умовах усного або письмового договору позики, у тому числі передача коштів може посвідчуватись борговою розпискою позичальника.

Кредитор, який дав гроші в борг під розписку, має право звернутись до суду. Навіть якщо кошти позичені без відсотків, за рішенням суду може бути нараховано 3% річних. Додатково враховується компенсація через інфляцію за час прострочення терміну повернення богу в залежності від встановленого індексу.

❓ Як правильно скласти боргову розписку⬇️

➡️ Боргова розписка є документом, який підтверджує боргові зобов"язання однієї особи перед іншою. В ній повинні бути вказані умови передачі грошей в борг та їх повернення. Вона повинна містити всю інформацію, необхідну для встановлення у суді факту правовідносин між позивачем та відповідачем за договором позики.

Зі змісту боргової розписки наявність боргових відносин повинна бути очевидною для суду. Інформація повинна надавати можливість точно ідентифікувати осіб, які вступили у відносини.

☝️ Розписка пишеться позичальником від руки і повинна містити таку інформацію: 1. Обов"язково вказується назва документа - "Розписка". 2. Прізвище, ім"я, по батькові, номери паспортів, ідентифікаційні коди та адреси реєстрації позичальника та особи, в якої він бере гроші в борг і якій він зобов"язується їх повернути. 3. Грошова сума, назва валюти, або назва, опис та кількість речей з зазначенням їх вартості. Всі суми повинні бути написані цифрами та прописом, щоб унеможливити виправлення). 4. Дата, до якої позичальник зобов"язується повернути кошти - конкретна дата, подія, або на вимогу після певного терміну. 5. Умови надання коштів у позику - з відсотками чи без відсотків. Якщо позика надається під відсотки, необхідно вказати їх розмір та порядок сплати - щомісяця чи в кінці терміну. 6. Які санкції можуть бути застосовані, якщо кошти не будуть повернуті до вказаного строку. 7. Дата та місце складання розписки, та особистий підпис боржника.

🚩 Боргову розписку не обов"язково посвідчувати нотаріально, але її краще складати в присутності свідків, які можуть підписами засвідчити факт передачі грошей чи майна. Це може бути додатковою гарантією повернення коштів, тому що підсилює позицію позикодавця на випадок звернення до суду.

Боргову розписку не потрібно друкувати, тому що після звернення до суду може знадобитись експертиза почерку. Переконайтесь, що надана позичальником інформація збігається з вказаною у його паспорті. Зверніть увагу на підпис, він має бути ідентичним тому, що стоїть у паспорті. До боргової розписки можна додати ксерокопії сторінок паспорта, посвідчені підписами позичальника, та фото цінностей, які передаються у користування.

Стягнення заборгованості через суд ⚖️

Якщо кредитор вирішує стягнути борг у судовому порядку, він повинен надіслати з письмову претензію до боржника рекомендованим (зареєстрованим) поштовим відправленням. Звернення до суду можливе у випадку, коли існують докази відмови боржника повернути позичені кошти (майно) або дата повернення прострочена. Позовна давність боргової розписки - 3 роки від зазначеної дати повернення боргу.

Порядок стягнення: 1. Досудовий розгляд; 2. Судовий процес; 3. Виконавче провадження.

❗️На будь-якому етапі судового процесу боржник може повернути борг.

Позивач може просити суд накласти арешт на майно боржника, щоб він не міг його продати поки триває розгляд справи, а також заборонити виїзд за кордон. Додатково можна подати заяву у поліцію про шахрайство. Такі дії мотивуватимуть боржника добровільно сплатити борг.

Матеріал підготовлено фахівцем відділу "Богородчанське бюро правової допомоги Віталієм Данилівом (Віталік Данилів)

#ПравоваДопомога #ПравоваКонсультація #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

 

 

 

 

]]>
Wed, 17 Jun 2020 12:59:20 +0300
Відповідальність за втягнення дітей до жебракування http://briz.if.ua/blogs/720.htm http://briz.if.ua/blogs/720.htm ❗️ Одним із видів експлуатації дітей, забороненої національним та міжнародним законодавством, є примушування їх до заняття жебрацтвом чи використання їх для цих цілей.

❗️ Жебрацтво - це дії щодо систематичного випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб.

📌 Відповідальність за використання малолітньої дитини для заняття жебрацтвом передбачена ст. 150-1 КК України, а саме використання батьками або особами, які їх замінюють, малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (систематичного випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб) - карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.

📌 Ті самі дії, вчинені щодо чужої малолітньої дитини або пов'язані із застосуванням насильства чи погрозою його застосування, а так само вчинені повторно або особою, яка раніше скоїла один із злочинів, передбачених статтями 150, 303, 304 Кримінального кодексу України, або за попередньою змовою групою осіб, - караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

📌 Дії, вчинені організованою групою, а також якщо внаслідок таких дій дитині спричинені середньої тяжкості чи тяжкі тілесні ушкодження, - караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

 

#ПравоваДопомога #ПравоваДопомогаІваноФранківськ #ВсесвітнійДеньБоротьбиЗДитячоюПрацею

 

 

 

 

 

 

]]>
Fri, 12 Jun 2020 15:18:11 +0300
Система БПД запустила власний канал у TikTok http://briz.if.ua/blogs/718.htm http://briz.if.ua/blogs/718.htm Система безоплатної правої допомоги створила власний канал "PravoTok" у додатку 📱TikTok https://www.tiktok.com/@ualegalaid . Там будуть публікуватися короткі мобільні кліпи про права дітей.

"Діти - одна з цільових аудиторій системи безоплатної правової допомоги. Підлітки становлять певну частину користувачів нашої Facebook-сторінки, акаунту в Instagram, каналів у Telegram, на YouTube. ТікТок стає все більш популярним в Україні, і система БПД обов"язково маєте бути там, де є ваша аудиторія", - розповів заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

✔️Офіційно канал відкритий 1 червня, у День захисту дітей. Там вже є три відеоролики, в яких діти у креативній формі, доступними словами розповідають про свої права. Згодом на підписників сторінки чекають сюрпризи - контент для підлітків створюватимуть їхні улюблені зірки. На каналі також будуть проводитися челенджі на правову тематику.

☝️Підписуйтеся на сторінку "PravoTok" у TikTok. Бажаючі долучитись до каналу можуть зняти ролик про права дітей. Це може бути кліп, слоумо, відео з ефектами, дуети, скетчи - будь який формат відеоконтенту, що дозволяє додаток TikTok. Відео має бути коротким, тривалістю до 15 секунд, динамічне, озвучене українською мовою. Ролики мають бути зняті у вертикальному форматі. І ще умова - це мають бути раніше ніде не опубліковані відео. Надсилайте їх на пошту daria.shynkarenko@legalaid.gov.ua Найкращі відео будуть опубліковані на аккаунті системи БПД у TikTok https://www.tiktok.com/@ualegalaid

#ПраваДитини #ПравоваДопомога #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

]]>
Tue, 02 Jun 2020 16:52:03 +0300
Система БПД розпочинає Instagram-челендж «Права дитини» http://briz.if.ua/blogs/717.htm http://briz.if.ua/blogs/717.htm До Дня захисту дітей система безоплатної правової допомоги з 1 по 5 червня 2020 року проводить у соціальній мережі Instagram челендж "Права дитини". Мета акції - привернути увагу суспільства до стану захисту прав дітей в Україні.

"Минулого року до системи безоплатної правової допомоги звернулося понад 2,3 тис. дітей. Протягом січня-квітня цього року - понад 800 неповнолітніх. Діти мають право на особливий захист, і фахівці системи БПД готові у будь-яку мить прийти на допомогу кожній дитині", - зазначив заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

Ключовою вимогою участі дітей у конкурсі є відкритий акаунт в Instagram. Це може бути як акаунт самої дитини, так і її батьків.

Щоб стати учасником челенджу, необхідно завантажити фото або відео у сторіз із хештегом #правадитини. Слід зазначити найважливіше, на власну думку, право дитини. Необхідно також позначити сторінку Координаційного центру з надання правової допомоги @ualegalaid.

Кількість дописів необмежена, але це не впливає на результат конкурсу. Переможці челенджу отримають сувенірні подарунки від партнерів - Представництва ОБСЄ в Україні, Програми реформування сектора юстиції "Нове правосуддя" Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Будуть обрані 10 переможців за допомогою програми Random випадковим чином серед учасників челенджу.

#ПраваДитини #ПравоваДопомога #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

]]>
Mon, 01 Jun 2020 14:53:04 +0300
Фахівці правової допомоги знають як швидко стягнути аліменти http://briz.if.ua/blogs/715.htm http://briz.if.ua/blogs/715.htm

До одного із відділів бюро правової допомоги звернулась жінка із проханням якнайшвидше скласти заяву про стягнення аліментів.

Розповівши, що давно розлучена та виховує від попереднього шлюбу неповнолітнього сина, а чоловік жодним чином не цікавився життям дитини та не підтримує його фінансово - схвильована мати очікувала негайної допомоги.

При наданні первинної правової допомоги фахівчиня бюро повідомила жінці про те, що є можливість звернутися до суду з заявою про видачу судового наказу і таке звернення дасть очікуваний для клієнтки, позитивний результат. Спираючись на статтю 160 ЦПК України, судовий наказ може бути виданий якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів на дитину у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, якщо ця вимога не пов"язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб Згідно з ст.5 ЗУ "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.

Суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом п"яти днів з дня її надходження, а якщо боржником у заяві про видачу судового наказу вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, - протягом п"яти днів з дня отримання судом інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місцепроживання (перебування) фізичної особи - боржника. Розгляд проводиться без судового засідання і повідомлення заявника і боржника.

Врахувавши всі ці положення законодавства 16 січня 2019 року було подано до суду, і вже 27 січня 2019 року судом було видано судовий наказ про стягнення аліментів. Розгляд справи (353/27/20) проводився без участі сторін, а заявниця була звільнена від сплати судового збору.

Саме ж стягнення, згідно наказу, розпочато таки з 16 січня 2019 року, тобто з дня подання заяви.

#БПД #УспішнаСправа #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

]]>
Tue, 26 May 2020 15:29:21 +0300
Ти здійснюєш догляд за перестарілими батьками, а це не враховують у стаж? http://briz.if.ua/blogs/713.htm http://briz.if.ua/blogs/713.htm

Система БПД допоможе відстояти твоє право!⤵️⤵️⤵️

Нещодавно до одного із відділів бюро правової звернулась особа з питання призначення їй пенсії. У ході надання первинної правової допомоги з'ясувалось, що чоловіком здійснювався догляд за перестарілими батьками, однак, при призначенні пенсії за віком - йому не було враховано ці періоди до страхового стажу. Добре вивчивши матеріали справи, фахівчиня бюро порекомендувала звернутися до суду та повідомила особі про можливість надання їй вторинної правової допомоги. Клієнтка зібрала всі необхідні документи, чим підтвердила свою належність до осіб, що мають право на отримання безоплатної вторинної правової допомоги, після чого фахівчинею системи БПД було підготовлено позовну заяву до суду про визнання дій Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Суд, розглянувши адміністративну справу(№: 300/2492/19) - вирішив визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у зарахуванні стажу роботи для призначення пенсії за віком період догляду за перестарілими батьками та зобов'язав зарахувати дані періоди до його стажу роботи для призначення пенсії за віком.

#ПравоваДопомога #УспішнаСправа #ПравоваДопомогаІваноФранківськ

]]>
Tue, 19 May 2020 14:46:11 +0300
Сусіди затопили квартиру: як відшкодувати збитки? http://briz.if.ua/blogs/712.htm http://briz.if.ua/blogs/712.htm

Важливе значення для відшкодування збитків у випадку залиття вашої квартири має належне фіксування факту такого залиття. Фіксування здійснюється шляхом складання відповідного акту, форма якого передбачена додатком № 4 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій (посилання на джерело: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05).

Даний акт складається комісією балансоутримувача багатоквартирного будинку, в якому знаходиться квартира, яку було залито. Як правило, це житлово-експлуатаційні організації або ж об"єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку. Для складення такого акту необхідно подати звернення (заяву) до балансоутримувача .Таку заяву варто подати письмово і зберігати другий примірник із відміткою про отримання.

☑️ В акті обов"язково повинні бути відображені наступні пункти:

• дата складання акту (число, місяць, рік);

• прізвища, ініціали та займані посади членів комісії;

• прізвище, ім'я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, що зазнала шкоди;

• адреса квартири, поверх, форма власності;

• прізвище, ім'я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, з вини якого сталося залиття;

• адреса квартири, поверх, форма власності;

• характер залиття та його причини;

• завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтовна вартість);

• висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.

Крім складання акту, доцільним буде детальне фотографування пошкоджень, завданих вашому майну залиттям квартири.

Наступним кроком після складення акту про залиття складено є визначення розміру матеріальної шкоди, нанесеної залиттям. В даному випадку підтвердженням може слугувати кошторис складений відповідною будівельною організацією, яка здійснила ремонтно-відновлювальні роботи у вашому помешканні.

Однак, більш надійним доказом буде висновок експертного дослідження, проведений відповідною експертною установою або атестованим експертом. Таке дослідження є більш доцільним, оскільки дозволяє встановити не тільки розмір матеріальної шкоди, але і причини такого залиття. У такому випадку, відповідачу буде досить важко спростувати висновки експерта, а витрати на проведення такого дослідження можна буде стягнути з відповідача у судовому порядку, заявивши у позовній заяві відповідну вимогу.

Отже, у випадку наявності у вас акту фіксації пошкодження майна в результаті затоплення квартири, а також експертного висновку про розмір матеріальної шкоди (або кошторису будівельної організації) ви можете звернутися до сусідів із письмовою вимогою щодо відшкодування шкоди у грошовому еквіваленті (або надання послуг щодо ремонтних робіт).

У разі відмови винуватця залиття у добровільному порядку відшкодувати шкоду заподіяну вашому майну, необхідно звертатись з позовною заявою до суду.

☑️ Перелік необхідних документів:

• позовна заява відповідно до вимог ст.ст.175-177 ЦПК;

• документи, що підтверджують право власності або володіння квартирою;

• акт про затоплення квартири та інші докази;

• експертний висновок про розмір матеріальної шкоди (або кошторис будівельної організації);

• квитанція про сплату судового збору, якщо ви не належите до категорії осіб які звільнені від сплати судового збору (згідно ЗУ "Про судовий збір").

❓ До якого суду звернутись?

За загальним правилом позови до фізичної особи пред"являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.

Позови про відшкодування шкоди, заподіяної майну фізичних або юридичних осіб, можуть пред"являтися також за місцем заподіяння шкоди.

Інформацію підготовлено фахівчинею системи БПД Юлією Дронь.

#ПравоваДопомога #БПД #LegalAid #ПравоваДопомогаІваноФранківськ #ЮридичніКонсультаціїІваноФранківськ

]]>
Tue, 12 May 2020 15:51:24 +0300
Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер http://briz.if.ua/blogs/711.htm http://briz.if.ua/blogs/711.htm

Форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер❗️

🚩 Нагадаємо, що згідно прийнятих 17 березня 2020 року нововведень, частину другу статті 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" було доповнено приписом про те, що до форс-мажорних обставинам (обставин непереборної сили) може бути віднесено встановлений Кабінетом Міністрів України також карантин.

➡️ Беручи до уваги дане положення, позивач звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідача про стягнення заборгованості за договором поставки, а також пені за невиконання умов договору. У відзиві на позовну заяву відповідач стверджував, що у зв`язку із встановленням Кабінетом Міністрів України на всій території України карантину, нарахування штрафних санкцій є неправомірним по відношенню до відповідача, оскільки відповідно до ст.14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" до форс-мажорних обставин відноситься, зокрема, також введення карантину.

Однак, Господарський суд у рішенні від 21.04.2020 року повністю задовольнив позовні вимоги та зазначив наступні ознаки форс-мажорних обставин:

• вони не залежать від волі учасників цивільних відносин;

• мають надзвичайний характер;

• є невідворотними;

• унеможливлюють виконання зобов`язань за даних умов здійснення господарської діяльності.

❗️ Важливо! В мотивувальній частині рішення суд зазнає те, що форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер. При їх виникненні, сторона яка посилається на дію форс-мажорних обставин повинна це довести. Тобто, сторона, яка посилається на конкретні обставини повинна довести те, що вони є форс-мажорними, в тому числі, саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність.

В той же час, те що форс-мажорні обставини необхідно довести, не виключає того, що наявність форс-мажорних обставин може бути засвідчено відповідним компетентним органом. Зокрема, наявність форс-мажорних обставин засвідчується Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами шляхом видачі сертифіката.

☑️ Отже, при посиланні на конкретні обставини (в тому числі карантин), сторона повинна довести те, що саме для конкретного випадку вони є форс-мажорними та унеможливили виконання нею договірних зобов"язань.

Посилання на рішення Господарського суду Харківської області від 21.04.2020 року: http://reyestr.court.gov.ua/Review/88842637

Інформацію підготовлено фахівчинею системи безоплатної правової допомоги Юлією Дронь.

 

#ПравоваДопомога #БПД #LegalAid #ПравоваДопомогаІваноФранківськ #ЮридичніКонсультаціїІваноФранківськ

]]>
Fri, 08 May 2020 11:48:34 +0300
Оголошено відбір серед адвокатів для навчання та участі у пілотному проєкті з відновного правосуддя http://briz.if.ua/blogs/710.htm http://briz.if.ua/blogs/710.htm Оголошено відбір серед адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, для навчання та подальшої участі у пілотному проєкті "Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину".

Координаційний центр з надання правової допомоги в рамках пілотного проєкту "Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину" (далі - пілотний проєкт) оголошує конкурс з відбору учасників тренінгу - адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, на тему "Базові навички медіатора в кримінальних справах". Учасники, що успішно пройдуть навчання, зможуть долучитися до реалізації пілотного проєкту.

Пілотний проєкт впроваджується відповідно до наказу Міністерства юстиції України та Офісу Генерального прокурора №1473/5/194 від 17 квітня 2020 року на базі системи надання безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Тренінги проводяться у співпраці з Інститутом миру і порозуміння.

Під час чотириденного тренінгу відібрані учасники пройдуть спеціалізоване навчання з кваліфікованими експертами у сфері медіації в кримінальних справах та зможуть набути необхідні знання та навички для роботи у якості посередника в рамках пілотного проєкту.

Тренінг буде присвячений розвитку знань та навичок організації та проведення медіації в кримінальних справах, за участі неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину. Програма тренінгу включає такі напрями: принципи та зміст відновного правосуддя, розуміння почуттів та переживань учасників кримінальної ситуації, комунікативні навички медіатора, програма медіації потерпілих та правопорушників.

Очікується, що усі учасники, які успішно пройдуть навчання, зможуть брати участь у якості посередника у пілотному проєкті.

Дати та місце проведення тренінгів будуть визначені після завершення відбору учасників. Тривалість проведення тренінгів може бути змінена. Організатори забезпечують учасникам тренінгу проживання, харчування та покриття витрат на проїзд до та з місця проведення тренінгу.

Вимоги до кандидатів:

співпраця з системою безоплатної правової допомоги - включення до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. До відбору допускаються адвокати, що беруть участь у конкурсі з відбору адвокатів, які залучаються для надання безоплатної вторинної правової допомоги відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 17.01.2020 № 128/7; щонайменше два роки стажу адвокатської діяльності, зокрема досвід роботи з дітьми у конфлікті/контакті з законом (досвід захисту/представництва дітей у кримінальних провадженнях/провадженнях в справах про адміністративні правопорушення); досвід публічних виступів (поза судовими засіданнями) буде перевагою; досвід роботи у якості медіатора або навчання медіації буде перевагою.

Для участі у відборі необхідно:

Заповнити анкету за посиланням https://bit.ly/_restorative_justice до 10 травня 2020 року. Бути готовими пройти інтерв"ю з тренерами за допомогою відео конференц-зв"язку. У разі успішного проходження навчання, бути готовими до залучення у якості посередника в рамках пілотного проєкту.

Усім учасникам за результатом інтерв"ю на електронну адресу буде направлено відповідний лист щодо результатів відбору. Будь-які запитання щодо конкурсу просимо спрямовувати на електронну info@legalaid.gov.ua

]]>
Thu, 07 May 2020 16:54:43 +0300
Програма відновного правосуддя для неповнолітніх запрацює по всій Україні http://briz.if.ua/blogs/709.htm http://briz.if.ua/blogs/709.htm Пілотний проєкт "Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину" поширений на всю територію України. Він реалізується на базі системи надання безоплатної правової допомоги. Спільний наказ про продовження та поширення на національному рівні принципу відновного правосуддя для неповнолітніх, які є вперше підозрюваними у вчиненні злочинів невеликої або середньої тяжкості підписали Міністерство юстиції України та Офіс Генерального прокурора.

"З минулого року пілотний проєкт за сприяння фонду ООН ЮНІСЕФ діяв у Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях. Він довів свою ефективність. І тепер поширений на всю територію України",- повідомила заступник Міністра юстиції Валерія Коломієць.

Ця програма застосовується за чотирьох умов. Перша - наявність потерпілої сторони. Друга - якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості. Третя - визнання ним факту вчинення злочину. Четверта - і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.

За окремими оцінками, втілення такого проекту по всій Україні дасть можливість вивести з-під кримінального переслідування понад 1,5 тисячі дітей.

Суть програми відновлення - дати дитині другий шанс, ресоціалізувати її та запобігти вчиненню повторних правопорушень. За понад рік реалізації пілотного проєкту ювенальними прокурорами до цієї програми вже залучено 137 підлітків. Щодо 60 дітей вже прийнято позитивні рішення суду щодо звільнення від кримінальної відповідальності.

"Станом на 10 квітня цього року укладено 87 угод про застосування програми відновлення між потерпілими та неповнолітніми. Посередниками у цьому процесі виступають адвокати, які включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, та пройшли навчання з теми "Базові навички медіації у кримінальному процесі",- розповів в. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов.

Головна мета програми відновного правосуддя для неповнолітніх - максимально раннє виведення дітей із кримінального процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя.

]]>
Thu, 07 May 2020 10:23:06 +0300
Що таке боргова розписка та як її правильно написати http://briz.if.ua/blogs/708.htm http://briz.if.ua/blogs/708.htm

Часто трапляються випадки, коли необхідно позичити кошти добрим знайомим чи рідним, яким повністю довіряємо. В таких ситуаціях нам здається, що ніякого ризику немає і закріпляти таку домовленість письмово немає необхідності. Однак така легковажність часто може обернутися власними фінансовими проблемами. Для того, щоб їх уникнути при передачі коштів необхідно скласти боргову розписку, яка допоможе Вам захистити себе від подібної ситуації. Як правильно скласти боргову розписку розповідає фахівчиня Місцевого центру, Юлія Дронь ⤵️.

➡️ Цивільний кодекс України передбачає можливість надання коштів у борг на умовах усного або письмового договору позики. Обов"язковою письмова форма є у випадках укладення договору позики на суму, що не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (170 грн), а також коли позикодавцем є юридична особа (незалежно від суми).

➡️ Згідно із частиною другою статті 1047 ЦК України, на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

➡️ За своєю суттю розписка про отримання в борг грошових коштів є текстовим документом, який видається боржником кредитору за договором позики, підтверджуючи як його укладення, так і умови договору, а також засвідчуючи факт отримання боржником від кредитора певної грошової суми або речей.

Тобто, боргова розписка є документом, який підтверджує боргові зобов"язання однієї особи перед іншою. В ній повинні бути чітко вказані умови передачі грошей в борг та їх повернення. Вона повинна містити всю інформацію, необхідну для встановлення у суді факту правовідносин між позивачем та відповідачем за договором позики. Інформація повинна надавати можливість точно ідентифікувати осіб, які вступили у відносини.

🚩 Боргова розписка укладається у довільній письмовій формі.

✅ При написанні розписки варто виокремити основні реквізити, які обов"язково потрібно зазначати:

• назва документа - "Розписка";

• дата складання;

• місце складання;

• прізвище ім"я та по батькові позичальника, його паспортні дані, ідентифікаційний код та адреса місця проживання;

• прізвище ім"я та по батькові позикодавця, його паспортні дані, ідентифікаційний код та адреса місця проживання;

• боргова сума (точна сума і валюта) (варто визначити, як цифрами так і прописом з метою уникнення виправлень) або назва, опис та кількість речей з зазначенням їх вартості ;

• конкретна дата, коли борг повинен бути повернутий;

• підписи сторін.

‼️ Боргову розписку не обов"язково посвідчувати нотаріально, але її краще складати в присутності свідків, які можуть підписами засвідчити факт передачі грошей чи майна. Це може бути додатковою гарантією повернення коштів, тому що підсилює позицію позикодавця на випадок звернення до суду. В такому випадку в розписці необхідно зазначити також прізвище ім"я та по батькові свідків, їх паспортні дані та місце проживання, підписи.

#ПравоваДопомога #БПД #LegalAid #ПравоваДопомогаІваноФранківськ #ЮридичніКонсультаціїІваноФранківськ

]]>
Wed, 06 May 2020 15:25:42 +0300
Види документів, які підтверджують трудовий стаж під час оформлення пенсії http://briz.if.ua/blogs/706.htm http://briz.if.ua/blogs/706.htm

Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Як довести наявність стажу без трудової книжки розповідають фахівці відділу "Надвірнянське бюро правової допомоги" Місцевого центру⬇️

При відсутності у людини трудової книжки, а також в тих випадках, коли в ній відсутні необхідні записи або містяться неправильні (неточні) дані про періоди роботи, стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Якщо письмові докази трудової діяльності не збереглися, підтвердження стажу проводиться органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (постанова КМУ "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній").

 

Які документи можуть бути доказом трудового стажу? Документальним підтвердженням наявності в особи необхідного пенсійного стажу є: • довідки підприємства; • виписки з наказів; • особові рахунки та відомості на видачу зарплати; • посвідчення і характеристики з місця роботи; • трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання; • інші документи, що містять відомості про періоди роботи.

При відсутності вищевказаних документів як доказ робочого стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються тільки ті періоди роботи, за які є відмітки про сплату членських внесків.

 

Особливості підтвердження стажу показаннями свідків ⬇️ При відсутності документів стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань двох і більше свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, установі, організації. Показання свідків застосовуються при неможливості отримання документального підтвердження пенсійного стажу в зв"язку з: • військовими діями, аваріями, катастрофами; • стихійними лихами та іншими надзвичайними ситуаціями; • ліквідацією підприємства, установи, організації; • відсутністю архівних даних з інших причин.

 

#ПравоваДопомога #БПД #LegalAid #ПравоваДопомогаІваноФранківськ #ЮридичніКонсультаціїІваноФранківськ

]]>
Wed, 29 Apr 2020 16:25:21 +0300
Донорство крові в Україні http://briz.if.ua/blogs/705.htm http://briz.if.ua/blogs/705.htm Донорство крові та її компонентів - добровільний акт волевиявлення людини, що полягає у даванні крові або її компонентів для подальшого безпосереднього використання їх для лікування, виготовлення відповідних лікарських препаратів або використання у наукових дослідженнях.

Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров"я. Особи, хворі на інфекційні хвороби, що можуть передаватися через кров, або інфіковані збудниками таких хвороб, можуть залучатися до виконання донорської функції лише у разі подальшого використання отриманих від них крові та (або) її компонентів виключно для проведення наукових досліджень, виготовлення діагностикумів та інших продуктів, що не призначаються для введення реципієнтам.

Взяття крові та (або) її компонентів у донора дозволяється лише за умови, що здоров"ю донора не буде заподіяно шкоди.

За бажанням будь-якої дієздатної особи в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України, за її рахунок може здійснюватися заготівля та зберігання її власної крові та (або) її компонентів, а також крові та (або) її компонентів, отриманих від інших донорів, з метою використання їх у необхідних випадках для подання медичної допомоги такій особі, членам її сім"ї або іншим особам.

Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров"я, а також надає йому пільги. Посадові особи установ та закладів охорони здоров"я зобов"язані поінформувати донора про його права і обов"язки та порядок здійснення донорської функції. Медичне обстеження донора перед здаванням крові та її компонентів і видача довідок про стан його здоров"я здійснюються безплатно.

В день давання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.

Після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку. За бажанням працівника цей день може бути приєднано до щорічної відпустки або використано в інший час протягом року після дня давання крові чи її компонентів.

У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день давання крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.

У разі давання крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день давання крові

Підставою для надання зазначених пільг є відповідні довідки, видані донору за місцем медичного обстеження чи давання крові та (або) її компонентів. Форми цих довідок та порядок їх видачі затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров"я.

В день давання крові та (або) її компонентів донор забезпечується безкоштовними сніданком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров"я, що здійснює взяття у донора крові та (або) її компонентів. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням відповідний заклад охорони здоров"я має відшкодувати донору готівкову вартість відповідних наборів харчування.

Інформацію підготовлено фахівчинею системи безоплатної правової допомоги Ольгою Гушпит.

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

]]>
Wed, 29 Apr 2020 10:54:57 +0300
Договір про сплату аліментів в Україні http://briz.if.ua/blogs/704.htm http://briz.if.ua/blogs/704.htm Хочете вирішити питання з аліментами, але не маєте бажання ходити по судах та витрачати кошти на правову допомогу? Тоді вам у пригоді стане договір про сплату аліментів або іншими словами аліментний договір.

Що таке договір про сплату аліментів, як його укласти та що для цього потрібно ми поговоримо дальше.

Перш за все, варто зазначити, що договір про сплату аліментів - це угода між батьками, відповідно до якого один з батьків зобов'язується виплачувати такі кошти іншому.

Договір про сплату аліментів укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченні. Такий договір  може бути укладенодо шлюбу, в момент шлюбу або після розірвання шлюбу.

Істотними умовами даного договору є:

Розмір аліментів. Зауважте, що розмір аліментів визначається на розсуд сторін , але не може бути менший, ніж встановлено законом. Строки виплати. Сторони можуть на власний вибір встановити періодичність виплат. Порядок виплат: готівка, грошові перекази тощо.

Якщо не досягнуто згоди про розмір та строки сплати аліментів, то договір вважається неукладеним (навіть якщо він посвідчений нотаріально).

У договорі також може зазначатися умови і порядок сплати додаткових витрат на утримання дитини, погашення заборгованості за минулий час, засоби забезпечення виконання зобов"язань наприклад сплата неустойки тощо).

Сторонами договору про сплату аліментів є:

платник аліментів (особа, яка зобов'язана сплачувати аліменти); одержувач аліментів (особа, яка має право отримувати аліменти).

Необхідні документи:

Паспортата ідентифікаційні коди батьків; якщо шлюб не розривається - свідоцтво про нього;у випадку розірвання шлюбу (свідоцтва про розірвання шлюбу або рішення суду); свідоцтво про народження дитини.

Укладання такого договору через представника не допускається.

Припинення дії договору про сплату аліментів підлягає обов"язковому нотаріальному посвідченні.

Матеріал підготовлено фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Вікторією Бігун

]]>
Tue, 28 Apr 2020 17:54:34 +0300
Оскарження постанови про адміністративне правопорушення http://briz.if.ua/blogs/703.htm http://briz.if.ua/blogs/703.htm Про основні аспекти цього питання інформує фахівчиня Місцевого центру Юлія Дронь.

До якого органу звернутися? Визначення органу, який має право розглядати скаргу, подану при оскарженні постанови у справі про адміністративне правопорушення прямо залежить від того, який саме орган прийняв постанову у справі. Так, якщо справу розглядала адміністративна комісія, скарга розглядається виконкомом відповідної ради; якщо справу розглядав виконком сільської, селищної, міської ради - відповідна рада; при розгляді справи іншим органом (посадовою особою) - вищестоящим органом (посадовою особою).

 

Важливо! Незалежно від того який орган розглядав справу, постанову у справі про адміністративне правопорушення завжди можна оскаржити у районному, районному у місті, міському чи міськрайонному суді у порядку адміністративного судочинства. В такому випадку подається позовна заява до місцевого загального суду, який розглядає цей адміністративний позов як адміністративний суд. Це відповідає вимогам частини 2 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених даним Кодексом.

 

Строк для оскарження постанови Постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено протягом 10 днів. Цей строк починає обчислюватися з моменту винесення постанови. Щодо постанов про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, 10-денний строк обчислюється з дня вручення такої постанови. У випадку, якщо встановлений строк був пропущений з поважних причин, його може бути поновлено. Для цього особа, яка має право на оскарження постанови, надає письмову заяву про поновлення строку. В заяві обов'язково вказується причина, з якої був пропущений строк.

 

Сплата судового збору Особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита. Дане положення закріплено статтею 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

 

]]>
Tue, 28 Apr 2020 16:13:31 +0300
Стартує онлайн-конкурс дитячих малюнків «Країна моїх прав» http://briz.if.ua/blogs/702.htm http://briz.if.ua/blogs/702.htm З 23 квітня по 5 червня 2020 року Координаційний центр з надання правової допомоги проводить онлайн-конкурс дитячих малюнків "Країна моїх прав". Учасники - діти віком до 18 років. Взяти участь у конкурсі, подивитися дитячі роботи та проголосувати за малюнок, що найбільше сподобався, можна на офіційному сайті конкурсу http://art-konkurs.legalaid.gov.ua.

"Тема малюнків - права дитини. Щоб подати роботу на конкурс, дитина за допомогою батьків має зареєструватися на сайті конкурсу та завантажити фотографію або скановану копію малюнка. Коли конкурсна робота пройде модерацію, вона з"явиться на сайті для голосування", - розповів заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Сергій Ющишин.

Конкурсні роботи приймаються з 23 квітня по 20 травня. Малювати можна олівцями, фломастерами, фарбами, виконувати роботи в авторській техніці, створити малюнок за допомогою комп"ютерної графіки тощо. Малюнки мають бути у форматі А3 або А4. Кожен учасник може подати лише одну конкурсну роботу.

Проголосувати за дитячий малюнок, що найбільше сподобався, може кожна людина - для цього потрібно авторизуватися на сайті конкурсу. Оцінювання конкурсних робіт відбудеться на сайті конкурсу в онлайн-режимі усіма учасниками голосування.

З 21 травня до 24 травня визначатимуться переможці. Автори найкращих робіт будуть визначені за кількістю вподобань учасників голосування у трьох вікових категоріях: віком до 8 років, від 9 до 13 років та від 14 до 17 років.

Нагородження переможців конкурсу триватиме з 25 травня по 5 червня. Автори робіт, які набрали найбільшу кількість "лайків", отримають грамоти та призи за перше, друге та третє місця у кожній віковій групі.

Детально дізнатися про умови онлайн-конкурсу дитячих малюнків "Країна моїх прав", долучитися до нього та проголосувати можна, зайшовши на офіційний сайт http://art-konkurs.legalaid.gov.ua.

 

 

]]>
Tue, 28 Apr 2020 13:16:04 +0300
«Декретна» відпустка для батька http://briz.if.ua/blogs/700.htm http://briz.if.ua/blogs/700.htm До Місцевого центру звернувся батько двох дітей з метою отримання консультації з наступним питанням: "Чи може батько, який самостійно доглядає дітей, піти у декретну відпустку?"

За результатами розгляду звернення фахівчинею Місцевого центру Юлією Дронь було надано правову консультацію наступного змісту.

Законодавством не передбачено такого терміну, як "декрет" або "декретна відпустка". У свою чергу статтею 179 Кодексу законів про працю закріплено такі види соціальних відпусток: • оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами (користатися нею може тільки вагітна жінка/яка народжувала); • відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Даний вид відпустки може бути використаний батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною.

Важливо! Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути використана як матір"ю, так і батьком повністю або частково. Тобто, якщо навіть спочатку в "декретній відпустці" перебувала матір дитини, вона може перервати її і вийти на роботу, а час, що залишився від відпустки може використати батько. У разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

Що потрібно робити батькові, щоб оформити "декретну відпустку"? Щоб оформити відпустку по догляду за дитиною, чоловік повинен надати за місцем своєї роботи наступні документи: ▪️заяву з проханням про декретну відпустку; ▪️копію свідоцтва про народження дитини; ▪️довідку про те, що мама дитини не пішла в декретну відпустку за своїм місцем роботи і не претендує на допомогу, або вийшла на роботу до закінчення терміну відпустки і виплати по догляду за дитиною їй припинено. За батьком зберігається робоче місце і нараховується пенсійний стаж та до трьох років виплачується допомога при народженні дитини.

📌 Пам"ятайте!Роботодавець не має права відмовити чоловіку скористатись його правом на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

 

]]>
Fri, 24 Apr 2020 13:41:59 +0300
Одноразова грошова допомога пенсіонерам в умовах карантину http://briz.if.ua/blogs/699.htm http://briz.if.ua/blogs/699.htm Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" затверджено Порядок виплати одноразової грошової допомоги у зв"язку з негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом SARS-CoV-2, у сумі 1000 гривень окремим категоріям населення.

🚩 Згідно з умовами вказаного порядку, одноразова грошова допомога у зв"язку з негативними поширеннями на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 буде виплачена:

▪️ пенсіонерам, розмір пенсійних виплат у яких з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації пенсії, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, не перевищує 5000 грн. станом на 1 квітня 2020 року;

▪️ одержувачам державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю (крім осіб з інвалідністю, які одночасно з допомогою отримують пенсію у зв"язку з втратою годувальника або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю");

▪️ одержувачам державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;

▪️ одержувачам тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

✔️ Виплата одноразової грошової допомоги у розмірі 1000 грн. в умовах карантину буде відбуватись в такому порядку:

• Кошти будуть нараховані автоматично, без будь-яких додаткових звернень пенсіонерів;

• Виплати почнуть здійснюватись відразу ж після виділення коштів з Державного бюджету України;

• Гроші на особисті банківські картки зараховують невідкладно;

• "Укрпошта" забезпечить доставку коштів пенсіонерам додому протягом 5 днів;

• У разі недоставки допомоги з різних причин протягом перших 5 днів, то вона буде виплачена разом із пенсією.

📌 Інформацію підготовлено фахівцями Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

 

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

]]>
Thu, 23 Apr 2020 11:57:48 +0300
Штрафи для паліїв збільшено http://briz.if.ua/blogs/697.htm http://briz.if.ua/blogs/697.htm Прийнято Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу".

🚩 Законом передбачається удосконалити порядок притягнення до відповідальності за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків для того, аби зменшити руйнівні наслідки та захистити право громадян на безпечне повітря і навколишнє середовище, а також зменшити кількість пожеж, які виникають через це.

🚩 Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1 530 грн до 4 590 грн і на посадових осіб - від 4 590 грн до 15 300 грн.

🚩 Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот сімдесяти до дев"ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від шістсот тридцяти до однієї тисячі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

🚩 Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від ста вісімдесяти до трьохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від дев"ятисот до однієї тисячі двохсот шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

🚩 Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот шістдесяти до семисот двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від однієї тисячі двохсот шістдесяти до однієї тисячі восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

🚩 Також Законом внесено зміни до статей 241, 245 Кримінального Кодексу України - збільшено розміри штрафів за забруднення атмосферного повітря (з 100 - 200 до 1 800 - 3 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) та за знищення або пошкодження об"єктів рослинного світу (з 300-500 до 5 400-9 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

📌 Інформацію підготовлено фахівчинею відділу "Тлумацьке бюро правової допомоги Ольгою Гушпит.

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

]]>
Wed, 22 Apr 2020 16:55:59 +0300
Що робити якщо за життя спадкодавець не встиг оформити право власності на земельну ділянку http://briz.if.ua/blogs/696.htm http://briz.if.ua/blogs/696.htm Часто так буває, коли особа за життя почала процес з безоплатної приватизації земельної ділянки, проте з різних причин не встигла завершити дану процедуру, отримати правовстановлюючий документ та здійснити відповідну реєстрацію права. І вже на стадії прийняття та оформлення спадщини, спадкоємці дізнаються про неможливість спадкування такої земельної ділянки, оскільки вона не перейшла у приватну власність спадкодавця. За таких обставин у спадкоємця виникає питання щодо можливості чи неможливості оформлення права та таку земельну ділянку.

Законодавство України:

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов"язків від фізичної особи, яка померла до інших осіб; Згідно ст. 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов"язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті; Згідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення; Громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини, як це визначено в ст. 81 ч.1 п. "г" Земельного кодексу України; У відповідності до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини; За змістом ст. 1296 Цивільного кодексу України оформлення спадщини здійснюється шляхом видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину; У Земельному Кодексі України визначено, у разі коли спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно до ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено у завершені процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовом про визнання права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім"я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку; Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав; Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України оформлення речових прав на земельну ділянку оформлюється відповідно до Закону України "Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Потрібно враховувати вимогу, щодо виконання спадкодавцем за життя активних дій та вимог законодавства щодо приватизації земельної ділянки, а також неможливості завершити процедуру приватизації та реєстрації за собою права власності на землю у зв`язку зі смертю, а тому така земельна ділянка входять до складу спадкового майна.

На підставі абзацу 2 п. 1 розділу X "Перехідні положення" Земельного Кодексу України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету КМУ від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок"(втратив чинність на підставі Закону України від 14 вересня 2006 року № 139-V) є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку (пункт 1 розділу X доповнено абзацу 2 згідно із Законом від 16 вересня 2008 року № 509-VI). На підставі абзацу 5 п. 1 розділу X "Перехідні положення" ЗК Внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, місце розташування яких визначено за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), які розроблені до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою", відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру, здійснюється за технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Оскільки дуже часті випадки не завершення процедури приватизації припадають на роки, що передували 01 січню 2013 року і правовстановлюючим документом, який за життя спадкодавець не встиг отримати був саме Державний акт, тому відповідно до законів України "Про державний земельний кадастр" та "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" з 01 січня 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються, а тому за спадкоємцем в порядку захисту спадкових прав необхідно визнавати право на завершення процедури приватизації та одержання правовстановлюючого документа на ім"я спадкоємця, шляхом здійснення всіх реєстраційних дій, пов"язаних з державною реєстрацією даної земельної ділянки. На підставі викладеного вбачається, що якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст.125 Земельного Кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства України. Тому якщо громадянин, який висловив волю на приватизацію земельної ділянки, помер до прийняття компетентним органом рішення про приватизацію (передання у приватну власність, відведення), до його спадкоємців у порядку спадкування переходить право вимагати такої приватизації. Оскільки право власності в особи спадкодавця ще не виникло, вищезазначене унеможливлює видачу свідоцтва про право на спадщину. Тому спадкоємці мають право звертатися до суду з позовом про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання документа, що посвідчує право власності на землю на ім"я спадкоємця.

Інформацію підготовлено фахівчинею відділу "Надвірнянське бюро правової допомоги" Місцевого центру Людмилою Туєшин.

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

 

]]>
Wed, 22 Apr 2020 12:52:13 +0300
Комендантська година: поняття та порядок запровадження http://briz.if.ua/blogs/695.htm http://briz.if.ua/blogs/695.htm У зв"язку з сьогоднішньою ситуацією в Україні, на боротьбу з коронавірусною інфекцією застосовуються дедалі жорсткіші методи. Так, у дію йде "важка артилерія" та розглядається варіант запровадження так званої "комендантської години". Тож, що таке власне комендантська година та для чого її запроваджують поговоримо нижче.

Законодавцем у Законі України "Про правовий режим воєнного стану" зазначається, що комендантська година - це заборона перебувати на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень особи у встановлені години доби.

Під час комендантської години заборонено: 1. Знаходження громадян в громадських місцях без перепусток в установлені години. До громадських місць слід віднести під'їзди, підземні переходи, стадіони; парки, сквери, дитячі майданчики, стадіони, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи тощо. 2. Вільний рух транспорту, роботу підприємств торгівлі й громадського харчування, функціонування навчальних закладів, підприємств побутових послуг тощо. 3. Діяльність культурно-видовищних установ. Можна говорити про те, що комендантська година є одним із правових засобів забезпечення громадського порядку в зоні дії надзвичайного режиму з метою встановлення і підтримки громадського порядку, зменшення кількості жертв, ліквідації наслідків техногенної катастрофи, епідемії, епізоотії на час оголошеного у даній місцевості надзвичайного стану.

Нагляд за дотриманням комендантської години покладається на спеціально виділені для цієї мети, озброєні вогнепальною зброєю і спеціальними засобами комендантські патрулі з числа військовослужбовців чи співробітників органів внутрішніх справ або спільні патрулі з залученням особового складу військовослужбовців і поліції.

Зверніть увагу, у випадку виявлення особи у громадському місці в період дії комендантської години, комендантській патруль має право: 1. Зупинити та перевірити наявність документів, які б давали право Вам на перебування на вулиці; у випадку відсутності спеціально виданих перепусток і посвідчень - встановити причину порушення Вами комендантської години; 2. Проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла затриманих осіб; 3. У випадку чинення опору порушником - застосування фізичної сили чи вогнепальної зброї.

За порушення режиму встановленої комендантської години передбачена адміністративна та кримінальна (уразі систематичного порушення) відповідальність.

Матеріал підготовлено фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Місцевого центру Вікторією Бігун.

 

#ПравоваДопомога #БПД #ПравоваКонсультація #LegalAid

]]>
Wed, 15 Apr 2020 15:29:34 +0300
Захистили право учасника бойових дій на грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку http://briz.if.ua/blogs/694.htm http://briz.if.ua/blogs/694.htm До Місцевого центру звернувся учасник бойових дій для отримання правової допомоги з питання щодо порядку стягнення грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки.

При викладенні всіх обставин справи з"ясувалось, що при звільненні та виключенні зі списків особового складу військової частини, клієнту не було виплачено грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки із збереженням заробітної плати як учаснику бойових дій за період 2015-2018 роки.

На письмову заяву клієнта із вимогою виплатити йому дану компенсацію, військовою частиною було надано відмову. Обґрунтована дана відмова була тим, що під час особливого періоду щорічні додаткові відпустки військовослужбовцям не надаються, а грошова компенсація за ненадані під час особливого періоду дні додаткових і соціальних відпусток не виплачується.

Для захисту інтересів клієнта було призначено фахівчиню Місцевого центру, яка підготувала та подала адміністративний позов до суду.

Важливо! В Україні ще триває особливий період, а тому з моменту оголошення мобілізації припиняється надання військовослужбовцям інших видів відпусток, в тому числі додаткової соціальної відпуски терміном 14 днів. Однак, законодавством не передбачено припинення виплати компенсації за невикористані частини додаткової соціальної відпустки, право на яку клієнт набув за період проходження ним військової служби. Тобто, при звільненні військовослужбовців з військової служби їм повинна виплачуватися компенсація за всі невикористані ними дні щорічної відпустки, в тому числі за невикористані дні додаткової відпустки.

Враховуючи подані докази та правову позицію Верховного суду по зразковій справі (№620/4218/18), Суд задовольнив вимоги клієнта та зобов"язав військову частину нарахувати та виплатити клієнту грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій.

Зокрема, в рішенні Судом зазначено про те, що у разі невикористання додаткової відпуски протягом календарного року, в якому у особи виникає право на таку відпустку, дана відпустка переноситься на інший період, тобто особа не втрачає самого права на надану їй законодавством соціальну гарантію, яке може бути реалізовано в один із таких двох способів: 1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати невизначений термін; 2) грошова компенсація відпустки особі.

Суд наголосив та тому, що припинення надання військовослужбовцям додаткових відпусток є тимчасовим обмеженням способу реалізації права на використання додаткової відпустки безпосередньо. Між тим, обмеження одного з двох способів реалізації такого права не впливає на суть цього права, яке гарантується законодавством.

З рішенням суду можна ознайомитись за посиланням

http://reyestr.court.gov.ua/Review/86771803

#ПравоваДопомога #БПД #УспішнаСправа

]]>
Wed, 15 Apr 2020 12:40:12 +0300
Електронний лікарняний: що це таке та як його отримати http://briz.if.ua/blogs/693.htm http://briz.if.ua/blogs/693.htm Хоч на даний час в Україні запроваджено карантин через поширення COVID -19, але медичної реформи ніхто не відміняв. 01квітня 2020 року стартував новий етап в реформуванні української медицини, який приніс із собою багато новел, серед яких електронний лікарняний. Що це таке як його отримати поговоримо дальше.

Так, про введення електронного лікарняного заговорили ще у 2019 році та й сам Порядок ведення Електронного реєстру листків непрацездатності Кабінет міністрів України затвердив постановою ще 17.04.2019 (Постанова КМУ № 328 від 17.04.2019р. "Деякі питання організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього"). Наступним етапом провадження стало прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2020 р. № 159 "Про особливості ведення Електронного реєстру листків непрацездатності до забезпечення інформаційної взаємодії електронної системи охорони здоров"я з Електронним реєстром листків непрацездатності". Реєстр формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру. Реєстр ведеться державною мовою. Допускається використання латинських літер під час кодування діагнозів і звернень, написання електронної адреси.

Для отримання електронного лікарняного необхідно:

Звернуться до сімейного лікаря; Лікар внесе інформацію про тимчасову непрацездатність до Електронного реєстру листків непрацездатності та засвідчить дану дію кваліфікованим електронним підписом. На підставі цих даних Реєстр буде створювати листок непрацездатності з унікальним номером. Щодо відомостей, які має містити запис, то вони передбачені у п. 13 Постанови КМУ від 17.04.2019 № 328; В результаті обміну даними лікарняний потрапляє до електронного реєстру листків непрацездатності в Пенсійному фонді. Варто зауважити , що і самі роботодавці з першого дня хвороби працівника зможуть перевірити на сайті ПФУ, чи відкрив працівник лікарняний.

Доступ до інформації з Реєстру, зазначеної в цьому пункті, є вільним, не потребує авторизації чи ідентифікації користувача на порталі послуг. Щодо лікарів, то їхня ідентифікація у веб-сервісі проводитиметься на підставі переданих МОЗ до ПФУ відомостей про заклади охорони здоров"я та фізичних осіб-підприємців, які мають ліцензію на провадження медичної практики. Дана інформація буде постійно оновлюватись.

Зверніть, будь ласка, увагу на те, що пацієнту можливо прийдеться підписати заяву про згоду на оформлення електронного лікарняного.

Інформацію підготовлено фахівчинею відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД Вікторією Бігун.

]]>
Wed, 15 Apr 2020 12:32:27 +0300
Перебування в громадських місцях без маски ЗАБОРОНЕНО http://briz.if.ua/blogs/692.htm http://briz.if.ua/blogs/692.htm Роз"яснення з цього питання надає фахівчиня системи безоплатної правової допомоги Ольга Гушпит.

Не так давно в Україні набула чинності нова постанова Кабміну, яка забороняє перебувати у громадських місцях без захисної маски або респіратора. За порушення загрожує штраф від 17 до 34 тисяч гривень.

В постанові Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" зазначено, що до 24 квітня 2020р. заборонено перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно.

Але що ж таке "громадське місце"?

Громадське місце - частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони - саме так законодавець дає визначення в ЗУ "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виборів і їх шкідливого впливу на здоров"я населення".

Кабінетом Міністрів України надано роз"яснення щодо нових обмежувальних заходів на період карантину та зазначено, що громадське місце - частина будь-якої споруди, яка доступна або відкрита для населення, в тому числі за плату (під'їзди, підземні переходи, стадіони; парки, сквери, дитячі майданчики, стадіони, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи та інше).

Проте, перелік громадських місць може бути розширений органами місцевої влади.

]]>
Wed, 15 Apr 2020 12:10:54 +0300
Який порядок зміни імені http://briz.if.ua/blogs/690.htm http://briz.if.ua/blogs/690.htm Кожен громадянин нашої держави має безліч прав та обов"язків, але в цьому дописі мова йтиме про зміну імені.

На даний момент склалось так, що під зміною імені законодавство передбачає:

- зміну прізвища;

- зміну самого імені;

- зміну по-батькові, якщо інше не передбачено законом, чи звичаю національних меншин до яких належить громадянин.

Право на зміну імені набувають з 14 річного віку з дозволу батьків, а повністю самостійно змінювати ім"я можна уже з 16 років.

Заява про зміну імені подається тільки у письмовій формі до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) за вашим місцем проживання.

Варто зазначити, що ця послуга не є безоплатною. Плата класифікується як державне мито та складає 0,3 неоподаткованих мінімумів громадян.

Дана заява розглядається державним органом на протязі трьох місяців з дати її подання.

Після проходження державної реєстрації зміни імені вам видається відповідне свідоцтво та у паспорт ставиться відмітка про те, що він підлягає обміну протягом місяця.

Підстави для відмови у зміні імені:

- здійснення стосовно заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом;

- наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;

- офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;

- подання заявником неправдивих відомостей.

Інформація підготовлена фахівцем системи безоплатної правової допомоги Богданом Лотоцьким.

]]>
Fri, 10 Apr 2020 15:46:37 +0300
Яких принципових змін зазнає система містобудування України у зв’язку із прийнятими КМУ пocтaнoвами вiд 13 березня 2020 рoку? http://briz.if.ua/blogs/689.htm http://briz.if.ua/blogs/689.htm Роз"яснення з цього питання надає фахівчиня системи безоплатної правової допомоги Марія Макар.

Нагадуємо Вам, що 18 березня 2020 рoку нaбрaли чиннocтi двa нoрмaтивнo-прaвoвих aкти, прийнятi 13 березня 2020 рoку Кaбiнетoм Мiнicтрiв Укрaїни з метoю принципoвoї змiни cиcтеми мicтoбудувaння в Укрaїнi, шляхoм лiквiдaцiї Держaвнoї aрхiтектурнo-будiвельнoї iнcпекцiї (ДAБI) тa cтвoрення зaмicть неї трьoх нoвих центрaльних oргaнiв викoнaвчoї влaди.Мова йтиме про Постанови КМУ №218 та №219 від 13 березня 2020.

Що зміниться, а що залишиться без змін?

Пoвнoвaження ДAБI з реaлiзaцiї держaвнoї пoлiтики з питaнь держaвнoгo aрхiтектурнo-будiвельнoгo кoнтрoлю тa нaгляду будуть рoзпoдiленi мiж трьoмa нoвocтвoреними центрaльними oргaнaми викoнaвчoї влaди: • Держaвнa cервicнa cлужбa мicтoбудувaння Укрaїни (Держcервicбуд), якa нaдiленa пoвнoвaженнями щoдo нaдaння (oтримaння, реєcтрaцiї), вiдмoви у видaчi чи aнулювaння (cкacувaння) дoкументiв, щo дaють прaвo нa викoнaння пiдгoтoвчих тa будiвельних рoбiт, прийняття в екcплуaтaцiю зaкiнчених будiвництвoм oб"єктiв; • Держaвнa iнcпекцiя мicтoбудувaння Укрaїни (ДIМ), упoвнoвaженa викoнувaти функцiї держaвнoгo aрхiтектурнo-будiвельнoгo кoнтрoлю тa нaгляду, щo не зaкрiпленi зa Держcервicбудoм, зoкремa, прoвoдити перевiрки, видaвaти oбoв"язкoвi дo викoнaння припиcи, cклaдaти aкти перевiрoк, прoтoкoли прo вчинення прaвoпoрушень тa зaбoрoняти зa вмoтивoвaним пиcьмoвим рiшенням екcплуaтaцiю зaкiнчених будiвництвoм oб"єктiв, не прийнятих в екcплуaтaцiю. • Держaвне aгентcтвo з технiчнoгo регулювaння у мicтoбудувaннi Укрaїни, cтвoрене з метoю здiйcнення технiчнoгo регулювaння у cферi мicтoбудувaння.

Варто зазначити, що змiнaми, внеcеними дo Пoрядку викoнaння пiдгoтoвчих тa будiвельних рoбiт Пocтaнoвoю №218, cкoрoченo cтрoк прийняття рiшення прo нaдaння дoзвoлу aбo вiдмoву у йoгo видaчi: прoтягoм п"яти рoбoчих днiв з дня реєcтрaцiї зaяви (зaмicть деcяти рoбoчих днiв, щo були передбaченi пoпередньoю редaкцiю Пoрядку).

Отже, дo зaвершення здiйcнення зaхoдiв з утвoрення Держcервicбуду cвoї пoвнoвaження тa функцiї прoдoвжує здiйcнювaти ДAБI, однак без функцій нагляду та контролю.

]]>
Thu, 09 Apr 2020 15:42:33 +0300
Звільнення під час карантину: чи правомірні дії роботодавця? http://briz.if.ua/blogs/688.htm http://briz.if.ua/blogs/688.htm Thu, 09 Apr 2020 11:28:36 +0300 Надання правових послуг дистанційно http://briz.if.ua/blogs/686.htm http://briz.if.ua/blogs/686.htm У зв"язку з загостренням ситуації з поширення коронавірусної інфекції з 23 березня 2020 року і до завершення карантину Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги призупиняє особистий прийом громадян та надання адресної правової допомоги і повністю переходить на надання правових послуг дистанційно.

Щоб отримати правову консультацію:

➡️ напишіть на нашу електронну пошту: 📧frankivsk1.frankivsk@legalaid.if.ua ➡️ зателефонуйте на номер Місцевого центру: 📞 (0342)55-90-66; (0342)55-90-67; (096)138-82-89.

Небхідні документи можна залишити в 📫 скриньці для кореспонденції, що знаходиться в приміщенні Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги на 1 поверсі.

Правову консультацію можна також отримати: ✅ зателефонувавши на безкоштовний номер системи БПД 0 800-213-103 ✅ поставивши запитання в месенджер ФБ-сторінки: https://www.facebook.com/Centre.4.Legal.Aid/ ✅ поставивши запитання на Інстаграм-сторінці системи БПД https://www.instagram.com/ualegalaid/?hl=uk ✅ прочитавши правову інформацію на телеграм-каналі "Безоплатна правова допомога" https://t.me/ualegalaid та обговоривши її у нашому чаті - https://t.me/ualegalaidchat ✅ скориставшись правничою вікіпедією WikiLegalAid - https://wiki.legalaid.gov.ua

Пам"ятайте, що карантин - це не перешкода для отримання правової допомоги від держави.

]]>
Wed, 08 Apr 2020 14:38:20 +0300
Умови призначення пенсії по інвалідності http://briz.if.ua/blogs/685.htm http://briz.if.ua/blogs/685.htm Пенсія по інвалідності - це щомісячна пенсійна виплата в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі визнання її особою з інвалідністю.

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання за наявності страхового стажу детальніше про який можна дізнатись у Законі України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" в статті 32.

Варто зазначити, що пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність - у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Якщо у особи з інвалідністю відсутня достатня кількість страхового стажу, він може звернутися до управління праці і соціального захисту населення за місцем проживання із заявою про призначення йому допомоги.

У законі прописано, що пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд таких осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.

Залежно від групи пенсія по інвалідності призначається в таких розмірах: - Інвалідам І групи - 100% пенсії за віком; - Інвалідам ІІ групи - 90% пенсії за віком; - Інвалідам ІІІ групи - 50% пенсії за віком.

Інформація підготовлена фахівцем відділу "Галицьке бюро правової допомоги" Місцевого центру.

]]>
Tue, 07 Apr 2020 15:55:26 +0300