Блоги на БРІЗ | Юридичні консультації http://www.briz.if.ua/blogs/72 Блогер Юридичні консультації http://www.briz.if.ua/logo.gif http://www.briz.if.ua/square_logo.png Uk (c) briz.if.ua Sun, 19 Jan 2020 20:33:02 +0200 CMS 1 Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води http://briz.if.ua/blogs/648.htm http://briz.if.ua/blogs/648.htm З метою підвищення обізнаності населення щодо прав на безоплатну правовою допомогу, фахівчиня Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надає правову консультацію з питання: "Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води".

Споживач має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги"

       Варто зазначити, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється тільки в тому випадку, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування схемою теплопостачання відповідно до Закону України "Про теплопостачання". Отже, забороняється самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

       Також, згідно п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов"язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

        Для реалізації права споживачів на відключення від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади виносить рішення щодо створення постійно діючої міжвідомчої комісії.

       Порядок звернення до постійно діючої міжвідомчої комісії 

       Власник квартири повинен звернутися до цієї Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, у якій потрібно зазначити причини відключення.

       Якщо власники, наймачі (орендарі) окремих приміщень мають бажання відключити весь житловий будинок, секцію або під"їзд будинку, то необхідно подати до Комісії колективну заяву про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води квартири (нежитлового приміщення, секції, під"їзду, будинку) і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.

      Додатки до заяви: копія протоколу загальних зборів мешканців будинку, секції або під"їзду щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, засвідчена власником будинку або уповноваженою ним особою.

      Строки розгляду питання

      Комісія у місячний термін приймає рішення. Якщо Комісія прийняла позитивне рішення, то  заявник отримує  перелік організацій, до яких варто звернутися для отримання технічних умов для розробки проєкту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

      Підстави для відмови у наданні дозволу на відключення

      Основною підставою для відмови у наданні дозволу на відключення є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під"їзду) від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому.

       Акт про відключення квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води

      Відключення може здійснювати тільки виконавець відповідної комунальної послуги або оператор зовнішніх інженерних мереж, а також залучений суб"єкт господарювання, який має ліцензію на виконання таких робіт. Варто звернути увагу на те, що відключення здійснюється тільки у між опалювальний період, але не пізніше за 1 вересня. Витрати, пов"язані з відключенням здійснюються за рахунок власника (співвласників) та інших коштів, не заборонених законом.

По закінченні робіт складається акт про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під"їзду, будинку) від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.

Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

       Порядок оскарження відмов

       Рішення Комісії про відмову в наданні дозволу на відключення від централізованого опалення та влаштування індивідуальної системи опалення може бути оскаржене до адміністративного суду.

]]>
Tue, 24 Dec 2019 10:57:03 +0200
Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) http://briz.if.ua/blogs/644.htm http://briz.if.ua/blogs/644.htm Фахівець Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Віталій Якимів надає роз"яснення щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов"язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка, саме тому протягом останнього часу  все частіше набуває актуальності такий вид землевпорядних робіт, як встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У зв"язку з цим, звернемо увагу на  основні закріплені у законодавстві моменти, які мають місце при виконанні вищезазначених землевпорядних робіт.

Що таке встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)?

Закон України "Про землеустрій"  визначає, що межування земель - це комплекс робіт із встановлення чи відновлення в натурі (на місцевості) меж адміністративно-територіальних одиниць, меж земельних ділянок власників, землекористувачів, у тому числі орендарів, із закріпленням їх межовими знаками встановленого зразка.

Основні випадки в яких виникає необхідність щодо встановлення меж земельної ділянки:

втрата чи пошкодження раніше встановлених межових знаків; проведення будівельних робіт на земельній ділянці (в т.ч. при встановлені огорожі земельної ділянки); під час вирішення межових спорів з власниками сусідніх земельних ділянок; буріння свердловин; придбання земельної ділянки новим власником. інші.

 

Встановлення меж земельної ділянки буде проводитися:

після кадастрової зйомки; складання проекту землеустрою чи технічної документації на земельну ділянку; після реєстрації земельної ділянки в державному земельному кадастрі;

Для встановлення меж необхідно, щоб земельна ділянка вже була зареєстрована в кадастрі, оскільки сама процедура закріплення меж за своєю суттю є перенесенням координат поворотних точок ділянки з кадастру на місцевість за допомогою спеціального обладнання.

 

Етапи встановлення меж земельної ділянки.

Аналізуючи вітчизняне законодавство, а саме Законом України "Про землеустрій" можна стверджувати, що встановлення меж земельної ділянки проходить через наступні етапи:

укладення договору із землевпорядною компанією на складання технічної документації для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); підготовчі роботи - аналіз вихідних матеріалів, даних Державного земельного кадастру та інші; топографо-геодезичні роботи - виконання геодезичних зйомок на місцевості для визначення поворотних точок меж земельних ділянок та встановлення межових знаків (відповідно до Інструкції - за бажанням власника земельної ділянки); камеральні роботи - складання та оформлення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення відновлення меж земельно ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.

 

Який порядок встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)?

Базовими нормативно-правовими актами, що визначають порядок встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є Закон України "Про землеустрій" та Наказ Державного комітету України із земельних ресурсів"Про затвердження Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками" № 376.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про землеустрій" встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо - геодезичних і картографічних матеріалів за допомогою спеціальних пристроїв на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.

Після отримання вихідної інформації щодо земельної ділянки, інженер-геодезист виїжджає на адресу земельної ділянки та здійснює за допомогою спеціального обладнання (електронний тахеометр, RTK GPS приймач) та наявних координат ділянки визначення точок поворотних кутів. Визначені поворотні точки фіксуються межовими знаками не рідше ніж через 200 метрів. При цьому відстань між межовими знаками не може бути меншою 1 (одного) метру. За клопотанням власника, межові знаки можуть не встановлюватись в тих місцях, де межі земельної ділянки співпадають з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (струмками, каналами, річками, шляхами, лісосмугами, шляховими спорудами, огорожами, фасадами будівель, парканами і т.і.). Встановлення межових знаків на земельній ділянці проводиться інженером-геодезистом за участі власника ділянки та власників сусідніх земельних ділянок.

В результаті закріплення земельної ділянки межовими знаками складається акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, акт виносу меж земельної ділянки в натуру (на місцевість), оригінальні примірники яких видаються власнику. Акт відновлення меж земельної ділянки складається у випадку відновлення межових знаків, що встановлювались раніше, тобто при повторному виносі меж земельної ділянки.

Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов"язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка.

Повідомлення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок про дату і час проведення робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється виконавцем завчасно, не пізніше ніж за п"ять робочих днів до початку робіт із закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Повідомлення надсилається рекомендованим листом, кур"єрською поштою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв"язку, які забезпечують фіксацію повідомлення. Власники (користувачі) суміжних земельних ділянок, місце проживання або місцезнаходження яких невідоме, повідомляються про час проведення робіт із закріплення межовими знаками поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) через оголошення у пресі за місцезнаходженням земельної ділянки.

Закріплення межовими знаками меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) може здійснюватися за відсутності власників (користувачів) суміжних земельних ділянок у випадку їх нез"явлення якщо вони були належним чином повідомлені про час проведення вищезазначених робіт, про що зазначається у акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання.

 

Хто проводить встановлення меж земельної ділянки та розробляє технічну документацію?

Відповідно до Закон України "Про землеустрій",розробниками технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) є:

землевпорядні компанії, які мають необхідне технічне обладнання та в складі яких працюють сертифіковані інженери-землевпорядники; фізичні особи підприємці, які є сертифікованими інженерами-землевпорядниками.

 

Яка ціна (вартість) та терміни встановлення меж земельної ділянки?

Ціна (вартість) встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та терміни виконання таких робіт залежать від площі земельної ділянки, складності робіт та інших факторів.В таких випадках ціна (вартість) та терміни виконання робіт обговорюються із клієнтом в кожному конкретному випадку.

]]>
Tue, 26 Nov 2019 17:28:02 +0200
Фотозйомка дітей http://briz.if.ua/blogs/640.htm http://briz.if.ua/blogs/640.htm "Є батьки, які не хочуть купувати альбоми і не хочуть робити фотографії, про що письмово попереджають керівництво школи. Чи можуть виникнути проблеми, якщо ці діти будуть фотографуватися для інших альбомів або загальних фото?" Роз'яснення щодо даного запитання надає фахівець відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Віталій Якимів.   Аналізуючи українське законодавство, яке регулює правовідносини по суті Вашого звернення слід звернути увагу на наступне. Згідно Закону України "Про інформацію" (ч.1 ст.1) інформація - це будь-які відомості та/або дані,  які можуть бути збережені  на  матеріальних  носіях або відображені в електронному вигляді.  Статтею 34 Конституції України гарантуєтьсякожному право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Проте, при здійсненні фотозйомки слід також пам"ятати про норму ч.1 ст.307 Цивільного кодексу України, яка передбачає, що фізична особа може бути знята на фотоплівку лише за її згодою. При фотозйомці малолітніх та неповнолітніх дітей такий дозвіл надається представником дитини за законом, яким відповідно до ст.242 Цивільного кодексу України є: батьки (усиновлювачі, опікуни). Проте, винятком із загального правила, коли не потрібно отримувати згоду є здійснення фотозйомки у публічних місцях. До таких місць слід віднести: вулиці, площі, людні місця, у тому числі, класні кабінети. Але якщо батьки заперечують проти фотозйомки дитини, то її потрібно припинити. Закон не встановлює чітких вимог до форми згоди на фотозйомку дітей, однак, найголовніше - це її зафіксувати.  До способів отримання згоди слід віднести: - письмову згоду; - усну згоду; - мовчазну згоду (випадки коли особа знала й бачила що її знімають на фотокамеру, але не висловила своїх заперечень щодо проведення зйомок). У той же час, даючи згоду на фотозйомку особа може не давати згоду на публікацію зображення та вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя (норма ч.2 ст. 307 ЦКУ). Підсумовуючи вищевикладене, рекомендуємо перед фотографуванням дітей для виготовлення альбомів та загальних фото дотримуватись наступних правил: -повідомити класного керівника чи керівника батьківського комітету, щоб вони завчасно попередив і самих дітей, і їх батьків, про те що в школі в цей день буде проводитись фотографування; -у процесі підготовки до фотографування дітей в школі обов"язково фотографу слід поцікавитись у класного керівника про звички і характер дітей, які б могли б вплинути на фотозйомку; -після того як фотографії будуть готові, їх потрібно узгодити з отримувачем фотографії, тобто у випадку фотографування малолітніх та неповнолітніх дітей, ними являються батьки (усиновлювачі, опікуни). ]]> Tue, 12 Nov 2019 18:02:50 +0200 Місяць за три в ООС http://briz.if.ua/blogs/623.htm http://briz.if.ua/blogs/623.htm До 04.06.2019 року законом не зазначалось жодних пільгових умов обрахування вислуги років особам, котрі беруть участь у ООС.

Операція Об'єднаних сил - комплекс військових і спеціальних організаційно-правових заходів українських силових структур, спрямований на протидію діяльності незаконних російських та проросійських збройних формувань у війні на сході України.  

04.06.2019 набрала чинності Постанова КМУ від 22 травня 2019 р. № 435 згідно якої відтепер зараховується на пільгових умовах 1 місяць служби за 3 місяці за період участі в бойових діях в умовах проведення ООС.

Увага! Таке пільгове обрахування стосується лише встановлення особі пенсії за вислугу років.

]]>
Thu, 18 Jul 2019 17:17:20 +0300
Чесна платіжка http://briz.if.ua/blogs/621.htm http://briz.if.ua/blogs/621.htm Фахівець Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в рамках загальнонаціональний право​просвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!" надає роз"яснення урядової ініціативи "Чесна платіжка".  

Міністерстві юстиції, спільно з системою Безоплатної правової допомоги запускають нову  інформаційну кампанію "Я маю право на чесну платіжку", яка реалізується в рамках просвітницького проекту "Я маю право!". Є розроблені чіткі покрокові алгоритми дій, які допоможуть захистити права споживачів житлово-комунальних послуг.

 

Урядова ініціатива "Чесна платіжка", яка передбачає встановлення граничної і обґрунтованої ціни на тепло і гарячу воду по всій Україні - це реальний інструмент захисту людей. Ціни на опалення та гарячу воду в різних областях України суттєво відрізняються, аби надавати більш якісні послуги зі справедливою ціною, в країні запустили ініціативу "Чесна платіжка".

 

Громадяни, які мають лічильники газу, отримували платіжки із застосуванням коефіцієнту приведення до стандартних умов. Це суттєво збільшувало вартість газу та стало причиною нарахування заборгованості за попередні періоди.

Ціни на опалення у різних областях України суттєво відрізняються через непрозорість формування тарифів. Тариф встановлюють органи місцевого самоврядування на підставі розрахунків виконавців послуг або Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Оскільки розрахунки у всіх різні - ціна теж різна.В зв"язку з несправедливими  тарифами, у лютому 2019 року уряд ініціював звернення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) щодо встановлення для облгазів вимоги перерахувати рахунки на природний газ без застосування відповідних коефіцієнтів. Як результат, у квітні платіжки із застосуванням коефіцієнтів перестали надходити громадянам.

 

Кабмін змінив формулу розрахунку ціни природного газу, чим зобов'язав "Нафтогаз" знизити ціну газу для населення.

На сьогодні зафіксовано граничну вартість тепла на рівні 1400 гривень за 1 Гкал за наявності лічильника або 35грн. 21 коп.  за 1 кв. м у разі відсутності лічильника. Таким чином, за розрахунками Мін'юсту, в середньому тариф на опалення по Україні зменшиться на 14%, а в окремих містах люди платитимуть менше на 25%.

 

Окрім цього, врегулювано ціну на гарячу воду по всій Україні та встановлено максимальний тариф для населення: 83грн.66 коп за 1 куб. м за наявності рушникосушильників та підключення їх до систем постачання гарячої води. У разі відсутності рушникосушильників - 75грн.74 коп. за 1 куб. м.Перерахунок тарифів на послуги з постачання теплової енергії для населення до початку опалювального сезону 2019/2020 років повинен бути здійснений до 01 вересня 2019 року.

Додатково, до 15 липня Міністерство юстиції оприлюднить повний перелік усіх постачальників комунальних послуг з детальним описом того, хто цими підприємствами керує, і хто є їх реальними власниками.

 

На сайті Урядового порталу та Мін'юсту з"явиться калькулятор розрахунку чесної платіжки, де громадяни зможуть самостійно вирахувати, скільки мають сплачувати за тепло та гарячу воду.

 

Що потрібно зробити?

1. Перевірити на сайті органу місцевого самоврядування, який встановлює тариф на опалення, чи виконується рішення Уряду;

2. Звернутись до постачальника послуги для перерахунку ціни за опалення;

3. Якщо розрахунок не змінено - звернутись до

]]>
Fri, 12 Jul 2019 16:51:23 +0300
Порядок зарахування дитини в перший клас http://briz.if.ua/blogs/608.htm http://briz.if.ua/blogs/608.htm Заступник начальника відділу "Богородчанське бюро правової допомоги" Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Вікторія Бігун в рамках проекту "Я МАЮ ПРАВО!" роз"яснює про те, який порядок зарахування дитини в перший клас.

Ст. 53 Конституції України визначає, що кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.

Так, відповідно до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 367 від 16.04.2018 року, зарахування дітей до закладу освіти здійснюється, як правило, до початку навчального року та відповідно до території обслуговування (крім закладів освіти ІІ, ІІ-ІІІ ступенів та ІІІ ступеня).

Запис до першого класу розпочинається у день, визначений органами місцевого самоврядування. Дата початку вступної кампанії визначається не пізніше ніж за місяць до її закінчення. Точну дату можна дізнатися у школі або районному відділі освіти. Слід зазначити, що подати заяву на вступ необхідно до 31 травня включно.

Зарахування до закладу освіти здійснюється відповідно до наказу його керівника, що видається на підставі заяви про зарахування до закладу освіти одного з батьків дитини  поданої особисто (з пред"явленням документа, що посвідчує особу заявника) за зразком згідно з додатком 1 до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, до якої додаються:

копія свідоцтва про народження дитини (під час подання копії пред"являється оригінал документа); оригінал або копія медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о; документ, який підтверджує місце проживання дитини чи одного з її батьків на території обслуговування закладу освіти, в який подається заява.

Якщо дитина поступає у школу не за місцем проживання - довідка закладу освіти, на території обслуговування якого проживає дитина, про її відрахування з цього закладу чи не зарахування до нього.

Також варто зазначити, у випадку коли кількість заяв перевищує кількість місць у перших класах, діти зараховуються у два етапи.

Перший етап (до 1 червня)

Під час першого етапу позачергово зараховуються:

діти, місце проживання яких на території обслуговування закладу освіти підтверджене; діти, які є рідними або усиновленими братами/сестрами дітей, які вчяться у цьому закладі; діти, які є дітьми працівників цього закладу освіти; діти, які є випускниками дошкільного підрозділу цього закладу освіти. Другий етап (до 15 червня)

У другу чергу, до 15 червня, на умовах жеребкування на вільні місця зараховуються діти, які не проживають на території обслуговування цього закладу. Жеребкування на вільні місця відбувається у період з 5 по 10 червня. Прізвища дітей обираються у випадковому порядку.

Про зарахування дитини в школу можна дізнатись після 15 червня. 

]]>
Thu, 23 May 2019 09:32:12 +0300
Порядок вивезення дітей за кордон http://briz.if.ua/blogs/606.htm http://briz.if.ua/blogs/606.htm Начальник відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Лілія Вінтонишин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює як поїхати з дитиною за корндон.

Якщо планується поїздка тільки з одним з батьків, тоді необхідно оформити нотаріально дозвіл на виїзд дитини від другого батька. У документі, крім усього іншого, вказується маршрут слідування і терміни поїздки.

Щоб оформити дозвіл на вивезення дитини з України, необхідно пред'явити нотаріусу низку документів:

свідоцтво про народження дитини; оригінали паспортів обох батьків; ідентифікаційні коди матері і батька.

Перетинати кордон можна тільки маючи при собі оригінал нотаріального дозволу, копії не мають юридичної сили. На кожну поїздку необхідно оформляти нову довіреність.

Починаючи з 28 серпня 2018 р., якщо один із батьків бажає виїхати з дитиною за кордон, він може безперешкодно це зробити без нотаріальної згоди другого за таких умов:

- строк поїздки не перевищує 1 місяця;

- той із батьків, хто планує поїздку з дитиною за кордон, має документ, що підтверджує місце проживання дитини з ним (рішення суду або висновок служби в справах дітей);

- є документ, що підтверджує мету й строк поїздки. Мета виїзду дитини за кордон може бути різноманітна: відпочинок, участь у змаганнях, фестивалях, олімпіадах і конкурсах, закордонне лікування або навчання, при цьому підтвердними документами можуть бути довідка з медичного або навчального закладу, броня квитків;

- щодо того з батьків, хто хоче виїхати з дитиною за кордон, немає виконавчого провадження про примусове усунення перешкод у спілкуванні дитини з другим із батьків.

Якщо другий із батьків свідомо виконує батьківські обов'язки й не має боргів із виплати аліментів на дитину, то той із батьків, хто планує закордонну поїздку з дитиною та знає адресу другого, має рекомендованим листом повідомити останнього про майбутню поїздку дитини, її мету й тривалість.

Крім того, один із батьків може виїхати з дитиною за межі України на строк понад 1 місяця, якщо другий - боржник із аліментів. Розмір заборгованості має дорівнювати сумі аліментних платежів за чотири місяці (за три місяці, якщо дитина з інвалідністю або важко хвора). Довідку про заборгованість можна отримати в державній виконавчій службі Міністерства юстиції України або в приватного виконавця.

Також нові норми застосовні до виїзду дитини за кордон із третіми особами (скажімо, бабусею, хресним або класним керівником). Так, якщо раніше обов'язковою умовою для подібної поїздки була нотаріальна згода обох батьків, то тепер виїзд дитини за кордон на строк до 1 місяця можливий за умови одержання згоди тільки того з батьків, з ким офіційно визначено місце проживання дитини, а також на строк понад 1 місяць, якщо другий із батьків має заборгованість із виплати аліментів.

При цьому навмисне порушення строку перебування дитини за межами України може спричинити притягнення до адміністративної відповідальності та накладення штрафу від 1700 до 3400 грн. Ба більше, це призводить до наступного обмеження в праві на виїзд із дитиною за кордон строком на 1 рік, крім випадку, якщо вдасться отримати нотаріальну згоду другого з батьків на таку поїздку.

Відповідно до українського законодавства нотаріальна згода другого з батьків для виїзду дитини до 16 років за кордон з одним із батьків не потрібна в таких випадках:

- якщо другий із батьків - іноземець або особа без громадянства та про це вказано у свідоцтві про народження дитини;

- якщо в закордонному паспорті дитини є запис про її вибуття на ПМП в іншу країну чи відмітка про взяття дитини на постійний консульський облік у дипломатичному або консульському представництві України за кордоном;

- якщо такий один із батьків пред'явить свідоцтво про смерть другого, рішення суду про позбавлення другого з батьків батьківських прав, визнання його недієздатним чи безвісно відсутнім або довідку про народження дитини, де зазначено, що батько дитини записаний зі слів матері.

]]>
Mon, 20 May 2019 14:44:33 +0300
Визначення додаткового строку для прийняття спадщини http://briz.if.ua/blogs/602.htm http://briz.if.ua/blogs/602.htm Протягом квітня 2019 року до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги (далі-Місцевий центр) звернулась велика кількість громадян з питання про визначення додаткових строків для прийняття спадщини. У зв"язку з цим, головний спеціаліст відділу представництва Місцевого центру Христина Гергелюк надає роз"яснення щодо вирішення даного питання.

Загальні положення про спадкування передбачені книгою шостою Цивільного кодексу України. Статтями 1220, 1222, 1270 Цивільного кодексу України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Відповідно до ч.1 ст.1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і відповідно до законодавства спадкоємець, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк повинен подати заяву про прийняття спадщини до нотаріуса. Як показує практика питання щодо поновлення строку для прийняття спадщини не обмежується тільки діями нотаріуса, а досить часто вимагає його вирішення в судовому порядку. Це пояснюється тим, що спадкоємці зазвичай звертаються із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса у пропущений термін. Далі йде законодавчий порядок дій нотаріуса, а саме: відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій у прийнятті спадщини з пропозицією звернутись до суду.

Відповідно до ч.3 статті 1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. П.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" № 7 від 30 травня 2008 року зазначено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 статті 1272 Цивільного кодексу України. З"ясовуючи питання про надання особі додаткового строку для прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску. Варто враховувати те, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Відповідно до ч.3 ст. 1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Законодавством України не передбачено чіткого переліку поважних причин неприйняття спадщини, таким чином суд у кожному окремому випадку оцінює поважність чи неповажність причини. Варто звернути увагу на Постанову Верховного Суду України від 14 вересня 2016 року, якою виключено одну з поважних причин для прийняття спадщини - незнання про смерть родича не є підставою для подання заяви про надання додаткового строку для прийняття спадщини.

Проаналізувавши судову практику про розгляд справ про визначення додаткового строку для прийняття спадщини слід зробити наступні висновки, що в загальному, поважними причинами вважаються:  1) юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини;  2) необізнаність особи про наявність спадкового майна;  3) похилий вік;  4) непрацездатність;  5) незнання про існування заповіту;  6) встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину;  7) відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини;  8) відбування покарання в місцях позбавлення волі;  9) перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України.

Зважаючи на вище зазначене, хотіла б навести приклад виграшної справи працівника Місцевого центру відділу представництва №352/2304/17 про визначення строку для прийняття спадщини. Судом було встановлено, що позивач після смерті своїх дідуся та бабусі як спадкоємець за законом спадкує належне спадкодавцям майно. Позивач з поважних причин пропустив передбачений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріуса, у зв"язку з перебуванням на військовій службі у зоні АТО. Таким чином, дана обставина перешкоджала йому своєчасно подати заяву про прийняття спадщини за законом.  

]]>
Fri, 26 Apr 2019 18:04:27 +0300
Права туристів http://briz.if.ua/blogs/601.htm http://briz.if.ua/blogs/601.htm Начальник відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Лілія Вінтонишин роз"яснює порядок укладення та виконнання договору на туристичне обслуговування. 

Незважаючи на економічні проблеми в країні, українці продовжують активно їздити на відпочинок за кордон. Найбільш популярними місцями для наших громадян залишаються Туреччина та Єгипет. Але відкриття безвіза з країнами Євросоюзу різко збільшило турпотік з України в країни ЄС. Скоро почнеться період літнього відпочинку, тому всім, хто буде організовувати свій відпочинок через туроператорів буде цікаво дізнатися.

Що таке договір на туристичне обслуговування та які його істотні умови? 

Поняття договору на туристичне обслуговування передбачене Законом України "Про туризм" від 15.09. 1995 року № 324/95-ВР. За договором на туристичне обслуговування одна сторона (туроператор, який укладає договір безпосередньо або через турагента) зобов"язується надати за замовленням іншої сторони (туриста) комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), а турист зобов'язується оплатити його. Договір на туристичне обслуговування укладається в письмовій чи електронній формі.

Істотні умови договору: • зазначення строку перебування у місці надання туристичних послуг та дат початку та закінчення туристичного обслуговування; • характеристика транспортних засобів, що здійснюють перевезення (вид і категорія, а також дата, час і місце відправлення та повернення (якщо перевезення входить до складу туристичного продукту)); • готелі та інші аналогічні засоби розміщення, їх місце розташування, категорія, також строк і порядок оплати готельного обслуговування; • умови забезпечення харчування; • кількість туристів у групі (у разі потреби) та у зв'язку з цим триденний строк інформування туриста про те, що туристична подорож не відбудеться через недобір групи; • програма туристичного обслуговування; • види екскурсійного обслуговування та інші послуги, включені до вартості туристичного продукту; • інші суб'єкти туристичної діяльності (їх місцезнаходження та реквізити), які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту; • страховик, що здійснює обов'язкове та/або добровільне страхування туристів за бажанням туриста, інших ризиків, пов'язаних з наданням туристичних послуг; • правила в'їзду до країни (місця) тимчасового перебування та перебування там; • вартість туристичного обслуговування і порядок оплати; • форма розрахунку; • відповідальність сторін; • розірвання.  

Як можна змінити умови договору?

Кожна із сторін договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі може вимагати внесення змін до цього договору або його розірвання у зв'язку із зміною істотних умов договору та обставин, якими вони керувалися під час укладення договору, зокрема у разі: • погіршення умов туристичної подорожі, зміни її строків; • непередбаченого підвищення тарифів на транспортні послуги; • запровадження нових або підвищення діючих ставок податків і зборів, інших обов'язкових платежів; • істотної зміни курсу гривні до іноземної валюти, в якій виражена ціна туристичного продукту; • домовленості сторін.  

ВАЖЛИВО!!! Зміна ціни туристичного продукту після укладення договору на туристичне обслуговування допускається лише у разі необхідності врахування зміни тарифів на транспортні послуги, запровадження нових або підвищення діючих ставок податків і зборів та інших обов'язкових платежів, зміни курсу гривні до іноземної валюти, в якій виражена вартість туристичного продукту. Зміна ціни туристичного продукту можлива не пізніш як за 20 днів до початку туристичної подорожі. При цьому збільшення ціни туристичного продукту не може перевищувати п'яти відсотків (5%) його початкової ціни. У разі якщо ціна туристичного продукту вища за початкову ціну на п'ять відсотків, турист має право відмовитися від виконання договору, а туроператор (турагент) зобов"язаний повернути йому раніше сплачену суму.

Чи передбачена відповідальність за невиконання або неналежне виконання договору?

Турист має право на відшкодування матеріальних і моральних збитків у разі невиконання або неналежного виконання умов договору. Відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю та майну туриста, встановлюється договором на туристичне обслуговування. Туроператор несе перед туристом відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування, крім випадків, якщо: • невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини туриста; • невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини третіх осіб, не пов'язаних з наданням послуг, зазначених у цьому договорі, та жодна із сторін про їх настання не знала і не могла знати заздалегідь; • невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося внаслідок настання форс-мажорних обставин або є результатом подій, які туроператор (турагент) та інші суб'єкти туристичної діяльності, які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту, не могли передбачити.

Чи можна відмовитися від виконання договору на туристичне обслуговування?

Турист вправі відмовитися від виконання договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі за умови відшкодування туроператору (турагенту) фактично здійснених ним документально підтверджених витрат, пов'язаних із відмовою. Туроператор (турагент) зобов'язаний не пізніш як через один день з дня, коли йому стало відомо про зміну обставин, якими сторони керувалися під час укладення договору на туристичне обслуговування, та не пізніш як за три дні до початку туристичної подорожі повідомити туриста про таку зміну обставин з метою надання йому можливості відмовитися від виконання договору без відшкодування шкоди туроператору (турагенту) або внести зміни до договору, змінивши ціну туристичного обслуговування. Якщо під час виконання договору на туристичне обслуговування туроператор не в змозі надати значну частину туристичного продукту, щодо якого відповідно до договору на туристичне обслуговування сторони досягли згоди, туроператор повинен з метою продовження туристичного обслуговування вжити альтернативних заходів без покладення додаткових витрат на туриста, а в разі потреби відшкодувати йому різницю між запропонованими послугами і тими, які були надані. У разі неможливості здійснення таких заходів або відмови туриста від них туроператор зобов'язаний надати йому без додаткової оплати еквівалентний транспорт для повернення до місця відправлення або іншого місця, на яке погодився турист, а також відшкодувати вартість ненаданих туроператором туристичних послуг і виплатити компенсацію у розмірі, визначеному в договорі за домовленістю сторін. Суб'єкт туристичної діяльності, який порушив законодавство в галузі туристичної діяльності при наданні туристичної послуги, що завдало шкоду, зобов'язаний відшкодувати туристу збитки у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Розмір майнової відповідальності туроператора, турагента чи іншого суб'єкта туристичної діяльності не може перевищувати фактично завданих замовнику збитків з їх вини.

Інофрмація для розміщення взята із довідково-інформаційної платформи https://wiki.legalaid.gov.ua.  

]]>
Thu, 18 Apr 2019 12:56:25 +0300
Землевпорядна документація та визнання земельної ділянки, як об'єкта цивільних прав http://briz.if.ua/blogs/600.htm http://briz.if.ua/blogs/600.htm Головний спеціаліст відділу організації надання правової допомоги та роботи з адвокатами Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Макар в рамках проекту "Я МАЮ ПРАВО!" роз"яснює значення поняття "землевпорядної документанції".

При бажанні особи вчиняти будь які дії з земельною ділянкою , зокрема набути її у власність - виникає потреба у виготовленні землевпорядної документації. Згідно Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою (землевпорядна документація) - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Закон України " Про землеустрій " також дає визначення поняттям "проект землеустрою" та "технічна документація".

Проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом, а технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування. 

Згідно Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою щодо відведення виготовляється зокрема при формуванні нової земельної ділянки, що тягне за собою визнання земельної ділянки як об"єкта цивільних прав.

Необхідність формування земельної ділянки як об"єкта цивільних прав. 

Згідно ст. 79-1 Земельного кодексу України - формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі, і можуть вважатися сформованими з моменту присвоєння їм кадастрового номера. Відповідно об'єктом цивільних прав може бути виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Хто може бути замовниками та розробниками документації із землеустрою ?

Замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі. Розробниками документації із землеустрою є: юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою. Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором. Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором. ( ст. 26 ЗУ "Про землеустрій" ). Згідно ст. 50 ЗУ "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок і погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.  

]]>
Wed, 17 Apr 2019 13:59:37 +0300
Податкова знижка http://briz.if.ua/blogs/599.htm http://briz.if.ua/blogs/599.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках правопросвітницької кампанії "Відповідальне батьківство" роз"яснює що таке податкова знижка, і як її отримати.

Що таке податкова знижка, як її оформити?

Податкова знижка в Україні - це отримання назад частини грошей від суми, відданої державі. Це компенсація коштів, витрачених громадянами за різними статтями витрат. Претендувати в Україні на повернення прибуткового податку можуть офіційно працевлаштовані громадяни, оскільки податкова знижка - це повернення прибуткового податку, утриманого роботодавцем з його офіційної заробітної плати.

Підприємці та співробітники, оформлені за договором, не можуть отримати податкове повернення. Залежно від статті витрат перелік необхідних документів для оформлення повернення може змінюватися.

За що можна повернути податкове вирахування

Податкову знижку оформляє офіційно працевлаштований громадянин України за кількома статтями витрат: навчання, нерухомість, медицина, страхування, ремонтні роботи.

Навчання

На податкову знижку за навчання в Україні мають право претендувати працюючі резиденти країни з ідентифікаційним кодом або відміткою в паспорті про його відсутність через релігійні переконання.

Підстава - отримання податкового повернення за навчання в державному навчальному закладі на контрактній формі; оплата за навчання дочки, сина, чоловіка або дружини.

Щоб претендувати на податкові відрахування за освіту, необхідно зібрати документи, що підтверджують витрати і засвідчують особу громадянина:

фіскальні, товарні чеки, копії договорів, квитанції, прибуткові касові договори, інша документація, що ідентифікує продавця послуги та їх одержувача; оригінал, копія паспорта платника податків (одного з батьків) і учня (студента); довідка про заробітну плату платника податків за попередній рік (беруть в бухгалтерії) з місця роботи; копія контракту на навчання, за яким зробили оплату; оригінал, копія ідентифікаційного коду платника податків; оригінальні щомісячні або щоквартальні квитанції по оплаті навчання; заповнена податкова декларація - доступна для завантаження в електронному форматі на сайті державної інспекції, в паперовому вигляді її можна придбати в магазині канцтоварів.

Нерухомість

Офіційно працевлаштований платник податків може оформити податкову знижку за покупку будинку в кредит. Умова - він повинен бути зареєстрований за адресою придбаної нерухомості. Якщо це тільки зведення будинку - людина має право подати декларацію на пільгу наростаючим підсумком за попередні календарні роки, протягом яких вона уже платила відсотки за цим кредитом. Знову скористатися пільгою можна буде не раніше ніж через 10 років.

У разі оформлення другого кредиту на нерухомість платник податків може претендувати на знижку лише за умови повної виплати першої позики.

Фактично, податкове повернення по іпотеці - це компенсація частини суми процентів, сплачених за використання житлового кредиту. Сума виплати залежить від метражу нерухомості. Межа - 100 м2, якщо площа більша - розрахунки ведуться із знижуючим коефіцієнтом.

Для повернення податку по іпотеці в Україні потрібно подати довідку з роботи про розмір суми отриманої заробітної плати і прибуткового податку, утриманого за рік. Також, потрібні документи, як і у випадку за отримання податкової знижки на навчання.

Лікування

Податковий кодекс України передбачає повернення витрачених коштів за лікування платника податків або члена сім'ї першого ступеня споріднення. У поточну статтю витрат входять:

платні реабілітаційні послуги. придбання ліків, виробів медичного призначення для інвалідів, протезно-ортопедичних пристосувань та інші товари. 

Виключення становлять:

протезування; косметична хірургія;  лікування алкогольної залежності; операції щодо зміни статі; лікування венеричних захворювань крім СНІДу та інфекцій, отриманих побутовим шляхом. 

В Україні повернення податкової знижки за лікування поки офіційно не в силі. Але є винятки, за рахунок яких платник податків претендує на податкові відрахування за дороге лікування, пов'язане з витратами на оплату репродуктивних технологій. Обмеження знижки - вартість, яка дорівнює 1/3 доходу у вигляді заробітної плати за рік. Категорія включає оплату вартості держпослуг з митом, пов'язаних з усиновленням дітей.

Щоб скористатися знижкою на репродуктивні технології необхідний великий пакет документів з доказами про витрати. Подавати документи повинен той, на кого оформлені договори з медичним закладом на отримання послуг.

Страхування

Платник податків може претендувати на повернення частини витрат за оплату пенсійних, страхових внесків, премій та інше, якщо вони були сплачені страховикові-резиденту або недержавному пенсійному фонду. Також в Україні можна отримати повернення прибуткового податку за страховку життя.

Декларація подається раз на рік. Страхувати можна себе або близького члена сім'ї - дитину, чоловіка, дружину.

Ремонт

Громадяни України можуть отримати податкову знижку за ремонт квартири в новобудові. Для цього необхідно надати договір про купівлю-продаж, де чітко прописано, що на момент придбання житла в ньому були відсутні ремонтні роботи. У податкову службу надаються із заявою необхідні документи, завірені чеки про вартість будматеріалів, послуг.

Претендувати на податкову знижку в Україні платник податків має право необмежену кількість разів. Повернення податку відбувається в різні терміни, як правило, протягом 60 днів.

Схема розрахунку суми повернення на умовному прикладі

Залежно від статті витрат, знижка розраховується по-різному.

Освіта

Податкова знижка на навчання розраховується за формулою: сума оплати за місяць множиться на кількість місяців навчання за календарний рік, з отриманого числа вираховують ставку прибуткового податку - 18%.

Наприклад, якщо в місяць необхідно за навчання виплатити 2000 грн, а фактичний час навчання 10 місяців (2 місяці в календарному році - канікули), виходить 2000*10 і 18% з суми = 3600 грн. 

Сума може бути будь-якою.

Медицина 

Податкова знижка за репродуктивні технології розраховується за схемою: наприклад, якщо заробітна плата становить 10 000 грн, за календарний рік це 120 000 грн - доступна знижка 30%. Виходить 40 000 грн, 18% від якої - 7200 грн.

Нерухомість

Заявник, який претендує на податкову знижку за квартиру по кредиту, повинен мати офіційну заробітну плату, яка порівнюється з платежами по іпотеці. Якщо у платника податків дохід в місяць мінімальний - 3200 грн, а відсотки по виплаті кредиту - 4000 грн, не можна претендувати на повернення понад 3200 грн.

Страхування

Отримання податкової знижки для пенсіонерів - актуальне питання для тих, хто має намір забезпечити собі безбідну старість, відкривши додатковий рахунок у недержавному ПФ. Договір оформляється мінімум на 10 років. Важливо цей час бути офіційно працевлаштованим і отримувати ЗП, щоб з неї здійснювалися відрахування.

Щомісяця людина, яка оформила послугу, повинна вносити на пенсійний рахунок якусь суму. В цьому випадку сума повернення податку фіксована - 403,92 грн. Це 18% від 2240 грн. Якщо вона більше - наприклад, 5000 грн - людина все одно отримає тільки 403,92 грн.

При страхуванні члена сім'ї діє 50% на понижуючий коефіцієнт, виплата по страховці 18% - 201,6 грн.

Претендувати на отримання грошової компенсації можуть громадяни України з офіційною заробітною платою, оформленим ІПН, повним пакетом документів в залежності від призначення. Не зможуть скористатися послугою приватні підприємці, непрацюючі пенсіонери і ті, у кого немає офіційного доходу.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

]]>
Thu, 21 Mar 2019 15:16:47 +0200
Державна допомога сім’ям з дітьми для відшкодування послуги “муніципальна няня”. http://briz.if.ua/blogs/598.htm http://briz.if.ua/blogs/598.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках правопросвітницької кампанії "Відповідальне батьківство" роз"яснює порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня".

30 січня 2019 року Кабінетом Міністрів України схвалено Порядок відшкодування послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няняˮ.

Прийнятим рішенням Уряду запроваджено додаткову грошову допомогу сім"ям з дітьми для оплати послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няняˮ .

Кому виплачується компенсація за послугу "муніципальна няня"?

Право на відшкодування послуги "муніципальна няня" має мати (батько) або опікун дитини до трьох років, які уклали угоду (договір) з "муніципальною нянею" про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

При цьому компенсація не надається батькам, які є батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

В якому розмірі виплачується компенсація послуги "муніципальна няня"?

Компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується в розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, якій надається послуга з догляду муніципальною нянею (у 2019 році - 1626 грн.).

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років сума компенсації послуги "муніципальна няня" перераховується.

Хто може надавати послугу "муніципальна няня"?

Послугу "муніципальна няняˮ може надавати будь-яка фізична особа - підприємець, яка має право на здійснення відповідних видів економічної діяльності (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) або юридична особа, що надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), за винятком державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено угоду/договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

Договір/угода про здійснення догляду за дитиною до трьох років укладається у письмовій формі між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею.

Істотними умовами договору/угоди про здійснення догляду за дитиною до трьох років є: назва послуги, її обсяг із зазначенням конкретних заходів, умови та строк її надання, вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін та інші умови, які сторони визнають істотними.

Як оформити компенсацію та які документи потрібні?

Для отримання компенсації послуги "муніципальна няняˮ отримувач послуги протягом місяця після укладення угоди / договору про здійснення догляду за дитиною до трьох років подає управлінню соціального захисту населення за місцем проживання наступні документи:

заяву про надання компенсації послуги "муніципальна няняˮ; заяву про перерахування коштів із зазначенням рахунка в установі банку; копію угоди / договору про здійснення догляду за дитиною до трьох років між отримувачем послуги "муніципальна няняˮ та муніципальною нянею; підтверджуючі документи щодо оплати муніципальній няні послуги з догляду за дитиною до трьох років (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка).

До заяви додаються копії:

свідоцтва про народження дитини; сторінок паспорта отримувача компенсації з даними про прізвище, ім"я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків отримувача компенсації послуги "муніципальна няняˮ.

   Опікун додатково надає рішення про встановлення опіки.

Термін, на який призначається компенсація.

Компенсація призначається на термін здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі/угоді щодо здійснення догляду за дитиною до трьох років, укладеній між отримувачем послуги "муніципальна няняˮ та муніципальною нянею, але не довше ніж до досягнення дитиною 3-х років.

Виплата проводиться щомісяця на підставі поданих до 5 числа місяця отримувачем послуги "муніципальна няня" підтверджувальних документів щодо оплати муніципальній няні послуги з догляду за дитиною до трьох років.

Обов"язок отримувача компенсації послуги "муніципальна няня":

- подавати щомісяця до 5 числа територіальному управлінню соціального захисту населення підтверджувальні документи щодо оплати муніципальній няні за послугу догляду за дитиною до трьох років.

У разі неподання в установлений термін підтверджувальних документів щодо оплати муніципальній няні послуги з догляду за дитиною до трьох років виплата компенсації послуги "муніципальна няняˮ припиняється.

Після подання підтверджувальних документів щодо оплати послуги виплата компенсації поновлюється з місяця, за який було здійснено оплату послуги;

- протягом одного робочого дня інформує про розірвання договору / угоди щодо здійснення догляду за дитиною до трьох років або про інші обставини, що можуть вплинути на надання послуги догляду муніципальною нянею.

Виплата раніше призначеної компенсації припиняється, якщо отримувачем послуги "муніципальна няняˮ приховано або навмисно подано недостовірні дані про здійснення догляду за дитиною до трьох років, що вплинули на встановлення права на компенсацію.

Надміру перераховані суми компенсації послуги "муніципальна няняˮ повертаються отримувачем послуги "муніципальна няняˮ управлінню соціального захисту населення за весь період, коли він не мав права на її одержання.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

]]>
Wed, 20 Mar 2019 11:39:11 +0200
Які фінансові зобов’язання відображаються у декларації? http://briz.if.ua/blogs/595.htm http://briz.if.ua/blogs/595.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює які фінансові зобов"язання відображаються у декларації.

У декларації відображаються фінансові зобов"язання суб"єкта декларування та членів його сім"ї, які є дійсними станом на останній день звітного періоду. Під фінансовими зобов"язаннями у цілях декларування розуміються:

- отримані кредити, позики;

- інші кошти, які були позичені суб"єкту декларування або члену його сім"ї іншими особами, зокрема поворотна безвідсоткова фінансова допомога, отримана і не повернена у звітному періоді суб"єктом декларування або членом його сім"ї;

- зобов"язання за договором лізингу;

- зобов"язання за договором страхування;

- зобов"язання за договором недержавного пенсійного забезпечення;

- несплачені податкові зобов"язання;

- інші зобов"язання (у декларації необхідно зазначити, які саме).

У розділі "Фінансові зобов"язання" відображаються також відомості про розмір сплачених суб"єктом декларування або членом його сім"ї коштів в рахунок основної суми позики (кредиту) та розмір сплачених процентів за позикою (кредитом).

У декларації відображаються фінансові зобов"язання суб"єкта декларування перед членами його сім"ї і навпаки. Наприклад, кошти, позичені суб"єкту декларування членом його сім"ї, повинні бути відображені в декларації як фінансове зобов"язання такого суб"єкта декларування. При цьому ці кошти (у разі перевищення порогу у 50 МЗП стосовно всіх грошових активів) повинні бути також відображені в якості грошового активу такого члена сім"ї у відповідному розділі декларації.

В декларації зазначаються будь-які фінансові зобов"язання суб"єкта декларування та членів його сім"ї. При цьому якщо розмір зобов"язання перевищує 50 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня звітного року, то необхідно відобразити відомості щодо фінансових зобов"язань, які включають дані про вид зобов"язання, його розмір, валюту зобов"язання, інформацію про особу, стосовно якої виникли такі зобов"язання або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, та дату виникнення зобов"язання. У разі якщо розмір зобов"язання не перевищує 50 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня звітного року, зазначається лише загальний розмір такого фінансового зобов"язання.

Кошти, які були фактично отримані за кредитом (позикою) у звітному періоду незалежно від суми зобов"язання, слід зазначити у розділі декларації "Доходи, у тому числі подарунки" в якості "Іншого доходу" та/або у розділі "Грошові активи" у разі перевищення встановленого в ньому порогу декларування.

У розділі "Фінансові зобов"язання" зазначаються ті фінансові зобов"язання, які є дійсними станом на останній день звітного періоду, навіть якщо таке зобов"язання виникло до початку звітного періоду. Наприклад, якщо суб"єкт декларування отримав кредит у 2010 році і цей кредит є дійсним, тобто основна сума кредиту та проценти за ним не сплачені повністю станом на останній день звітного періоду (наприклад, станом на 31 грудня 2016 року), то зазначений кредит відображається у розділі "Фінансові зобов"язання" щорічної декларації.

Кредитні пропозиції від банків, фінансових установ у вигляді "кредитних ліній до зарплатних банківських карток" чи аналогічні за змістом пропозиції, якими суб"єкт декларування чи член його сім"ї не скористався або основна сума та проценти за якими на кінець звітного періоду сплачені повністю у розділі "Фінансові зобов"язання" декларації не відображаються.

Якщо у звітному періоді суб"єкт декларування або член його сім"ї уклав кредитний договір на суму, що перевищує 50 МЗП, встановлених на 1 січня звітного періоду, але станом на останній день звітного періоду (наприклад, 31 грудня для щорічної декларації) отримав лише частину передбаченого договором кредиту, то в декларації у розділі "Фінансові зобов"язання" зазначається інформація про таке зобов"язання і в якості розміру зобов"язання вказується повна сума кредиту згідно з договором. При цьому кошти, які були фактично отримані згідно з кредитним договором у звітному періоду незалежно від суми зобов"язання, слід зазначити у розділі декларації "Доходи, у тому числі подарунки" в якості "Іншого доходу" та в розділі "Грошові активи", якщо ці кошти належать суб"єкту декларування або члену сім"ї станом на останній день звітного періоду та в разі перевищення встановленого порогу декларування.

Позика, отримана суб"єктом декларування або членом його сім"ї (тобто кошти, стосовно яких суб"єкт декларування або член його сім"ї є позичальником), відображається у розділі декларації "Фінансові зобов"язання". Кошти, які суб"єкт декларування або член його сім"ї позичив третій особі (тобто кошти, стосовно яких суб"єкт декларування або член його сім"ї є позикодавцем), не відображаються в розділі "Фінансові зобов"язання", а зазначаються натомість у розділі "Грошові активи" (у разі перевищення порогу декларування).

Якщо суб"єкт декларування позичив у звітному періоді кошти члену сім"ї, то такі кошти відображаються у розділі "Фінансові зобов"язання" в якості зобов"язання такого члена сім"ї, а також у розділі "Грошові активи" в якості грошового активу суб"єкта декларування. Аналогічним чином відображаються кошти, позичені членом сім"ї суб"єкту декларування.

Фінансові зобов"язання, які виникли у звітному періоді та були в цьому ж звітному періоді виконані (наприклад, повністю сплачений кредит чи позика), не відображаються в розділі декларації "Фінансові зобов"язання", але відображаються в розділі "Доходи, у тому числі подарунки" в якості "Іншого доходу".

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Thu, 28 Feb 2019 17:46:26 +0200
Яке цінне рухоме майно необхідно зазначати в е-декларації? http://briz.if.ua/blogs/594.htm http://briz.if.ua/blogs/594.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює яке цінне рухоме майно необхідно зазначати в е-декларації.

Для цілей декларування під транспортними засобами розуміється широкий спектр засобів, які не обмежуються автотранспортними засобами, а включає інші самохідні машини і механізми, а саме: легкові та вантажні автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли усіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, сільськогосподарська техніка, водні та повітряні судна.

На відміну від іншого цінного рухомого майна, відомості про транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми зазначаються незалежно від їх вартості.

У декларації зазначається вартість транспортного засобу на дату його набуття у власність, володіння або користування. Витрати на митне оформлення чи реєстрацію транспортного засобу в його вартість не включаються. Водночас, якщо відповідний видаток на митне оформлення чи реєстрацію перевищує встановлений поріг декларування (50 МЗП) і був здійснений суб"єктом декларування у звітному періоді, то він повинен бути відображений у розділі декларації "Видатки та правочини".

Якщо транспортний засіб належить суб"єкту декларування на праві користування на підставі довіреності, а інформація про власника транспортного засобу йому не відома, то яким чином відобразити у декларації відомості про власника майна?

Якщо суб"єкту декларування або члену його сім"ї не відома інформація про власника майна, яке знаходиться в користуванні суб"єкта декларування або члена його сім"ї, а із правовстановлюючих документів встановити ці відомості неможливо, то при заповненні відповідних полів декларації слід обрати помітку "Не відомо". Винятком є лише поля "Прізвище", "Ім"я" та "По батькові (за наявності)" власника такого майна, заповнення яких є обов"язковим.

Слід також пам"ятати, що інформацію про власників транспортних засобів можна отримати у відкритому Єдиному державному реєстрі Міністерства внутрішніх справ стосовно зареєстрованих транспортних засобів та їх власників.

Якщо транспортний засіб знаходиться на праві власності у суб"єкта декларування, то він зазначається як об"єкт такого суб"єкта декларування і не зазначається в якості об"єкта, що перебуває у іншої особи на праві користування.

У полі "Ідентифікаційний номер" у розділі декларації "Цінне рухоме майно - транспортні засоби" слід зазначити ідентифікаційний номер транспортного засобу, якщо він наявний. Наприклад, для автомобіля слід вказати ідентифікаційний номер, тобто вказаний у технічному паспорті на транспортний засіб номер шасі (кузова, рами).

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Wed, 27 Feb 2019 18:08:47 +0200
Звільнення суб’єкта декларування за несвоєчасне подання е-декларації http://briz.if.ua/blogs/593.htm http://briz.if.ua/blogs/593.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює в яких випадках суб"єкта декларування може бути звільнено за несвоєчасне подання е-декларації.

Відповідно до частини 1 статті 65 Закону України "Про запобігання корупції" за вчинення корупційних або пов"язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 вище згаданого закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Положення цієї частини поширюється на таке коло осіб:

1) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:

- Президент України, Голова Верховної Ради України, його Перший заступник та заступник, Прем"єр-міністр України, Перший віце-прем"єр-міністр України, віце-прем"єр-міністри України, міністри, інші керівники центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, та їх заступники, Голова Служби безпеки України, Генеральний прокурор, Голова Національного банку України, Голова та інші члени Рахункової палати, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим;

- народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови;

- державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування;

- військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв"язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки;

- судді, судді Конституційного Суду України, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої ради правосуддя, посадові особи секретаріату Вищої ради правосуддя, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, посадові особи секретаріату цієї Комісії, посадові особи Державної судової адміністрації України, присяжні (під час виконання ними обов"язків у суді);

- особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, податкової міліції, особи начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України;

- посадові та службові особи органів прокуратури, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природно-заповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податкової політики та державної політики у сфері державної митної справи;

- члени Національного агентства з питань запобігання корупції;

- члени Центральної виборчої комісії;

- поліцейські;

- посадові та службові особи інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим;

- члени державних колегіальних органів;

2) особи, які для цілей вище зазначеного Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:

- посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку;

- особи, які не є державними службовцями, посадовими особами місцевого самоврядування, але надають публічні послуги (аудитори, нотаріуси, приватні виконавці, оцінювачі, а також експерти, арбітражні керуючі, незалежні посередники, члени трудового арбітражу, третейські судді під час виконання ними цих функцій, інші особи, визначені законом);

- представники громадських об"єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідної кваліфікації, інші особи, які входять до складу конкурсних комісій, утворених відповідно до Закону України "Про державну службу", Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Громадської ради доброчесності, утвореної відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", громадських рад, рад громадського контролю, що утворені при державних органах та беруть участь у підготовці рішень з кадрових питань, підготовці, моніторингу, оцінці виконання антикорупційних програм, і при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої цієї статті;

3) особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов"язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов"язків, або спеціально уповноважені на виконання таких обов"язків у юридичних особах приватного права незалежно від організаційно-правової форми, а також інші особи, які не є службовими особами та які виконують роботу або надають послуги відповідно до договору з підприємством, установою, організацією, - у випадках, передбачених цим Законом;

4) кандидати у народні депутати України, зареєстровані у порядку, встановленому Законом України "Про вибори народних депутатів України", кандидати на пост Президента України, зареєстровані у порядку, встановленому Законом України "Про вибори Президента України", кандидати в депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посади сільських, селищних, міських голів та старост;

5) фізичні особи, які:

- отримують кошти, майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів) технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції (як безпосередньо, так і через третіх осіб або будь-яким іншим способом, передбаченим відповідною програмою (проектом);

- систематично, протягом року, виконують роботи, надають послуги щодо імплементації стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингу антикорупційної політики в Україні, підготовки пропозицій з питань формування, реалізації такої політики, - якщо фінансування (оплата) таких робіт, послуг здійснюється безпосередньо або через третіх осіб за рахунок технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції;

- є керівниками або входять до складу вищого органу управління, інших органів управління громадських об"єднань, інших непідприємницьких товариств, що здійснюють діяльність, пов"язану із запобіганням, протидією корупції, імплементацією стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингом антикорупційної політики в Україні, підготовкою пропозицій з питань формування, реалізації такої політики, та/або беруть участь, залучаються до здійснення заходів, пов"язаних із запобіганням, протидією корупції.

Як ми бачимо, до вищевказаних осіб (щодо яких застосовується відповідальність за корупційне або правопорушення, пов"язане з корупцією) більшою мірою відносять державні службовці (в тому числі зі спеціальним статусом) та члени представницьких колегіальних органів.

Згідно частини 2 Закону України "Про запобігання корупції", особа, яка вчинила корупційне правопорушення або правопорушення, пов"язане з корупцією, однак судом не застосовано до неї покарання або не накладено на неї стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, пов"язаними з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або такою, що прирівнюється до цієї діяльності, підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

При застосуванні звільнення як обов"язку роботодавця (після набрання законної сили рішенням суду) можуть виникнути певні сумніви у прийнятті такого радикального рішення з огляду на наступне.

Виходячи з положення частини 2 Закону України "Про запобігання корупції", якщо судом не застосовано до особи покарання або не накладено на неї стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, то таку особу слід притягнути до дисциплінарної відповідальності. Однак, профільне законодавство розрізняє такі підстави звільнення як: позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, пов"язане з корупцією. Тобто ці поняття не є тотожними, а зовсім різними видами дисциплінарної відповідальності за вчинене порушення.

В розрізі вказаних вище категорій працівників варто звернутися до профільного законодавства.

Так, відповідно до статті 84 Закону України "Про державну службу, підставами для припинення державної служби у зв"язку із втратою права на державну службу або його обмеженням є набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення державного службовця до адміністративної відповідальності за корупційне або пов"язане з корупцією правопорушення.

У цьому випадку суб"єкт призначення зобов"язаний звільнити державного службовця у триденний строк з дня настання або встановлення факту, передбаченого цією статтею, якщо інше не встановлено законом.

Однак, про другу категорію (членів представницьких колегіальних органів) нічого не зазначено. Отже, для народних депутатів, депутатів органів місцевого самоврядування, звільнення як покарання за несвоєчасне подання е-декларації не застосовується. Однак, згідно статті 9 Закону України "Про місцеві вибори", депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Відповідно до статті 109 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", істотним дисциплінарним проступком або грубим нехтуванням обов"язками судді, що є несумісним зі статусом судді або виявляє його невідповідність займаній посаді, може бути визнаний такий факт: суддю визнано судом винним у вчиненні корупційного правопорушення або правопорушення, пов"язаного з корупцією.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Wed, 27 Feb 2019 12:18:12 +0200
Які об’єкти нерухомості необхідно зазначати в е-декларації? http://briz.if.ua/blogs/592.htm http://briz.if.ua/blogs/592.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює які об"єкти нерухомості необхідно зазначати в е-декларації.

У розділі 3 "Об"єкти нерухомості" підлягають декларуванню всі наявні станом на 31 грудня звітного року об"єкти нерухомості (земельна ділянка, житловий будинок, квартира, офіс, садовий (дачний) будинок, гараж, інше), у тому числі за кордоном, що належать декларанту або членам його сім"ї на праві власності, перебувають у них в оренді чи в іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право.

Відомості про право власності на об"єкти нерухомості містяться в Єдиному державному реєстрі нерухомого майна (іпотек), Державному земельному кадастрі, обліках комунальних підприємств, "Бюро технічної інвентаризації" тощо.

Об"єкт нерухомості, який перебуває у спільній сумісній власності декларанта та членів його сім"ї (за даними Єдиного державного реєстру нерухомого майна (іпотек)), відображається один раз.

Якщо об"єкт перебуває у власності лише декларанта, а члени його сім"ї мають інше право (оренда/користування), то він відображається декілька разів: декларантом - з відомостями про право власності, у членів сім"ї - про інше право.

Іншим правом користування може бути: оренда, рента, сервітути, право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право забудови земельної ділянки (суперфіцій), утримання, застава, користування на підставі довіреності, у тому числі генеральної довіреності, інші права, передбачені законом.

Дані про користування земельною ділянкою можна отримати з реєстру дозвільних документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України (декларація на початок будівництва, декларація про готовність об"єкта до експлуатації тощо).

За приписами статті 794 ЦК України, договори оренди підлягають державній реєстрації, якщо укладені на строк не менше 3 років. Відомості про вказані види договорів підлягають відображенню в декларації незалежно від додержання вимог законодавства щодо нотаріального посвідчення договору чи його державної реєстрації.

Підлягає відображенню в декларації на праві користування земельна ділянка, на якій розміщений об"єкт нерухомості, що перебуває на такому ж праві у декларанта або члена його сім"ї (стаття 810 ЦК України).

Якщо суб"єкт декларування або член його сім"ї не пам"ятає точну дату набуття прав на майно і при цьому правовстановлюючі документи відсутні, а встановити цю дату з інших офіційних джерел неможливо, зазначається 1 число відповідного місяця або 1 січня відповідного року.

Необхідно звернути увагу на те, що в декларації відображаються також відомості про нерухоме майно третіх осіб, якщо суб"єкт або члени його сім"ї:

отримують чи мають право на отримання доходу від такого об"єкта (декларант отримує кошти від здачі в оренду майна, яке належить його батькам, при цьому дохід відображається у відповідному розділі декларації); можуть прямо чи опосередковано вчиняти щодо такого об"єкта дії, тотожні за змістом права розпорядження ним (у декларанта наявна довіреність на вчинення дій, пов"язаних з придбанням квартири, чи іншого об"єкта нерухомості; інформація про довіреність є в Єдиному реєстрі довіреностей).

У декларації вказується вартість об"єктів нерухомості. За загальним правилом, інформація про вартість відповідного майна зазначається на дату набуття права власності на нього (як вказано в документі, на підставі якого було набуто право власності) у грошовій одиниці України або на дату набуття майна у володіння чи користування, якщо не йдеться про власність.

Якщо із правовстановлюючих документів встановити вартість майна у грошовій одиниці України неможливо (зокрема, якщо вартість вказана в українських карбованцях, купонах), а оцінка такого майна не проводилася чи її результати невідомі суб"єкту декларування, при заповненні відповідного поля декларації про вартість майна слід зазначити "не відомо".

Це стосується і поля декларації про вартість майна за останньою грошовою оцінкою - якщо така оцінка не проводилася чи її результати невідомі декларанту, при заповненні відповідного поля слід обрати помітку "не відомо".

Треба мати на увазі, що у випадку передачі нерухомого майна в іпотеку проведення експертної оцінки є обов"язковим і вона може бути відома. Така інформація підлягає відображенню у відповідній графі "вартість".

Якщо майно перебуває у спільній сумісній власності (без поділу на частки) зазначається вартість всього об"єкта нерухомості, а у разі спільної часткової - частки (часток), що належить декларанту та/або членам його сім"ї.

Закон України "Про оцінку земель" визначає два види оцінки земельних ділянок − нормативну й експертну.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні, орендної плати, тобто ці дані можна отримати в органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, або органах місцевого самоврядування.

Якщо вартість на дату набуття об"єкта на певному праві не відома декларанту або членам його сім"ї і вона не може бути визначена на підставі правовстановлюючих документів, при заповненні відповідного поля декларації слід обрати помітку "не відомо". Проводити оцінку вартості такого майна закон не вимагає.

У розділі 4 "Об"єкти незавершеного будівництва" декларації суб"єкт декларування повинен (у разі наявності) відобразити об"єкти незавершеного будівництва. До них відповідно до статті 46 Закону відносяться об"єкти, які мають одну з таких ознак:

об"єкт перебуває у стадії будівництва; будівництво об"єкта завершено, але він не прийнятий в експлуатацію; об"єкт прийнятий в експлуатацію, але право власності на нього не зареєстроване в установленому законом порядку.

Такі об"єкти декларуються, якщо:

вони належать суб"єкту декларування або членам його сім"ї на праві власності відповідно до ЦК України; розташовані на земельних ділянках, що належать суб"єкту декларування або членам його сім"ї на праві власності, включаючи спільну власність, або передані їм в оренду чи на іншому праві користування, незалежно від правових підстав набуття такого права; повністю або частково побудовані з матеріалів чи за кошти суб"єкта декларування або членів його сім"ї(укладення договорів інвестування у будівництво, договорів купівлі-продажу майнових прав на квартиру тощо).

Вартість такого об"єкта не вказується.

У разі завершення будівництва і державної реєстрації права власності на нього станом на 31 грудня звітного року таке майно зазначається виключно у розділі 3 "Об"єкти нерухомості".

У випадку перебудови існуючого об"єкта нерухомого майна без необхідності реєстрації об"єкта як нового зазначаються відомості про існуючий об"єкт нерухомості у розділі 3 без декларування відомостей у розділі 4.

Якщо створюється новий об"єкт замість старого, реєстрація якого не знята, у розділі 3 декларації вказуються актуальні відомості про об"єкт нерухомості, у розділі 4 про об"єкт незавершеного будівництва.

У разі створення нового об"єкта замість старого, реєстрація якого знята, зазначається лише об"єкт незавершеного будівництва у розділі 4.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Tue, 26 Feb 2019 14:14:43 +0200
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОДАННЯ НЕДОСТОВІРНИХ ВІДОМОСТЕЙ В ДЕКЛАРАЦІЇ http://briz.if.ua/blogs/591.htm http://briz.if.ua/blogs/591.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює яку відповідальність несе особа за подання недостовірних відомостей в е-декларацію.

З 1 січня 2019 року розпочався черговий етап електронного декларування, який триватиме до 1 квітня 2019 року, в зв"язку з чим слід нагадати про відповідальність, яку несуть декларанти, при заповненні декларації.

Зазначення в декларації завідомо недостовірних відомостей може тягнути за собою дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність, зокрема:

- несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (ч.1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення), тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн);

- неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунку в установі банку;

- нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані карається накладенням штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів (ч.2 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення);

- подання завідомо недостовірних відомостей про майно на суму 100-250 мінімальних заробітних плат (ч.2 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення);

- за подання суб"єктом декларування завідомо недостовірних відомостей або умисне неподання суб"єктом декларування зазначеної декларації карається штрафом від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або позбавлення волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (ст. 366-1 Кримінального кодексу України);

- набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність активів у значному розмірі, законність підстав набуття яких не підтверджено доказами, а так само передача нею таких активів будь-яких іншій особі - караються позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна (ст. 368-2 Кримінального кодексу України).

Дисциплінарна відповідальність настає у разі подання завідомо недостовірних відомостей стосовно майна або іншого об"єкта декларування, що має вартість, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму не менше 100 мінімальних заробітних плат.

У декларанта є право подати виправлену декларацію один раз упродовж 7 календарних днів після подання відповідної декларації. Після цього строку декларант також може внести виправлення, але лише після повідомлення про це до НАЗК і отримання відповідного дозволу. При цьому подання виправленої декларації не звільняє від відповідальності за завідомо недостовірні відомості.

Слід звернути увагу, що адміністративна та кримінальна відповідальність передбачені виключно за подання "завідомо недостовірних" відомостей. Тобто відповідне діяння має бути вчинено суб"єктом декларування з прямим умислом. При цьому, для притягнення до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень необхідно довести наявність такого умислу, а саме, що суб"єкт декларування усвідомлював недостовірність відомостей, які він зазначив у декларації.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Mon, 25 Feb 2019 15:09:59 +0200
Присвоєння поштової адреси об’єктам нерухомого майна у межах населеного пункту http://briz.if.ua/blogs/590.htm http://briz.if.ua/blogs/590.htm Головний спеціаліст відділу організації надання правової допомоги та роботи з адвокатами Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Макар в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює порядок присвоєння поштової адреси об"єктам нерухомого майна у межах населеного пункту.

Питання присвоєння поштової адреси об"єктам нерухомого майна завжди було дуже актуальним і на сьогоднішній день окутане низкою суперечностей. Основною причиною неоднакової  практики у присвоєнні поштових адрес - є відсутність чіткого врегулювання даного питання на законодавчому рівні.

Присвоєння поштових адрес об"єктам нерухомого майна є  повноваженнями місцевих рад та державних адміністрацій, в залежності від розташування такого об"єкта ( у межах населеного пункту чи, відповідно, - за межами).

Дана стаття стосуватиметься присвоєння поштової адреси  саме у межах населеного пункту та проблем, які можуть виникнути у фізичних та юридичних осіб, у разі допущених місцевою радою помилок при такому присвоєнні.

Основним документом, який засвідчує присвоєння поштової адреси об"єкту нерухомого майна є рішення виконавчого комітету місцевої ради.

Такі рішення приймаються з посиланням на статті 31 та 52 Закону  України " Про місцеве самоврядування та на  локальні положення, що затверджуються рішеннями відповідних рад, у разі прийняття останніх.

Об"єктами, що потребують присвоєння поштової адреси є:

- житлові багатоквартирні будинки;

- індивідуальні житлові будинки;

- будинки садового типу;

- виробничі будинки;

- гаражі та інше.

Якщо фізична чи юридична особа бажає отримати адресу для об"єкта нерухомого майна, то звертається з відповідною заявою до виконавчого комітету місцевої ради.

Порядок подання такої заяви та кількість документів, що до неї долучаються  визначається відповідними положеннями, що регулюють присвоєння, чи/та  зміну поштових адрес. У разі відсутності такого положення заява не може розглядатися пізніше терміну встановленого Законом України "Про звернення громадян". Результатом при поданні вищезгаданої  заяви є рішення виконавчого комітету місцевої ради про присвоєння адреси об"єкту чи рішення про відмову такого присвоєння. Відмова у присвоєнні адреси має містити чітке посилання на норми законодавства, що стали підставою для відмови.

Важливим є те, що присвоєння поштової адреси є безкоштовним, тому вимагання оплати за дану послугу органами, що уповноважені присвоювати адреси є неправомірним.

Оскільки поштова адреса є головним ідентифікатором об"єкта  нерухомого майна - відповідно має бути індивідуальною та не дублюватись на території одного і того ж населеного пункту. Однак таке дублювання зустрічається досить часто і тягне за собою низку проблем. Однією із найпоширеніших є можливість відмови державного реєстратора/нотаріуса у реєстрації речового права на такий об"єкт.

Державний реєстратор/нотаріус може винести негативне рішення, мотивуючи його суперечністю між заявленими та вже зареєстрованими правами, посилаючись на п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

З метою попередження вищезгаданої ситуації,  перед поданням заяви до відповідного органу про присвоєння адреси, варто попередньо з"ясувати, чи не існує аналогічної адреси у населеному пункті, де розташований об"єкт нерухомого майна, стосовно якого подається заява. 

У разі виявлення такої ситуації особа має право звернутись до виконавчого комітету із заявою про зміну поштової адреси. Результатом заяви є також рішення виконавчого комітету про зміну поштової адреси. Дане рішення буде долучатись до документів при проведенні державної реєстрації речового права, як документ, що підтверджує присвоєння об"єкту нерухомого майна адреси.

Звертаємо увагу, що у разі зміни адреси не потрібно повторно виготовляти технічні документи на об"єкт, оскільки технічні характеристики не змінюються у зв"язку із зміною поштової адреси.

Поряд з поняттям поштова адреса існує поняття будівельна адреса, яка у більшості випадків не збігається з майбутньою поштовою адресою. Звертаємо увагу, що об"єкт нерухомого майна для реєстрації на нього речового права повинен мати присвоєну саме поштову адресу.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Sat, 23 Feb 2019 15:18:56 +0200
Одноразова допомога на дитину “пакунок малюка” http://briz.if.ua/blogs/589.htm http://briz.if.ua/blogs/589.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює порядок отримання одноразової допомоги на дитину "пакунок малюка".

З 01 вересня 2018 року вступила в дію Програма надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка".

Ця програма запроваджена та діє паралельно з існуючою допомогою при народженні.

Допомога "пакунок малюка"є одноразовою безповоротною адресною соціальною допомогою сім"ям, в яких народилася дитина, яка надається батьку, матері, а в разі відсутності матері/батька - родичам, патронатним вихователям новонародженої дитини.

Право на отримання допомоги "пакунок малюка" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах проживають на території України і народили живонароджену дитину.

Допомога "пакунок малюка" надається на кожну новонароджену дитину.

Допомога "пакунок малюка" не надається у разі:

відмови від новонародженої дитини у пологовому будинку (відділенні) усіх форм власності (далі - пологовий будинок); відбування матір"ю покарання у місцях позбавлення волі та подальшого перебування новонародженої дитини в будинку дитини при установі виконання покарань; смерті новонародженої дитини в пологовому будинку.

Якщо у матері новонародженої дитини виникли ускладнення при пологах чи хвороба, що унеможливлює здійснення нею догляду за новонародженою дитиною, допомога "пакунок малюка" надається батьку або родичам такої дитини, або патронатному вихователю, які доглядатимуть за нею.

Якщо батьки, родичі відмовилися від новонародженої дитини в пологовому будинку (відділенні), допомога "пакунок малюка" надається патронатному вихователю, який здійснюватиме догляд за новонародженою дитиною.

Комплектування допомоги "пакунок малюка" здійснюється згідно з переліком дитячих товарів для комплектування одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка", затвердженим Міністерством соціальної політики України.

Видача отримувачу допомоги "пакунок малюка" проводиться у пологовому будинку працівником, уповноваженим головним лікарем.

Допомога "пакунок малюка" видається отримувачам допомоги "пакунок малюка" під час виписки новонародженої дитини з пологового будинку.

Патронатному вихователю може бути видано допомогу "пакунок малюка", якщо він забрав новонароджену дитину з пологового будинку протягом місяця з дня народження.

Отримувачі допомоги "пакунок малюка" можуть відмовитися від її отримання на підставі особистої письмової заяви.

Якщо на день виписки новонародженої дитини у пологовому будинку була відсутня допомога "пакунок малюка", місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення на підставі заяви отримувача допомоги "пакунок малюка" звертається до обласного структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для забезпечення отримувача такою допомогою.

 Отримання допомоги "пакунок малюка" не тягне за собою зміни розміру допомоги при народженні дитини.

Вартість отриманої допомоги "пакунок малюка" не враховується під час обчислення сукупного доходу сім"ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства.

Перелік дитячих товарів для комплектування одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" при народженні дитини, затверджений Наказом Міністерства соціальної політики України  від 17 липня 2018 року № 1025:

• підгузки одноразові для новонароджених, 2-5 кг (не менше 94 шт. в упаковці);

• серветки вологі одноразові для дітей (не менше 56 шт. в упаковці);

• пелюшки (ситцева, фланелева, муслінова, багаторазова вологостійка);

• дві бавовняні шапочки (на 0-3 і на 3-6 місяців);

• боді з коротким рукавом (на зріст 50-56 см і 56-58 см);

• боді з довгим рукавом (на зріст 50-56 см і 56-58 см);

• брюки-повзунки з закритими носками (на зріст 50-56 см і 56-58 см);

• чоловічки з довгим рукавом і штанцями (на зріст 50-56 см і 56-58 см);

• шкарпетки, бавовна не менше 90%, розмір 0-3 місяці;

• термометри для води і для тіла (електронний з гумовим наконечником);

• ножиці манікюрні дитячі;

• прокладки для лактації (не менше 60 шт. в упаковці)

• ковдра (наповнювач - бавовна 100%, зовнішня тканина - бавовна 100%);

• плед-ковдра, 100% трикотаж, бавовна;

• матрац, склад за міжнародними нормами, розмір 42Ч70;

• рушник махровий для купання куточком;

• іграшка-брязкальце розвиваюча без дрібних деталей;

• крем із вмістом ланоліну 100%;

• рідке мило-шампунь дитячий з дозатором, універсальне, від 0 років, без парабенів, гіпоалергенні, без запаху, 500 мл.

Весь комплект має бути упакований в коробку-колиску з міцного картону, розмір 43Ч70Ч27 см.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Fri, 22 Feb 2019 11:47:59 +0200
Соціальна допомога одиноким матерям http://briz.if.ua/blogs/588.htm http://briz.if.ua/blogs/588.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює порядок отримання соціальної допомоги одиноким матерям.

Право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.

Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).

Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, право на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, яка є батьком її дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.

Допомога на дітей одиноким матерям не призначається у разі перебування дитини на повному державному утриманні. Якщо дитина, яка перебуває на утриманні в інтернатному закладі за рахунок держави під час літніх канікул перебуває вдома, зазначена допомога призначається за повні місяці перебування дитини вдома на підставі довідки навчального закладу, про те, що дитина в цей час не перебувала на повному державному утриманні.

Для призначення допомоги на дітей одинокими матерями надаються такі документи:

- документ, що посвідчує особу (паспорт);

- довідка про склад сім'ї з вказівкою, що дитина проживає при матері. У разі, коли дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, додається довідка з місця проживання матері (батька) та довідка з місця проживання (навчання) дитини;

- копія свідоцтва про народження дитини;

- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

У разі смерті одного з батьків:

- довідка про те, що на дітей не одержують пенсію в разі втрати годувальника;

- копія свідоцтва про смерть батька (матері);

Для дітей віком від 18 до 23 років, які навчаються:

- довідка з місця навчання дитини про те, що дитина навчається за денною формою навчання і не перебуває на повному державному утриманні;

Як визначити допомогу на дітей одиноким матерям?

Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків призначається на кожну дитину.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Thu, 21 Feb 2019 11:48:27 +0200
Оформлення допомоги при народженні онлайн http://briz.if.ua/blogs/587.htm http://briz.if.ua/blogs/587.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює як оформити допомогу при народженні дитини онлайн.

Міністерство соціальної політики України запровадило електронну послугу  оформлення допомоги при народженні дитини на порталі: https://e-services.msp.gov.ua

Відтепер допомогу при народженні батьки можуть оформити онлайн.

Основні переваги нової опції від Міністерства соціальної політики України:

послугою ви можете скористатись не виходячи з дому чи офісу: подати заяву та отримати результат; скористатися послугою ви маєте змогу цілодобово, кожного дня; перелік документів скорочено.

Покрокова інструкція як скористатися послугою онлайн оформлення допомоги при народженні дитини:

необхідно заповнити електронну форму заяви на сайті Міністерства соціальної політики України https://e-services.msp.gov.ua

Заяву необхідно засвідчити електронним цифровим підписом та подати її на розгляд.

Процес авторизації користувача на порталі https://e-services.msp.gov.ua відбувається у два способи: або через електронну пошту, або завдяки ЕЦП.

Далі відкривається електронна форма, яку слід заповнити. Власне, слід зазначити відомості про дитину, матір, батька, місце реєстрації та фактичного проживання, якщо вони відрізняються. Також - обрати спосіб, у який зручно отримувати виплати. Це може бути особистий банківський рахунок або відділення "Укрпошти". І насамкінець - система автоматично підкаже територіальний орган соціального захисту, який має розглянути запит.

Завдяки автоматичній перевірці і підказкам, заповнення електронної форми відбувається легко і просто - із мінімальним ризиком припущення помилок.

2. далі ця заява потрапляє автоматично через виплатну систему Міністерства соціальної політики України до кабінету працівника соцзахисту (Управління соціального захисту) за місцем реєстрації (прописки) заявника;

3. працівник соцзахисту перевіряє подані документи і призначає допомогу;

4.  далі Ви вже маєте отримувати допомогу на вказаний банківський рахунок або через відділення Укрпошту, якщо обрали саме її для отримання допомоги.

Дана електронна послуга, яку разом запровадили Міністерство соціальної політики України, Міністерство юстиції України та Державне агентство з питань електронного урядування запроваджена 30 березня 2017 року.

Завдяки налагодженій взаємодії між реєстрами Мінсоцполітики та Мін"юстом скорочено кількість документів, які мають пред"явити заявники.

Відтепер не потрібна копія свідоцтва про народження дитини - працівники управлінь соцзахисту самостійно перевіряють онлайн наявність відповідного свідоцтва у реєстрі актів цивільного стану.

Якщо користувач має електронний цифровий підпис (ЕЦП), результати розгляду заявки також надходять онлайн - на електрону пошту заявника.

Але відсутність ЕЦП не є перешкодою для користування сервісом. У такому разі онлайн можна направити документи на попередній розгляд, що скоротить час особистого візиту до управлінь соцзахисту.

Розгляд документів щодо призначення державної допомоги відбувається протягом десяти днів від дня звернення.

Рішення про призначення допомоги надсилається заявникові електронною поштою (або надається особисто - під час візиту) протягом п"яти днів після прийняття відповідного рішення. Однак завдяки автоматизації, яка значно пришвидшує процес розгляду документів, заявник часто отримує рішення раніше встановленого законодавством терміну.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Tue, 19 Feb 2019 15:32:47 +0200
Тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме http://briz.if.ua/blogs/586.htm http://briz.if.ua/blogs/586.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює порядок отримання тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.

Призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, надається на дітей у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менший від мінімального розміру аліментів на одну дитину, що передбачений частиною другою статті 182 Сімейного кодексу України, тимчасова допомога призначається в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і сумою, що становить 30 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку.

Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами.

У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє одержувачу про те, які документи повинні бути подані протягом місяця.

Рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів після надходження усіх необхідних документів.

Умови та розмір тимчасової допомоги, який виплачується у разі визначення судом розміру аліментів у твердій грошовій сумі залишилися незмінними та призначаються у відповідності до абзацу 2 пункту 8 постанови КМ від 22.02.2006 №189.

Особи, які звернуться за призначення допомоги вперше вона призначатиметься з місяця звернення і доходи сім"ї визначатимуться за 6 місяців на момент звернення за допомогою.

Тимчасова допомога призначається у разі, коли:

> рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; 

> стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі;

> місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено. 

Для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування):

заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики;  копію свідоцтва про народження дитини; довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини; довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) одержувача; декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім"ї).

   Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи:

- рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення;

- довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків  кримінального  провадження  або  про  його перебування на примусовому  лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в становленому порядку недієздатним, а також  перебування та строковій військовій службі;

- повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.

Тимчасова допомога призначається дитині віком до 18 років, кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи.

У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє одержувачу про те, які документи повинні бути подані протягом місяця.

Рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів після надходження усіх необхідних документів.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Tue, 19 Feb 2019 14:58:46 +0200
Укладення шлюбу з іноземцем та особою без громадянства http://briz.if.ua/blogs/585.htm http://briz.if.ua/blogs/585.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює порядок укладення шлюбу з іноземцем та особою без громадянства.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці можуть укладати шлюби з громадянами України та іншими особами відповідно до законодавства України. Іноземці мають рівні з громадянами України права та обов"язки у шлюбних і сімейних відносинах.

Перш за все слід зазначити, що відповідно до чинного законодавства України шлюбом є сімейний союз чоловіка та жінки, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Іноземці та особи без громадянства для державної реєстрації шлюбу в Україні повинні пред"явити паспортний документ або документ, що посвідчує особу без громадянства заявника, та посвідку на постійне чи тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану здійснює перевірку законності перебування іноземця або особи без громадянства на території України шляхом направлення в день подання заяви про державну реєстрацію шлюбу запиту до територіального органу Державної міграційної служби України у разі:

відсутності у іноземця чи особи без громадянства посвідки на постійне чи тимчасове проживання; відсутності на останній вільній сторінці паспортного документа іноземця, документа, що посвідчує особу без громадянства, або у вкладному талоні відмітки про отримання посвідки, скріпленої печаткою; якщо посвідка на постійне або тимчасове проживання іноземця чи особи без громадянства видана територіальними органами чи підрозділами Державної міграційної служби України в Автономній Республіці Крим з 20 лютого 2014 року або на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей з 01 березня 2014 року; пред"явлення посвідки на постійне або тимчасове проживання іноземця чи особи без громадянства, яка підлягає обміну відповідно до Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 року № 251.

До запиту додаються копії необхідних для перевірки сторінок паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, та їх переклад.

На такі перевірки потрібен час, це слід враховувати тим нареченим, які бажають зареєструвати шлюб терміново. Також слід звернути увагу на те, що особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб за умови пред"явлення документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним тощо).

Документи про підтвердження припинення попереднього шлюбу, які передбачені законодавством іноземної держави та видані компетентним органом, повинні бути відповідним чином легалізовані, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов"язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо документи громадян України, іноземців, осіб без громадянства, які є підставою для державної реєстрації шлюбу, складені іноземною мовою, до них обов"язково додається переклад тексту на українську мову, вірність якого засвідчується дипломатичним представництвом або консульською установою України, посольством (консульством) держави, громадянином якої є іноземець (країни постійного проживання особи без громадянства), Міністерством закордонних справ, іншим відповідним органом цієї держави або нотаріусом.

Якщо до органів державної реєстрації актів цивільного стану подається переклад документів, вірність якого засвідчено згідно із законодавством іноземної держави, у якій їх видано, то він повинен бути легалізований у встановленому порядку.

Переклади всіх вищезазначених документів залишаються у справах відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву про державну реєстрацію шлюбу та зареєстрував шлюб.

При пред"явленні для державної реєстрації шлюбу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, паспортного документа іноземця, особи без громадянства в заяві про державну реєстрацію шлюбу та графі "Для відміток" актового запису про шлюб зазначається: "Особа попереджена про правові наслідки недійсності шлюбу у разі повідомлення завідомо неправдивих даних щодо свого сімейного стану". Такий запис засвідчується підписом особи, яка пред"явила один з вказаних документів.

За погодженням із нареченими відділ державної реєстрації актів цивільного стану призначить день і час державної реєстрації шлюбу з додержанням вимог, передбачених статтею 32 Сімейного кодексу України.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Fri, 15 Feb 2019 12:11:15 +0200
Визнання шлюбу недійсним http://briz.if.ua/blogs/584.htm http://briz.if.ua/blogs/584.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює умови визнання шлюбу недійсним.

Нерідко зустрічаються випадки визнання шлюбу недійсним за рішенням суду.

Підставою недійсності шлюбу є порушення вимог, встановлених Сімейним кодексом України, щодо шлюбного віку чоловіка і жінки, добровільності та одношлюбності, а також обмеження щодо осіб, які можуть вступити в шлюб.

Слід розділити дану категорію справ на два види:

1. визнання шлюбу недійсним за рішенням суду. Дана категорія справ є чітко визначеною, підставою для визнання шлюбу недійсним за рішенням суду є:

а) доведений факт реєстрації шлюбу без вільної згоди жінки або чоловіка. Більш широким поняттям "вільної згоди" є наступні обставини: на момент реєстрації шлюбу особа страждала тяжким психічним розладом, перебувала у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп"яніння, як результат не могла усвідомлювати свої дії та керувати ними, або якщо шлюб було зареєстровано в результаті фізичного чи психічного насильства.

б) доведений факт "фіктивності шлюбу", тобто якщо шлюб було укладено між сторонами які не мали на меті створення сім"ї, набуття в повному обсязі прав та обов"язків подружжя.

Отже якщо в ході судового розгляду справи буде доведено відсутність вільної згоди, або фіктивність шлюбу - позовна заява про визнання шлюбу недійсним буде обов"язково задоволена судом.

2. шлюб може бути визнаний недійсним за рішенням суду. Дана категорія справ є більш розширеною, потребує доведеності в ході судового розгляду справи.

Підставами для можливого визнання шлюбу недійсним є наступні обставини:

- шлюб зареєстрований між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною;

- між двоюрідними братом та сестрою, між тіткою, дядьком та племінником, племінницею;

- з особою яка приховала свою тяжку хворобу, або хворобу небезпечну для другого з подружжя;

- з особою яка не досягла шлюбного віку і якій не було надано право на шлюб.

В даному випадку в ході судового розгляду справи суд може визнати шлюб недійсним, але у суду є альтернатива. Навіть якщо в ході судового розгляду справи будуть встановлені вищезазначені обставини, вони матимуть для суду лише орієнтовне значення. Суд може, як задовольнити позовні вимоги, так і відмовити в їх задоволенні в залежності від інших вагомих обставини справи.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Thu, 14 Feb 2019 12:45:19 +0200
Як зареєструвати шлюб із засудженою особою? http://briz.if.ua/blogs/583.htm http://briz.if.ua/blogs/583.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює основні аспекти укладення шлюбу з засудженою особою.

Законодавством України шлюб визначається як сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Державна реєстрація шлюбу із засудженими, які відбувають покарання в установах виконання покарань, проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням такої установи на загальних підставах, тобто так само як і реєстрація звичайного шлюбу за умови, якщо:

- чоловік та жінка досягли шлюбного віку тобто 18 років;

- такий шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка, тобто примушування до шлюбу силою чи  іншими засобами не допускається;

- жінка та чоловік особисто подають письмову заяву про реєстрацію шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Однак щодо реалізації права на шлюб ув"язнених є певні особливості.

 Адміністрація установи виконання покарання обов"язково забезпечує ув"язнену особу бланком заяви про реєстрацію шлюбу.

Після заповнення засудженим частини заяви, яка стосується його, керівник місця несвободи перевіряє вказані в заяві відомості з паспортом, який зберігається в особовій справі та засвідчує справжність підпису засудженого.

Після цього направляє цю заяву особі, з якою засуджений бажає зареєструвати шлюб, та повідомляє їй інформацію про відділ державної реєстрації актів цивільного стану у якому буде проводитися реєстрація шлюбу.

Особа заповнює отриману заяву в тій частині, що стосується її безпосередньо у відділі державної реєстрації актів цивільного стану по місцезнаходженню установи виконання покарань та подає її особисто або ж направляє поштою на адресу відділу державної реєстрації актів цивільного стану, але в такому разі її підпис на цій заяві має бути обов"язково засвідчений нотаріусом!

Пам"ятайте!  Начальник установи виконання покарань зобов"язаний засвідчити справжність підпису ув"язненого на заяві про реєстрацію шлюбу.

Разом з подачею заяви про реєстрацію шлюбу наречені або один з них мають  сплатити державне мито та надати оригінал квитанції до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно статті 30 Сімейного кодексу України, особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, повинні повідомити одна одну про стан свого здоров"я. Приховування тяжкої хвороби, а також хвороби, небезпечної для другого з подружжя, їхніх нащадків, може бути підставою для визнання шлюбу недійсним.

 Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу.

 За наявності поважної причини (вагітність нареченої, народження дитини, загроза для життя нареченої або нареченого) і з дозволу керівника органу державної реєстрації актів цивільного стану реєстрація шлюбу проводиться до закінчення зазначеного строку на підставі спільної заяви наречених та документів, які підтверджують наявність поважної причини (довідка про вагітність від лікаря, довідка про стан здоров"я  тощо).

 У такому разі шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або будь-який інший день за бажанням наречених.

Державна реєстрація шлюбу проводиться у присутності нареченого та нареченої у місці, яке визначає безпосередньо адміністрація установи виконання покарань.

  Реєстрація шлюбу з особами, які перебувають під слідством та знаходяться в слідчих ізоляторах здійснюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану лише з письмового дозволу органу дізнання або суду, у провадженні яких знаходиться справа, про що мають бути обов"язково  повідомлені наречені.

Процедура реєстрації шлюбу в цьому випадку така ж як і для ув"язнених

Увага!Відділ державної реєстрації актів цивільного стану зобов"язаний письмово повідомити наречених та адміністрацію установи, у якій утримується засуджена особа про дату та час реєстрації шлюбу, про що заздалегідь повідомляє наречених.

На підтвердження укладення шлюбу особам обов"язково видається свідоцтво про шлюб.

  Ув"язнені особи, які раніше вже перебували в шлюбі, обов"язково для вступу у повторний шлюб мають надати один з таких  документів:

- свідоцтво про розірвання шлюбу або про смерть одного з подружжя (якщо чоловік/дружина помер),

- рішення суду про розірвання шлюбу або про визнання недійсним,

- висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Wed, 13 Feb 2019 10:52:30 +0200
Шлюбний договір http://briz.if.ua/blogs/582.htm http://briz.if.ua/blogs/582.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право!" роз"яснює основні питання щодо укладення шлюбного договору.

Суть сімейних відносин зумовила розширення можливостей їх регулювання безпосереднього самими учасниками, саме тому і виникло договірне регулювання. Це стосується насамперед шлюбного договору. В останні роки в Україні відстежується чітка тенденція до збільшення кількості укладених шлюбних договорів, оскільки упереджена думка що це є проявом недовіри до одного з подружжя почала відходити на другий план.

Що таке шлюбний договір?

Шлюбний договір (контракт)- це нотаріально посвідчена угода в якій сторони, дружина та чоловік, встановлюють свої взаємні майнові права та обов"язки.

Шлюбний договір укладається між подружжям або особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу. У випадку подачі заяви, згідно ст. 95 Сімейного кодексу України, шлюбний контракт набирає чинність у день реєстрації шлюбу.

Шлюбний контракт може регулювати як майнові відносини, які склалися до його укладення, так і майнові відносини, котрі виникають після його укладення.

Незважаючи на те, що законодавством визначено, що у договорі може бути встановлено загальний строк дії, а також строки тривалості окремих прав та обов"язків, проте, як правило, шлюбний контракт діє безстроково, тобто він регулює майнові права та обов"язки подружжя навіть після розірвання шлюбу.

Які умови можна включити в договір?

У ньому може бути зазначено:

по-перше, правовий режим майна. Наприклад, яке майно подружжя вважається особистою приватною власністю дружини або чоловіка (таке майно, яким власник може розпоряджатися самостійно) або визначення майна, яке передається для використання на спільні потреби сім`ї. по-друге, може бути зазначено співвідношення часток кожного з подружжя в майні, яке буде набуватися під час перебування у шлюбі. Також у шлюбному контракті може бути зазначено режим приватної власності титульного власника, тобто тієї особи на яку зареєстровано відповідне майно. Окрім цього у шлюбному контракті, відповідно до закону, може бути зазначено граничний розмір витрат. Під цим розуміється конкретно визначена сума на яку один з подружжя може здійснювати покупки без погодження з іншим. Проте, слід зазначити, що на практиці виконання даного пункту договору є досить складним.

У разі наявності шлюбного контракту майно підлягає поділу згідно умов зазначених у ньому. Загальні норми на такий поділ не розповсюджуються. У більшості випадків, при наявності контракту, процедура поділу майна фактично відсутня.

      Подружжя  можуть   змінити  умови договору з власної  згоди, або  у  разі  виникнення  спору  за  рішенням  суду.  Одностороння  зміна  умов  шлюбного  договору не допускається.

         Стаття  102  СК України  передбачає,  що  розірвання  шлюбного  договору можливе на вимогу розірвати договір  одним  з  подружжя,  або  за  рішенням  суду  з  підстав,  що  мають   істотне   значення, зокрема  в  разі  неможливості  його   виконання. Той з  подружжя, хто  пред"явив  позов,  має  довести  наявність  таких  підстав. Уявляється,  що  під  істотними  обставинами,  як  й при   зміні  умов  шлюбного  договору,  треба  розуміти  обставини,   наявність яких  істотно  порушує  інтереси  того  з подружжя,  хто  пред"явив позов, а також  неповнолітніх  та  повнолітніх  непрацездатних  дітей. Для розірвання  шлюбного  договору необхідне пред"явлення  перетворювального  позову.

Шлюбний договір на вимогу одного з подружжя або іншої особи, права та інтереси якої цим договором порушені, може бути визнаний недійсним за рішенням суду з підстав, встановлених законодавством.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Tue, 12 Feb 2019 16:45:55 +0200
Як реалізувати своє виборче право особам, які проживають або тимчасово перебувають на території іншої держави? http://briz.if.ua/blogs/581.htm http://briz.if.ua/blogs/581.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право обирати!" роз"яснює як скористатись своїм правом і проголосувати особам, які перебувають за кордоном.

У 2019 році заплановано проведення президентських та парламентських виборів, в яких зможуть взяти участь громадяни України, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном. Чергові вибори Президента України повинні відбутись 31 березня 2019 року, а чергові вибори народних депутатів Верховної Ради України заплановані на 27 жовтня 2019 року.

Громадянин України, який проживає або перебуває в період підготовки та проведення виборів за межами України, реалізує своє право голосу на виборах на загальних підставах, незалежно від правових підстав перебування на території іноземної держави, а також перебування чи неперебування на консульському обліку в закордонній дипломатичній установі України.

Для того, щоб голосувати за кордоном потрібно:

бути включеним до списку виборців на закордонній виборчій дільниці, яка знаходиться на території відповідної іноземної держави; особисто прибути на відповідну закордонну виборчу дільницю в день голосування; мати при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці (паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України).

На виборах народних депутатів України на закордонних виборчих дільницях, утворених у країнах, до яких дозволений в"їзд громадян України за паспортом громадянина України, підставою для отримання бюлетеня може бути паспорт громадянина України.

Для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці якщо ви постійно або тимчасово проживаєте за її межами, можете:

1) у будь який зручний для себе час (у тому числі поза межами виборчого процесу):

звернутися особисто або надіслати документи поштою до відповідної закордонної дипломатичної установи України для постановки на консульський облік;

особисто подати до закордонної дипломатичної установи України заяву про включення до Державного реєстру виборців або зміну виборчої адреси (якщо його вже включено до Державного реєстру виборців).

2) безпосередньо під час виборчого процесу:

особисто подати не пізніш як за п"ять днів до дня голосування до закордонної виборчої дільниці заяву щодо невірних відомостей, у тому числі невключення, в попередньому списку виборців;

особисто подати не пізніш як за п"ять днів до дня голосування до органу ведення Державного реєстру виборців за своєю виборчою адресою в Україні або до відділу ведення та адміністрування Державного реєстру виборців Управління консульської діяльності Департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ України заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси.

Такий шлях включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці рекомендується у разі, якщо ви перебуватиме на території іншої іноземної держави нетривалий період. Заяви про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси закордонними дипломатичними установами України або дільничними виборчими комісіями закордонних виборчих дільниць не приймаються.

У випадку, якщо ви проживаєте за кордоном, і не стоїть на консульському обліку, закордонна дипломатична установа України може не володіти інформацією про ваше перебування на території відповідної іноземної держави.

У такому випадку вам потрібно для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці завчасно змінити свою виборчу адресу, особисто звернувшись з відповідною заявою до закордонної дипломатичної установи України за місцем свого проживання чи перебування за межами України.

Громадяни України, які перебувають на консульському обліку в дипломатичних установах України на території Росії і хочуть проголосувати на виборах президента, можуть зробити це на дільницях, розташованих у посольствах у Грузії, Казахстані й Фінляндії.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Mon, 11 Feb 2019 11:31:44 +0200
Як внутрішньо переміщеним особам проголосувати на виборах? http://briz.if.ua/blogs/580.htm http://briz.if.ua/blogs/580.htm Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Коляджин в рамках проекту "Я маю право обирати!" роз"яснює як скористатись своїм правом і проголосувати внутрішньо переміщеним особам.

До 25 березня 2019 року внутрішньо переміщені особи можуть подати заяви про тимчасову зміну місця голосування за спрощеною процедурою.

Для цього потрібно:

Знайти відділення ведення Державного реєстру виборців на сайті https://www.drv.gov.ua/ords/portal/!cm_core.cm_index?option=ext_organ_ved&prejim=3&pmn_id=105, яке буде найближчим до Вас на день проведення виборів або за місцем реєстрації як ВПО. Взяти паспорт громадянина України (обов"язково) і довідку внутрішньо переміщеної особи (бажано) й звернутися до обраного відділення ведення Державного реєстру виборців. У відділенні написати заяву про зміну місця голосування. Відповідно до Постанови Центральної виборчої комісії від 05 вересня 2018 року №129, виборці, чия виборча адреса знаходиться на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, можуть не додавати до заяви документи, що підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування, про що йшлось в попередній статті за посиланням: http://briz.if.ua/blogs/579.htm. На підставі поданої заяви одразу отримати посвідчення, яке підтверджує тимчасову зміну місця голосування. Посвідчення діятиме тільки у день проведення виборів Президента України саме на тій виборчій дільниці, яку Ви обрали.

У разі якщо буде оголошено другий тур виборів, то цю процедуру необхідно буде повторити.

Спрощена процедура зміни місця голосування розповсюджується і на виборців, чия виборча адреса знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Sun, 10 Feb 2019 20:39:10 +0200
Тимчасова зміна місця голосування http://briz.if.ua/blogs/579.htm http://briz.if.ua/blogs/579.htm Питання тимчасової зміни місця голосування є дуже актуальним напередодні виборів 2019 року.

У зв"язку з роботою, чи навчанням, виїздом за кордон або іншими подіями виборець має право тимчасово змінити місце голосування.

Законом України "Про Державний реєстр виборців" передбачено, що звернення виборця про тимчасову зміну місця голосування повинне бути мотивованим. Зокрема, це може бути службове відрядження, фактичне проживання не за зареєстрованим місцем проживання, робота або навчання у відповідному населеному пункті або державі, перебування в санаторії, тощо.

Для реалізації права щодо тимчасової зміни місця голосування особа-виборець подає органу ведення Державного реєстру виборців  заяву про тимчасову зміну місця голосування :

Органом ведення Реєстру є:

1) у районі, районі в місті Києві, місті Севастополі - відповідний структурний підрозділ апарату районної, районної у місті державної адміністрації;

2) у місті обласного (республіканського в Автономній Республіці Крим) значення без районного поділу - відповідний виконавчий орган міської ради;

3) у районі в місті обласного значення з районним поділом - відповідний виконавчий орган районної у місті ради або відповідний структурний підрозділ створеного у районі виконавчого органу міської ради.

Повноваження органу ведення Реєстру поширюються на територію відповідного району, міста, району в місті та сіл, селищ, міст, що входять до його складу.

Заява подається із зазначенням дільниці чи адреси, за якою він бажає проголосувати.

Перелік виборчих дільниць особи можуть переглянути за посиланням  https://drv.gov.ua/.

При поданні вищезгаданої заяви громадянин пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, - паспорт громадянина України (у вигляді книжечки або у вигляді картки) або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України). Для громадян України - військовослужбовців документом, який пред'являється органу ведення Реєстру, також може бути посвідчення військовослужбовця або військовий квиток.

До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред"являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.

Серед цих документів :

- довідка з місця роботи,

- довідка з місця навчання,

- документ, який підтверджує право власності або оренди на житло, яке знаходиться за місцем, де виборець хоче проголосувати.

Однак, перелік таких документів не є вичерпним.

Виборці, виборча адреса (зареєстроване місце проживання) яких знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Wed, 06 Feb 2019 09:45:09 +0200
Як перевірити себе у списках виборців онлайн (покрокова інструкція) http://briz.if.ua/blogs/578.htm http://briz.if.ua/blogs/578.htm На сьогодні перевірити наявність себе у списку виборців можна онлайн на сайті Державного реєстру виборців.

спочатку на даному сайті необхідно зайти в "Кабінет виборця", у якому необхідно відкрити розділ "Перевірка включення". потім необхідно у розділі вказати такі дані, як прізвище, ім"я та по батькові; дату народження; електронну пошту та виборчу адресу(адресу за якою особа зареєстрована). після внесення усіх даних та після надання згоди на обробку персональних даних на електронну пошту прийде код підтвердження, який на сайті Держреєстру потрібно вставити у відповідне поле. За хвилину система покаже, чи присутнє ім"я того чи іншого громадянина в списку виборців. для перевірки потрібно знайти своє прізвище у списках, вивішених у приміщенні дільничної виборчої комісії, до якої виборець належить, або ж прийти з паспортом до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем реєстрації.

У випадку, якщо виборець виявив, що не включений у списки, він може звернутися до органу ведення реєстру за місцем проживання і внести туди своє ім"я.

Також виборці з окупованих територій України - Криму й Донбасу - можуть звернутися до будь-якого органу ведення реєстру щодо свого включення у списки.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Mon, 04 Feb 2019 15:30:38 +0200
Запроваджено електронний реєстр апостилів Що таке апостиль та куди необхідно звернутися в Івано-Франківську для його проставлення? http://briz.if.ua/blogs/573.htm http://briz.if.ua/blogs/573.htm У рамках реалізації правопросвітницького проекту "Я МАЮ ПРАВО!", працівники Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги роз"яснюють що таке апостиль та куди необхідно звернутися в Івано-Франківську для його проставлення.

Апостилювання - це один із правових режимів визнання юридичної чинності українських документів, які мають використовуватися за кордоном.

Апостиль виник ,як альтернативна і універсальна процедура підтвердження чинності документів. На відміну від консульської легалізації, на апостилювання витрачається менше часу, а документи з апостилем можуть використовуватися в різних країнах, а не в одній.

Апостиль - це спеціальний штамп апостиляції, що засвідчує дійсність підписів, статусу осіб, печаток, підтвердження підписів і печаток на офіційних документах апостилем робить ці документи чинними в усіх країнах-учасницях Гаазької конвенції. Україна приєдналася до Гаазької Конвенції 10 січня 2002 року, Конвенція набула чинності 22 грудня 2003 року, відтак 112 держав-учасниць Конвенції, відмовилися у відносинах із Україною від вимоги повної консульської легалізації офіційних документів і перейшли на спрощену процедуру апостилювання.

Якщо ви вирушаєте до іншої країни на роботу або на постійне місце проживання, то Вам можуть знадобитися документи, що засвідчують Вашу особу (свідоцтва про народження, шлюб, розірвання шлюбу та ін..документи), які Вам були видані в Україні. Проте, щоб зазначені документи були чинними за кордоном, вони мають пройти консульську легалізацію або процедуру проставлення апостиля, якщо між нашими країнами немає угоди про відмову або спрощення процедури їх легалізації.

В Україні повноваження на проставлення апостиля надані Міністерству юстиції України, Міністерству освіти і науки України та Міністерству закордонних справ.

Міністерство юстиції України проставляє апостиль на документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документи, що оформляються нотаріусами України. Міністерство освіти і науки України ставить апостиль на офіційних документах, що стосуються сфери освіти і науки України. Міністерство закордонних справ України - на всіх  інших видах документів.

Івано-Франківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області наділений правом приймати документи, для проставлення апостиля на офіційних документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України з листопада 2015 року.

Протягом цих років ми прийняли близько 100 документів,для проставлення апостиля, що свідчить про те, що у нашому місті ця процедура є успішною.

Прийняття документів на проставлення апостиля приймається будь-якою особою, шляхом її особистого звернення до відділу ДРАЦС.

Строк розгляду документів для проставлення апостиля здійснюється протягом 2-х робочих днів. У разі необхідності отримання зразка підпису, відбитка печатки та (або) штампа, а також здійснення перевірки документів про державну реєстрацію актів цивільного стану у випадках відсутності відомостей про них у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та (або) виникнення сумніву щодо їх достовірності, строк розгляду документів , поданих для проставлення апостиля, може бути продовжено до 20 робочих днів.

Плата за надання послуги з проставлення апостиля:

- для фізичних осіб - 51 грн.;

- для юридичних осіб - 85 грн.

Відтепер, для того щоб проставити апостиль, не потрібно звертатися до приватних фірм, які раніше надавали платну послугу щодо направлення документів до Міністерства юстиції України для проставлення апостиля, сплачуючи додаткові платні послуги.

Застосування електронного апостиля надає суттєві переваги та зручності.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Tue, 16 Oct 2018 09:44:49 +0300
Порядок відшкодування невикористаної субсидії http://briz.if.ua/blogs/577.htm http://briz.if.ua/blogs/577.htm У рамках реалізації правопросвітницького проекту "Я МАЮ ПРАВО!", начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Марія Коляджин роз"яснює порядок відшкодування невикористаної субсидії.

Субсидія- це адресна безготівкова допомога сім'ї, яка надається на погашення витрат з оплати житлово-комунальних послуг. Субсидія є безповоротною і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Хто призначає? Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад. У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад. Рішення про призначення (не призначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей. При цьому структурним підрозділом з питань соціального захисту населення повідомляється заявнику про призначення (не призначення) субсидії. Повідомлення про призначення субсидії може надсилатися електронною поштою (за наявності відповідного реквізиту). Заявник може бути поінформований про призначення (не призначення) субсидії за допомогою засобів мобільного зв"язку (смс-повідомленням).

Хто має право?Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Розрахунок невикористаних сум субсидії

Хто проводить?Розрахунок невикористаних сум субсидії проводиться виробниками/виконавцями послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, газо- та електропостачання у разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення (далі - надавачі послуг, об"єднаннями співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельними кооперативами, які є колективним споживачем (замовником) житлово-комунальних послуг станом на 1 травня нового неопалювального сезону за особовим рахунком споживача - громадянина, якому призначено субсидію на опалювальний сезон, що закінчився. Розрахунок невикористаної суми субсидії проводиться надавачем послуг, об"єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом у разі, коли на особовому рахунку одержувача субсидії станом на 1 травня нового неопалювального сезону обліковується переплата за послугу.

Формула розрахунку.

N = C - H,

де

N - невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги за опалювальний сезон, гривень;

C - загальна сума нарахованої субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги за опалювальний сезон, гривень;

H - загальна фактична вартість послуги за період отримання субсидії в опалювальний сезон, гривень.

Якщо після проведення розрахунку за формулою невикористана сума субсидії має від"ємне значення, розрахунок за таким особовим рахунком невикористаної суми субсидії не проводиться. Переплата за особовим рахунком одержувача субсидії (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) зменшується на розраховану невикористану суму субсидії.

Порядок повернення невикористаних сум субсидії

Після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення) повертається підприємством - виробником/виконавцем такої послуги, об"єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидії. Проте перерахунок невикористаних сум субсидії на рахунок структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надавачем послуг, об"єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом протягом зазначеного місяця здійснюється лише у разі відсутності кредиторської заборгованості перед надавачем послуги, об"єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом та відсутності поточних нарахувань субсидій станом на перше число місяця, в якому подано акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій (у разі реорганізації, ліквідації підприємства тощо). Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повертає до державного бюджету зазначені кошти в п"ятиденний строк з моменту їх надходження.

Частина невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення, що в еквіваленті не перевищує вартості (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) 100 куб. метрів природного газу або вартості 150 кВт•г електричної енергії (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення), перераховується на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплачується через відділення поштового зв"язку ПАТ "Укрпошта" на підставі списків таких осіб, які подаються до 1 червня поточного року підприємствами - виробниками/виконавцями послуг з газо-, електропостачання в паперовому та електронному вигляді структурному підрозділу з питань соціального захисту населення та в яких зазначається сума невикористаної субсидії. Перерахування частини невикористаної субсидії на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплата її через відділення поштового зв"язку ПАТ "Укрпошта" здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на підставі особистої заяви одержувача, поданої до 1 вересня поточного року. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє одержувачу субсидії про необхідність подання зазначеної заяви.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Tue, 11 Dec 2018 11:25:40 +0200
Введення воєнного стану: заборони та обмеження http://briz.if.ua/blogs/576.htm http://briz.if.ua/blogs/576.htm У рамках реалізації правопросвітницького проекту "Я МАЮ ПРАВО!", начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Марія Коляджин роз"яснює які заборони та обмеження можуть застосовуватися під час воєнного стану.

В Україні воєнний стан визначається як особливий правовий режим, що вводиться у разі загрози національній безпеці.

Пропозиції щодо введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях на розгляд Президентові України подає Рада національної безпеки і оборони України.

Розглянувши ці пропозиції, Президент України видає указ про введення воєнного стану.

Його протягом двох днів розглядає та приймає рішення Верховна Рада України, яка з цією метою збирається без скликання.

Затверджений указ негайно оголошується через засоби масової інформації.

Крім того, Україна негайно через Генерального секретаря ООН повідомляє про параметри введеного надзвичайного стану держави, які беруть участь у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права.

26 листопада 2018 року у зв'язку з актом збройної агресії Російської Федерації у районі Керченської протоки проти кораблів Військово-Морських Сил Збройних Сил України, наявною загрозою широкомасштабного вторгнення в Україну збройних сил Російської Федерації прийнято рішення щодо запровадження воєнного стану у 10 областях України з 26 листопада 2018 року на 30 днів.

Військові адміністрації

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадського порядку та безпеки, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.

Військову адміністрацію населеного пункту очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.

Структуру і штатний розпис військових адміністрацій населених пунктів затверджує начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройних Сил України за поданням начальника відповідної військової адміністрації.

Заборони та обмеження при введенні воєнного стану в країні

Згідно з ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) може здійснювати такі заходи правового режиму воєнного стану:

встановлювати посилену охорону важливих об"єктів національної економіки та об"єктів, що забезпечують життєдіяльність населення, і вводити особливий режим їхньої роботи. Перелік об"єктів національної економіки та об"єктів, що забезпечують життєдіяльність населення, що підлягають посиленій охороні в умовах воєнного стану, затверджується Кабінетом Міністрів України; запроваджувати трудову повинність для працездатних осіб, не залучених до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і не заброньованих за підприємствами, установами та організаціями на період дії воєнного стану з метою виконання робіт, що мають оборонний характер, а також ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, які виникли в період дії воєнного стану, та залучати їх в умовах воєнного стану до суспільно корисних робіт, що виконуються для задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення і не потребують, як правило, спеціальної професійної підготовки осіб. За працівниками, залученими до виконання суспільно корисних робіт, на час виконання таких робіт зберігається попереднє місце роботи (посада). Порядок залучення працездатних осіб в умовах воєнного стану до суспільно корисних робіт та питання їхнього соціального захисту з урахуванням вимог закону визначаються Кабінетом Міністрів України; використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, змінювати режим їхньої роботи, проводити інші зміни виробничої діяльності, а також умов праці відповідно до законодавства про працю; примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об"єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка; запроваджувати комендантську годину (заборону перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень), а також встановлювати спеціальний режим світломаскування; встановлювати особливий режим в"їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів; перевіряти документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України; забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів; порушувати у порядку, визначеному Конституцією та законами України, питання про заборону діяльності політичних партій, громадських об"єднань, якщо вона спрямована на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров"я населення; встановлювати заборону або обмеження на вибір місця перебування чи місця проживання осіб на території, на якій діє воєнний стан; регулювати роботу підприємств телекомунікацій, поліграфічних підприємств, видавництв, телерадіоорганізацій, телерадіоцентрів та інших підприємств, установ, організацій і закладів культури та засобів масової інформації, а також використовувати місцеві радіостанції, телевізійні центри та друкарні для військових потреб і проведення роз"яснювальної роботи серед військ і населення; забороняти роботу приймально-передавальних радіостанцій особистого і колективного користування та передачу інформації через комп"ютерні мережі; у разі порушення вимог або невиконання заходів правового режиму воєнного стану вилучати у підприємств, установ і організацій усіх форм власності, окремих громадян телекомунікаційне обладнання, телевізійну, відео- і аудіоапаратуру, комп"ютери, а також у разі потреби інші технічні засоби зв"язку; забороняти торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі; встановлювати особливий режим у сфері виробництва та реалізації лікарських засобів, які мають у своєму складі наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори, інші сильнодіючі речовини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України; вилучати у підприємств, установ і організацій навчальну та бойову техніку, вибухові, радіоактивні речовини і матеріали, сильнодіючі хімічні та отруйні речовини; забороняти громадянам, які перебувають на військовому або спеціальному обліку у Міністерстві оборони України, Службі безпеки України чи Службі зовнішньої розвідки України, змінювати місце проживання (місце перебування) без дозволу військового комісара або керівника відповідного органу Служби безпеки України чи Служби зовнішньої розвідки України; обмежувати проходження альтернативної (невійськової) служби; встановлювати для фізичних і юридичних осіб військово-квартирну повинність з розквартирування військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів, особового складу служби цивільного захисту, евакуйованого населення та розміщення військових частин, підрозділів і установ; встановлювати порядок використання фонду захисних споруд цивільного захисту; проводити евакуацію населення, якщо виникає загроза його життю або здоров"ю, а також матеріальних і культурних цінностей, якщо виникає загроза їх пошкодження або знищення, згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України; запроваджувати у разі необхідності нормоване забезпечення населення основними продовольчими і непродовольчими товарами, лікарськими засобами і виробами медичного призначення; усувати з посад керівників підприємств, установ і організацій за неналежне виконання ними визначених Законом України "Про правовий режим воєнного стану" обов"язків та призначати виконувачів обов"язків керівників зазначених підприємств, установ і організацій; вживати додаткових заходів щодо посилення охорони державної таємниці; інтернувати (примусово оселяти) громадян іноземної держави, яка загрожує нападом чи здійснює агресію проти України; здійснювати обов"язкову евакуацію затриманих осіб, що перебувають в ізоляторах тимчасового тримання; підозрюваних, обвинувачених осіб, щодо яких застосовано запобіжний захід - тримання під вартою, що перебувають в слідчих ізоляторах; етапування засуджених осіб, які відбувають такі покарання, як арешт, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк та довічне ув"язнення, з установ виконання покарань, розташованих у місцевостях, наближених до районів, де ведуться бойові дії, до відповідних установ, які розташовані в безпечній місцевості.

У місцевостях, де ведуться бойові дії, запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану покладається безпосередньо на військове командування та військові адміністрації (у разі їх утворення).

Запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану провадиться відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України Типового плану запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

В період режиму воєнного стану повноваження Президента України не можуть бути припинені. У разі, якщо термін повноважень глави держави закінчується під час воєнного стану, то він продовжує свою роботу до закінчення терміну воєнного стану. Крім цього, не можуть бути припинені повноваження Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Президента з прав людини, суддів, прокурорів, а також контрозвідників і слідчих.

Варто зауважити, що вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв"язку з введенням воєнного стану із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень повинен зазначатися в указі Президента України про введення воєнного стану.

Гарантії законності в умовах воєнного стану

В умовах воєнного стану забороняються:

- зміна Конституції України;

- зміна Конституції Автономної Республіки Крим;

- проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування;

- проведення всеукраїнських та місцевих референдумів;

- проведення страйків, масових зібрань та акцій.

Верховна Рада України не пізніше ніж у дев"яностоденний строк з дня припинення чи скасування воєнного стану, якщо чергові або позачергові вибори до відповідних органів мали бути проведені в період, на який було введено воєнний стан, приймає рішення про призначення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих виборів.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросві-тницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіаль-ними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа пра-вової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демок-ратичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встанов-люємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це діє-вий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожно-му.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Tue, 11 Dec 2018 11:25:09 +0200
Земельний податок http://briz.if.ua/blogs/575.htm http://briz.if.ua/blogs/575.htm У рамках реалізації правопросвітницького проекту "Я МАЮ ПРАВО!", працівник Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Віталій Якимів роз"яснює порядок сплати земельного податку.

Вітчизняне законодавство передбачає, що земля є об"єктом права власності українського народу та основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, внаслідок чого справляється плата за їх використання. Плата за землю передбачається  у  вигляді  земельного  податку  або  орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Об'єктом плати за землює земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у  тому  числі  на  умовах  оренди. Суб'єктом  плати  за  землю  (платником)  є власник земельної ділянки,  земельної  частки  (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Підставою для нарахування  земельного  податку  є дані  Державного земельного кадастру. Щороку всі платники податку на землю, крім фізичних осіб, самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня. Податкову декларацію потрібно подати до місцевого фіскального органу не пізніше 20 лютого. Ставка податку на земельну ділянку, нормативна грошова оцінка якого проведена, встановлюється місцевими радами в розмірі не більше 3% від такої оцінки. Для земель загального користування (дороги, проїзди, парки, пляжі тощо в зоні населених пунктів) - не більше 1% від оцінки.

Існує ряд пільг зі сплати земельного податку для фізичних осіб.

Від сплати земельного податку звільняються:

1. особи з інвалідністю першої та другої групи;

2. особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

3. пенсіонери (за віком), ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

4. постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Одним з найпоширенішим питанням  залишається відповідальність за прострочення сплати земельного податку. За прострочення сплати земельного податку з наступного дня граничного строку передбачено застосування штрафних санкцій, а саме стягується пеня у розмірах,  визначених  законом. За затримку сплати податку до 30 днів - штраф 10% від суми, більше 30 днів - 20% від суми податкового боргу.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Fri, 16 Nov 2018 13:00:47 +0200
Утворення та діяльність сімейних фермерських господарств http://briz.if.ua/blogs/574.htm http://briz.if.ua/blogs/574.htm У рамках реалізації правопросвітницького проекту "Я МАЮ ПРАВО!", працівник Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Віталій Якимів роз"яснює процедуру утворення та основи діяльності сімейних фермерських господарств.

З метою створення сприятливих законодавчих, соціальних та економічних умов для забезпечення спрощеного порядку перетворення особистих селянських господарств у сімейні фермерські господарства були внесенні ряд змін в Закон України  "Про фермерське господарство"

     Що ж таке "сімейне фермерське господарство"?

     Фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, має статус сімейного фермерського господарства, за умови що в його підприємницькій діяльності використовується праця членів такого господарства, якими є виключно члени однієї сім"ї.

     Фермерське господарство без статусу юридичної особи може бути створене фізичною особою-підприємцем самостійно (за умови використання праці членів сім"ї такого господарства) і також матиме статус сімейного фермерського господарства.

Порядок створення сімейного фермерського господарства

Для створення сімейного фермерського господарства, громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, необхідно набути права власності або права користування земельною ділянкою.

Вітчизняне  законодавство надає можливість створювати фермерські господарства виключно фізичним особам, громадянам України, які досягли 18 років.

Для державної реєстрації сімейного фермерського господарства  потрібно підготувати такі документи:

•    заяву на реєстрацію (за установленою формою);

•    статут;

•    протокол про створення й реєстрацію присутніх осіб;

•    документ, що посвідчує право власності, оренди земельної ділянки або ділянок;

•    документ, що посвідчує ступінь спорідненості або факт належності до однієї сім"ї, родини.

Головою сімейного фермерського господарства може бути лише член відповідної сім"ї.

Чи можливо залучати до праці інших громадян сімейними фермерським господарствами?

Основне обмеження щодо сімейних фермерських господарств стосується залучення працівників. Сімейні фермерські господарства можуть залучати інших громадян до роботи виключно для виконання сезонних й окремих робіт, які безпосередньо пов"язані з діяльністю господарства та потребують спеціальних знань чи навичок. Разом із тим в абзаці четвертому частини 5 статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" відсутні будь-які застереження про залучення до роботи на підставі господарських договорів юридичних осіб.

Особливості створення та діяльності сімейного фермерського господарства без набуття статусу юридичної особи.

Сімейне фермерське господарство без статусу юридичної особи організовується фізичною особою самостійно або спільно з членами її сім"ї на підставі договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства. Договір про створення сімейного фермерського господарства укладається фізичною особою спільно з членами її сім"ї в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню за місцем розташування майна та земельних ділянок фермерського господарства. Декларація про створення сімейного фермерського господарства (у разі одноосібного ведення такого господарства) складається фізичною особою самостійно в письмовій формі.

Головою сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи є член сім"ї, визначений договором (декларацією) про створення сімейного фермерського господарства, який реєструється як фізична особа - підприємець. Після укладання (складання) договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства голова сімейного фермерського господарства має зареєструватися як фізична особа - підприємець або зареєструвати зміни до відомостей про фізичну особу - підприємця в порядку, встановленому законом.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Tue, 23 Oct 2018 09:22:20 +0300
Щомісячна адресна допомога ВПО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг http://briz.if.ua/blogs/572.htm http://briz.if.ua/blogs/572.htm У рамках реалізації правопросвітницького проекту "Я МАЮ ПРАВО!", начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Марія Коляджин як переселенцю не втратити соціальні виплати.

Внутрішньо переміщеною особою (переселенцем) визнається громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка покинула своє місце проживання унаслідок або для уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства та порушень прав людини.

Особа набуває правового статусу внутрішньо переміщеної особи через поставлення на облік в структурному підрозділі з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем фактичного проживання в Україні, про що видається довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (в народі - "довідка переселенця").

Взята на облік внутрішньо переміщена особа має право на щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг. Адресна допомога оформляється і виплачується в порядку та на умовах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг".

Адресна допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які переїхали:

- з тимчасово окупованої території України;

- з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження;

- з населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення;

- з контрольованої території України, житло яких зруйноване або стало непридатним для проживання унаслідок проведення антитерористичної операції.

Допомога нараховується і виплачується з дня звернення за її призначенням на термін шість місяців. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний термін представник сім'ї подає заяву, в якій повідомляє про брак змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб всіх членів сім'ї.

Допомога призначається для сім'ї та виплачується одному з її членів у таких розмірах:

- для осіб з інвалідністю I групи та дітей-інвалідів - 130% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;

- для осіб з інвалідністю II групи - 115% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;

- для осіб з інвалідністю III групи - прожитковий мінімум для непрацездатних осіб;

- для працездатних осіб - 442 гривні на одну людину.

17 січня 2018 року Кабінет Міністрів України затвердив підвищення розміру адресної допомоги для непрацездатних осіб (пенсіонери та діти), який тепер становитиме 1000 гривень на місяць.

Також для всіх без винятку сімей вимушених переселенців збільшується граничний розмір загальної суми грошової допомоги - 3000 гривень на місяць, і 5000 гривень - для багатодітних сімей.

Для оформлення і подальшого отримання адресної допомоги внутрішньо переміщеними особами мають дотримуватися такі умови:

1. поставлення на облік як внутрішньо переміщеної особи в структурних підрозділах з питань соціального захисту та дія довідки переселенця упродовж усього періоду отримання допомоги;

2. проходження перевірок, встановлених для внутрішньо переміщених осіб;

3. відсутність у членів сім'ї права власності на житлове приміщення або частину житлового приміщення, розташованого на контрольованій території України, крім житлових приміщень, непридатних для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Водночас відповідно до Сімейного кодексу України, сім'ю становлять особи, які спільно проживають і пов'язані спільним побутом. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина (особа до 18 років) належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

4. відсутність у членів сім'ї депозиту в сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (зараз це 44 050 грн).

5. для осіб працездатного віку - перебування в трудових відносинах з роботодавцем на контрольованій території України (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду впродовж часу, вказаного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш ніж до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи, або за дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або за особами з інвалідністю I або II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку, а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, студентів денної форми навчання).

Особам, що не працевлаштувалися або перебувають у трудових відносинах з роботодавцями на неконтрольованій території, впродовж двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги її розмір на наступні два місяці зменшується на 50%, а на наступний період припиняється.

У яких ситуаціях можна втратити адресну допомогу

Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця в разі:

встановлення факту, що працездатні члени сім'ї впродовж двох місяців не працевлаштувалися або перебувають у трудових відносинах з роботодавцями на неконтрольованій території; виявлення уповноваженим органом факту надання неправдивої інформації або неповідомлення про зміну обставин, що впливають на призначення допомоги; скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на встановлених законодавством підставах; непроходження встановлених законодавством перевірок переселенців.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Mon, 17 Sep 2018 17:54:25 +0300
Порядок збільшення аліментів http://briz.if.ua/blogs/571.htm http://briz.if.ua/blogs/571.htm У рамках реалізації правопросвітницького проекту "Я МАЮ ПРАВО!", начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Марія Коляджин роз"яснює порядок збільшення розміру аліментів.

Сімейним законодавством передбачена можливість для стягувачів аліментів - збільшення їх розміру, а для платників аліментів - їх зменшення. Насправді, можливість збільшення або зменшення розміру аліментів передбачена для обох сторін, але на практиці не траплялося, щоб мати, з якою залишилися проживати дитина, звернулася до суду з метою зменшення розміру аліментів, так як їй сплачуються занадто високі аліменти, так само як і батько - платник аліментів, ніколи не звернеться до суду з тим, аби з нього стягували в якості аліментів суму більшу, ніж він сплачує. А тому, відбувся такий поділ. Законодавством встановлено, що можливо змінити розмір аліментів, який встановлено як рішенням суду, так і домовленістю між батьками. Насправді, змінити в судовому порядку можливо лише закріплений якимось документом розмір аліментів. Адже, якщо батьки мирним шляхом, в усному порядку, домовилися про розмір та періодичність сплати аліментів, то звернення одного з них до суду, у разі порушення домовленості, буде відбуватися саме в звичайному порядку стягнення аліментів, а не у порядку збільшення чи зменшення їх розміру.

Судовий порядок вирішення проблеми

Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках.

Підставою для подання позовної заяви про зміну розміру аліментів є наявність офіційно закріпленого розміру аліментів (нотаріально завірений аліментний договір, рішення суду), і, відповідно, небажання іншої сторони змінювати закріплені умови в добровільному порядку. Звернення до суду відбувається шляхом подачі позовної заяви з необхідними документами Позивачем до Відповідача. Візьмемо для прикладу стандартну ситуацію - дитина залишилась проживати з матір"ю після її розлучення з батьком. В свою чергу мати звернулась з позовом "про стягнення аліментів" з батька на дитину, до досягнення дитиною повноліття, судом винесено рішення, яким визначено стягувати з батька на дитину ј частину усіх доходів батька. Таким чином, у випадку збільшення розміру аліментів Позивачем виступає мати, а батько, відповідно, Відповідачем, у випадку ж зменшення розміру аліментів Позивачем виступатиме батько, а мати - Відповідачем. Встановлення підсудності справи, тобто визначення в якому саме суді першої інстанції буде розглядатись справа. Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України позови, про стягнення аліментів можуть пред"являтись як за зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування відповідача, так і позивача. Проте, ми вважаємо, що дане положення кодексу можна застосовувати лише у випадку звернення матері з позовом "про збільшення розміру аліментів", адже дитина проживає з матір"ю, батько ж, з метою зменшення розміру аліментів повинен звертатися до суду за зареєстрованим місцем проживання матері.

Особливості оформлення позовної заяви

Відповідно до Сімейного кодексу України, розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров"я когось із них, та в інших випадках. Таким чином, звернувши увагу на вищезазначені положення законодавства, можна зробити однозначний висновок про те, що в обґрунтування зміни розміру необхідно доводити наступні обставини:

- зміну матеріального становища. Для матері, яка бажає збільшити розмір аліментів, необхідно доводити факт погіршення її матеріального становища, або ж покращення матеріального становища батька. Для батька, який бажає зменшити розмір аліментів, необхідно доводити факт погіршення матеріального становища (зменшення заробітної плати, інші витрати). Доказами на підтвердження даних обставин можуть виступати довідки про доходи батьків, кредитні договори, рішення суду та будь-які інші документи, які можуть виступити на підтвердження зміни матеріального становища, його погіршення або покращення.

- зміна сімейного стану. Для прикладу можна взяти ситуацію, коли батько сплачує матері, згідно рішення суду, по 1/6 частині на утримання двох дітей, що разом виходить 1/3, а також сплачує 1/6 частину своїх доходів на утримання одного зі своїх непрацездатних батьків, похилого віку. Сукупний розмір аліментів, що стягується з нього не перевищує 50% усіх його доходів. Один з батьків, якого утримує Відповідач помирає, а тому відпадає необхідність в його утриманні. Таким чином відбуваються зміни сімейного стану Відповідача, що є приводом для звернення до суду з позовом про збільшення розміру аліментів, наприклад по ј частині на обох дітей. Проте, якщо Відповідач має нову сім"ю, і в нього народжуються діти, знову ж таки змінюється сімейний стан, і батько має право звернутися з позовом про зменшення розміру аліментів. Також, батько має можливість звернутися до суду з вимогами про зменшення розміру, коли його батьки стали потребувати його утримання, після винесення первісного рішення про стягнення аліментів.

- зміна стану здоров"я. Дана обставина є досить зрозумілою, а тому не потребує жодних пояснень. Доказами, на підтвердження погіршення або покращення стану здоров"я можуть виступати медичні довідки, висновки лікарів, результати аналізів, історії хвороби, рекомендації лікарів щодо процедур лікування в Україні чи за кордоном як Позивача, так і Відповідача, і дитини, в залежності від того, хто звертається з позовом.

- інші випадки. До даної категорії підстав зменшення або збільшення розміру аліментів можна віднести будь-які життєві ситуації, які не підпадають під вищезазначені категорії. Проте слід розуміти, що будь-які випадки і ситуації необхідно доводити, а тому треба заздалегідь підготувати усі необхідні докази для їх підтвердження.

Окрім того, необхідно враховувати, що сімейним законодавством України встановлено мінімальну межу аліментів, що можуть стягуватися на одну дитину, а саме: розмір аліментів не може бути меншим ніж 30% відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Проте, законодавством врегульовано і максимальну межу сплати розміру аліментів та додаткових витрат, що стягується на усіх дітей, який не може бути більшим, ніж 50% заробітної плати платника аліментів. Окрім того, в дані 50% входять і інші відрахування від заробітної плати Відповідача. А тому, звертаючись з позовними вимогами про зміну розміру аліментів, необхідно враховувати дані положення законодавства. Також, слід зазначити, що в даній категорії справ, суд критично відноситься до кожного доказу, наданого сторонами, а тому не бажано звертатися до суду у зв"язку з наявністю лише однієї підстави, необхідно обрати декілька, та саме в їх сукупності можливо буде досягти певного результату. Також, необхідно звернути увагу на дії Відповідача у даному процесі. Оскільки, згідно принципів цивільного судочинства, сторони мають рівні права щодо подання доказів, та кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, то в даній категорії справ тягар доказування лежить на Позивачі, а тому, Вам необхідно подавати до суду лише докази, які дискредитують, або ж виключають ті обставини, які повідомив суду Позивач, або ж повідомляють про відсутність зміни даних обставин, а тому і відсутність необхідності зміни розміру аліментів. Таким чином, для звернення до суду з позовом необхідно зібрати наступні документи:

- копія всіх сторінок паспорту Позивача (не обов"язково, але бажано);

- копія ідентифікаційного номеру Позивача (обов"язково);

- копія ідентифікаційного номеру Відповідача (обов"язково);

- копія свідоцтва про народження дитини (дітей) (обов"язково);

- копія рішення суду, або аліментного договору, яким було визначено розмір аліментів (обов"язково);

- копія довідка про доходи Позивача, Відповідача, чеків, квитанції, абонементів, медичних довідок, рекомендацій лікаря, путівок на відпочинок та багато інших документів, що підтверджують Вашу позицію в даному судовому процесі, і відповідно надання їх є обов"язковим.

Судовий збір

Порядок та підстави для сплати судового збору регулюються Законом України "Про судовий збір". Судовий збір сплачується за подання позовної заяви. Відповідно до Законом України "Про судовий збір", а саме п. 3 ст. 5 від сплати судового збору звільняються позивачі - за подання позовної заяви про стягнення аліментів. У випадках, коли Позивачем виступає той з батьків, з ким залишилась проживати дитина, то Позивач звільняєтеся від сплати судового збору, та після розгляду справи та винесення судом рішення у справі, даним рішенням суд зобов"яже Відповідача сплатити судовий збір до Державного бюджету. У випадку, коли до суду звертається той з батьків, хто проживає окремо від дитини, то йому необхідно сплатити збір у розмірі, передбаченому ст. 4 ЗУ "Про судовий збір", а саме за подання до суду позовної заяви немайнового характеру.

Подання позовної заяви до суду

В судах вказані час та дні, коли можна подати позовну заяву або інші процесуальні документи до канцелярії суду. Сформований пакет документів, тобто позовна заява з додатками (а також копія позовної заяви з додатками для відповідача по справі та інших осіб, які беруть участь у справі) подається до канцелярії суду. Позовну заяву можна також направити поштою - цінним листом, обов"язково з описом документів, які Ви надсилаєте та поштовим повідомленням. Після отримання позовної заяви судом, вона реєструється. Під час подачі необхідно мати екземпляр самої позовної заяви, яку Ви можете залишити у себе, та на якій, відповідно, ставиться відмітка суду про прийняття від Вас пакету документів. Дана дія не є необхідною, але це гарантія для Вас, що подані документи не будуть втрачені. Таким чином, після подачі позовної заяви, пакети документів формуються у справу, яка автоматизованою системою розподілу призначається на суддю, який відкриває провадження. Вам повинна надійти судова повістка про призначення справи до розгляду. Оскільки бувають моменти, коли судові повістки приходять невчасно або взагалі не надходять, потрібно їхати до суду та перевіряти стан справи.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Mon, 17 Sep 2018 17:44:44 +0300
Виправлення помилки у правовстановлюючих документах http://briz.if.ua/blogs/570.htm http://briz.if.ua/blogs/570.htm У рамках реалізації правопросвітницького проекту "Я МАЮ ПРАВО!", начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Марія Коляджин роз"яснює порядок виправлення помилок у правовстановлюючих документах.

Досить частими є випадки, коли при оформленні спадщини нотаріус виявляє помилку у свідоцтві про право власності на житло, і не приймає таке свідоцтво. Або ж самі власники виявляють помилки у своєму свідоцтві про право власності чи іншому правовстановлюючому документі.

Слід зазначити, що існує два способи виправлення такої помилки:

- досудовий (шляхом звернення до органу, який видав правовстановлюючий документ);

- судовий порядок (шляхом встановлення належності правовстановлюючого документа особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті).

Найпростішим варіантом виправлення помилки у правовстановлюючому документі (свідоцтві тощо) є звернення до органу, який видав такий документ з відповідною заявою. У заяві необхідно обов"язково вказати суть виявлених помилок, та додати документи, які підтверджують зазначені помилки.

Органи, що видали правовстановлюючий документ, можуть виправити помилку лише у тому разі, якщо в документах даної помилки не було, і вона була допущена саме з вини органу, який видав правовстановлюючий документ (технічна помилка).

Якщо ж в документах на підставі яких відповідним державним органам було видано правовстановлюючий документ також наявна помилка, встановити належність правовстановлюючих документів може тільки суд.

Отже, якщо виправити помилку в досудовому порядку неможливо, необхідно звернутися до суду з заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.

У заяві необхідно обов"язково вказати якими доказами підтверджується той факт, що у правовстановлюючих документах дійсно допущено помилку, а також обґрунтувати з яких причин неможливо виправити помилку в інший спосіб, відмінний від судового.

  Суд розглядає справу про встановлення фактів, якщо:

згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Звертаємо увагу, що справи про встановлення факту належності особі паспорта, військового квитка, квитка про членство в об"єднанні громадян, а також свідоцтв, що їх видають органи державної реєстрації актів цивільного стану, судовому розгляду не підлягають.

Заява до суду подається за місцем проживання особи та в ній повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити (факт належності особі правовстановлюючого документу) та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт та  викладені в заяві обставини.

Заяву про встановлення факту належності правовстановлюючого документа можуть подавати:  особа - власник правовстановлюючого документа, якій необхідно довести належність цього документа їй; спадкоємці померлої особи - власника цього документа для оформлення спадкових прав;  утриманці померлого для одержання пенсії;  інші особи, які мають інтерес у встановленні факту.

Крім того при подачі заяви до суду необхідно сплатити судовий збір у визначеному Законом України "Про судовий збір" розмірі - 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду ( на даний час це 352.40 грн.).

Слід відмітити, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз"яснює зацікавленим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

При розгляді справи суд встановлює належність особі правовстановлюючих документів, а не тотожність прізвища, імені, по батькові, неоднаково названих в різних документах, не присвоєння чи залишення одного з них. Судове рішення є підставою для оформлення майнових або особистих немайнових прав громадян. Судом лише встановлюється, що документ, виданий певній особі, в дійсності їй належить, але суд не вправі вносити виправлення у цей документ.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Mon, 17 Sep 2018 17:37:09 +0300
Гарантії для працівників призваних на військову службу http://briz.if.ua/blogs/569.htm http://briz.if.ua/blogs/569.htm У рамках реалізації правопросвітницького проекту "Я МАЮ ПРАВО!", начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Марія Коляджин роз"яснює які гарантії мають працівникам, які проходять військову службу у 2018 році.

Відповідно до частини 2 статті 39 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу" в редакції від 08.02.2015 року зі змінами, внесеними Законом України від 15.01.2015 № 116-VIII, за громадянами України, які призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, зберігається місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування та форми власності.

Як зазначалося вище, згідно з частиною 3 статті 119 КЗпП України мобілізованим працівникам нараховується компенсація в межах середнього заробітку, який розраховується, враховуючи заробітну плату за попередні два місяці (відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100). Не проводити виплати середнього заробітку підприємство не має права, оскільки невиплата фактично буде прирівнюватися до затримки виплати заробітної плати.

Ще один нюанс треба враховувати роботодавцю при виплаті середнього заробітку. У випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так, і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2015 № 587 затверджено Порядок виплати грошової допомоги громадянам України, які призиваються на строкову військову службу. Допомога виплачується громадянам України, які призиваються на строкову військову службу, в розмірі двох мінімальних заробітних плат. Під час розрахунку допомоги враховується розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на час призову. Виплата допомоги здійснюється військовими комісаріатами на підставі наказів військових комісарів перед початком проходження строкової військової служби.

06.12.2016 року Президент України П. Порошенко підписав Закон України № 1769-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку проходження військової служби". За словами голови Української держави, реалізація Закону дасть змогу нормувати деякі питання, пов"язані з прийняттям громадян на військову службу, продовженням їх строку та звільненням військовослужбовців. Зокрема, дасть можливість військовослужбовцям, які проходять службу за різними видами контрактів в особливий період, за бажанням або продовжити її за новим контрактом, або звільнитися з військової служби.

Крім того, законом передбачається врегулювати і деякі інші питання, що пов"язані з прийняттям, проходженням, звільненням з військової служби, шляхом внесення змін до Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу", а також питання збереження соціальних пільг військовослужбовців шляхом внесення змін до Кодексу законів про працю України і ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб".

Згідно з цим Законом, ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України викладено в такій редакції: "За працівниками, яких було призвано під час мобілізації на особливий період, і які підлягають звільненню з військової служби у зв"язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв"язку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більше ніж на термін дії укладеного контракту, зберігається місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, незалежно від підпорядкування і форми власності, й у фізичних осіб-підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей".

Про ще один момент хочеться зазначити, що місце роботи, посада і середній заробіток зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров"я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми. Такі гарантії зберігаються до наступного дня після того, як їх взяли на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після звільнення з військової служби, у разі закінчення ними лікування в медичних закладах, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.

Одночасно інформуємо, що за порушення встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов"язків, передбачених законами України "Про військовий обов"язок і військову службу", "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ й організацій незалежно від форми власності та фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю, від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до вимог статті 265 КЗпП України недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов"язків, передбачених законами України, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у 10-ти кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушень за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Mon, 17 Sep 2018 17:25:43 +0300
Виїзд дитини за кордон, у тому числі без згоди одного з батьків http://briz.if.ua/blogs/568.htm http://briz.if.ua/blogs/568.htm У рамках реалізації правопросвітницького проекту "Я МАЮ ПРАВО!", начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб"єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Марія Коляджин роз"яснює нові правила вивозу дітей за кордон.

Дуже часто під час планування подорожі за кордон із дітьми батьки часто стикаються із досить заплутаним законодавством щодо виїзду неповнолітніх за кордон. Питання виникають стосовно того, чи потрібен дозвіл одного чи двох батьків, як бути, якщо батьки розлучені, яким є термін дії дозволу батьків на виїзд дитини за кордон тощо.

Особливі труднощі виникають у розлучених пар, коли дитина проживає тільки з одним із батьків. В таких ситуаціях іноді отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон від другого батька (чи матері) буває складно, а іноді це навіть стає приводом для шантажу. В кінцевому результаті, дитина не може виїхати за кордон, а стосунки між батьками можуть і зовсім зіпсуватися.

Однак вже відтепер все зміниться: на днях Міністерство юстиції України ввело норму, згідно з якою один із батьків, з яким проживає дитина, має право вивозити її за кордон без дозволу іншого.

Раніше неповнолітній особі покинути Україну без згоди батька або матері на виїзд дитини за кордон можна було лише в тих випадках, якщо батько (або мати) є іноземцем або особою без громадянства, коли один з батьків є недієздатним, безвісно відсутнім, позбавлений батьківських прав, або ж за наявності довідки про смерть другого з батьків.

В лютому цього року Верховна Рада підтримала законопроект, який значно спрощує процедуру виїзду дітей за кордон. Відповідно до цього законопроекту, в статтю 161 Сімейного кодексу України вносяться поправки, де чітко прописані умови, за яких дитина до 16 років може виїхати за кордон без дозволу одного з батьків.

Передбачено, що дитина може покинути межі України без згоди одного з батьків у наступних випадках:

- для лікування хвороби за наявності обґрунтування необхідності надання медичної допомоги за межами України;

- для участі в міжнародних олімпіадах;

- для участі в міжнародних програмах обміну школярів;

- для участі в міжнародних музичних, художніх та інших творчих конкурсах;

- для участі в міжнародних екологічних, наукових, технічних, художньо-естетичних, туристичних, освітньо-культурних заходах, міжнародних дитячих змаганнях;

- для участі в спортивних заходах.

Крім того, за відсутності згоди одного з батьків, рішення про надання дозволу на виїзд дитини за кордон може надати суд, при наявності законної підстави для його надання.

Однак, на цьому нововведення не припиняються. На днях Міністерство юстиції України запровадило норму, згідно з якою один із батьків, з яким проживає дитина, має повне право вивозити її за кордон на термін до одного місяця і дозвіл іншого з батьків для цього більше не потрібен.

Чи може дитина перетнути кордон без згоди одного з батьків?

3 липня 2018 року Верховна Рада України прийняла новий закон, що стосується виплати аліментів та правила виїзду дітей за кордон. Окрім іншого, закон передбачає суттєві спрощення в процедурі оформлення необхідних документів для виїзду неповнолітніх за межі України.

Це хороша новина для розлучених пар, оскільки тепер дитина може перетинати кордон без згоди одного з батьків. Зокрема, новий закон впроваджує наступні норми:

той з батьків, з ким залишається дитина після розлучення, може самостійно приймати рішення про вивіз дитини за кордон і дозвіл іншого з батьків для цього не потрібен

Однак в такому випадку дитина зможе виїхати за кордон на термін не більше одного місяця. Власне, цього цілком вистачає для того, аби поїхати у відпустку, в літній табір чи на міжнародні змагання.

якщо дитина виїжджає за кордон на термін більше 1 місяця, то в такому випадку все ж буде необхідно мати дозвіл від іншого з батьків на вивіз дитини

Але і тут є певні винятки: якщо той із батьків, з ким не живе дитина, заборгував виплату аліментів більше, ніж на 4 місяці, дозвіл на вивіз дитини за кордон від нього не потрібен. Тобто, якщо батько (чи мати) не сплачують аліменти довше, ніж протягом 4 місяців, інший з батьків має повне право вивозити дитину за кордон без його згоди.

тому із батьків, з яким після розлучення дитина не живе, для виїзду із нею за кордон необхідно отримати нотаріально завірену згоду іншого з батьків

Якщо такої згоди батькові (чи матері) не дають, він може  звернутися до суду - але лише в тому випадку, якщо в нього немає заборгованостей по виплаті аліментів.

Отже, відтепер планування поїздки за кордон разом із дитиною стане не таким проблематичним, а сама процедура виїзду значно спроститься.

Крім цього, Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує про загальнонаціональний правопросвітницький проект "Я МАЮ ПРАВО!", що реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, за підтримки юридичних клінік, міжнародних донорів та партнерів.

Метою даного проекту є підвищення юридичної грамотності українців та формування нової правової культури в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави.

Ми не лише інформуємо громадян про їхні права, а й навчаємо їх, як ці права захищати. Ми даємо чіткі й зрозумілі поради, як діяти, коли твої права порушують. Ми доводимо, що держава може бути твоїм партнером, і встановлюємо рівність перед законом для кожного українця.

Одним з ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту "Я МАЮ ПРАВО!", є надання громадянам безоплатної правової допомоги. Це дієвий та ефективний механізм, який дає можливість захистити свої права кожному.

За більш докладною інформацією звертайтесь до Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Франка, 4 (І поверх "ДІПРОМІСТО") тел. (096) 138-82-89.

]]>
Mon, 17 Sep 2018 17:09:01 +0300