купити смарт-квартиру

ПОРТРЕТ ПРОФЕСІЇ


Портрет професії. Інженер-технолог
Традиційно у третій тиждень лютого відзначається міжнародний тиждень інженерії та технологій (Engineering and Technology week). Будь-яке...
Портрет професії. Провізор
Зазвичай хворих лікують лікарі. Але нерідко наше здоров'я залежить від аптекарів. До них хворі в...
Портрет професії. Гуморист
Хтось скаже, що гуморист - це не професія... це не серйозно і заробити цим на...
Портрет професії. Дієтолог
Кажуть, що їжа - найкращі ліки. Ми б погодились з цією думкою, якби не статистика...
Портрет професії. Стиліст секонд-хенду
За приблизними оцінками, світовий ринок збуту ношеного одягу становить 4 мільярди доларів США. Як засвідчує дослідження...
Портрет професії: тренерка з ефективних комунікацій та конфліктології
Конфліктів з кожним днем стає дедалі більше. Рівень свободи зростає, а люди такі різні -...
Портрет професії. PR-фахівець
Важливим моментом у сьогоденні є комунікація. У бізнес-середовищі нині працює низка фахівців, які її налагоджують...
Портрет професії. Письменниця
Ніжність та біль, розпач та радість, маса контрастних почуттів. Письменники, це люди, які пропускають через...
Портрет професії. Актор театру
Для більшості театр - відрізки приємного відпочинку, а для них - життя. Акторська професія овіяна багатьма...
Портрет професії. Судовий експерт
З голлівудських фільмів ми пам’ятаємо чимало ефектних моментів, де експерти-криміналісти, ледь не на клітинному рівні...

БЛОГИ


Юридичні консультації
вул. Івана Франка, 4 Івано-Франківськ 76000 тел.0342...
Укладення шлюбу з іноземцем та особою без громадянства
Начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру...
15.2.2019, 12:11
Вороняк Ірина
директор ПП "Інститут іміджу і...
Архетипи долі та героїзованого злочинця в образі Савченко
Феномен Надії Савченко як потенційної терористки чи організатора державного перевороту небезпечний для українського суспільства безвідносно...
19.3.2018, 16:51

ОПИТУВАННЯ


НАШІ ДРУЗІ


Буває щастя скрізь поганцям, А добрий мусить пропадать

Резидент «Станіславського феномену» Ірина Роік: «Перш за все – проза, а поезія – потім»


17 Липня 2014 p.

Цього липня двоє молодих українських письменників проживають у Івано-Франківську в рамках резиденції «Станіславський феномен». З огляду на те, що цей термін досяг свого екватору, ми говоримо сьогодні з однією з учасників – криворізькою письменницею Іриною Роік.


– Ірино, розкажіть трохи про себе для наших читачів.

І.Р.: Розказувати про себе, насправді, довго, адже я, як і кожна жінка, бажаю виставити себе в найкращому світлі, але буду говорити лише чому я тут. Власне, я студентка, маю диплом, але буду вступати ще на 5-ий курс. Працюю на регіональному телебаченні, займаюся авторською програмою. І, власне, пишу. Ще я громадський діяч, входжу до ради засновників «Об’єднання відповідальних громадян», яке займається тим, що намагається покращити життя у нашому, не такому простому місті.

Тут я знаходжуся, бо я пишу прозу останній час, роки два. Так сталося, напевно, що потрібно переходити на якийсь інший рівень, ніж я перебуваю у своєму місті, де ми влаштовуємо квартирники, літературними, на яких мене можна почути. І зараз вже, очевидно, прийшов той час, коли з цього формату треба виходити. Я вважаю, що це такий своєрідний знак. Добре, що такий знак стався, що я його побачила, відчула і тепер тут.

– Ти вже понад два тижні перебуваєш у Франківську. Що найбільше запам’яталося на цій резиденції?

І.Р.: Поки що найбільшим враженням, як би це дивно не звучало, – є поїздка в Брустури, тому що я завжди мріяла побувати у такому гірському селі і трошки пожити подалі від людей. І от ця мрія здійснилася. А взагалі враження дуже хороші від Івано-Франківська, від людей, які тут живуть. В принципі, такі ж люди живуть і в інших містах, але мені подобається та щирість і відкритість, якою сповнена атмосфера цього міста. Також дуже цікавими є зустрічі, які в нас заплановані в програмі: з Іздриком, Тарасом Прохаськом, Юрієм Андруховичем.

Власне, всі вони є моїми кумирами в літературі, людьми, яких я намагаюся не наслідувати, але якими захоплююся. Дуже багато відбувається і позапланових зустрічей і це теж є своєрідною прикрасою цієї резиденції, тому що все, що відбувається з нами раптово, набуває більш вагомого значення. Гарно ще те, що я змогла тут побачити своїх друзів, яких я вже давно не бачила, і тепер змогла зустрітися.

– Зустріч з ким найбільше тобі запам’яталася або вразила?

І.Р.: Думаю, не здивую, якщо скажу, що це зустріч з Юрієм Андруховичем, тому що це та людина, яка мене вразила в літературному плані. Ми мали змогу поспілкуватися не лише про творчість чи літературу, а й про своєрідні містифікації, якими Юрій наповнює все своє життя і свою літературу. Я дуже люблю людей, які намагаються ввести всіх в якусь таку оману. І не лише літературну. Я завжди сміялася з випадку з поетом Семенком, коли він розпустив чутку про власну смерть, після того, як йому зробили недоречне зауваження. Я тішилася, бо ця людина змогла обдурити багатьох і насправді всі або повірили, або на дуже короткий час зжилися з тією реальністю, яку він витворив.

Цікавою є також зустріч з Іваном Ципердюком. Людину я за творчістю мало знаю, але мені сподобалося, що в такій живій розмові спливало багато моментів ставлення Івана до літератури і бачення ним системи загалом. Я люблю ґрунтовних системних людей, які мислять не вузько, а намагаються бачити все у якомусь взаємозв’язку. Тому зустріч з ним була таким своєрідним одкровенням, від якого я довго намагалася відійти. Мені сподобався хід думок і я намагалася все це переосмислити і застосувати до реальної ситуації. І виявилося, що Іван має рацію щодо того, що нам треба робити, щоби змінювати ситуацію в літературі, і культурі загалом.

– Щось пишеться за той час, доки ти перебуваєш у Франківську?

І.Р.: Пишеться. І слава Богу, що пишеться, тому що останнім часом, у зв’язку із посиленим навчанням, з роботою, що з’явилася, зі змінами в особистому житті, то писалося дуже мало. За півроку, сором мені, я вийшло лише два оповідання. Але тут цей рекорд вже побито, бо написано вже два і в планах, як мінімум, стільки ж. Також хочу дописати повість, яку я задумала.

Мене питають чи не хочу я написати роман, але все таки підтримую думку Бредбері, що письменник-початківець не має прагнути до великих форм, доки не навчиться досконало вправлятися зі словом. От коли я відчую, що зробила все, що могла, в жанрі оповідання чи новели, тоді я перейду до роману. Пишуться всілякі віршики, але щоб виступати на криворізьких слемах, літературниках. Тому перш за все – проза, а поезія – потім.

– Чого очікуєш від тих двох тижнів, які тобі залишилося прожити в хостелі «Феномен» і взагалі на резиденції?

І.Р.: Хостел – це таке місце, де збираються дуже цікаві люди, несподівані і класні. Тому від хостелу я очікую нових знайомств. Ми вже зазнайомилися тут із поляком, швейцарцем, бразилійцем. Наразі тут живе британська журналістка Лілі Хайд і мені дуже соромно, що я не знаю англійської на тому рівні, щоби поспілкуватися і розпитати всілякі речі про журналістику, про суспільство. Тому що одна справа, коли и читаєш з книжок, газет, ресурсів, а інша – коли спілкуєшся з людиною.

Від цих двох тижнів я ще очікую вражень, 100%-их вражень, тому що вони визначають мою творчість. Можливо, тому мені в Кривому Розі і не писалося, бо не було свіжих емоцій, хоча теж сказати так не можна, бо кожен день робочий, навчальний – вони дарують щось нове. Але це була якась своєрідна рутина, з якої потрібно було виїхати. Якраз настав час це зробити – трапилася відпустка, трапилася резиденція – і я повернуся натхненна всіма цими подіями, які трапилися зі мною за місяць і буду писати те, що приходить в голову тут. І ще я очікую на кілька зустрічей, де буде багато інформації і просто приємне спілкування.

– Така резиденція відбудеться вчетверте восени цього року. Що би Ти хотіла сказати тим молодим письменникам, котрі вагаються з поданням заяки на неї?

І.Р.: Їм, напевно, хотілося б сказати: не бійтеся, тут судять по тому не ким Ви не, а що Ви пишете. Кожна людина повинна відчути, коли їй варто подаватися, коли – ні. Моє своєрідне побажання: насолоджуватися тим, що тобі дається, тому що умови тут дуже класні і є велика загроза тут не писати. Але писати треба, бо місяць мине і ми всі повертаємося до тієї буденності, з якої вирвалися. Вона може бути як набридливою, так і радісною, але все одно вона – рутина. І писати в ній – важкувато.

А тут ти приїздиш до цього міста, чудесного міста з чудесними людьми, знайомишся з усіма, з пам’ятками культури, з новими точками зору. І не писати тут – неможливо, тому все це спонукає до творчості. Принаймні має спонукати. Тому я бажаю успіху і не засмучуватися, якщо Вас не виберуть. Я знаю, що резиденції ще плануються, просто треба чекати і не припиняти свої пошуки. І, звісно, не припиняти писати.

Розмову провів Роман Повзик


Наші канали в соц. мережах:
Переглядів: 415
Loading...
Рекомендовані статті

Коментарів ще не додавалось!

Залишити коментар

Ім'я: 
Архів


Лютий
2019
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

РЕКЛАМА
Новини шоубізнесу від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Сінема Сіті.

ФОТОНОВИНИ


Битва вертепів - 2019

ВІДЕОНОВИНИ


В Івано-Франківську відбудетьcя концерт "Рокаш"
<p>
	<strong style="margin: 0px; padding: 0px; color: rgb(0, 0, 0); font-family: Verdana, Geneva, sans-serif;">20 березня відбудеться грандіозна подія для всіх шанувальників суперколлектива "Рокаш".</strong></p>
<p>
	<u><strong><a href="http://briz.if.ua/55664.htm" target="_blank">Детальніше тут</a></strong></u></p>

РОЗСИЛКА НОВИНІнформація надана: CreditPanda.com.ua


все для підприємців, роботодавців та орендарців