купити смарт-квартиру

ПОРТРЕТ ПРОФЕСІЇ


Портрет професії: тренерка з ефективних комунікацій та конфліктології
Конфліктів з кожним днем стає дедалі більше. Рівень свободи зростає, а люди такі різні -...
Портрет професії. PR-фахівець
Важливим моментом у сьогоденні є комунікація. У бізнес-середовищі нині працює низка фахівців, які її налагоджують...
Портрет професії. Письменниця
Ніжність та біль, розпач та радість, маса контрастних почуттів. Письменники, це люди, які пропускають через...
Портрет професії. Актор театру
Для більшості театр - відрізки приємного відпочинку, а для них - життя. Акторська професія овіяна багатьма...
Портрет професії. Судовий експерт
З голлівудських фільмів ми пам’ятаємо чимало ефектних моментів, де експерти-криміналісти, ледь не на клітинному рівні...
Портрет професії: Майстер з художньої обробки металу
Про свою творчість, виготовлення металевих скульптур нам розповів художник, творець образів у металі Василь Демків...
Портрет професії. Бариста
Для того, щоб випити смачну ароматну каву, необхідні не тільки високоякісні зерна, а й людина...
Портрет професії. В’язальник схемних джгутів
В’язальник схемних джгутів - хто ж він? Обов’язки його роботи можна зрозуміти із самої назви...
Портрет професії. Криптохантер
Зараз тільки лінивий не говорить про новий вид заробітку на криптовалюті. Всі хочуть знати про...
Портрет професії: банківський працівник
Ефективний банківський сектор, який є важливою складовою економічного базису країни, — це не лише система...

БЛОГИ


Юридичні консультації
вул. Івана Франка, 4 Івано-Франківськ 76000 тел.0342...
Чи потрібно платити, якщо в магазині розбили (пошкодили) товар?
У рамках реалізації правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!», начальник відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами...
17.8.2018, 10:44
Вороняк Ірина
директор ПП "Інститут іміджу і...
Архетипи долі та героїзованого злочинця в образі Савченко
Феномен Надії Савченко як потенційної терористки чи організатора державного перевороту небезпечний для українського суспільства безвідносно...
19.3.2018, 16:51

ОПИТУВАННЯ


НАШІ ДРУЗІ


Палац Потоцьких – шпиталь – занепад – ?


12 Січня 2016 p.

Мешканці Франківська звикли до того, що ворота до палацу Потоцьких закриті й почали забувати, що там досі є залишки старовинних будівель маєтку засновників міста. Історія архітектурного комплексу починається з того, що родина Потоцьких у період з 1672 – 1682 будує власний житловий комплекс. Він слугував не тільки помешканням, місцем прийому високопоставлених гостей, а й оборонною спорудою. Проте проіснував як палац недовго, адже невдовзі Потоцькі збанкрутіли, а місто разом з будівлями перейшло в державні руки.

Австрійська імперія вирішує використовувати будівлю як шпиталь, що почав приймати пацієнтів з 1801 року. Добудовують хірургічний корпус, а центральне крило палацу після пожежі розбирають, інтер’єр пристосовують до нових лікарняних вимог. Без змін залишається тільки вхідна брама XVIII століття з флігелями, що сьогодні стала візитівкою міста.

У ХХ столітті територія палацу переходила від австрійських військових до російської царської армії, потім від Української Галицької армії – до польських військ. Деякий час у ньому базувались червоноармійці та німці.

2004 року комплекс разом із брамою Міністерство оборони передало «Прикарпатській фінансовій компанії», що належить Олегу Бахматюку. Палац отримав нового власника.

Проте, передані лише будівлі, земля ж залишається у власності громади.

Саме це підштовхнуло до демонстративного відкриття воріт у вересні 2015 року та створення ініціативної групи «Палац Потоцьких – серце Івано-Франківська». На меті в активістів – дослідження, збереження та відновлення історичного комплексу площею 1,4 га. Вже створений Благодійний фонд «Комплекс палацу Станіслава Потоцького з брамами», який бере на себе відповідальність за освоєння території в інтересах громади.

Ідеї, що витають над Палацом Потоцьких

Завідувач сектору з питань охорони культурної спадщини управління культури ОДА Андрій Давидюк:

«Спочатку треба роз’яснити одну річ: що було первісним, а що – добудованим. Однак всі нашарування є цінними… Якщо йдеться про ревіталізацію комплексу, його треба приймати таким, який він є сьогодні. Навіть з можливістю добудови тих приміщень, які на сьогодні є необхідними (актові зали, підземні комунікації). Був цікавий проект зв’язати палац Потоцьких з виходом на вали…

Палац Потоцьких – це серце міста. Це є найцінніша земля, місце, де могло би сконцентруватись все культурне життя Івано-Франківська й області».

Однак щодо фінансування «операції на серці» на разі у держави зв’язані руки:

«Відповідно до бюджетного кодексу України, фінансування об’єктів, які знаходяться у приватній власності, є забороненим. Якщо об’єкт буде переданий у власність громади, обласний та державний бюджет може надавати субвенцію на відновлення та реставрацію цього комплексу...

Ми вже говорили про те, щоб створити з власником спільну організацію: місто би увійшло зі своєю часткою з землею, власник – зі своїми будівлями, а обласна рада з іноземними інвесторами – фінансовою допомогою». Головне, вважає Андрій Зіновійович, щоб власник мав таке ж бажання працювати над цим питанням, як і громада.

Частина комплексу Палацу Потоцьких, вид з вулиці Шпитальної. Фото: Сергій Криниця, commons.wikimedia.org

Зоряна Лукомська, доцент кафедри архітектурного проектування Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, вже не перший рік разом зі студентами розробляє проекти ревіталізації палацу:

«Палац Потоцьких є однією із ключових будівель середмістя і є збережений в задовільному стані, тому має жити. Чи він буде у вигляді культурного, мистецького, розважального центру, чи у вигляді музею, галереї, школи мистецтв – кожен із варіантів буде добрим, якщо не будемо негативно впливати на цей об’єкт.

Одна зі студенток запропонувала пристосувати споруди для музею, причому використати і підземну частину, щоб з вулиці Валової зробити окремий вхід в комплекс. Ми розглядали об’єкт в системі міста. Наприклад, на території ринку пропонували зробити підземний паркінг для комплексу. Це був такий синтез історичної архітектури з сучасними вимогами.

Наступна ідея – більш освітнього характеру. У дворі пропонувалось зробити критий павільйон у вигляді піраміди (як у Луврі), звідки ми проходимо у приміщення, які збереглись. У одному приміщенні була б театральна школа, наприклад.

Ще однією студентською пропозицією було використати палац як музейний експонат. Посередині пропонувалось влаштувати майданчик, з якого можемо підійматись сходами по спіралі й оглядати споруди як об’єкти історичної спадщини».

Сергій Адамович, професор кафедри теорії та історії держави і права, доктор історичних наук, вважає, що різні періоди існування комплексу (як палацу і як шпиталю) можуть стати «фішкою» при його відновленні:

«Комплекс, в першу чергу, цікавий тим, що тут зібрані елементи різних періодів: приміщення, побудовані за польських, австрійських, радянських часів. Відвідувачі можуть бачити мозаїку різних епох, напрямків. В тому буде його перевага.

Палаців Потоцьких є багато в Україні, а тут ще був один із найдавніших шпиталів. Відповідно, можна буде показати і медичне обладнання, тим більше, що його багато тут позалишалось. Є ще залишки оборонних споруд, де можна відновити ще один бастіон».

Крім того, Сергій Адамович на місці археологічних знахідок уявляє собі виставку: відвідувачі по дорозі до різних приміщень зможуть попутно ознайомлюватись із різними епохами, розглядаючи їх законсервованими під склом.

Оптимізм всиляє те, що для початку процесу ревіталізації не потрібно чекати: «Особливість території в тому, що можна проводити дослідження і вже одночасно використовувати її».

Голова благодійного фонду «Комплекс палацу Станіслава Потоцького з брамами», художній керівник драмтеатру Ростислав Держипільський:

«Там мають бути майданчики: театральна студія, художня, кіно, такі собі майстерні для митців. Обов’язково музей там треба зробити. Має бути літературний осередок, студії для дітей. Це має бути абсолютно жива територія, де постійно відбуватимуться якісь заходи».

Учасники ініціативної групи «Палац Потоцьких – серце Івано-Франківська» наголошують на тому, що після передачі архітектурного комплексу громаді, ніхто не матиме права приватизувати його. Особливо трепетно до політичної складової ставиться головний архітектор Івано-Франківська з 2012 по 2015 рік, а тепер заступник голови Фонду Володимир Гайдар:

«Ця територія – вільна від політики, піару та реклами. Це територія міста і містян». В його баченні палац Потоцьких може стати й науковим центром: «Ми хочемо підтягнути туди і наукове товариство, щоб об’єднати практику, культуру, науку і мистецтво через спілкування, мультидисциплінарне поєднання… Він повинен виконувати функцію, яка має впливати та допомагати розвитку міста в цілому. В першу чергу, відновлення історичної пам’яті, своїх коренів, щоб відчувати ґрунт. Але відчуваючи його, думати про майбутнє».

В архітектурному плані Володимир Гайдар відстоює поєднання історичного з сучасним:

«У нашому місті має бути сучасна архітектура, але підхід має бути "від середовища"… Мені хотілося б, щоб комплекс зажив не тільки якимось ностальгічним спогадом про минуле, яке ще треба знайти при археологічних дослідженнях, а все-таки додати туди сучасний подих. А це можуть бути якраз сучасні архітектурні рішення».

Під час культурно-мистецької акції на території комплексу Палацу Потоцьких. Фото: UFRA

Варіант історичної реставрації поки що не розглядають. У першу чергу, через те, що науковці не мають ані планування, ані опису чи малюнків зовнішнього вигляду будівель комплексу. Вірогідно, є дані у польських та австрійських архівах, куди вітчизняні історики ще не дісталися. Тому ідеї щодо реанімації палацу витають вулицями та кабінетами Івано-Франківська, а на землі палацового комплексу потроху пробиваються паростки громадської діяльності.

Джерело: УФРА, автор Антоніна Ряховська


Переглядів: 331
Loading...
Рекомендовані статті

Коментарів ще не додавалось!

Залишити коментар

Ім'я: 
Архів


Серпень
2018
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

РЕКЛАМА
Новини шоубізнесу від KINOafisha.ua
Загрузка...
Загрузка...
Афіша кінотеатра Сінема Сіті.

ФОТОНОВИНИ


День професій 2018 в Івано-Франківську

ВІДЕОНОВИНИ


Вагітна в 16: як вберегтись?
<p>
	<span style="color: rgb(17, 17, 17); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 14px; white-space: pre-wrap;">У когось статеве життя починається у 15 років, у когось у 18 або й 23. Як запобігти небажаній вагітності?</span></p>
<p>
	<span style="color: rgb(17, 17, 17); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 14px; white-space: pre-wrap;">Детальніше в інформації на БРІЗі </span><a class="yt-simple-endpoint style-scope yt-formatted-string" href="https://www.youtube.com/redirect?redir_token=XErUHPBjVOZIRbi40NArKLen0vZ8MTUyOTc2NDgyMEAxNTI5Njc4NDIw&q=http%3A%2F%2Fbriz.if.ua%2F51474.htm&event=video_description&v=IZV4ino8GkQ" spellcheck="false" style="display: inline-block; cursor: pointer; text-decoration-line: none; font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 14px; white-space: pre-wrap;">http://briz.if.ua/51474.htm</a><span style="color: rgb(17, 17, 17); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 14px; white-space: pre-wrap;"> </span></p>
<p>
	<span style="color: rgb(17, 17, 17); font-family: Roboto, Arial, sans-serif; font-size: 14px; white-space: pre-wrap;">Відео сюжет "Канал 402"</span></p>

РОЗСИЛКА НОВИН