Городенківський сирзавод сплачує сільгосппідприємствам по 4,25 гривні за молоко, а одноосібникам — по 2,2 гривні


В результаті цінової політики, яка склалася в державі, селяни не мають прибутків. Щоб змінити ситуацію, треба законодавчо зафіксувати торгову націнку, десь 15-20 відсотків від вартості сировини.

Ці заходи дозволили б розподілити прибутки між виробниками й переробниками. Скажімо, Городенківський сирзавод сплачує сільгосппідприємствам по 4,25 гривні за кілограм молока базисної жирності, а одноосібникам — по 2,2 гривні.

Такий розрив у цінах заводчани пояснюють нижчою якістю «домашньої» продукції та більшими затратами на її постачання. Воно й справді так: бувало, що до «домашнього» молока додавали й миючих засобів, і соди, й перекису водню (щоб продукція не скисала й виглядала жирнішою).

Крім того, великі затрати на транспортування, особливо, якщо в селі лише кілька десятків корів. Нині в Городенківському районі діє 43молокопункти. Проте їхній стан нині незадовільний, відстає контроль якості продукції, нема миючих засобів. Крім того, якби переробники встановили нижчі націнки та реалізували те ж молоко торговим підприємствам бодай по шість гривень за кілограм, а в крамницях його можна було би придбати хоча б за сім, то й не пекло би так селянина.

Бо як то нині: трудитися біля корівки впродовж року, збути за безцінь, а на його ж продукції хтось накручує так, що літр молока в крамниці коштує майже десять гривень!І все ж у краї покладають великі надії на відновлення роботи сирзаводу. Орієнтований на випуск твердих сирів, він був торік на грані закриття. Людям довелося шукати інші ринки збуту молока, навіть за межами області, але гарантованої реалізації на тривалий час за вигідними цінами добитися важко. Із вироблених у районі 29 тисяч тонн сировини городенківське переробне підприємство заготовило торік лише 6,5. Тепер там вирішили перепрофілювати виробництво на випуск кисломолочної продукції, але відчули брак молока. Лише вісімнадцять відсотків із заготовленого — з району. Тож прохання до сільських голів і товаровиробників підтримати місцеве підприємство, яке дає району робочі місця і забезпечує надходження до бюджету. А це — великий потенціал, який гріх утратити!

Людмила СТРАЖНИК для БРІЗ



22 Березня 2013 p.
©http://briz.if.ua/