Безпідставно пікетуючи обласне казначейство, прикарпатські "свободівці" "підставили" комунальників?


 

Івано-франківці, які, вочевидь, вже скучили за яскравими шоу у виконанні визнаного майстра мегафона та диригента вуличних скандувань Руслана Марцінківа, «відрядженого» ними до столичних владних коридорів, сьогодні отримали унікальну можливість насолодитися показовим виступом свого «кумира» у всій його красі.

Пан Марцінків – вже в іпостасі народного депутата України від фракції ВО «Свобода» навмисне полишив комфортні кабінети Верховної Ради задля участі у акції протесту своїх однопартійців та працівників комунальної галузі міста Івано-Франківська, яку ті проводили сьогодні під стінами будівлі головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області.

Як повідомив депутат, метою протесту стало вимагання від територіальних структур Держказначейства припинення незаконних, на думку пікетників, дій щодо «фактичного блокування коштів місцевих бюджетів». Зокрема, як стверджує нардеп, сьогодні через затримки у проведенні коштів через казначейські рахунки, на 2,9 мільйонів гривень недофінансовано діяльність комунального підприємства «Єдиний розрахунковий центр», на понад 2 мільйона – діяльність КП «Івано-Франківськводоекотехпором», а ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» недоотримало понад 8 мільйонів гривень дотації вирівнювання. Крім того, цьогоріч, зі слів пана Марцінківа з’явилась загрозлива тенденція блокування Держказначейством проплат коштів, що надходять з місцевих бюджетів за кодом 2610 – «поповнення статутного фонду комунальних підприємств», через що комунальники не можуть розрахуватись зі своїми підрядниками за здійснені роботи, зокрема, щодо ремонту та утримання житлового фонду. Зі слів депутата, жодного документу, який би змушував Держказначейство вдаватись до таких дій, не існує, а натомість службовці установи керуються усними вказівки від урядових посадовців.

Свої вимоги пікетники підкріплювали протестними гаслами, на кшталт «Наші діти теж хочуть їсти!», «Уряд Азарова – у відставку!», «Багаті жирують – бідні пікетують!» тощо, які учасники акції виголошували у вже звичний для івано-франківців спосіб: спочатку їх виголошував у мікрофон (вочевидь, статус нардепа не дозволяє парламентарям користуватись таким «пролетарським» знаряддям мітингової діяльності, як мегафон) Руслан Марцінків, а за ним їх хором повторювали пікетники.

Надалі учасники протесту сформували делегацію із депутатів рад різних рівнів та представників ЗМІ, яка повинна була передати вимоги протестувальників начальнику головного управління Держказначейства в області Вірі Смачило. Отут і виявилось, що насправді пікет не мав сенсу. Бо ж, як повідомила пані Смачило, жодних затримок з проведенням коштів через казначейство немає. «Видатки, - зазначила чиновниця, - проводяться відповідно до залишку коштів на рахунках. Першочергово проводяться кошти на фінансування захищених статей… Далі – всі решта». Зі слів, головного казначея області, сьогодні кошти на зарплати, харчування, сплату комунальних послуг, допомоги з догляду за дитиною виплачуються усім. Більше того, в Івано-Франківському міському управлінні Держказначейства на даний час немає жодного не оплаченого платіжного доручення. Для прикладу В.Смачило запропонувала запросити будь-якого працівника комунальних підприємств з числа пікетувальників і запитати його, чи виплатили йому заробітну платню та інші соціальні допомоги.

Пані Смачило погодилась, що від початку року існують певні проблеми з проходженням коштів за кодом 2610, проте зазначила, що така ситуація є наслідком змін у бюджетній класифікації. Такі зміни були внесені наказом Міністра фінансів № 333 і впливати на них – не в компетенції Держказначейства. Чиновниця повідомила, що неодноразово зверталася з даного приводу до керівництва Державної казначейської служби і її звернення було спрямовано у Мінфін. Пану ж Марцінківу вона порадила шукати правди саме у Міністерстві фінансів, а не під стінами обласного казначейства. Так само В.Смачило дала зрозуміти Р.Марцінківу, що йому слід краще вивчити фінансове і, в тому числі, бюджетне законодавство, і бути обережнішим у застосуванні висловів типу «блокування рахунків». З її слів, таке поняття дійсно існує, проте застосовується воно лише у двох випадках: при накладенні судом арешту на майно, а також за розпорядженням державного органу в разі вчинення бюджетних правопорушень. В ситуації ж з комунальними підприємствами міста Івано-Франківська рахунки ніхто не блокував.

Та повернімось до пікету. Умовно його учасників можна було поділити на дві категорії: з одного боку – це депутати-«свободівці» та активісти ВО «Свободи» (останні мужньо і віддано тримали «свободівські» трипальцеві прапори та чемно виголошували слідом за «провідником» заздалегідь вивчені гасла, проте вік їхній (в основному за 60 років) змушував засумніватись в актуальності для них вимог пікету), з іншого боку – кілька десятків працівників комунального підприємства «Івано-Франківськводоекотехпром» та двірників. Останні трималися дещо осторонь від «активу» пікету і протестні гасла в більшості своїй ігнорували. Можливо, звісно, не встигли вивчити, але більше було схоже на те (і той факт, що прибули сюди окремі з них у автофургоні аварійної служби КП «Івано-Франківськводоекотехпром» (д.н. АТ 7834 АІ) лишень дає для цього додаткові підстави) наводило на думку, що прибули ці люди на пікет не за покликом, як то кажуть, душі, а за вказівкою керівництва (нагадаємо: заступник директора Івано-Франківського водоканалу Віталій Голутяк за сумісництвом є активістом ВО «Свобода» і депутатом міськради від вказаної політсили). Цікаво, що працівники комунальних підприємств прибули на протестну акцію об 11.50 годині, тобто за 10 хвилин до офіційного початку обідньої перерви. Якось не віриться, що в нашому місті усі аварії на комунальних мережах вже ліквідовано, а усі аварійні розкопки – зароблено…

Тож тепер у керівництва комунальних підприємств – складна дилема: відповідно до чинного законодавства, вони тепер повинні або притягнути до дисциплінарної відповідальності усіх працівників (включно з водієм автофургону д.н. АТ 7834 АІ), які у робочий час кинули роботу задля участі у пікеті (а ті, в свою чергу, мають "подякувати" "захисникам" від "Свободи" за підставу), або ж визнати, що самі у робочий час змусили людей кинути роботу, вийти на акцію протесту і стояти у пікеті протягом усієї обідньої перерви (що є порушенням грубим конституційного права на відпочинок). Хочеться вірити, що Державна інспекція праці не закриє на це очі…

Сергій Білий

 

Фоторепортаж



25 Лютого 2013 p.
©http://briz.if.ua/