Городенківські фахівці радять купувати сертифіковане насіння у спеціалізованих крамницях


Якщо в торгових рядах цієї пори — затишшя, то біля численних лотків із насінням — уже черги. Воно й не дивно: господарі поспішають запастися заздалегідь.

Адже народна мудрість каже: "Від поганого насіння не жди доброго коріння". Та що цікаво: ним торгують нині чи не на кожному кроці, до того ж, люди, зовсім далекі від сільського господарства, які часто й пояснити не можуть, що то, приміром, за квітка виросте з насіння в барвистому пакетику, чи як висаджувати ту ж редиску, в які терміни. Одначе, спостерігаючи впродовж кількох днів за такою торгівлею, зауважила, що в «новоспечених» торгашів менше покупців, ніж у довірених й перевірених спеціалістів.

— Та нерідко, — коментує ситуацію Петро ДУТКА, начальник насіннєвої інспекції, головний державний інспектор із насінництва в Городенківському районі, — на городенківському міському ринку й на базарах, організованих на територіях селищної та сільських рад краю, реалізується посівний матеріал городини сумнівного походження без відповідних сортових та посівних документів. Переважно воно — низької якості, дає понижену польову схожість, зріднені посіви, що в підсумку призводить до недобору врожаю.

Для придбання ж якісного насіння на території міського ринку, а також і в багатьох селах району функціонують спеціалізовані крамниці та кіоски, де реалізується сертифіковане насіння, що пройшло контроль у насіннєвій інспекції. Та навіть там покупець має право вимагати довідку про сортові та посівні якості насіння, щоб переконатися в його якісних показниках. Також варто перевірити, чи є відповідність номера партії, що позначається на пакетиках, із поданими документами. А ще потрібно, щоб на пакеті чи етикетці, якщо продається вагове насіння, були штамп або підпис продавця об'єкта торгівлі для пред'явлення, в разі необхідності, претензій. Усю інформацію про насіння овочів, сорт це чи гібрид, його врожайні властивості, строки посіву можна отримати від продавця.

Чому робимо наголос на тому, що насіння потрібно закуповувати у спеціалізованих крамницях чи ятках? Річ у тому, що дуже багато насіння овочів завозять із сусідніх районів та областей за значно нижчими цінами, ніж у спеціалізованих точках. А коли запитаєш, звідки це насіння, відповідь одна — із Польщі. А там його викидають, як неякісне. Ще часто пропонують насіння із Заліщиків, переважно — некондиційне. В цьому "мали нагоду" переконатися городники сіл, де традиційно займаються вирощуванням овочів.

Без відповідних документів, які гарантують сортові та посівні якості, так звані комерсанти завозять такий сумнівний крам до віддалених сіл і стараються збути в базарні дні. Тож застерігаємо не спокушуватися на дешеве насіння і бути уважними, а ліпше скористатися спеціалізованими крамницями.

Людмила СТРАЖНИК для БРІЗ



6 Лютого 2013 p.
©http://briz.if.ua/