Спіткнувся, упав, прийшов до тями…


Ну й снігу вже маємо: на кілька літ вистачить! І морозець же як припікає! Та кому від того – радість, а кому – клопоти! Не позаздриш комунальникам, авто- дорожникам та водіям. Зрештою, й нам, пішоходам. Бо на деяких ділянках навіть центральної частини райцентру, не кажучи вже про села краю, через снігові замети ні пройти, ні проїхати. Це, зрозуміло, загострило й травматологічну ситуацію. Чимало людей звернулося за допомогою до медиків. 

Завідувач травматологічним відділенням Городенківської ЦРЛ Марат Дзюбак, коментуючи ситуацію, наголосив на тому, що в холодну пору частішають випадки опіків внаслідок необережного поводження з опалювальними приладами. Торік, наприклад, надавали медичну допомогу двом діточкам, які впали з печі на гарячу кухонну плиту. Люди через незнання додають проблем потерпілому, змащуючи обпечені місця гусячим чи якимось іншим жиром. Натомість потрібно занурити кінцівку в холодну воду на 10-15 хвилин, я далі накрити чистою полотниною чи марлею та звернутися до медиків.

Не обминув увагою лікар і випадки обмороження. А першими ознаками цього процесу є побіління кінцівок, пухирці на шкірі, зменшення її чутливості, а також обмеження рухів та виражений больовий синдром. На початку зими, коли була перша ожеледиця, люди якось більше остерігалися. Тепер же, звикнувши до снігу, та ще часто підігріті «оковитою», травмуються. А медикам додається роботи через легковажність та байдужість людей до власного здоров’я.

– А один випадок, що стався кілька літ тому, – розповідає лікар, – просто шокував. До відділення привезли п’ятдесятирічного чоловіка з обмороженням обидвох ніг. Супроводжуючі розповіли, що чоловік проживає одиноко: батьки повмирали, рідних братів чи сестер нема.

Сусіди повідомили священикові, щоби прийшов до нього, бо, мовляв, недовго лишилося нещасному… Отець застав хворого в холодній оселі і справді вкрай обезсиленим. На ногах нещасного, кажуть, проступав іній… Позаяк далека родина відмовилася опікуватися слабим, допомогти зголосився відомий місцевий меценат, виділивши на медикаменти двісті доларів. Враженого гангреною ми прооперували, видаливши середні частини гомілок.

Аналізуючи загалом травматологічну ситуацію, Марат В’ячеславович зауважив, що у відділенні торік проліковано 393 хворих із різноманітними травмами кісток та м’яких частин. Переважають, звісно, побутові травми, позаяк кількість підприємств зменшилася.
Лікар застерігає також, що в нинішніх складних погодних умовах треба бути дуже обережними, особливо людям поважного віку, в яких, здебільшого – підвищена ламкість кісток через вимивання солей з організму. Тому радить більше споживати продуктів, багатих кальцієм: сир, особливо – твердий, молоко, в’ялену рибу, шпроти, а також препарати кальцію. В аптечній мережі їх нині достатньо: Кальцемін, Кальцій-Д3-Нікомед, Остеохін.

Щодо першої допомоги при травмах під час падіння, то досвідчений лікар радить найперше знерухомити руку чи ногу, прив’язавши до них будь-який підручний матеріал: дошку, штахетину, палицю. Й одразу звернутися до медустанови, бо зволікання може призвести до пошкодження та інфікування навколишніх м’яких тканин. А вчасна кваліфікована медична допомога є запорукою швидкого повернення потерпілого до звичного режиму життя.

Людмила СТРАЖНИК для БРІЗ 



8 Січня 2013 p.
©http://briz.if.ua/