Вандалізм і як з ним боротися?


Вандалізм – це болюча тема не лише для Івано-Франківська, а й для багатьох населених пунктів України і не тільки. При всіх нинішніх економічних негараздах найбільше обурює те, що бажання зробити місто гарним і комфортним щоразу наштовхується на безглузді перепони.

 


Торік, приміром, ЖЕО № 5 встановило вздовж дамби на річці Бистриця Солотвинська (район Пасічної) 17 лавок. І як було приємно, коли до пізнього літнього вечора там проводили дозвілля як молоді, так і старші люди, а вдень - матері з немовлятами. Та недовго тривала ця радість. Дуже скоро лавки одна за одною почали зникати (нині їх – лише дві), а відтак - і рекламні біг-борди. Про випадки вандалізму знали й правоохоронці, адже питання неодноразово піднімав на сесії міськради депутат від цього округу Роман Харук. Він же й був ініціатором створення належної інфраструктури в прибережній зоні. Однак, жодної людини у міліцейській формі ніхто в мікрорайоні так і не побачив. Можливо, для них це - дрібничка, але з таких дрібничок складається неприваблива картина нашого міста, яка не лише псує настрій, а й приносить шкоду комунальному господарству. До речі, руйнація цих архітектурних споруд обійшлася ЖЕО у більше, ніж 10 тисяч гривень. А це для такої організації – сума немала.

 

Можна навести й інші, не менш вразливі факти. Скажімо, часто, заходячи в будинок, ми бачимо на стінах під’їздів відбитки підошов та чітко виведені нецензурні слова. У ліфті - спалені кнопки чи засмічена підлога так, що ніде стати. У дворі - потрощені дитячі ігрові споруди. І таких прикладів – доволі. Але це тема іншої розмови.

Тож як боротися з вандалізмом?

 

У світі розроблені деякі методи боротьби з цим соціальним явищем. Один із них - «зміцнення мішені». Він полягає в тому, що при встановленні відповідних конструкцій використовують більш міцні матеріали, які важче піддаються руйнації. Але для нас цей метод надто дорогий. Найчастіше захищають майно від вандалів з допомогою замків, доброго освітлення території чи встановлення системи спо¬стереження. До речі, у багатьох містах України уже працюють камери відео¬нагляду в зонах відпочинку, а за порядком на вулицях стежить патрульна служба. У нас, на жаль, про це тільки говорять. Тож найбільш дієвим способом наразі залишається штраф та примусове налагодження пошкодженого майна. Однак, і він потребує участі правоохоронців. Чи зрушиться справа з місця і коли?

Анна Гелеван



10 Лютого 2012 p.
©http://briz.if.ua/