На Косівщині вивчали проблеми внутрішньо переміщених людей


Потреби внутрішньо переміщених осіб обговорили на виїзному засіданні міжфракційного депутатського об’єднання «ВПО України», яке вчора, 14 серпня 2023 року, провели у Косові.

Народні депутати України, зокрема, Максим Ткаченко, Сергій Козир, Віталій Войцехівський, Владлен Неклюдов та Олександр Юрченко разом із представниками департаменту соціальної політики облдержадміністрації зустрілися із керівництвом Косівської районної військової адміністрації та територіальних громад району.

Робоча поїздка нардепів до області, зокрема і на Косівщину, зумовлена необхідністю захисту прав внутрішньо переміщених людей, особливо пошуком нових шляхів вирішення проблем тих, хто через війну залишилися без своїх домівок.

«Наше головне завдання – тримати на парламентському контролі усі проблемні моменти у роботі із ВПО, а також представляти інтереси цієї спільноти на міжнародному рівні. Бо питання людей, яким довелося втікати із тимчасово окупованих територій України, на жаль, гостро стоятиме не тільки до часу завершення війни», - розповідає народний депутат України, співголова міжфракційного депутатського об’єднання «ВПО України» Максим Ткаченко.

Про організацію роботи у районі із внутрішньо переміщеними особами із перших днів повномасштабної війни розповіла голова Косівської районної державної адміністрації – начальник районної військової адміністрації Наталія Кучма.

«На Косівщині тимчасовий прихисток знайшли 11 845 вимушено переселених людей. Спільними зусиллями всіх гілок влади, волонтерів, благодійників ми зуміли налагодити взаємодію у роботі із ВПО, створити належні умови для їх перебування у громадах. Для цих цілей у районі запрацювали три соціальні шелтери, важкохворі, одинокі люди із числа ВПО проживають у медзакладі Яблунівської територіальної громади», - додала Наталія Кучма.

Досвідом організації допомоги ВПО у Косівській міській територіальній громаді поділився міський голова Юрій Плосконос, адже саме тут прийняли і розмістили найбільшу кількість таких людей.

«Через специфіку гірських районів працевлаштувати вимушено переселених осіб у нас важко. Відсутність великих підприємств зумовлює відтік людей, які у пошуках кращого заробітку переїжджають до великих міст чи емігрують за кордон», - зазначає очільник міської громади.

Незважаючи на цей факт, Косівська філія обласного центру зайнятості працевлаштувала 13 вимушено переселених осіб. Як повідомляє керівник служби зайнятості Віталій Кічеряк, на Косівщині, зокрема у Космацькій громаді, вперше в області до суспільно корисних робіт залучили тимчасово безробітних, у тому числі ВПО. Так, 11 вимушених переселенців плели маскувальні сітки на допомогу Українському війську у запровадженому Урядом проєкті «Армія відновлення».

Керівник ГО «Туристична Асоціація Гуцулія» Ростислав Мартинюк поділився із парламентарями досвідом надання допомоги ВПО завдяки тісній співпраці із міжнародними гуманітарними організаціями та волонтерськими штабами.

Цього дня депутати Верховної Ради України побували у Косівському інституті прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв, екскурсію яким для них провела директор вишу Галина Юрчишин.

Особливу увагу нардепи приділили центру допомоги Римо-католицької парафії Матері Божої Святого Розарію, який базується у Косівському інституті. Тут, починаючи з 3 березня минулого року, активно допомагають внутрішньо переміщеним особам та військовим. Допомогу отримали вже понад 22 тис. людей, у тому числі ВПО. Допомагають сестри-феліціянки і лікарням та військовим госпіталям.

У поїздці на Косівщину парламентарі відвідали також релоковане з Херсонщини українсько-шведське підприємство «Вандра Рагз», яке спеціалізується на виготовленні ексклюзивних ворсових килимових виробів. Слід додати, що тут працюють 11 внутрішньо переміщених осіб, а саме підприємство отримує компенсацію на оплату праці за працевлаштованих зареєстрованих безробітних із числа ВПО.

Зацікавив урядовців і креативний простір «Центр Карпатської культури», на базі якого розміщуються релокована до Косова із Запоріжжя громадська організація «Фонд «Вільні» та сімейна майстерня кераміки «Горно» талановитого косівського митця Сергія Дутки. Тут із нардепами поділилися планами щодо бізнесових проєктів для творчих людей, молоді та туристів.

Насамкінець делегація навідалася до шелтеру для вимушених переселенців у Кутах, зустрілася із людьми, які знайшли тут тимчасовий прихисток, обговорила ряд нагальних питань, які потребують підтримки держави у їх позитивному розв’язанні.



15 Серпня 2023 p.
©http://briz.if.ua/