В Івано-Франківську відкрили виставку, присвячену пам’яті бійців полку «Азов»


Виставка «АЗОВ. ЯНГОЛИ МАРІУПОЛЯ», присвячена пам’яті бійців полку «Азов», які загинули під час оборони Маріуполя та «Азовсталі», відкрилася в Івано-Франківську минулої п’ятниці, 28 квітня, в Музеї Небесної сотні.

Автором виставки «Азов. Янголи Маріуполя» є Віра Литвиненко – матір бійця з позивним «Вектор». Вона та мати ще одного бійця з позивним «Вахр» Вікторією Колмиковою стали ініціаторами і організаторами вшанування пам’яті воїнів.

Участь у відкритті виставки взяв керівник апарату обласної державної адміністрації Ярослав Дем’янчук. Він зазначив, що віддана шана Героям-азовцям – громадянський обов’язок кожного.

«Вшанування Героїв – наше головне завдання і сьогодні, і в майбутньому. Прийдешні покоління мають знати історію, пам'ятати імена тих, завдяки кому ми можемо жити і працювати, навчатися, будувати Україну майбутнього», – наголосив посадовець.

Виставка експонуватиметься в обласному центрі Прикарпаття до 1 вересня 2023 року.

Із історії полку «Азов»

Батальйон «Азов» створений 5 травня 2014 року у м. Бердянськ як батальйон патрульної служби міліції особливого призначення МВС. 17 вересня 2014 року наказом Міністерства внутрішніх справ України батальйон «Азов» було реорганізовано та розширено до складу полку міліції особливого призначення «Азов» МВС. 11 листопада підписано наказ про переведення полку «Азов» до складу Національної гвардії України з подальшим доукомплектуванням його до бойового стандарту бригад Національної гвардії. Сьогодні підрозділ «Азов» це окремий загін спеціального призначення військової частини 3057 Національної гвардії України.

Під час російсько-української війни бійці «Азову» брали активну участь у протистоянні у Маріуполі 2014 році, в боях за Мар’їнку, Іловайськ, Широкине та інші.

Із початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 р. бійці ОЗСП «Азов», діючи спільно з підрозділами Збройних сил України, Національної гвардії України, Національної поліції та Територіальної оборони, які дислокувалися у Маріуполі, відбивали наступ ворога. Виконання цього бойового завдання вже закарбувалося в історії нашої країни, як один з найгероїчніших подвигів українських воїнів. Полк «Азов» прийняв нерівний бій з переважаючими силами противника, чисельний склад якого перевищував 14 000 військовослужбовців.

Маріуполь з перших днів був взятий у кільце російською армією, тож нашим воїнам доводилося вести бій в умовах повної ізоляції, без можливості евакуювати цивільне населення. До того ж ворог не припиняв обстріли півмільйонного міста усім можливим озброєнням. Майже постійно по місту била важка ворожа артилерія, скидала багатотонні бомби російська авіація, гатила корабельна артилерія.

Незважаючи на переважаючі сили противника, бійці ОЗСП «Азов» продовжували давати гідну відсіч ворогові: наша артилерія працювала на повну потужність, танкісти вели філігранні бої у місті, намагаючись врятувати якомога більше життів особового складу та цивільних, піхота відпрацьовувала в вуличних боях на межі можливостей, снайпери та розвідка влаштовували "вилазки" в місто та чи не щодня брали полонених з рядового та командного складу російської армії.

В умовах гуманітарної катастрофи в Маріуполі, критичної нестачі продовольства, бійці Азова постійно допомагали місцевому населенню медикаментами, продуктами харчування та водою, розвозили допомогу буквально під безперервними обстрілами.

Будучи відтісненими підступним вороном на завод «Азовсталь», де в бункерах вже перебували сотні жителів міста, наші військові продовжували битву – до останнього демонструючи професіоналізм справжніх спец-призначенців, гідних офіцерів та відданих синів та доньок своєї Батьківщини.

Наприкінці березня за сприяння ГУР МО України було проведено вже легендарну операцію «Азовсталь» з доправлення 7 місій (16 гелікоптерів) на територію заводу, який став останнім рубежем оборони Маріуполя.

Впродовж тривалого часу захисники заводу Азовсталь перебували у облозі російських військ. У них не вистачало боєприпасів, їжі та ліків, а кількість важкопоранених зростала щодня. За таких умов був підготовлений та здійснений план з надання допомоги захисникам «Азовсталі» із застосування вертольотів, які доставили нашим військовим зброю, протитанкові та протиповітряні засоби, воду, їжу, медикаменти, десант та евакуювали поранених.

На жаль, в боях за Маріуполь «Азов» втратив майже 300 своїх військових – вони віддали життя за нашу майбутню перемогу.



1 Травня 2023 p.
©http://briz.if.ua/