Стихійний грудень-2012 в Україні


Цьогорічна зима розпочалася виходом на територію України активного циклону з південного заходу Європи, з районів Балкан.
Спочатку з’ясуємо, що таке південний циклон?

Південний циклон – це потужний вихор із низьким атмосферним тиском у центрі та рухом повітряних мас проти годинникової стрілки у північній півкулі. Він приходить на територію Європи з районів Середземного моря, Балкан, Чорного і Каспійського морів. Південний циклон має яскраво виражену температурну асиметрію: взимку з ним пов'язані снігопади й заметілі, влітку - потужні дощі, зливи та грози. У Середній Європі південні циклони іноді спричиняють навіть повені.

І ось такий циклон прийшов в Україну на початку зими, а саме, 3 грудня. Спробуємо пригадати картину цих нещодавніх днів.
Протягом 3 грудня та у ніч на 4 грудня внаслідок несприятливих погодних умов (сильні пориви вітру, мокрий сніг з дощем) та через спрацювання систем захисту ліній електропередач сталося знеструмлення 302 населених пунктів у 14 областях, повідомляла прес-служба МНС.

Зокрема у Херсонській області без світла залишилися 86 населених пунктів, у Київській – 43, Дніпропетровській – 33, Полтавській – 30, Одеській – 29, Запорізькій – 25, Чернігівській – 12, Вінницькій – 11, Миколаївській – 8, Житомирській – 6, Луганській – 6 , Кіровоградській – 5, Черкаській –4, Волинській – 4.

Перший снігопад виявився катастрофічним для столичного руху: дороги замело протягом декількох годин, на довгі відстані простягнулися затори.
Погіршення погодних умов у Києві призвело до того, що тротуари і проїжджа частина вкрилися товстим шаром льоду.
Негода відступила на кілька днів і ось вже новий циклон із атмосферними фронтами знову відвідав Україну.

Як правило, південні циклони «ходять» серіями і тому вихід чергового ми, синоптики, вже очікували. Але, на жаль, комунальники виявилися просто не в змозі протистояти аж такій потужності наслідків атмосферного утворення.

Усього за дві 2 доби — 10 та 11 грудня — у Києві випало 43 мм опадів, що перевищило рекордні показники, зафіксовані в 1930 році — 41 мм,
У зв'язку зі снігопадом також спостерігалося налипання снігу на деревах та дротах, показники досягли 68 мм. Це - абсолютний рекорд за весь період гідрометеорологічних спостережень, які ведуться з 1881 року.

Всього ж за 4 дні — 3, 4, 10 і 11 грудня — в українській столиці випало 97 мм опадів, що склало 2 місячні норми, а рекордна ожеледь, з 1881 року – найсильніша.
Як повідомили у Департаменті преси та зв’язків із ЗМІ Міністерства оборони, зокрема, до ліквідації наслідків негоди залучено понад 1500 військовослужбовців столичного гарнізону, а також близько 20 одиниць військової техніки, в тому числі полкові землерийні машини ПЗМ-2. Створено групу із взаємодії органів військового управління з Київською міською державною адміністрацією. Особовий склад Збройних сил України приступив до ліквідації наслідків негоди у багатьох містах України.

У Києві упродовж дня 11 грудня по медичну допомогу через складну ситуацію на дорогах у зв’язку зі снігопадом звернулися 245 осіб. Таку інформацію озвучили на засіданні штабу з надзвичайних ситуацій Київської адміністрації. Впродовж 11 грудня зафіксовано звернення людей у зв'язку з падінням бурульок, гілок дерев, унаслідок чого постраждали 11 людей, шістьох із них госпіталізували.

Складні погодні умови в Україні початку грудня 2012 року викликані класичною зимовою причиною - виходом серії циклонів із південних районів Європи. І цю ситуацію синоптики передбачили. Але поєднання таких небезпечних метеорологічних явищ, як сильні опади, сильне налипання мокрого снігу, сильна ожеледь, штормовий вітер та ожеледиця на дорогах стало справжнім випробовуванням для комунальних служб.

Тому надзвичайно важливо вдосконалювати метеорологічну службу України та зміцнювати співпрацю синоптиків, дорожників, комунальників та місцевої влади. Адже від такого взаєморозуміння залежить наша з вами безпека.

Наталка Діденко 



12 Грудня 2012 p.
©http://briz.if.ua/