На сьогоднішній день у справі судмедекспертів-трансплантологів доведено 37 випадків незаконного вилучення тканин у померлих - заступник прокурора області



Слідчі УМВС в Івано-Франківській області завершили розслідування кримінального провадження стосовно п’яти співробітників Івано-Франківської обласної судово-медичної експертизи, які протягом тривалого часу незаконно вилучали та реалізовували тканини у померлих осіб, які потрапляли до них на розтин.

«Їм було пред’явлено обвинувачення, - розповів з даного приводу заступник прокурора області Владислав Грищенко, - по статті 143, частині 1 і 5, і п’ять цих осіб обвинувачувались в тому, що вони на протязі двох років здійснювали незаконну трансплантацію органів, вилучення анатомічних утворень і тканин для подальшого перетворення на виготовлення біоімплантів. Свою діяльність ці особи здійснювали без відповідних ліцензій і з порушенням встановленого законом порядку. Тому порушена була кримінальна справа вони притягнуті до кримінальної відповідальності. Троє осіб перебувають у слідчому ізоляторів. Стосовно них обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Ще дві особи перебувають на волі і їм обрано інший запобіжний захід. Зараз слідчим управлінням закінчено розслідування кримінального провадження. В даний час складається обвинувальний акт, як того вимагає нове кримінально-процесуальне законодавство».

Як стверджує пан Грищенко, на сьогоднішній день доведено 37 фактів, коли працівники судмедекспертизи порушували закон. Власне, як виявилось, згоду родичів померлих на вилучення тканин (про незаконне вилучення органів, як пізніше зізнався прокурор, не йдеться), експерти-трансплантологи таки отримували. Зі слів прокурора, при цьому вони використовували вразливий нервовий стан родичів і вводили їх в оману, стверджуючи, що вилучать один – два фрагменти тканин, які, будучи перероблені на біоімпланти, в подальшому можуть врятувати життя якійсь людині. Натомість на руки родичі отримували тіла, у яких не вистачало від 20 до 30% тканин.

Та найгіршим і найаморальнішим у діяльності прикарпатських чорних трансплантологів, на думку В.Грищенка, була та обставина, що за вилучені біоматеріали судмедексперти отримували від фірм-виробників біоімплантів матеріальну винагороду, яка не надходила на рахунки обласного бюро СМЕ, а натомість виплачувалась експертам готівкою на руки, хоча Закон «Про трансплантологію» чітко визначає, що трансплантація органів і тканин в Україні здійснюється безкоштовно.

«Трансплантація органів є справою, яка має благородну мету, - коментує заступник обласного прокурора, і цю праву ці люди сплюндрували своїми цинічними і меркантильними вчинками. Трансплантація органів має великий аспект моральності. Трупам, звісно все одно, але у них є родичі: чоловіки, дружини, діти… Якщо родичам розповідали одні аспекти діяльності, а потім виявлялось, що їх дурять… Певна пропагандистська робота звісно велася: показувались якісь фільми, але навіщо ж дурити людей?»

Прокурорський чиновник відмовився озвучити фірми, яким фігуранти івано-франківської справи постачали вилучені органи, зазначивши, що ці питання ще стануть предметом подальшого кримінального провадження, втім змушений був визнати, що івано-франківські трансплантологи підтримували певні зв’язки зі столичним ДП «Біоімплант» і навіть протягом декого часу мали укладену з вказаним підприємством угоду.



5 Грудня 2012 p.
©http://briz.if.ua/