Богословська освіта: спростовуємо міфи та стереотипи


Богословська освіта: спростовуємо міфи та стереотипи, Фото: Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦСьогодні богословська освіта викликає у молоді чимало зацікавлення. Щоб розвіяти міфи та привідкрити завісу, ректор Івано-Франківської академії Івана Золотоустого розповів про всі тонкощі викладання майбутнім фахівцям-богословам. Що отримують випускники богословських факультетів та як розвиватиметься Академія, – Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ розмовляє з митрофорним протоієреєм Олександром Левицьким.

– В чому «родзинка» Івано-Франківської академії Івана Золотоустого та що собою являє сьогодні богословська освіта в Україні?

– У світі та зокрема в Європі існує тисячолітня традиція підготовки богословів (теологів) для потреб суспільного розвитку. На жаль, через постколоніальне минуле, у нашому суспільстві ще нема повного розуміння, що таке богослов’я і для чого воно потрібно. Є стереотип про те, що богослов – це лише священнослужитель певної конфесії. Проте, це не так. Для розвіювання можливих міфів хочу підкреслити, що в процесі викладання і навчання богослов’я релігійна віра людини і конфесійна приналежність залишаються особистим вибором викладачів і студентів. Що ж до богословської методології, то вона, як правило, така сама, як і в інших суспільних науках. Як і будь-яка наука чи освітня спеціальність – богослов’я спрямоване на знання і пізнання чогось незвіданого, нового і цікавого. Саме таку богословську освіту міжнародного рівня та європейського зразка можна отримати в Івано-Франківській академії Івана Золотоустого.

– На яких факультетах в Академії можна навчатися та чи плануєте відкриття нових?

– В Академії, окрім акредитованих державою бакалаврату і магістратури з богослов’я, здійснюється підготовка дяків, регентів і катехитів відповідно до сертифікатних програм. Таким чином, успішно функціонують факультет гуманітарних наук, дяківсько-регентський інститут і катехитично-педагогічний інститут.

На досягнутому ми зупинятися не будемо, оскільки перспективи таких закладів, як наша Академія, є обнадійливими. Переконаний, що через деякий час ми зможемо говорити про розширення і поглиблення нашої діяльності в напрямку підготовки висококваліфікованих фахівців, організації наукових досліджень, налагодження міжнародного співробітництва та організації пізнавально-просвітницької діяльності. 

– Скільки студентів навчається в Академії Івана Золотоустого? Яка кількістьвступників цього року?

– Що стосується спеціальності «богослов’я», то на даний час в Академії навчається 200 студентів на бакалаврській програмі і 97 студентів на магістерській програмі. За результатами першого етапу вступної кампанії, у 2021 році до Академії вступило 69 осіб на бакалаврат і 49 осіб – на магістратуру. З кожною вступною кампанією ми спостерігаємо позитивну динаміку прийому студентів. У дяківсько-регентському інституті навчається 23 особи, в катехитично-педагогічному інституті – 47 осіб. Варто підкреслити, що в Академії протягом вересня 2021 року ще триває вступна кампанія за акредитованими програмами з богослов’я, оскільки в серпні Міністерство освіти і науки України за нашим прохання збільшило кількість ліцензованих місць для вступу в Академію.

Окрім того, в Академії започатковано ряд сертифікатних програм, які мають значний попит і зацікавленість. Це, зокрема, «Італійська мова», «Англійська мова», «Живопис та іконопис», «Іспанська мова», «Вокал», «Іврит», «Школа сучасного іконопису», «Активні методи катехизації» та інші.

– Чи не відчуваєте Ви кадрового «голоду» викладачів з богослов’я та інших предметів?

– Завдяки систематичній злагодженій роботі нам вдалося сконцентрувати в Академії колектив висококваліфікованих фахівців як безпосередньо із богослов’я, так і з інших галузей. Наша команда – це науково-педагогічний колектив досвідчених креативних науковців і педагогів, які отримали фундаментальну освіту у провідних навчальних і наукових центрах Австрії, Великобританії, Італії, Польщі, України, Хорватії та інших країн.

На сьогодні з 30 науково-педагогічних працівників Академії 80 відсотків мають наукові ступені та вчені звання, з них 18 осіб – це кандидати наук, доценти, 6 осіб – це доктори наук, професори.

– Що в кінцевому результаті отримує студент Академії? Які перспективи постають перед випускниками?

– Наші випускники, які отримають богословські знання, що базуються на кращих традиціях європейської системи освіти та матимуть українські державні дипломи, зможуть працювати в релігійних організаціях, в сучасних аналітичних і експертних центрах, в дослідницьких і наукових структурах, в органах влади, в школах та інших навчальних закладах, в засобах масової інформації, в не урядових, благодійних організаціях та в інших сферах життєдіяльності суспільства.

Випускники Академії також зможуть продовжити навчання у провідних світових навчальних і наукових центрах. Ми маємо налагоджені контакти з навчальними і дослідницько-науковими структурами багатьох країн світу, зокрема: Австрії, Бельгії, Великобританії, Грузії, Італії, Литви, Польщі, Франції, Хорватії та інших країн. 

– На чому робить свій акцент академія Золотоустого? Які предмети в пріоритеті?

– Сьогодні ми посилили напрямки догматичного і літургійного богослов’я, катехитики і біблістики. Оскільки ми готуємо богословів, то значна частина предметів саме теологічного та релігієзнавчого характеру. Поряд з цим, відповідно до вимог кредитно-модульної системи навчання, ми пропонуємо нашим студентам 25% навчальних дисциплін на вибір. У нас вивчаються, серед інших: Святе Письмо Старого і Нового Завітів, канонічне право, догматика, моральна теологія, літургіка, історія християнства та історія християнства в Україні, три іноземні мови (англійська, італійська і німецька), соціальна доктрина Церкви, катехитика, філософія, класичні мови (грецька і латинська), педагогіка, психологія, східні церкви і конфесії західного християнства, релігійне мистецтво, місіологія тощо.

– Що для Вас, як ректора, головне в роботі на сьогодні?

– Найперше ми відчуваємо велику необхідність в донесенні до суспільства правдивої і об’єктивної інформації про Академію. Дуже часто люди ототожнюють нашу Академію з Духовною семінарією. Варто зазначити, що це є різні структури, які реалізовують спільне завдання. Академія – це заклад вищої освіти, який надає освітні послуги і де можуть навчатися всі охочі. Семінарія – це суто формаційна структура, яка готує до священства охочих отримати в майбутньому свячення.

Також для нас зараз надзвичайно важливим питанням є налагодження співпраці із закордонними освітніми центрами задля запровадження системи подвійних дипломів, коли наші студенти зможуть отримувати не лише українські дипломи, але й дипломи міжнародного зразка. Разом з тим ми продовжуємо проєкт щодо каталогізації і оцифровування унікального книжкового фонду Митрополита Андрея Шептицького.

 

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ10 Вересня 2021 p.
©http://briz.if.ua/