Відкриття ринку земель: чого очікувати українцям


Відкриття ринку земель: чого очікувати українцямНарешті українці стають повноправними господарями своїх земельних ділянок.На цю історичну подію Україна чекала 20 років, залишаючись серед небагатьохкраїн, де діяв мораторій на відчуження земель сільськогосподарськогопризначення. Так, наразі залишилося лише 5 держав з такими обмеженнями:Венесуела, Куба, Китайська народна демократична республіка, РеспублікаКонго (не плутати із Демократичною республікою Конго) та Таджикистан.

Саме відкриття ринку стало кульмінаційним моментом земельної реформи. Алещо ж вона дає українському народу — зокрема громадам, фермерам та простимселянам?

 

Головні зміни земельної реформи

Земельна реформа, окрім, власне, відкриття ринку, принесла з собою чималоінших нововведень та змін. Більшість із них стосується децентралізації,дерегуляції та діджиталізації землеустрою. Розглянемо найважливіші з них:

 

1.

Відтепер власність на переважну більшість земель держави за межаминаселених пунктів перейшла до громад. Тобто усі доходи від користуванняземельними ділянками на території громад надходитимуть до місцевихбюджетів.

 

2.

У землевласників з'явилася можливість продавати власні ділянки. Крімтого, вони зможуть брати кредити під заставу земельної ділянки.

 

3.

При цьому до 2024 року купити земельні ділянки можуть виключно громадяниУкраїни. Із 2024 року юридичні особи вийдуть на ринок, але для всіхучасників діятиме обмеження – до 10 тис. га “в одні руки”. Іноземці зможутькупувати землі, тільки якщо за це проголосують українці на народномуреферендумі.

 

4.

Орендарі земельних ділянок мають переважне право на їх купівлю.

 

5.

Продаж сільськогосподарських земель державної та комунальної власностізаборонений.

 

6.

Проведення земельних торгів переходить в електронний формат, завдякичому вдається впровадити прозорі правила та забезпечити укладення договорівна найкращих для власника земельної ділянки умовах.

 

7.

Більшість процедур, пов’язаних із реалізацією прав на земельні ділянки,можна здійснити онлайн. До того ж список послуг, які можна отримати черезінтернет, розширюється мало не кожен день.

 

8.

Уся інформація із землеустрою стає відкритою та прозорою. Навіть школяр може у разі необхідності переглянути відомості про ту чи іншу ділянку.

 

Що дає реформа громадам

Завдяки земельній реформі громади позбавляються залежності від дотацій з держбюджету. До 1 липня 2021 року, за різними підрахунками, добробут та розвиток громад на 60-80% залежав саме від того, скільки коштів виділить держава. Відтепер громади отримують надходження, зокрема, від оподаткування земель усіх категорій та форм власності, кошти від оренди державних та комунальних земель тощо. Експерти прогнозують, що завдяки ефективному управліннюземельними ресурсами, надходження до бюджетів громад можуть становити до 12млрд грн. Це дозволить підняти рівень добробуту у регіонах, покращитиінфраструктуру та збільшити статки жителів.

 

Що дає реформа землевласникам

Звичайно, найбільше переваг відчують власники земельних ділянок. Відтепер уних з'являється додатковий капітал. Точніше, вони нарешті матимуть змогукористуватися скарбом, який роками був для них мало не тягарем.

По-перше, експерти передбачають зростання розміру орендної плати. В умовахконкуренції, фермери будуть пропонувати вищу орендну плату, щоб і надаліобробляти ділянку, де розбудований їх бізнес.

По-друге, землевласники зможуть об'єднувати свої ділянки із суміжними, утакий спосіб перетворюючи свої володіння на ще більш привабливий об'єкт длябізнесу.

По-третє, у землевласників буде можливість взяти кредит під заставуземельної ділянки.

Нарешті, землевласники зможуть продати свої ділянки. З цим, правда,експерти радять почекати 1–2 роки – до моменту, коли сформуються вищіринкові ціни. За підрахунками, 1 га сільгоспземлі коштуватиме кілька тисяч доларів. Вартість залежить від розташування ділянки, її близькості до інфраструктури, властивостей та якостей ґрунту тощо.

 

Що дає земельна реформа фермерам

Чимало переваг отримають і фермери. У першу чергу, це механізм реалізаціїпереважного права на придбання ділянки, яку вони орендують – ранішепереважне право залишалося порожньою декларацією. Якщо орендодавець вирішить після відкриття ринку продати ділянку, він спочатку зобов'язаний запропонувати таку можливість орендарю. В обхід орендаря жодна угода невідбудеться.

При цьому, щоб у разі потреби придбати ділянку державної власності, фермерам, які користуються такими ділянками на праві постійного користування або праві довічного успадковуваного володіння земельними ділянками чи переоформили ці права на право оренди, надані пільгові умови їх викупу з можливістю розстрочки до 10 років.

Крім того, земельна реформа передбачає створення Фонду частковогогарантування кредитів в сільському господарстві. Відтак кредит зможутьотримати навіть малі фермери, які оброблять землю до 500 га, та які немають кредитної історії.

Тож, земельна реформа — це очевидні зміни на краще для усіх. Ці зміни гарантують українцям конституційне право розпоряджатися своїм майном, сприяють покращенню економічної ситуації, розвитку та добробуту українських сіл, стабільності функціонування сільського господарства в Україні.



8 Липня 2021 p.
©http://briz.if.ua/