Потрібен сміттєпереробний завод. За кілька років іванофранківське сміттєзвалище вичерпає свої можливості для захоронення відходів


Понад 2,5 мільйона тонн твердих побутових відходів захоронено сьогодні на Івано-Франківському міському сміттєзвалищі, що у селі Рибне Ямницької сільської територіальної громади.

Юрій Мороз - в.о. директора КП "Полігон ТПВ"

Про це розповів сьогодні, на оперативній нараді у Івано-Франківського міського голови виконувач обов’язків директора комунального підприємства «Полігон ТПВ» Юрій Мороз.

Він зауважив, що, хоча очолюване ним комунальне підприємство було створено 2010 року, саме сміттєзвалище функціонує з 1992 року. «На сьогоднішній час на полігоні захоронено приблизно 2,5 мільйона тонн твердих побутових відходів. Якщо так взяти попросту порахувати, то якщо ці всі тверді побутові відходи погрузити у вагони, то вийде потяг довжиною 758 кілометрів, тобто майже від сходу до заходу України», - розповів керівник КП «Полігон ТПВ».

Зі слів керівника підприємства, наразі територія полігону має площу 20,8 гектарів, в тому числі 13 гектарів використовуються для захоронення твердих побутових відходів (решта – під дорогою та господарською територією комунального підприємства). Договір оренди з Ямницькою сільською територіальною громадою, які належить земля полігону, підписано до 2027 року.

В даний час захоронення відбувається на так званій третій черзі полігону (перша черга експлуатувалася з 1993 по 2000 роки, друга – з 2000 по 2010 роки, третя – з 2010 року – по даний час). За умови реконструкції четвертої черги полігону, - розраховує пан Мороз, - наявної у сміттєзвалища землі стане для захоронення відходів до 2027 року, тобто до кінця договору оренду. А от далі у підприємства можуть виникнути проблеми.

Як стверджує очільник полігону, місцева влада не поспішає передавати в оренду КП «Полігон ТПВ» додаткові землі, мотивуючи це тією обставиною, що вони належать до земель оборони, хоча, за словами директора КП «Полігон ТПВ», ні Міністерство оборони України, ні Івано-Франківська КЕЧ району, ні Прикарпатський військовий лісгосп, що обслуговує місцеві ліси, не можуть надати відповідних документів.

«Все питання впирається в то, що нам не хочуть виділити землю. Ми знаходимося на землях – всі мотивують, що це землі оборони. Але фактично Міністерство оборони, ні місцева КЕЧ, ні місцевий військовий лісгосп не можуть надати документів, що це є їхня земля. Я наскільки знаю, нам уже хотіла допомогти депутат Верховної Ради Оксана Савчук і на сесії Верховної Ради 21 числа був даний запит, але наскільки мені відомо, прийшла негативна відповідь, що ці землі тільки можуть іти під будівництво житла для військових і інфраструктуру для військових. Ну ви прекрасно розумієте – усі ми дорослі люди: полігон – 2,5 мільйона тонн (твердих побутових відходів – БРІЗ) і через канаву хочуть будувати житло для військових – ніколи цього не буде…», - зазначив Юрій Мороз.

Зауважимо, відповідно до статті 4 Закону України «Про використання земел  можуть використовуватись для будівництва об'єктів соціально-культурного призначення, житла для військовослужбовців та членів їхніх сімей, а також соціального та доступного житла без зміни їх цільового призначення.

Вихід із ситуації керівництво КП «Полігон ТПВ» вбачає у будівництві заводу з переробки твердих побутових відходів. При чому робити це потрібно якомога швидше. «Нам треба думати, як працювати на перспективу, тобто будувати завод. Вже чотири роки ми б’ємся над цим питанням. Четвертий губернатор, до якого ми зверталися і віз і нині там. Якщо дальше так піде, то, ну протримаємося ще цих пару років, а далі буде питання дуже гостро стояти», - підсумував директор комунального підприємства.

Нагадаємо, місто Івано-Франківськ ще в 2012 році брало участь у пілотному проєкті Агенції США з міжнародного розвитку (USAID), який передбачав залучення американських експертів для допомоги місту у вирішень проблем поводження з твердими побутовими відходами із застосуванням механізму державно-приватного партнерства. Як один з варіантів розглядалося також будівництво на полігоні сміттєпереробного заводу, проте тодішній заступник Івано-Франківського міського голови Богдан Білик скептично поставився до ідеї будівництва такого заводу коштом приватних інвесторів, повважавши, що він не буде рентабельним для інвестора.



29 Червня 2021 p.
©http://briz.if.ua/