Хто програє більше? Влада хоче вилучити в громад Прикарпаття 80 млн. грн «тютюнового» податку


Уряд намагається перекласти сплату частини акцизу з роздрібного продажу тютюнових виробів на великий бізнес. З огляду на це місцеві бюджети можуть втратити 2,4 мільярда гривень. Наразі роздрібні торговці – кіоски і магазини, які продають цигарки – сплачують п’ять відсотків «тютюнового» податку, що йде до місцевих бюджетів. Проте урядовим законопроєктом хочуть перекласти це зобов’язання на великих гравців – виробників та імпортерів тютюнових виробів, - пише газета «Галичина».

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр СЛОБОЖАН з цього приводу наголосив:

Олександр Слобожан. Фото: Галичина

– Всі пропозиції податкової реформи в частині місцевих бюджетів ми з Міністерством фінансів відпрацювали і їх підтримуємо, оскільки вони приведуть до збільшення надходжень громад. Ми навіть звернулися до ОПУ, щоб їх розглянув Президент як невідкладні. На жаль, на фініші обговорення окремі лобісти, прикриваючись іменем Президента, заклали в концепцію положення щодо вилучення з бюджетів громад п’ять відсотків роздрібного акцизу з тютюну. Ми це категорично не підтримаємо, бо втрати муніципалітетів становитимуть 2,4 млрд грн. А справедливих компенсаторів для кожної громади Мінфін не зможе запровадити. Ми проходили це з акцизом на пальне. Такі норми вигідні власникам роздрібних мереж, які не хочуть адмініструвати місцевий акциз з тютюну. Не думаю, що тютюнові кампанії будуть підтримувати таку ініціативу. Сьогодні вони мають на своєму боці всі громади, які боряться з нелегальним обігом сигарет, бо отримають акциз із легально проданих цигарок. У разі якщо муніципальну владу позбавлять місцевого акцизу з тютюну, то їй простіше буде підтримати ініціативи про жорсткі обмеження продажу тютюнових виробів на території громад. Хто тоді програє більше: виробники, ритейл (походить від англійського слова retail, що в перекладі означає «роздрібний», вживають як синонім терміну «роздрібна торгівля»), Мінфін? Думаю, питання риторичне – всі.

 

Як це відобразиться на бюджетах територіальних громад Прикарпаття, чи насправді втрати будуть істотними, ми поцікавилися в голів громад та експерта.

 

Голова Івано-Франківської ТГ Руслан МАРЦІНКІВ:

Руслан Марцінків. Фото: Галичина

– Намагання уряду перекласти сплату частини акцизу з роздрібного продажу тютюнових виробів на великий бізнес і відібрати п’ять відсотків «тютюнового» податку у місцевих бюджетів – це чергова спроба залізти в кишені громад. Це чергове «покращення» уряду, яке спрямовано на знищення місцевого самоврядування. Уже була спроба ліквідувати акцизний податок з пального, а це наступний крок на шляху урядових «покращень».

Громади втрачають гроші на розвиток, недоотримують кошти від держави. Це недофінансування освіти та медицини, перекладання соціальних видатків на місцеві бюджети…

У разі схвалення урядового законопроєкту щодо вилучення з місцевих бюджетів п’ять відсотків акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів Івано-Франківська територіальна громада втратить приблизно 40 млн. грн. А це означає, що громада не збудує школу чи садок, не відремонтує дорогу…

 

Голова Коломийської ТГ Богдан СТАНІСЛАВСЬКИЙ:

Богдан Станіславський. Фото: Галичина

– Кілька років тому ввели акцизний податок на алкоголь, тютюн і пальне. Щоб аргументувати, чому уряд додав п’ять відсотків до ціни, податок віддали місцевим бюджетам. Особливо громади, на територіях яких були розміщені АЗС, отримали значну підмогу до бюджетів. Відтак уряд, побачивши, що це великі кошти, забрав акцизний податок на нафтопродукти. Виглядає, що тепер так хочуть зробити й з «тютюновим» податком, тобто вилучити з бюджетів громад п’ять відсотків роздрібного акцизу з тютюну. Це були б відчутні втрати для нашої громади. За чотири місяці цього року у нас є перевиконання «тютюнового» податку, який на місяць становить понад 1 млн. грн. Ми категорично проти цієї законодавчої ініціативи уряду. Сподіваємося, що Асоціації міст України вдасться відстояти інтереси громад.

 

Голова Рогатинської ТГ Сергій НАСАЛИК:

Сергій Насалик. Фото: Галичина

– На думку авторів, «свіжий» законопроєкт дозволить зменшити «тіньові» операції в сегменті роздрібного продажу тютюну і залучити до бюджету додаткові кошти.

Але водночас незрозумілі наступні кроки щодо розподілу цих коштів. Якщо великі виробники сплачуватимуть акциз із тютюну за місцем розташування виробництв, то муніципалітети втратять суттєві надходження. Наразі ті п’ять відсотків відповідного податку, які сплачують роздрібні торговці цигарками (кіоски і магазини), і які надходять до місцевих бюджетів, це суттєва сума. Вилучення її з місцевих бюджетів – ще один удар по громадах.

Сьогодні, у час реформ, місцеве самоврядування відстоює кожну копійку, що надходить до бюджетів громад. Доводиться зважуватися на рішучі кроки щодо реорганізації освіти, медицини тощо. Переглядати всі витрати й іноді відкладати реалізацію окремих корисних ініціатив. Тобто перебуваємо у жорстких фінансових рамках, щоб мати змогу забезпечити фінансування взятих на себе зобов’язань з надання освітніх, соціальних, медичних, культурних та інших послуг жителям громади. Крім того, мати можливість забезпечувати допомогою соціально незахищені верстви населення, важкохворих жителів громади, вирішити критичні питання Рогатинської ТГ.

Тому будь-яке вилучення коштів з місцевого бюджету – недопустиме. Від цього залежить реалізація життєвонеобхідних для мешканців громади програм, якість послуг, функціонування самої громади.

Маю надію, що уряд ухвалить достойне рішення і підтримає місцеве самоврядування, а не створить йому ще один глухий кут.

 

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, регіональний консультант з бюджетних питань (проєкт «ПУЛЬС», який впроваджує АМУ за підтримки USAID) Юрій СТЕФАНЧУК:

Юрій Стефанчук. Фото: Галичина

– З огляду на законодавчу ініціативу щодо позбавлення місцевих бюджетів 5 відсотків акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, яку вже нині розглядають у комітетах ВРУ територіальні громади Прикарпаття можуть втратити близько 80 млн. грн. На шляху впровадження реформи децентралізації традиційно зустрічаються проблеми щодо законодавчих ініціатив. Але сама концепція реформи децентралізації не передбачає неспроможних територіальних громад. Тому намір позбавити громади акцизного податку з продажу тютюнових виробів – це спроба позбавити їх фінансової спроможності.



19 Травня 2021 p.
©http://briz.if.ua/