Фахівці Програми «U-LEAD з Європою» навчали прикарпатські громади використовуати портали відкритих даних


Фахівці Програми «U-LEAD з Європою» навчали прикарпатські громади використовуати портали відкритих данихДізнатися скільки той чи інший заклад витратив на ремонт приміщень, з якою фірмою він співпрацює, які кошти судді витратили на кейтеринг, порівнювати бюджети громад та областей можна за допомогою порталів відкритих даних про фінанси.

Аби поглибити знань учасників щодо залучення додаткових інструментів для аналізу місцевих бюджетів відбувся вебінар, який був присвячений питанням публічності та прозорості  бюджетного процесу та використанню вебпорталу "Відкритий бюджет». Захід викликав справжній аншлаг, адже участь у ньому узяло понад 150 представників органів місцевого самоврядування з шести областей Західної України.

Про це інформує Івано-Франківський регіональний офіс Програми «U-LEAD з Європою».

Експертка з публічних фінансів Олександра Бетлій зазначила, що відкриті дані у сфері фінансів допомагають громадянам та представникам влади підвищувати ефективність роботи, допомагають в аналітиці, є основою для ухвалення рішень.

В Україні робота з відкритими базами даних розпочалася у 2015-2016 роках, коли відбувся розвиток відкритих даних у сфері публічних фінансів. Таким чином, Україна рухається шляхом прозорості та відкритості.

Проєктний менеджер порталів Є-data державної установи «Відкриті публічні фінанси» Ігор Пліса детально розповів про можливості порталу використання публічних коштів spending.gov.ua та приклади його використання. Він розповів, що spending.gov.ua - це найбільша база даних у сфері публічних фінансів. Його робота регламентується Законом "Про відкритість публічних коштів". І, хоча, на порталі є чимало інформації про фінанси, там не публікується таємна, конфіденційна чи службова інформація. Посадових осіб чекає відповідальність за неопублікування даних на цьому порталі, несвоєчасне подання або оприлюднення неправдивої інформації. Власне, йдеться про штраф від 25 до 50 неоподаткових мінімумів доходів громадян. Він наживо продемонстрував всі можливості та переваги як публічної, так і приватної частини цього ресурсу.

Наприклад, на порталі можна знайти трансакції, які перевищують один мільйон гривень, знайти розпорядників коштів за номером ЄДРПОУ, подивитися профіль організації, документи, які вона оприлюднила. Також цей інструмент може допомогти представникам ЗМІ, які працюють у сфері розслідувальної журналістики.

Своєю чергою Державний вебпортал «Open Budget» - це найбільша база знань з фінансів. Тут є глосарій, за допомогою яких можна дізнатися більше про бюджетну систему та процес, принципи, якими у них керуються тощо. На цьому порталі - гарна візуалізація даних та зручні графіки, приміром, можна побачити, звідки та куди рухаються кошти. Також до послуг користувачів - порівняння бюджетів областей та громад, де можна ознайомитися зі структурою податків. Таким чином, цей інструмент можна сміливо назвати порталом бюджетної грамотності.

Наступний інструмент аналізу бюджетних показників «BOOST» допомагає більш ретельно аналізувати як змінюються фінанси у громадах протягом років. Він базується на технології Світового банку і застосовується у понад 40 країнах світу. Отримати необхідну інформацію можна, використовуючи відповідні фільтри та поля.

Допоможе у роботі й портал реєстру проєктів міжнародних фінансових організацій IFI project. Саме за його допомогою можна шукати інформацію про проєкти, які реалізуються у громаді за підтримки міжнародних фінансових організацій.

 

Довідково:

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.21 Квітня 2021 p.
©http://briz.if.ua/