Голови прикарпатських громад вимагають підкріплення додаткових повноважень грошима


В Івано-Франківську відбулися загальні збори уповноважених представників органів місцевого самоврядування – членів  ВАОМС «Асоціація міст України» в Івано-Франківській області, в яких взяло участь 54 голів ТГ.
 
Захід відкрив голова Івано-Франківського РВ АМУ, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, який підкреслив важливість збереження здобутків реформи децентралізації влади, розширення повноважень органів місцевого самоврядування та фінансового забезпечення цих повноважень. Зокрема, він акцентував на ролі Асоціація міст України в цьому процесі.
Виконавчий директор Івано-Франківського РВ АМУ Юрій Стефанчук розповів про роботу регіонального відділення, наголосивши на спільній праці територіальних громад на утвердження місцевого самоврядування. Він зазначив, що деякі проєкти нормативно-правових актів, які розглядаються в комітетах ВРУ, можуть мати негативний вплив на територіальні громади. З огляду на важливість подальшого зміцнення місцевого самоврядування та збереження здобутків децентралізації, на зборах розглянули такі питання: законодавчі пріоритети щодо забезпечення умов ефективної діяльності місцевого самоврядування; збір проблемних питань діяльності територіальних громад для вирішення їх в діалозі з виконавчою гілкою влади; адвокатський супровід діяльності органів місцевого самоврядування та залучення студентів вищих навчальних закладів Івано-Франківська до розвитку територіальних громад.
Метою зборів є узгодження спільної позиції територіальних громад Прикарпаття щодо розроблених проєктів законів та напрацювання спільних кроків задля зміцнення місцевого самоврядування, наголосили в Івано-Франківському РВ АМУ. 
 
«Під час реалізації реформи децентралізації з кожним прийнятим Державним бюджетом та змінами до Бюджетного та Податкового кодексів прослідковується перекладання на бюджети місцевого самоврядування видаткових повноважень без фінансового ресурсу. Загалом з 2015 по 2020 рік сума додаткового навантаження становить 665,8 млрд гривень в Україні та близько 15 млрд гривень для громад Прикарпаття. – зазначив Юрій Стефанчук. Тому для успішного продовження реформи децентралізації варто у 2021 році збалансувати дохідну та видаткову частину місцевих бюджетів, бо в іншому випадку матимемо реформу без результатів і розвитку.
 
Варто зазначити важливість законопроектів №5066, №5066-1, оскільки – це можливість збільшити частку зарахування ПДФО до бюджетів громад з 60% до 65%. Питома вага цього податку в місцевих бюджетах громад Прикарпаття є найбільшою, тому всі громади, без винятку, матимуть додатковий ресурс. Все ж, на нашу думку, відсоток зарахування ПДФО до бюджетів територіальних громад має становити не менше 80 відсотків, що зумовлено потребою компенсувати втрати територіальних громад у зв’язку із передачею від держави місцевому самоврядуванню додаткових повноважень». 
В Івано-Франківському РВ АМУ вважають, що потрібно розглянути можливість зарахування ПДФО за місцем здійснення діяльності юридичними особами та їх підрозділами, що пропонує законопроєк 5244-3. Але і цей законопроект має недоліки, тому АМУ запропонувала удосконалити його та доповнити щодо відновлення контролю за правильністю сплати платниками ПДФО (податковими агентами) з боку територіальних підрозділів ДПС, в тому числі за дотримання ними порядку сплати (перерахування) ПДФО до бюджету; встановлення відповідальності для платників ПДФО (податкових агентів) за перерахування податку до бюджету не за належністю з порушенням вимог статті 168 ПКУ. Без дієвого механізму контролю місцеві бюджети втрачають надходження, а з ними і можливість розвитку. 
 
Очільники громад активно долучилися до обговорення необхідних для продовження реформування місцевого самоврядування закопроєктів. Зокрема голови Івано-Франківської, Калуської, Надвірнянської, Спаської, і Білоберізької ТГ – Руслан Марцінків, Андрій Найда, Зіновій Андрійович, Микола Медвідь і Дмитро Іванюк, а також заступник Солотвинської ТГ Юрій Іванишин висловили думки з приводу організації роботи РВ АМУ та ключових законів, на які чекає місцеве самоврядування.
 
Найважливішим для самоврядців є збільшення податку на доходи фізичних осіб, що зумовлено гострою потребою компенсувати витрати громад з огляду на передачу від держави місцевому самоврядуванню додаткових повноважень, а також закон, який закріпить за ТГ 30 відсотків ДФРР задля їх інфраструктурного розвитку та запровадить формульний розподіл додаткової дотації.  
Учасники зборів ініціювали проведення платформи з народними депутатами України щодо важливості прийняття законів, які б сприяли зміцненню місцевого самоврядування. 
 
Нагадаємо, що регіональне відділення на запит територіальних громад Івано-Франківської області продовжує втілювати  ініціативу щодо адвокатського супроводу органів місцевого самоврядування, оскільки це надання професійними адвокатами юридичних послуг сільським, селищним, міським радам для ефективного та належного здійснення ними своїх повноважень і захисту прав та інтересів у судах та органах державної влади. Адже в умовах перманентних змін та прийняття нових нормативно-правових актів територіальні громади мають отримати якісну адвокатську підтримку відповідно до напрямів та сфер своєї діяльності.
 
Оксана ПРОЦЮК


16 Квітня 2021 p.
©http://briz.if.ua/