COVID на Прикарпатті: на «дистанційку» йдуть не лише школи, а й виборчі штаби


COVID на Прикарпатті: на «дистанційку» йдуть не лише школи, а й виборчі штабиПандемія на COVID-19 на Прикарпатті набирає загрозливих обертів.

Сумна статистика: в середньому шість-сім сотень нових заражень та десяток летальних випадків щодня – впевнено утримує останніми днями Івано-Франківську область в лідерах пандемії в Україні. Це зумовило ухвалення на минулому тижні рішення Державної комісії з ТЕБ та НС щодо посилення з 22 лютого карантинних обмежень на Прикарпатті.  Вказаним рішенням, зокрема, щонайменш на тиждень було заборонено роботу в області розважальних закладів, нічних клубів, кінотеатрів, спортивних залів; проведення культурних та релігійних заходів. Були введені обмеження на в’їзд громадян в область та переміщення по території Івано-Франківщини, а навчання у школах, ПТУ та вишах області (крім початкової школи) в даний час відбувається у дистанційному форматі.   Крім того, у зв’язку з браком ліжкомісць у медичних закладах області, Уряд доручив Державній службі України з надзвичайних ситуацій розгорнути на Прикарпатті мобільний госпіталь ДСНС на 120 ліжкомісць.

В цих умовах на Івано-Франківщині постала ще одна важлива проблема.

На 28 березня призначено проведення виборів народного депутата України у виборчому окрузі № 87 замість вибулого нардепа Зіновія Андрійовича. Старт виборчої кампанії було покладено ще 27 січня і виборчий процес вже триває повним ходом. В даному контексті постає питання: чи не вплине пандемія та пов’язані з посиленням карантину певні додаткові обмеження, зокрема, щодо переміщення по території області та проведення громадських заходів, на перебіг виборчої кампанії та вільне волевиявлення громадян. Звісно, посилення карантину вводиться лише до 28 лютого в той час, як вибори призначено на 28 березня. Втім, чи є гарантії того, що протягом найближчого тижня епідемічна ситуація в регіоні покращиться і карантинні обмеження в області буде послаблено після 28 лютого?

В той же час вже сьогодні у командах кандидатів, які змагаються на окрузі, лунають нарікання на неможливість проведення в повній мірі виборчої кампанії через масове захворювання як серед членів виборчих штабів, так і серед потенційних виборців. Воно й не дивно: територія виборчого округу № 87 (а це Надвірнянський район, частини Івано-Франківського, та Коломийського районів за новим адмінустроєм або території Надвірнянського району, Яремчанської міської ради, більшої частини Богородчанского та 10 населених пунктів Коломийського районів за адмінустроєм до введення в дію адміністративно-територіальної реформи 2020 року) сьогодні серед лідерів із захворюваності по області.

Так, за даними Державної установи «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» (яка публікує статистику захворюваності з прив’язкою до старого адміністративного устрою), станом на 20 лютого в Надвірнянському районі за добу було зафіксовано 93 нових випадки захворювання на COVID-19, в Богородчанському районі – 22 нових випадків, на території Яремчанської міської ради – 29 випадків. За добу перед тим ці показники становили 89, 56 та 2 захворілих відповідно, до того – відповідно 112, 55 та 9 випадків… Надвірнянський район за показником захворюваності впевнено тримає другу позицію після міста Івано-Франківська, а розташовані на території виборчого округу медичні заклади працюють на межі своїх можливостей, про що, зокрема, було відзначено на засіданні Регіональної комісії з ТЕБ та НС. З метою обмеження переміщення осіб, на території округу розміщено шість блокпостів.

Першим загрозливим «дзвіночком» у цих умовах прозвучало оприлюднене 20 лютого звернення виборчого штабу одного з кандидатів у народні депутати України по виборчому округу № 87 – Михайла Ноняка про переведення роботи штабу на повністю дистанційний режим. «На жаль, ситуація з поширенням COVID-19 в нашому 87 окрузі є досить складною. Медичні заклади переповнені, пацієнти лежать в коридорах, їдальнях та кабінетах лікарів. На Прикарпатті посилюють карантинні заходи до червоного рівня. Буде обмежене пересування, встановлені блокпости. Зважаючи на цю ситуацію наш штаб прийняв рішення з понеділка призупинити будь-які зустрічі з виборцями, роздачу агітаційних матеріалів на території округу», - йдеться у зверненні. Зауваживши, що «жоден мандат депутата Верховної Ради України не вартує людського життя», автори звернення закликали своїх опонентів також обмежити проведення агітаційних заходів за участі громадськості, та звернулись до Ради національної безпеки України, Верховної Ради та ЦВК з закликом розглянути можливість перенесення виборів на іншу дату. Раніше сам кандидат М.Ноняк повідомив у фейсбуці, що у нього діагностовано COVID-19 і він перебуває на стаціонарному лікуванні.

Карантин дійсно може мати вплив на здійснення агітації кандидатами, оскільки він, в залежності від запроваджених карантинних режимів, накладає певні обмеження на проведення масових заходів – від обмеження кількості учасників на певну площу в «жовтій зоні», до повної заборони масових заходів у «червоній зоні», - вважає керівник Представництва Громадянської мережі ОПОРА в Івано-Франківській області Іван Маруняк, якого ми попросили прокоментувати ситуацію. «Від режиму карантинних обмежень прямо залежить чи кандидати матимуть можливість повноцінно працювати з виборцями через проведення зустрічей та інших масових заходів. Але агітація не обмежується лише масовими заходами, тому інші форми агітації, які не передбачають масових зібрань, можуть вільно використовуватись кандидатами», - зазначив він.

Інше питання – страх громадян заразитись.  «Страх інфікуватись на виборчій дільниці, а не карантинні обмеження, можна розглядати як фактор, який матиме вплив на явку виборців 28 березня», - розповів активіст.

При цьому представник ОПОРИ висловив переконання, що карантин не є підставою для перенесення виборів, хоча й погодився, що карантин дещо ускладнює процес підготовки до виборів. Він також не вважає, що карантинні обмеження суттєво вплинуть на виконання своїх функцій виборчими комісіями, оскільки, з його слів, не обмежують їхню роботу, а лише накладають додаткові обов’язки з протидії поширенню коронавірусу – забезпечення у приміщенні виборчих комісій маскового режиму, здійснення заходів з дезінфекції, забезпечення умов дотримання соціальної дистанції тощо. «Ми спостерігали за місцевими виборами восени минулого року і мені невідомо про випадки, коли карантинні обмеження перешкодили виборцю реалізувати своє право голосу», - зауважив Іван Маруняк.

Тут, щоправда, активіст не згадав одну важливу обставину: члени дільничних виборчих комісій – також люди. Вони проживають у тому ж середовищі, що і виборці, і також хворіють. Тож чи зможуть виборчі комісії виконувати свої функціональні обов’язки, якщо в них попросту не вистачатиме людей? Зрештою, і статистика щоденної захворюваності на COVID-19, у жовтні вона була в рази меншою, ніж зараз…

Що до можливого перенесення виборів, про яке говорять у виборчому штабі кандидата, варто відзначити, що відповідно до статті 20 Виборчого кодексу України, виборчий процес є безперервним та не може бути скасованим, зупиненим або перенесеним. Його може бути припинено у разі введення в Україні чи в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану.

Та чи піде на такий крок Глава держави задля порятунку життів людей в регіоні, що є лідером за динамікою поширення пандемії в Україні?



22 Лютого 2021 p.
©http://briz.if.ua/