Франківці уникають укладення договорів на вивіз сміття. Хоча це їх не звільняє від обов'язку платити


Франківці уникають укладення договорів на вивіз сміття. Хоча це їх не звільняє від обов'язку платити. Фото ілюстративнеМайже половина споживачів послуг іванофранківського сміттєперевізника «Автотранспортне підприємство 0928» не має укладених з підприємством договорів на вивіз твердих побутових відходів.

Про це заступниця директора підприємства Ірина Ружицька розповіла на сьогоднішній оперативній нараді у Івано-Франківського міського голови.

З її слів на сьогоднішній день в «АТП 0928» зареєстровано 90 тисяч особових рахунків споживачів послуг підприємства. Число ж укладених договорів становить лише 47 тисяч. «Це пов’язано з тим, що часто, коли розносять договори, люди уникають їх підписання, оскільки думають, що якщо договір не підписаний, то відповідно не буде проводитися нарахування, не буде проводитися оплата. Однак ця думка хибна», - зазначила пані Ружицька.

Так, відповідно до статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» людина не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Як стверджує заступниця директора «АТП 0928», кількість укладених договорів значно зменшилась протягом 2019 році, хоча за перше півріччя року 2020-го підприємству вдалося дещо покращити ситуацію.

Оплата від населення на даний час складає 84,9 %. На тих же, хто не бажає оплачувати вивіз сміття АТП подає до суду. «Від початку 2020 року підприємством до суду скеровано 137 позовних заяв на 392 тисячі гривень. Практично всі оті позови, які направлені в суд, вони судом задоволені. Хочу наголосити на тім, що коли уже справа доходить до суду і людина за рішенням суду вже оплачує не тільки за фактично надані послуги, а оплачує і судові витрати», - зауважила Ірина Ружицька.

Дещо краща ситуація з укладенням договорів у іншого іванофранківського сміттєперевізника – державного підприємства «Автоколона 2222». Як повідомив головний інженер підприємства Василь Савчак, на сьогоднішній день з 14,5 тисяч абонентів автоколони договори на вивезення ТПВ укладено з 80%. «Хоча ми стараємося рахунки на вивіз ТПВ передавати усім абонентам», - зауважив пан Савчак. З його слів, за 11 місяців цього року рівень розрахунків населення з підприємством за надані послуги склав 90%.

Певні проблеми «Автоколона 2222» має з юридичними особами. Так з 200 юридичних осіб, які обслуговує перевізник, 20 не уклали і не бажають укладати договори на вивіз ТПВ. Йдеться про торгівельні точки, серед яких магазин «Вікна і двері» (вулиця Пасічна, 15), магазин торгового центру «Щедрик» (вулиця Галицька, 112), кіоск «Рідна земля» (вулиця Тролейбусна, 13). Як стверджує Василь Савчак, працівниками підприємства разом з інспекторами Муніципальної інспекції «Добродій» Івано-Франківської міської ради здійснили обхід юридичних осіб, які не бажають укладати договори і вручили їм відповідні приписи. Тепер залишається очікувати їх виконання.

Гірше справи з торгівельними точками, які викидають сміття у контейнери «Автоколони 2222», проте належать до Угринівської територіальної громади. Таких споживачів керівництво підприємства не може ні змусити укласти договорів на вивезення ТПВ, ні навіть оштрафувати, оскільки такі питання необхідно вирішувати через Тисменицьку прокуратуру.

 

Фото ілюстративне



15 Грудня 2020 p.
©http://briz.if.ua/