На Прикарпатті лісівники збирають насіння бука


У лісах Карпат триває заготівля насіння лісових культур. У вересні лісівники розпочали збір насіння ялиці, у жовтні прийшов час заготовити насіння бука, або букву. Це ромбоподібні насінини, які дозрівши, під подихом вітру вилітають із суцвіть. Збирати їх дуже клопітка справа, тому до заготівлі букви активно долучаються учні шкільних лісництв.

На Коломийщині школярі Сопівського шкільного лісництва протягом двох годин назбирали до 5 кг насіння.

«Букові горішки збираємо вручну після опадання їх на землю. В урожайні роки з 1 гектара чистого букового насадження можна назбирати в середньому 200 - 300 кг горішків», - розповідає учениця лісництва.

Зібране насіння лісівники пропускають через віялки і підсушують під наметами або у вогневих сушарках при температурі не вище 60° С, тривалість сушіння 1-2 години. Добре висушені горішки зберігають у мішках по 25 кг при постійно зниженій температурі та вологості не вищій 60-65%. Мішки кладуть не на підлогу, а на дошки.

Навесні горішки бука, залишені у підстилці, дадуть життя новим деревам, інші - взимку стануть високобілковою поживою для птахів та звірів.

Споживають букові горішки й люди. Проте перед вживанням букву слід підсмажити, оскільки плівка ядра містить токсичний алкалоїд фагін, що при підсмажуванні розкладається. Дехто з підсушеної, а потім з розмеленої букви, варить каву.



28 Жовтня 2020 p.
©http://briz.if.ua/