Розвитком нанотехнологій в Прикарпатському університеті цікавився посол США


 

Діяльність науково-освітнього центру «Наноматеріали в пристроях генерації та накопичення енергії», який функціонує на базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, зацікавила надзвичайного і повноважного посла Сполучених Штатів Америки в Україні Джона Теффта, який перебував сьогодні з робочим візитом на Прикарпатті і в рамках візиту спеціально відвів ПНУ, де ознайомився з роботою проекту.

Варто зазначити, що проект «Наноматеріали в пристроях генерації та накопичення енергії» функціонує в рамках отриманого в 2009 році гранту Фонду цивільних досліджень та розвитку США (CRDF) та за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку, а відтак хід його реалізації є особливо цікавим для глави американської дипломатичної місії в Україні.

«Для мене дуже велика приємність бути тут, - зазначив посол у своїй промові, - і хоча у мене дуже тісний графік, але я попросив, щоб ми знайшли час поговорити про цей проект. Це як раз той проект, яким Україна має займатись».

Найбільшу цікавість дипломата викликала розповідь керівника центру Володимира Коцюбинського про конкретні здобутки проекту, зокрема у створенні нанопористого вуглецю як основновного матеріалу для творення суперконденсаторів – накопичувальних пристроїв ємністю 100 – 150 фарад на грам, здатних швидко накопичувати і швидко віддавати такий обсяг енергії, якого, скажімо, достатньо для того, щоб в мить випарити залізний цвях. Робочі макети таких суперконденсаторів вже створені науковцями університету. Пан Теффт навіть попросив науковця надати йому представлені в ході презентації слайди. Мовляв, посол їх передасть для використання брату своєї дружини, який є матеріалознавцем і працює в Пентагоні.

В свою чергу ректор Прикарпатського національного університету Ігор Цепенда звернув увагу на той факт, що діяльність центру не тільки має неабияку наукову цінність, а й дає дорогу в науку студентам та аспірантам. «На сьогоднішній день близько 30 студентів-фізиків активно працюють на різних стадіях проекту. - зазначив він, - Завдяки цьому проекту команда наших студентів-фізиків здобула друге місце по Україні, обігравши команди кращих політехнічних вишів. При чому не на своїй території, а у Харкові».

При цьому участь молоді у проекті ще й непогано винагороджується. Так, за словами В.Коцюбинського, 79,2 % коштів гранту Міністерства освіти і науки України (проект реалізується на умовах співфінансування: 300 тисяч доларів – кошти CRDF і по 150 тисяч – частки МОН України та ПНУ) витрачено на індивідуальну фінансову підтримку науковців, насамперед молодих – з числа студентів та аспірантів.

Сергій Білий

 

Фоторепортаж



13 Листопада 2012 p.
©http://briz.if.ua/