13 листопада - Міжнародний день незрячих


Міжнародний день сліпих - всесвітня дата, покликана привернути увагу людей до тих, хто назавжди втратив зір і опинився у важкій життєвій ситуації. Цей день відзначається щорічно 13 листопада.

У 1784 році в Парижі, без допомоги уряду і недержавних благодійних товариств, виключно на свої особисті кошти і в своєму власному будинку відкрив першу в світі школу для сліпих дітей під назвою «Майстерня трудящих сліпих» відомий педагог Валентин Гаюї (Valentin Hauy).

Першим учнем майстерні став підібраний на церковній паперті хлопчик Франсуа де Лезюер. Потім в школу поступили ще одинадцять безпритульних однолітків Франсуа. До цієї події світ ще не знав навчальних закладів для сліпих. Гаюї використовував свій метод навчання сліпих, за допомогою придуманого ним шрифту для сліпих - «унціала».

Незважаючи на великі фінансові труднощі, Гаюї зумів створити при школі друкарню і видав у ній декілька книг для сліпих надрукованих «унціалом» рельєфно-лінійним шрифтом. Це були перші на Землі книги для сліпих. По цих книгах незрячі люди навчалися аж до появи шеститочковими шрифту Брайля.

Діяльність Валентина Гаюї була помічена при дворі Російської імперії. Російський імператор Олександр I в 1803 році направив Валентину пропозицію створити у тодішній столиці Росії місті Санкт-Петербурзі навчальний заклад для людей з повною або частковою втратою зору, яке педагог прийняв і в вересні 1806 року прибув до Петербурга. В. Гаюї знайшов вчителів-ентузіастів, і коли школа була готова відкритися, з канцелярії міністерства освіти Російської імперії прийшла відповідь: «в Росії немає сліпих дітей». Тоді Валентин став сам розшукувати учнів, що власне було нескладно - більшу частину він зустрів в богадільні поблизу Смольного. Валентин Гаюї був готовий не тільки навчати сліпих учнів, але й годувати дітей власним коштом. Чотири роки потому після запрошення Олександр I, в 1807 році, імператор затвердив штат, статут і бюджет Санкт-Петербурзького інституту робочих сліпих. Цю дату нині вважають датою заснування першого в Росії навчально-виховного закладу для сліпих дітей. Затверджений штат припускав тільки 15 вчителів, убогий бюджет залишав побутові умови і заняття в інституті бажати кращого, і лише величезне бажання учнів освоювати грамоту і ремесла допомагало долати всі труднощі. Влітку 1808 року чиновники була проведена перевірка інституту, Коя відзначала: «сліпі вихованці навчені читання, письма, географії, історії, мов, музики, друкування, співу і різним ремеслам - плетіння кошиків та стільців, в'язання мереж, вишиванню, складальний справі».

У Росії Гаюї видає книгу «Короткий виклад, що служить проспектом другого видання Досвіду по вихованню сліпих». Цей короткий нарис як би підсумовує результати його праць в галузі виховання сліпих. У віці 72 років Валентин залишає Росію, але перед цим, «За ревне старанність», імператор нагородив його орденом Святого Володимира 4-го ступеня.

Всесвітня організація охорони здоров'я, бажаючи увічнити пам'ять про Валентина Гаюї, прийняла рішення відзначати «Міжнародний день сліпих» в його день народження - 13 листопада.



13 Листопада 2012 p.
©http://briz.if.ua/