Експерти і науковці презентували результати скринінгу вод у Сіверському Дінці та Дністрі


Уперше в Україні було проведено повний скринінг (дослідження) якості води в річках, зокрема у Сіверському Дінці та Дністрі. Проведення такого моніторингу стало можливим завдяки підтримці Координатора проектів ОБСЄ та Глобального екологічного фонду. А основним результатом скринінгу стало виявлення специфічних забруднювачів для річкових басейнів. Нещодавно в пресцентрі Українського кризового медіа-центру презентували результати хімічних досліджень басейнів Сіверського Дінця та Дністра.
«Ці результати стануть основою для подальшого моніторингу якості вод у басейнах Сіверського Дінця та Дністра і їх буде використано для розробки планів управління річковими басейнами», - зазначив перший заступник голови Держводагентства Михайло Хорєв.

До того ж він проінформував присутніх не лише про впровадження Держводагентством європейських підходів у сфері моніторингу вод, запровадження у річкових басейнах Дону, Дністра, Дунаю, Вісли діагностичного моніторингу, а і про подальші плани агентства для охоплення всіх водних ресурсів України сучасним моніторингом якості вод.

Спікери заходу повідомили про результати скринінгу.

Так, заступник Координатора програм ФАО в Україні Михайло Малков проінформував про виявлення у воді річок залишків пестицидів, фармацевтичних препаратів, промислових хімікатів, наркотиків, стимуляторів і підсолоджувачів тощо.

Завідувач лабораторією гігієни ґрунту та відходів ДУ «Інститут громадського здоров'я ім. Марзєєва» Валерій Станкевич говорив про вміст у воді важких металів. Зокрема, експерт зазначив, що вражений результатами скринінгу та наявністю величезної кількості фармацевтичних препаратів та наркотиків у складі вод Дону та Дністра.

Експерт ФАО з антимікробної стійкості Віталій Башинський говорив про наявність антимікробних засобів у воді. Зазначимо, що Віталій Башинський застеріг, що наявність у воді антибіотико резистентних штамів дуже шкідливо впливає на здоров’я людини, бо такі речовини призводять до вироблення у людини імунітету та несприйняття у подальшому цих антибіотиків у лікувальних цілях.

Також повідомлялося, що у річках було знайдено пластифікатори – речовини, які порушують роботу ендокринної та гормональної системи людини. Втім під час хлорування ці речовини зникають, і їх концентрації не такі великі.

Детальніше

У басейні Дністра скринінг був проведений для 13 зразків поверхневих вод, 3 зразків біоти (риби) і 13 зразків донних відкладень.

У басейні Дону проведено скринінг 8 проб поверхневих вод та 3 проб біоти шляхом цільового аналізу для вибраних пріоритетних речовин згідно з Водною рамковою директивою. Цільовий скринінг та нецільовий скринінг проводились на трьох пробах поверхневих вод, одній пробі донних відкладів та трьох пробах біоти.

Серед сполук, які найбільш часто зустрічалися, були важкі метали, заборонені для використання пестициди, противірусні препарати, анальгетики, промислових хімікатів, заборонених наркотиків, стимуляторів і підсолоджувачів, кофеїн, пластифікатори тощо.

Результати досліджень важких металів, в свою чергу, показали, що на деяких ділянках води значення кількості ртуті, міді і цинку перевищені, а в донних відкладеннях – нікелю, хрому та цинку.

Всі результати є частиною широкого хімічного скринінгу як основи для майбутньої системи діагностичного моніторингу відповідно до Водної рамкової директиви ЄС.

На підставі результатів скринінгу було сформовано перелік з 18 басейнових специфічних показників (10 синтетичних речовин та 8 важких металів) для включення до програми діагностичного моніторингу басейну Дністра.



20 Березня 2020 p.
©http://briz.if.ua/