Чиллери: види і принцип дії


Промисловий чиллер – це пристрій, який використовується для охолодження великої кількості води на промислових об'єктах при навантаженні понад 150 кВт. Він використовує силу повітря, воду або абсорбції пара для охолодження рідини. Чиллери застосовуються для комплектації потужних кліматичних систем і на спеціалізованих виробництвах.

Компанія «Далгакіран компресор Україна» пропонує чиллери для охолодження води з гарантією та професійним монтажем обладнання на об'єкті клієнта.

Види чиллерів

Існує два типи чиллерів за способом охолодження:
• повітряні – охолодження конденсатора здійснюється системою вентиляторів;
• водяні – охолодження конденсатора відбувається за допомогою проміжного теплоносія або системи водяного охолодження.
За типом розміщення конденсатора розрізняють промислові холодильні установки виносні (конденсатор виводиться на вулицю) і вбудовані. Також виділяється чотири підкатегорії в кожній з вищевказаних категорій чиллерів:
• поршневі;
• відцентровані;
• гвинтові;
• абсорбційні.

Перші три типи – це механічні установки, що приводяться в рух електричними, паровими або газовими двигунами. Абсорбційний чиллер працює від джерела тепла, такого як пар, і не використовує рухомих частин.


 

З чого зроблена и як працює холодильна установка?

Цикл механічного стиснення складається з чотирьох основних компонентів, через які проходить холодоагент:
• випарник;
• компресор;
• конденсатор;
• розширювальний клапан.

В ідеальному циклі охолодження, пара під високим тиском охолоджується до потрібної температури насичення, тільки після чого починається конденсація. Промисловий чиллер повинен передавати достатньо тепла від холодоагенту, щоб знизити температуру пари до температури насичення. Оскільки тепло продовжує передаватися від парів холодоагенту до повітря (або воді, якщо використовується водяний конденсатор), якість холодоагенту (% холодоагенту в стані пара) буде знижуватися до тих пір, поки холодоагент не буде повністю конденсований.

Для зниження температури в чиллері знижується тиск завдяки використанню термостатичних розширювальних клапанів. Термостатичний розширювальний клапан – це регулятор перегріву, який не підтримує постійний тиск пара, а тільки забезпечує обсяг, необхідний для зниження тиску до певного рівня, який визначається розміром компресора. Остання частина шляху проходження холодоагента через холодильну установку являє собою змішення насиченої рідини і пара, що проходять через випарну трубу. Цикл продовжується до тих пір, поки температура в холодильній камері не буде досягнута або устаткування не буде вимкнено.
 



29 Листопада 2019 p.
©http://briz.if.ua/