Городенка має дерев’яну статуетку роботи Пінзеля?


 Нині на слуху те, що понад двадцять робіт скульптора Йогана Пінзеля експонуються у Луврі. Вони представлені там згідно з домовленостями, коли в Івано-Франківській, Тернопільській та Львівській областях 2007-ий був проголошений роком Пінзеля.

У Городенці також було проведено тоді ряд заходів із популяризації витворів всесвітньовідомого скульптора, роботами якого був прикрашений Городенківський костел (нині церква Непорочного Зачаття Божої Матері) та церква Успення Пресвятої Богородиці.
У 2010 році наше місто мало ще один привід гоноруватись собою, своєю історією та своїми людьми: Національний Банк України викарбував тоді срібну монету із зображенням видатного майстра барокової доби, тож 29 листопада 2010 року ввійшла в обіг срібна (Ag 925) монета «Іоан Георг Пінзель».

Номінал монети вагою 1 тр. унція (31,1 г) — 5 грн. Діаметр складає 33 мм, якість — пруф. Тираж доволі маленький — всього 5000 екземплярів. А передувало цій події те, що зусиллями товариства «Гердан», членами якого є етнографи й краєзнавці Володимир Никифорук, Олександр Каглян та Роман Смеречанський, до Національного Банку України було скероване звернення щодо карбування монети, приуроченої 250-ти річчю костелу.

На жаль, НБУ надав перевагу "тернопільській" тематиці, і світ побачила монета «Іоан Георг Пінзель» із зображенням ратуші в Бучачі. Все ж потрібно сказати, що на реверсі монети зображено скульптуру ангела, який дуже нагадує фігуру із Городенківського костелу. Так що Городенка може сміливо говорити про свою причетність до випуску цієї рідкісної ( в скорому часі) монети. Зрештою, як би там не було, Україна тільки виграла від того, що вшанувала свого таємничого майстра. І городенківцям вартувало би мати у своїй колекції таку «таємничу історію», якою є постать загадкового Пінзеля.

Проте, коли я провела своєрідне опитування, чи погодились би городенківці віддати роботи Пінзеля (якби, звісно, такі були б) на експозицію в Луврі, то почула чимало заперечень. Досить, мовляв, того, що свого часу скульптури з колишнього костелу та міської церкви збагатили музеї Львова та Івано-Франківська. Щоправда, одна невеличка статуетка була продемонстрована на згадуваній Святочній академії у 2007 році, але ще під сумнівом, чи вона виготовлена самим Йоганом Пінзелем, а чи його здібними учнями. Туристи, які останнім часом відвідують Городенку, можуть милуватися хіба що дерев’яним панно під амвоном у церкві Успення Пресвятої Богородиці (наступного року храм відзначатиме 250-річчя) та різьбленою кам’яною фігурою Божої Матері на території колишнього костелу. Все інше або вивезли, або потрощили та навіть розпиляли на дрова (чотири величних статуї, як відомо, прикрашали колись костел). То ж чи треба дивуватися, що мешканці одного з сіл Бучацького району не погоджувалися, щоб царські ворота роботи Пінзеля, які колись належали церкві, а нині є власністю Тернопільського музею, потрапили до Лувру?.. Хто знає, чи повернули би назад до села таке багатство й художню цінність.

Людмила СТРАЖНИК для БРІЗ



6 Листопада 2012 p.
©http://briz.if.ua/