Бізнес під землею: як на сході виготовляють ігристе вино


Місто Бахмут у Донецькій області має свою туристичну принаду - завод ігристих вин “Артвайнері”.

В останній день поїздки на схід, яка відбулась у рамках проєкту «Зміцнюємо громади, об’єднуючи Україну», що реалізовується громадською організацією "Молода Просвіта Прикарпаття", учасники з Франківщини відвідали це знамените підприємство.

Знаходиться воно на окраїні Бахмуту. Основні виробничі процеси тут відбуваються під землею, у колишніх шахтах, де видобували гіпс. Впродовж року на заводі підтримують однакову температуру +12°C та 90% вологість. Штольні мають два входи і виходи - пішохідна галерея і транспортна. Працюють на заводі 500 спеціалістів.

Приходимо на виробництво здебільшого у хорошому гуморі, а весь негатив залишаємо на поверхні. Бо пляшка, яка проходить через руки майстра, з’явиться на столах людей у дні щастя та веселощів. Через ігристе ми намагаємось донести втіху і задоволення”, - розповідають працівники заводу. 

Більшість підприємств, які спеціалізуються на виготовленні вина, є закритими для туристів, але не “Артвайнері”. Тут розробили цілий туристичний маршрут та відкрили дегустаційну залу. Відвідувачам показують усі ступені створення ігристого. А для того, щоб споглядання на технологічні процеси було цікавішим, на стінах заводу художники залишили чимало промовистих тематичних малюнків та написів.Стіни ж розфарбували різними кольорами.

Вино тут виготовляємо класичним методом. Процес народження ігристого триває від дев’яти місяців до трьох років. Тобто продукт витримується, насичується вуглекислим газом безпосередньо у пляшці”, - зазначає гід “Артвайнері”.

Матеріали для майбутнього благородного алкоголю підприємство закуповує у Херсонській, Миколаївській та Одеській областях. Привозять сюди неочищене вино першого віджиму, яке одразу доправляють на аналіз у лабораторію. Виробляє Артемівський завод декілька видів ігристого: від недорогого до преміум сегменту.

Алкогольні напої продають не тільки на вітчизняному ринку. Експортує свою продукцію “Артвайнері” у Канаду, США, Польщу, Ізраїль, Німеччину, Казахстан, Азербайджан, Китай, країни Прибалтики.

Шахти цього підприємства мають велику історію, але є у ній сумна сторінка, пов’язана з Голокостом. У 1942 році німецько-фашистські загарбники замурували заживо у підземних тунелях близько 2 000 людей. 

Це були жінки, діти, старенькі. Більшість з загиблих - євреї. У 1943 місто звільнили від фашистів, а у 1944 році злочин німців розкрили працівники, які видобували тут гіпс. Тіла підняли на поверхню. Багатьох вдалось впізнати. Їх імена занесли у книгу смутку, а невпізнаних поховали у братській могилі. На підприємстві облаштували меморіал, біля якого кожного року у січні вшановуємо загиблих”, - зазначає екскурсовод.

Зазначимо, сьогодні “Артвайнері” є найбільшим заводом у Східній Європі з виготовлення ігристих вин класичним пляшковим методом.

Також читайте: На Прикарпатті відкривають п’ять громадських просторів
 



1 Жовтня 2019 p.
©http://briz.if.ua/