“Потім мою руку різко підняли догори і це була перемога!” - франківець про участь в “Latteartist.Народний кавовий художник”


Лате-артист - це, насамперед, бариста, який хоче віддати людині кавовий напій з гарним малюнком. Кожен, хто готує каву, доходить до того моменту, коли стає артистом у цій справі. Загалом - це практика і велике бажання.

Саме так вважає Перший народний лате-артист України, франківець Орест Чорнодолюк.

“Просто кавою займаюсь чотири роки і три місяці. Момент, коли серйозно зацікавився лате-артом, навіть не засік, усе почалось само собою. Коли навчився готувати каву, то подумав, що можу зробити більше - тоді й захопився лате-артом. Приблизно три роки інтенсивно працюю з малюнками, але все ще не перестаю вчитись”, - розповідає бариста.

На сьогодні Орест більше захоплюється технікою Free Pour (малювання на каві за допомогою вливання спіненого молока - авт.):

“Хоч вона вважається трохи складнішою, зате потребує менше часу. В етчингу (малювання на кавовому напої за допомогою гострого предмета - авт.) потрібно малювати, вигадувати - це займає час, а у фріпурі головне відточити рухи - і за декілька секунд усе готово.

Цей напрямок не стоїть на місці, він постійно розвивається. Зараз фріпуром малюють деталі малюнка за допомогою ліній. Я теж намагаюся працювати з лініями, але поки що не дуже виходить… та це мене не зупиняє”.

За час свого палкого захоплення кавою Орест відвідав безліч чемпіонатів, у кількох з них брав участь і здобув призові місця.

“Я був на багатьох змаганнях, всі не пригадаю... Перший чемпіонат, який я виграв, - це Latte Art Battle у Львові, тоді я посів перше місце. Потім - Pitcher King у Франківську, Народний кавовий художник та “VEGAN latte art battle”. Проте, найзнаковішим для мене поки є “Національний Чемпіонат з лате-арту”, де я зайняв третє місце”, - ділиться хлопець.

Як пояснив Народний лате-артист, на кожному конкурсі присутні свої умови та критерії оцінювання. Майже усюди обов’язковим є візуальний вигляд і подібність малюнків у чашках. Часто зустрічається умова використання авторського малюнку:

“Їх ти створюєш сам: спочатку малюєш на листку, а потім переносиш на каву. Якщо не можеш намалювати на папері, то на напої тим більше нічого не вийде - і це найскладніше... Часто буває, коли на листку намалював, переносиш у чашку, а якийсь елемент не вписується. Тоді треба щось змінювати, вигадувати. Це потребує інтенсивних тренувань”.

Як розповів Орест, чемпіонат “Latteartist.Народний кавовий художник” в Україні проводиться вперше. Про нього дізнався від “товаришів по філіжанці”.

Щоб пройти відбір на змагання, потрібно було записати безперервне двохвилинне відео, у якому бариста створює на каві якийсь із базових малюнків (серце, розетта або три вливання) та свій авторський (що-небудь у будь-якій техніці, головне впоратися за вказаний час).

Після цього відео виставляли на офіційній сторінці чемпіонату та проводили голосування: з 63 учасників по всій Україні тільки 12 проходили відбір.

“У перший тур потрапили ті, хто зібрав найбільше голосів. Важко було боротися проти учасників, які прийшли з великих компаній, з мережевих кав’ярень, адже усі працівники голосують за “свого”. Тому я кожного дня набридав друзям рідним, знайомим, усім, кому міг і не міг: “Проголосуйте, будь ласка… Я вас не підведу”. Здається, не підвів”, - усміхається переможець.

Сам чемпіонат “Latteartist.Народний кавовий художник” складався з трьох турів та фінальної битви.

У першому турі було три раунди: 1 - базовий малюнок (вливання), 2 - лебідь з двома крилами та 3 - авторський малюнок на тему “Україна”.

Моїм авторським малюнком було зображення гуцула. Якось Беницький (Олександр Беницький - чемпіон України з лате-арту - авт.) намалював на схожому конкурсі герб, і тепер усі його використовують на змаганнях. На “Лате-артисті” лише кілька людей придумали собі щось унікальне.
Я розумів, що це серйозний конкурс і, малюючи простий герб, багато балів не наберу. Тому вигадав для себе власне зображення”
, - розповідає призер.

У наступний тур пройшли 8 учасників. Далі баристи змагалися у батлі. Завданням було створити малюнок рослинним молоком (соєвим або кокосовим):

“Малювати таким молоком - це жесть. Ті, хто з цим стикались, знають, що це важко. Добре, спонсори надали сировину високої якості… Я до цього ніколи не працював з рослинним молоком. У мене був складний малюнок і я розумів, що створити його буде нелегко. Прикол цього молока в тому, що воно швидко схоплюється. Якщо коров'яче молоко еластичне і довго зберігає свою рухливість (тому ним зручно малювати), то рослинне - взагалі не таке. Я знав, що вливати потрібно дуже швидко і постійно помішуючи, бо коли сировина схопиться, то пінка почне випадати клубочками. Малював пегаса”.

Завданням третього туру було створити малюнок у секретному посуді.

Ніхто з учасників не знав, у чому доведеться малювати. Нам принесли тарілки для оцінювання зерна - вони зроблені з м’якого пластику, тому сильно гнуться. За розміром посуд як 100 г плитка шоколаду. Малювати можна було що-небудь, жодних обмежень, головне - щоб малюнки з попередніх турів не повторювались. Треба було максимально заповнити площину, аби зображення виглядало гармонійно. Я намалював гори і три лебедя. Та найважче було не намалювати малюнок, а донести тарілку до суддів: коли вона повна і пінка доходить до краю, а посуд ще й гнеться… це треш! У якому положенні взяв - у такому ж і підносиш”, - з усмішкою пригадує Орест.

Фінал оцінювали у три етапи. У першому потрібно було намалювати будь-яке зображення у техніці Free Pour. У другому завданні учасники мали створити малюнок на еспресо-макіато (кава еспресо з невеликою кількістю молочної пінки - авт.) за допомогою фріпуру. В останньому етапі можна було використовувати лате-арт пен (спеціальний інструмент для лате-арту) і малювати будь-що.

Орест вийшов у фінал з учасником із Дніпра.

“Я змагався із сильним чуваком. Якщо чесно - боявся трохи, бо знав, що в нього кльові малюнки. В останньому завданні вирішив закінчувати цей шлях так, як починав: намалював те, що створював на відео у відбірковому турі - сову, - розповідає бариста. - Коли прийшов час оголошувати переможця, нас взяли за руки… то піднімали, то опускали - я вже почав нервувати… Але потім мою руку різко підняли догори і це була перемога!”

Свої відчуття тріумфу хлопець не може передати, але зазначає, що мурашки по шкірі бігли близько 15-ти хвилин. 

На думку Ореста, щоб навчитись малювати на каві, не обов’язково мати талант, хоча якась доля його й потрібна:

“Необхідно мати величезне бажання! А ще час і терпіння. Я вважаю, що навчитися можна будь-чому і будь-кому - головне працювати над собою”.

Також Народний лате-артист додав, що не менш важливо вміти боротися з хвилюванням.

“Воно здається просто, але, коли ти нервуєшся і тобі важко зібратися - то нічого не виходить… На змаганнях я завжди хвилююся, але то тільки під сценою. Коли виходжу виступати, беру себе в руки, кажу “Я все знаю та все можу”, і виступаю з тим, з чим прийшов”, - зізнається Орест.

Свій виграш, 1000 доларів, хлопець ще не розтратив - тримає на відпочинок, каже, що хоче на море. Крім того, переможець отримав кубок та звання Першого Народного лате-артиста України.

“Далі у планах знову взяти участь у Національних змаганнях. Але вже цього разу виграти, щоб поїхати на Світовий чемпіонат… уже не в якості глядача, а як учасник!”

Олександра Сусяк

 



16 Вересня 2019 p.
©http://briz.if.ua/