Життя за новими правилами: досягнення Спаської ОТГ після об’єднання


З ініціативи Івано-Франківського регіогального відділення Асоціації міст України відбувся престур у Спаську ОТГ, яка знаходиться у Рожнятівському районі і вважається гірською громадою.

До її складу входять чотири села: Спас, Луги, Підсухи та Погорілець.


Як розповів голова ОТГ Микола Медвідь, об’єднання принесло чимало плюсів місцевим жителям. 

За рахунок інфраструктурної субвенції та збільшення бюджету вдалось вирішити питання вуличного освітлення, утеплення та ремонту навчальних і культурних закладів.

“До об’єднання бюджетних коштів вистачало здебільшого на заробітні плати. Були навіть такі роки, коли люди самі збирали гроші на вуличне освітлення”, - зазначив посадовець.

Зараз бюджет громади складає близько 7 мільйонів гривень. Значні надходження Спаська ОТГ отримує за рахунок ПДФО, який сплачують підприємці, що видобувають тут нафту. Земля також приносить дохід. У розпоряджені громади знаходиться 415 га, яку здають в оренду.

Після об’єднання зміни відбулись у кожному селі. До прикладу, у Лугах оновили клуб і амбулаторію. 

“У 2018 році ми подали проєкт на утеплення приміщення, заміну вікон і дверей. Тут утеплили стіни мінеральною ватою, повністю оновили фасад будинку. Роботи провели за кошти інфраструктурної субвенції, а це 677 тисяч”, - розповів голова.
Сюди також придбали музичну апаратуру, батареї та стільці.

Завідувачка клубу Ганна Грилюк розповіла, що колись тут була пекарня, а близько двох років це місце стало культурним центром села. Також у будівлі знаходиться бібліотека та амбулаторія.

Микола Медвідь розповів, що в ОТГ є багато дітей та молоді, тому значний фінансовий ресурс спрямовують на покращення матеріально-технічної бази шкіл.

Директорка Спаського ліцею Любов Стадник розповіла, що з децентралізацією прийшли позитивні зрушення у навчальний заклад.

“Ми отримали нові меблі, у п’ятьох класах зробили ремонт, закупили стенди, замінили дверні блоки, перед корпусами поставили нову бруківку і облаштували дитячий майданчик”, - наголосила освітянка.

За словами голови, громада віднедавна почала ще й сортувати сміття. Так у чотирьох селах встановили контейнери для пластику і скла. Привчати жителів сортувати відходи взялась не тільки місцева влада. Долучилось і духовенство. Священники після відправи у храмі закликають людей ставитись більш відповідально до природи.

Громада має ще й чималий туристичний потенціал, адже знаходиться у гірській місцевості, Проте, через поганий стан доріг, туристи суди неохоче їдуть. Відремонтувати дорожне полотно власними силами ОТГ неможе, бо автошляхи знаходиться на балансі району. Тому місцева влада уже писала змернення з проханням передати дороги на утримання громади. 

“Ми з Асоціаціацією міст України неодноразово зверталися до Кабінету Міністрів для того, щоб дороги були передані місцевим бюджетам. Тоді б ми спрямовували інфраструктурну субвенцію та власні надходження на відновлення дорожного покриття”, - наголосив Микола Медвідь.

Також він зазначив, що є невирішеними питання руйнування берегів річок та ремонту декількох мостів.
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук наголосив, що громада раціонально розприділяє бюджет та максимально використовує виділені субвенції: “Минулого року вони не повернули у держбюджет ні одної копійки інфраструктурної субвенції. Це свідчить, що керівництво справляється з проблемами і навантаженнями”

Також він підкреслив, що державі все ж варто посприяти ремонту доріг в ОТГ і передати їх у належному стані на утримання громади. Це зменшить витрати Спаської ОТГ і посприяє розвитку туризму у даній місцевості.

Зазначимо, що поїздка в ОТГ відбулась у рамках проєкту “Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні”.



7 Серпня 2019 p.
©http://briz.if.ua/