Україна відзначає День Першої Конституції


Цього ж дня, 5 квітня, 1710-го року прийняли Конституційний Акт, під керівництвом Гетьмана Пилипа Орлика. Мало хто знає, але цей документ ще називають Першою Конституцією України.

Є дві версії тексту Акту Пилипа Орлика - латинська та неповна українська. Латиномовний варіант був призначений для міжнародного використання. Він є повнішим, на відміну від українського - у ньому вкладено легенди про походження народів та описано надуживання старшини в Україні.

Пилип Орлик так описував процес створення цього документа:
“Над ним ми працювали більше місяця. Мої висланці їздили і приїжджали два рази на Україну та з України. Мені це найбільше завдавало праці, бо я мусив зложити цифрами проект для знатної старшини України. П. Войнаровський допомагав мені у цьому.”

Таким чином народився документ, який складається з преамбули та об’єднаних у 16 розділів статей.

Латинський варіант Конституційного Акту зберігається у Національному архіві у Швеції. Унікальному документу приділяють особливу увагу: його надійно зберігають в окремому сейфі у підземних сховищах архіву. Пам’ятці забезпечують постійну вологу та необхідну температуру. До рук ці унікальні та крихкі сувої можна взяти, одягнувши спеціальні рукавички.

Українські та закордонні вчені переконані, що Конституція Пилипа Орлика як державний акт республіканського спрямування на 80 років випередила ідеї Французької революції.Тому, цей документ є одним з найкращих досягнень тогочасної юридичної думки.

У 2009 році делегація українських науковців на чолі з директором Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України академіком Юрієм Шеншученком відвідала Національний архів у Швеції, де ознайомилася із цією унікальною пам'яткою та зробила її фотографії. Після цього вона була видана українською і латинською мовами та передана у бібліотеки.



5 Квітня 2019 p.
©http://briz.if.ua/