Енергетики нагадують: не паліть суху траву!


Попри постійні заборони та застереження рятувальників ДСНС, екологів та поліції, мешканці міста та області масово спалюють суху траву, листя та сміття на полях та приватних ділянках. Вогонь часто залишають без нагляду, створюючи загрозу для людей, тварин, сусідніх будівель та ліній електропередач. В компанії наголошують – підпали трави є непотрібними, незаконними та небезпечними.

Протягом минулої доби Управління ДСНС України в Івано-Франківській області зафіксувало 34 пожежі, спровокованих спаленням трави. Безвідповідальні землекористувачі, замість компостування трави, розводять вогонь, щоб позбутись сухостою і залишають його без нагляду.
Вдвічі небезпечніше підпалювати сухостій неподалік ліній електропередач. Адже неконтрольований вогонь створює реальну загрозу обривів проводів, пошкодження електрообладнання і, як наслідок, до довготривалих аварійних вимкнень. Енергетики нагадують, що розпалювати вогнища в охоронних зонах ліній електропередач заборонено законом. В свою чергу, щоб захистити електромережі від пожеж, АТ «Прикарпаттяобленерго» регулярно та ретельно перевіряє стан пожежної безпеки на об’єктах та справність засобів пожежогасіння, проводить позапланові інструктажі персоналу, який обслуговує електроустановки, технологічне та інженерне обладнання тощо. «Ми вживаємо необхідних заходів для захисту своїх мереж. Проте, було б значно краще, якби траву взагалі не підпалювали. Попри поширену ідею, що спалення трави сприяє кращому росту зелені та кращому урожаю, екологи вважають підпали сухостою - злочином, - розповідають в енергокомпанії. – Вогонь завдає шкоди здоровю людей, вбиває або калічить дрібних тварин, повністю знищує екосистему та руйнує родючі шари ґрунту. Тож запалюючи сірник, варто подумати, скільки шкоди ви завдаєте своїми діями».

Локальні підпали нерідко поширюються на значні території, стають причиною пожеж та завдають серйозної шкоди не лише довкіллю, а й людям. За словами фахівців, тліюче листя виділяє чадний газ, який блокує постачання кисню до тканин організм, при спалюванні виділяється бензопірен, що може викликати у людини рак. З димом у повітря виходять діоксини - одні з найотруйніших для людини речовин, а отруйні гази, що виділяються, можуть бути джерелом алергії та впливають на імунну систему. При згорянні виділяється вуглекислий газ та оксид азоту. Це може викликати бронхоспазми, алергію, кашель, задуху. Лікарі кажуть, що від шкідливого диму у першу чергу страждають люди похилого віку, діти та вагітні жінки.
Міністерство екології та природних ресурсів попереджає, що такі дії призводять також до зникнення певних видів тварин та загибелі комах.
При виявленні неконтрольованих підпалів трави слід викликати бригаду рятувальників ДСНС за номером 101, а також повідомити про загрозу виникнення пожежі в охоронних зонах ліній електропередач на цілодобову телефонну лінію компанії за номером 0 800 50 40 20 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів на території України). Якщо особа палія відома – слід повідомити про неї в поліцію за номером 102. Публічний осуд та критика здатні змусити людей побачити себе зі сторони і переглянути свої дії. Тож енергетики закликають всіх, хто стане свідком безвідповідального підпалу сухостою поблизу електроустаткування, надсилати фото-докази з місцем розташування в приватні повідомлення на офіційну сторінку компанії в Facebook (www.facebook.com/oe.if.ua) для публікації.



13 Березня 2019 p.
©http://briz.if.ua/