Керівники міст обласного значення з’їхалися до Коломиї


У межах проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID відбувся навчальний візит в рамках програми «Маршрути успіхів» на тему: «Про застосування нової моделі управління територіями з урахуванням приєднання до міста сільських населених пунктів» у Коломийську міську ОТГ для керівництва міст обласного значення Івано-Франківщини.

 Варто наголосити, що Коломийська ОТГ – це перша на Прикарпатті громада з адмінцентром у місті обласного значення. До міста Коломиї добровільно приєдналися села Товмачик, Саджавка, Шепарівці та Іванівці.

Голова Коломийської ОТГ Ігор Слюзар розповів учасникам заходу про переваги об’єднання, особливості життя в нових умовах та своє бачення перспектив громади, наголосивши на рівноправному розвитку територій. За його словами, депутати Коломийської міської ради схвалюють рішення щодо розвитку населених пунктів, які об’єдналися навколо Коломиї, з огляду на рекомендації громадських рад. Тобто самі села займаються питаннями своєї життєдіяльності. У кожному населеному пункті громади нині надають 200 адміністративних послуг, чого досягнуто у результаті зміни структури управління. Також Ігор Слюзар наголосив, що завдяки об’єднанню вдалося здобути трудовий ресурс. Адже кожне місто нині бореться за нього, оскільки люди масово виїжджають за кордон.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук у вітальному слові підкреслив, що утворення Коломийської ОТГ дало можливість формувати успішну практику покращення послуг в громадах, які приєдналися до міста: «Сьогодні на Прикарпатті всі міста обласного значення та прилеглі до них населені пункти розпочали діалог щодо утворення спроможних громад з можливістю мультиплікувати освітні та медичні послуги на всю територію майбутньої ОТГ. Понад 65 % жителів прилеглих громад до міст обласного значення мають тісні відносини та отримають послуги на рівні з містами, а це робочі місця, школи, садочки, позашкілля, медицина та ін.., що дає підставу говорити про співпрацю в нових умовах місцевого розвитку. Проте проблеми та потреби у громад різні, тому утворення ОТГ з центром в місті обласного значення має індивідуальні особливості».
Про організацію роботи виконавчих органів в умовах об’єднання поінформував керуючий справами Коломийської міської ради ОТГ Тарас Кухтар.

Виконувачка обов’язків старости с. Шепарівці Ірина Муцак розповіла присутнім про діяльність старост та громадських рад в населених пунктах, що приєдналися. За її словами, село Шепарівці в умовах об’єднання має нові можливості щодо розвитку інфраструктури, отримання адміністративних послуг. Ірина Муцак зазначила, що на сьогодні до села наближено комунальні послуги, зокрема щодо розчищення доріг; у Шепарівцях створено робоче місце адміністратора, який надає понад 200 послуг, зокрема 22 стосуються соціального захисту населення. Пані Ірина звернула увагу, що в селі працює громадська рада, від якої залежить схвалення рішень міською радою. 

Родзинкою заходу став виступ експерта Асоціації Польських Міст Януша Шевчука про польський досвід реалізації міжмуніципального співробітництва
Регіональний консультант з юридичних питань (проект "ПУЛЬС", який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Андрій Деркач у своєму виступі акцентував увагу на міжмуніципальному співробітництві, як дієвій формі вирішення місцевих проблем.

Також гості Коломийської ОТГ мали нагоду побувати в Коломийському міському центрі первинної медико-санітарної допомоги, ознайомитися з роботою Коломийського міського центру ПМСД, а також Центру надання адміністративних послуг. 

Заступниця міського голови Калуша Наталія Табачук, яка взяла участь у навчальному візиті, поділилася своїми враженнями: «Користь від таких заходів просто неоціненна. Сьогодні ми мали нагоду ознайомитися зі спектром тих питань, з якими будемо невдовзі зустрічатися. Адже плануємо до кінця року створити Калуську ОТГ, оскільки розуміємо, що іншого шляху для розвитку територій немає. Адже переваги об’єднання очевидні». 

Нагадаємо, що торік Верховна Рада України ухвалила проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення" (№ 6466). До створення цього документа долучилися експерти Асоціації міст України. Завдяки його прийняттю було розблоковано процес приєднання громад до міст обласного значення і виходить на завершальний етап добровільне об’єднання територіальних громад.


Оксана Процюк



2 Березня 2019 p.
©http://briz.if.ua/