У мережі з`явились фотографії німецької громади Станіславова


Відомо, що наприкінці XIX століття у Станіславі існувала німецька громада, життя якої значно покращилось після приїзду на Галичину німецького проповідника євангелізму Теодора Цьоклера. Фотографії часів його перебування у нашому місті виклав на сторінці у Facebook архітектор Ігор Панчишин. Опубліковали знімки на сайті - «Hospiz anderLutter», та зроблені  вони були Крістофером Цьоклером (ймовірно, онуком Теодора Цьоклера, про якого далі йтиме мова).

 Цьоклер оселився у Станіславові як євангелістський місіонер і приєднався до місцевої німецької громади, яка займала зовсім незначну частину населення. Громада, яка в той час піддавалась ополяченню, згуртувалась навколо священика.  

Окрім релігійної, Цьоклеру вдавалося провадити підприємницьку діяльність. Під його проводом німецька громада збудувала фабрику з виробництва агротехніки "VIS" (тепер це завод «Агромаш», вулиця Височана). Тут вчилися ремеслу та працювали хлопці із німецьких сиротинців, було конструкторське бюро, адміністративне приміщення, ливарня, слюсарня, кузня.

У Станіславі Цьоклер відкрив німецькомовну школу (зараз один із корпусів СШ №11, вулиця Лепкого) та сиротинець «Вифлеєм» (знаходився на вулиці Незалежності, знесений у 2010 році). У 1913 році він звів будинок «Сарепта», в якому працювали сестри милосердя, які доглядали дітей. У 1920-х роках тут розташували притулок для учениць нормальної школи «Бетаніен» та притулок для гімназисток «Елім». Також було засновано будинок для хлопчиків «Мартінеум».

Після підписання пакту Ріббентропа-Молотова у 1939 родина Цьоклерів назавжди виїхала зі Станіславова — разом з рештою німецької громади.

Після цього Теодор, разом з дружиною Лілі, відвідали Станіславів, ще одного разу у 1943 році. Як виявилось, опікунські заклади вони знайшли запустілими. Зокрема, у «Вифлеємі» були вибиті шибки на вікнах, двері — без замків, котли та пічки — розкрадені. Помер Теодор Цьоклер  1949 року у німецькому місті Штаде. 

Вид на будинок "Віфлиєму", дім Цьоклера.

Кірха німецьких протестантів.

Вид церкви зсередини.

Дім парафії у Станіславові

Будинок «Сарепта».

Вихованці будинку «Сарепта».

Гімназисти з викладачами.

Фабрика з виробництва агротехніки "VIS".

Внутрішній вид фабрики.

Сиротинець «Вифлеєм».

Школа німецької громади.

Вихованиці нормальної школи "Бетаніен".



12 Лютого 2019 p.
©http://briz.if.ua/