Чоловік не дійшов кілька метрів до лікарні: помер....


ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ФАХІВЦЯ: ВАРИКОЗНІЙ ХВОРОБІ МОЖНА ЗАПОБІГТИ.

Сорокарічний городенківець помітив почервоніння й набряки на внутрішньому боці стегна, розтирав самотужки, ставив зігріваючі компреси. Якби вчасно не звернувся за медичною допомогою, наслідки такого самолікування неважко передбачити, адже лікарі відправили недужого одразу на операційний стіл. Або ж інше. Кілька років тому місто сколихнула звістка, що померла людина працездатного ще віку, не дійшовши кілька метрів до лікарні. Увірвався тромб, як у народі кажуть…

— Мова йде про хронічне захворювання вен (ХЗВ) нижніх кінцівок — розповідає лікар-хірург Городенківської ЦРЛ Андрій Поясник, що є однією з найпоширеніших патологій дорослого населення в європейських країнах. Цим терміном позначають будь-які морфологічні й функціональні аномалії венозної системи, які проявляються тривалий час певними симптомами, що вказують на необхідність обстеження й лікування. Однак цим часто нехтують на практиці. Велика кількість людей з такими проблемами не отримує лікування: 43 відсотки — за даними французського дослідження , 78 — міжнародного й понад 90 — в Україні.

Соціально-економічне значення ХВЗ обумовлене їх високою розповсюдженістю, вартістю обстеження й лікування, втратою робочих днів і впливом недуги на якість життя. За клінічною важкістю захворювання вен проявляються широким спектром: від безсимптомної венозної недостатності — до варикозного розширення вен, трофічних змін та утворення виразок. На найважчих стадіях — суттєве погіршення якості життя пацієнтів, подібно, як при серцевій недостатності.

Одначе, треба знати, що біль венозного походження має кілька специфічних характеристик. Пацієнти з факторами ризику ХВЗ відчувають важкість, телеангіектазії, специфічне розширення вен на ногах, варикоз, набряки. Біль рідко турбує зранку, але посилюється протягом дня, особливо після довготривалого стоячого положення. Неприємні відчуття зростають під час менструації та гормональної терапії, а зокрема при прийомі оральних контрацептивів. Біль посилюється також у спеку та при перебуванні біля джерел тепла: підлоги з підігрівом, безпосередньої близькості до радіаторів, прийнятті гарячої ванни тощо. Полегшення відчувається після нічного відпочинку й перебування в лежачому положенні з припіднятими ногами, а також — після ходьби, на відміну від болей у ногах при захворюваннях артерій.

Фактори ризику
*Небезпека хронічних захворювань вен збільшується з віком, тож пошкодження венозної стінки будуть більш вираженими у старших пацієнтів.
*Жінки більше страждають від чоловіків. Треба враховувати й сімейний анамнез, тобто, ризик хронічних захворювань вен складає 90 відсотків, якщо обоє з батьків хворіють ХЗВ, і 20 — якщо жоден з батьків не мав таких проблем.
*Впливають умови праці: розповсюдженість ХВЗ в шість разів вища в людей, які працюють стоячи: офіціанти, перукарі, продавці тощо.

Робота в умовах підвищеної температури й підняття тягарів також сприяє погіршенню венозного кровообігу.
*Ожиріння й надлишкова вага тіла мають насторожити: розповсюдженість ХВЗ і венозних симптомів збільшується з ростом індексу маси тіла. І в чоловіків, і в жінок незначне збільшення маси тіла навіть без ознак фактичного ожиріння часто співпадає з появою таких симптомів та ознак ХЗВ, як важкість у ногах, відчуття розширення, набряклість лодижок наприкінці дня. Вираженість цих симптомів та ознак може бути зменшена шляхом зниження ваги й відновлення фізичної активності.
*Вагітність: ризик ХЗВ збільшується з ростом їх числа. Вагітність,
як правило, пов'язана з вторинною недостатністю венозних клапанів.
Кілька простих порад пацієнтам, щоб знизити вплив факторів ризику.
* Ноги повинні бути в русі: якщо робота вимагає довготривалого сидіння або стояння, робіть невеликі перерви, щоб походити або виконати ними кругові рухи. Під час довготривалих поїздок автомобілем, потягом чи літаком треба регулярно вставати, щоби пройтися й таким чином поліпшити венозний кровообіг.
* Сприяйте венозному відтоку під час сну: виконавши кілька циклів вправи «велосипед» перед засинанням, а також піднявши нижню частину матраса на 10-15 см, ви зменшите ризик застою крові.
* Якомога частіше робіть масаж ніг: у напрямі від стопи до стегна по ходу венозного кровообігу, це поліпшить відтік венозної крові.
* Регулярно відвідуйте лікаря: потрібно звернутися за допомогою одразу після виникнення болей і важкості в ногах, набряку гомілок або вен, які контуруються. Це дозволить своєчасно діагностувати ХЗВ, вжити профілактичні заходи й почати лікування.

Людмила СТРАЖНИК для БРІЗ



20 Жовтня 2012 p.
©http://briz.if.ua/