Андрій Деркач: «Державний контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування повинен бути збалансованим та ефективним, а не тотальним»


Асоціація міст України надала Мінрегіону заперечення на проект Закону «Про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та деяких законодавчих актів України щодо зменшення заходів та упорядкування системи державного нагляду і контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування".
Це вже друга спроба Мінрегіону розробити законопроект такої тематики – перший варіант за численної та одностайної критики від членів АМУ у вересні 2017 року було відкликано розробником. Своєю чергою, своє застереження щодо подальшого просування цього законопроекту Івано-Франківське РВ АМУ висловило під час відзначення днів Європейського тижня місцевої демократії.
Як зазначив регіональний консультант з юридичних питань (проект «ПУЛЬС», який впроваджує Асоціація міст України за підтримки USAID) Андрій Деркач Andrii Derkach, формуючи свої зауваження, АМУ виходила з переконання, що зазначений закон повинен стати доброю нагодою для впорядкування та формування ефективної системи державного контролю за діяльністю ОМС, а не стимулом правових колізій і протиріч.
Так, стаття 8 Європейської хартії місцевого самоврядування передбачає нагляд за органами місцевого самоврядування лише у випадках та за процедурами, передбаченими конституцією або законом. При цьому має бути забезпечено домірність заходів контролюючого органу важливості інтересів, які він має намір охороняти. Проте проектом закону передбачено не конкретні випадки здійснення нагляду, а загальне повноваження щодо державного нагляду без чіткого розмежування з відповідними функціями інших державних органів. Доцільність такого загального нагляду розробником не обґрунтовано. До того ж, порядок (процедуру) проведення самого нагляду запропоновано визначити постановою Кабінету Міністрів України, а не законом, як це передбачено Європейською хартією місцевого самоврядування.
Детальний аналіз законопроекту дає можливість говорити про фактичне позбавлення ОМС і їх посадових осіб автономності. Про це свідчить ідея запровадження загального нагляду за власними повноваженнями, що очевидно суперечить конституційним засадам місцевого самоврядування. Адже відсутність втручання держави є ключовою відмінністю власних повноважень від делегованих. В цьому ж контексті слід трактувати і норму законопроекту про створення загальнодержавного реєстру всіх актів ОМС. Прикриваючись публічністю, розробники законопроекту фактично хочуть зробити ОМС залежними від такого Реєстру, оскільки передбачено що чи розпорядження голови, чи рішення сесії, набувають чинності лише після їх внесення у згаданий Реєстр актів ОМС. Таким чином, створюються умови для протиправних затримок або невнесення в Реєстр актів ОМС з метою тиску або блокування їхньої діяльності. Особливо характерно, що держателем такого реєстру пропонується зробити наглядовий орган.
Відстоюючи ідею формування ефективної системи державного контролю за діяльністю ОМС та автономні права місцевого самоврядування, як фундаментальної основи демократичного устрою, Асоціація міст України вважає доцільним створення спеціального органу виконавчої влади – префектури – з формально-наглядовими функціями щодо законності діяльності ОМС. Необхідно, щоб державний контроль та нагляд розглядався як частина загального контролю в системі місцевого самоврядуванні і використовувався для особливих випадків, у найбільш вразливих і важливих сферах.
#Прикарпаття #АМУ #ПУЛЬС #USAID 



26 Жовтня 2018 p.
©http://briz.if.ua/