На Прикарпатті винайшли автоматичний вікновідкривач, що спрацьовує у випадку появи вибухонебезпечної концентрації газу


Городенківець Микола Осадчук, журналіст за фахом та колишній майстер місцевого заводу нестандартного обладнання, придумав пристрій, що стосується газоексплуатаційної галузі.

Накладний відсікач-вікновідкривач автоматично закриває загальний газовий кран у момент подачі електроструму газосигналізатором та автоматично відкриває вікно для негайного провітрювання загазованого приміщення у випадку появи вибухонебезпечної концентрації газоповітряної суміші. Він дозволяє автоматично відчиняти вікно у випадку появи концентрації чадного газу. Не потребує врізування до газової труби. Винахідник Микола Осадчук має певний досвід експлуатації та ремонту газових мереж.

Тому пояснює, що відчинити вікно для провітрювання необхідно якнайшвидше, бо загазованість, як наслідок атмосферної переміни і зменшення тяги чи можливої механічної закупорки вентиляційного каналу, може довго зберігатись у приміщенні, що загрожує вибухом, отруєнням метаном, пропаном, чадним газом. Закупорити вентканал може цеглина чи її уламки внаслідок часткового руйнування отвору. Таке стається, приміром, через дрижання каналовмісної стіни під час ремонтних робіт на верхніх поверхах. Про внутрішній обвал майстри можуть і не здогадуватися. Може статись осипання смолянистих сажових нашарувань зі стінок каналу, адже навіть періодичне їх очищення не гарантує цього. Неадекватна, непередбачувана також поведінка птахів, кажанів, котів, які своїм тілом можуть перекрити вентиляцію.

Хоч газосигналізатор, якщо такий встановлений, і подає звукові та світлові сигнали під час загазованості, їх можуть не почути або не звернути уваги. Зрештою, вибухи стаються навіть у країнах Євросоюзу, де прилади газової безпеки встановлюються масово.

Автор переконує, що його пристрій надзвичайно простий та абсолютно безвідмовний у роботі. Основний механізм, який вміщується на половині долоні, складається зі станини, вала з вилкою, яка накладається на газовий кран, електромагніта, виконаного у вибухобезпечному варіанті, трьох важелів та гирі у вигляді плоскої декоративної пластини товщиною три міліметри, яка замінює пружину.

Собівартість виготовлення — до ста гривень, тож доступні за ціною. Від основного механізму до вікна буде протягнуто канат, який за допомогою важеля відчинятиме кватирку чи рухому раму євровікна, "підпружинену" плоскою декоративною гирею, яка безвідмовно слугуватиме замість пружини. Напрямок ходу каната змінюватимуть мініатюрні блоки.

На Івано-Франківщині вже почалося встановлення приладів газової безпеки, але наразі лише в новобудовах та в офісах установ. Зрозуміло, що неполадки у газопостачанні там стають загрозою для десятків та сотень людей. Уберегти сім'ю від можливої загибелі і не створювати потенційної небезпеки сусідам якраз має допомогти пропонований пристрій. Автор вважає свій винахід перспективним не лише в масштабах країни і шукає зацікавлених людей, які би взялися за його впровадження.

Людмила СТРАЖНИК для БРІЗ 



12 Жовтня 2012 p.
©http://briz.if.ua/