У Карпатах знайшли червонокнижний царський гриб


гриб корбанЦарський гриб, більш відомий як "гриб корбан" дедалі частіше почав з'являтись у Карпатських лісах. Грибники вважають, що це пов'язано з тим, що гриб ще у 2009 році був занесений у "Червону книгу України", що значно скоротило "тихе полювання" на нього.

- Сьогодні на ринку в Надвірній купив карпатський козар (місцева назва корбана. - ред.). Жіночка з Бистриці (село у Надвірнянському районі. - ред) здивовано каже, що всі гриби розкупили, окрім нього і говорили, що це отруйний гриб. Не буду хвалити, бо запах і смак на любителя. Для мене це делікатес, - каже грибник Олександр Косюк і ділиться в соцмережах рецептом. - Я його сушу, тру в порошок і додаю до грибної юшки, підливи, супів тощо... готується, як і інші гриби."

- Ціна на цей гриб дуже висока, справді - царська, - коментує знахідку Олена Мочернюк.

Довідка редакції: 

Катателазма царська (місцеві назви у Карпатах — корба́н, гордуман, тунт, царський гриб) — рідкісний гриб з родини Tricholomataceae. Поширений у Північній Америці і Європі. Гриб занесений до третього видання Червоної Книги України (2009 р.).

В місцевих жителів Карпат за смаковими якостями він на першому місці. Його використовують у приготуванні других страв з м'яса та риби. Має яскраво виражений і дуже специфічний приправний запах та смак. Місцеві мольфари використовують його для лікувальних цілей. На карпатських весіллях з цього гриба готують традиційну українську страву — голубці. Дуже смачними є котлети, в яких 1/4 маси м'яса замінено масою перемелених на фарш корбанів. Дуже добре зберігається в морозильній камері. Зрілий гриб формою нагадує груздь з жовтувато-бурою шапинкою, прямою ніжкою діаметром 3 — 4 см і висотою до 20 см. У молодому віці гриб має конусоподібну форму і часто формою подібний до справжнього царського трюфеля. Також гриб подібний на гриби мацутаке. Росте на високогір'ях Карпат, на висоті від 400 до 1000 м. Полюбляє смерекові затінені ліси, але не раз його можна знайти і на узліссях, особливо в дощове літо.



13 Вересня 2018 p.
©http://briz.if.ua/