У Франківських садочках і школах ініціюють впровадження безглютенового та безмолочного дієтичного меню


«У Франківську вже понад тридцять батьків приєднались до такої ініціативи, - розповідає для БРІЗ Юлія Бринецька, - це не перша наша спроба достукатись до влади: у квітні ми робили спробу звернутись в міський департамент освіти, але тоді нас було п’ятеро осіб і чиновники зауважили, що це недостатня кількість для такого звернення, адже сам процес впровадження дієтичного харчування передбачає деякі складнощі». 

У місті, на жаль, зростає кількість діток, які потребують спеціального харчування. Їхні батьки стали заручниками патової ситуації: з одного боку, на сьогодні єдиним варіантом для вирішення проблеми є переведення таких дітей в групи короткотривалого перебування без харчування, з іншого боку, знову ж таки, згідно діючого законодавства, приносити їжу з дому забороняється. «Складається ситуація, коли мама такої дитини не може працювати повний робочий день, - коментує Ю. Бринецька і підкреслює, що окрім фінансової сторони проблеми є ще психологічна її складова: «Наші діти не можуть достатньо самоідентифікуватись у колективі однолітків, їхня соціальна адаптація проходить дуже повільно, а це відбивається на їхньому психоемоційному стані та занижує їхню самооцінку».

Ініціативна група, посилаючись на досвід батьків у Львові, впевнена, що вирішити питання зі спеціальним харчуванням у садочках можливо: «В Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, яка затверджена міносвітою і мінохоронздоров’я, встановлено, що об'єм їжі повинен відповідати віку дитини, та при розподілі страв на порції враховується вік дитини і індивідуальні особливості: апетит, стан здоров'я, сприймання продуктів (не сприймає молоко, рибу, полуниці, яйця тощо), - цитує Юлія Бринецька нормативні документи, зазначивши, що схожі нормативи передбачені і для шкільних закладів у Законі України «Про освіту».

Нагадаємо, що завдяки Проекту «Безглютенове і безлактозне харчування в Україні», який створено ініціативною групою батьків, та місцевої адміністрації у м. Львів, відповідно до діючого законодавства України та офіційних відповідей МОЗ України та МОН України, була відкрита перша в Україні група в державному дошкільному закладі №166 м. Львів зі спеціальним харчуванням без молочних продуктів та злакових, що містять глютен. Група успішно функціонує, і у Львові було прийнято рішення щодо відкриття другої аналогічної групи в державному дошкільному навчальному закладі №106 в іншому районі міста. Саме цей досвід дав надію франківським батькам і вони звернулись до органів місцевого самоврядування з проханням відкрити «хоча б одну експериментальну групу для діток, які потребують спеціального дієтичного харчування без злакових, що містять глютен, молока та їх складових».
«Дієта наших діток для нас є дуже важливою», - кажуть батьки і пропонують міським чиновникам свою допомогу в організації такого харчування шляхом надання необхідної інформації щодо організації спеціального харчування, згідно рекомендацій МОЗ України та матеріалів Проекту.

Довідка БРІЗ:
Безглютенове дієтичне меню передбачає виключення з раціону продуктів, які містять в собі пшеничну, житню, ячмінну, вівсяну крупи, борошно, крохмаль та оцет з них.
Безмолочне (безлактозне) дієтичне меню передбачає виключення з раціону продуктів, які містять в собі молоко (тваринного походження) та похідні з нього: сир, кисломолочний сир, вершкове масло, кефір, йогурт тощо. 6 Вересня 2018 p.
©http://briz.if.ua/