Портрет професії: тренерка з ефективних комунікацій та конфліктології


Конфліктів з кожним днем стає дедалі більше. Рівень свободи зростає, а люди такі різні - культурно, інтелектуально, фізично, за віком, соціальним статусом, статтю.Окрім інакшостей, в Україні зросту конфліктів сприяють реформи та наслідки війни. Хтось прагне змін, а когось вони лякають. Багато людей носять у собі невисловлену біль та відчуття несправедливості. Силою чи законом такі конфлікти не погасити. Це як у метафорі, що коня до водопою привести можна, а от змусити пити – ні. Як навчитись вирішувати конфлікти і де готують професійних посередників у конфліктах ми розпитали у медіаторки, тренерки з ефективних комунікацій та конфліктології Наталії Кузьми.

Наталія розповіла, що зацікавилась конфліктологією тоді, коли розпочалась війна в Україні: «Задумалась, якщо Ілон Маск уже Марс планує колонізувати, невже люди досі не винайшли іншого способу вирішувати конфлікти, окрім як за допомогою зброї? З’ясувалось, що така «зброя» є. Нею уже користувався Нельсон Мандела та Махатма Ганді. І без зброї ці люди звільняли свої народи від насилля.»

Нині цій «зброї» можна навчатись вивчаючи медіацію (посередництво у конфліктах, що допомагає людям порозумітись і самим знайти своє унікальне рішення у проблемі), методи ненасильницької комунікації.

Це такий підхід до спілкування, що орієнтується на важливості взаємного розуміння потреб людей, а не визнає мотивацію до дій через страх, нав’язування почуття провини, примусу, погроз чи виправдання. Медіатори використовують формати діалогів у найгарячіших точках планети. До прикладу, в Україні такі проводились між представниками майдану та антимайдану. У Косово і сьогодні проводять діалоги між сербами та албанцями, аби дати змогу людям бачити не ворогів, не мислити шаблонами пропаганди зі ЗМІ, а навчитись ставити питання і бачити в іншій людині людину.

За словами Наталії, часто спілкування відбувається на рівні позиції – «що я хочу або не хочу».

На такому рівні домовитись складно. Коли ж вдається зрозуміти «чому людина хоче чи не хоче чогось», а це може бути потреба у підтримці, справедливості, повазі, ясності, безпеці – домовитись стає легше. Це довший процес, а ніж просто змусити людину до певних дій. Втім, такий підхід дає упевненість, що прийняте рішення люди виконуватимуть, адже самі доклались до його прийняття.

Цьому не вчать у школі чи університеті, тим не менше "взаємодія з людьми" входить у топ 5 навичок на найближчі десять років. Наталія на своїх тренінгах навчає базовому розумінню роботи з конфліктами. Сама освоювала навички на серії спеціальних навчань, нині практикує та постійно удосконалюється. Медіацію на державному рівні, як професію, визнали лише минулого року. У світі ж досудовий розгляд спорів за допомогою медіації є обов’язковим.

Ця навичка – ефективно комунікувати – важлива під час переговорів, у школах, родинах, колективах, на міжнародному рівні.

Наталія вважає, що кожен, хто освоює ненасильницькі методи комунікації сприяє тому, або порозуміння у суспільстві ставало більше.

18-19 серпня Наталія Кузьма запрошує на свій тренінг «Корисний конфлікт» у Франківську.

https://www.facebook.com/events/934167133449231/



7 Серпня 2018 p.
©http://briz.if.ua/