Польський експерт навчав франківців як розвивати місто


У Івано-Франківській торгово-промисловій палаті відбувся семінар на тему «Муніципальний менеджмент» з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України. У зібранні взяли участь керівники міст Прикарпаття. Спеціальним гостем заходу став експерт Союзу міст Польщі, екс-віце-мер Щецина Януш Шевчук.

Взяв участь у семінарі й очільник Івано-Франківська Руслан Марцінків. Він подякував організаторам за проведення таких необхідних для міста заходів. Також мер наголосив, що досвід розвитку польських регіонів для Франківщини є близьким, і деякі досягнення ми намагаємося перейняти від закордонних сусідів.

“Багато речей, які ми бачимо в інших польських містах, також пробуємо втілювати у нашій громаді. Тому тема міської агломерації для нас зараз дуже цікава, - наголосив мер, - Івано-Франківськ як обласний центр фактично уже став міською агломерацією. Люди з інших регіонів у нас лікуються, навчаються, та й зрештою проводять своє дозвілля”.

Віце-президент Івано-Франківської торгово-промислової палати Ігор Бартків зазначив, що сьогодні одним із найбільш частих питань в області є можливості та методи залучення нових інвестицій. Він також наголосив, що Івано-Франківщина є цікавою для інвесторів, але громади мають бути готовими до їх приходу, тому уже нині потрібно готувати майданчики та підґрунтя для майбутньої співпраці.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук звернув увагу, що світ змінюється і змінюються умови та фактори, що забезпечують місцевий розвиток. У попередні роки, говорячи про економічний розвиток територій, ми орієнтувалися на традиційне сільське господарство, великі промисли, вільні землі та об’єкти, численні людські ресурси. Однак сьогодні це не є основною складовою бюджету розвитку.

За його словами, більшість керівників територіальних громад для реалізації великих інфраструктурних об’єктів на місцевому рівні повинні чекати або субвенції з державного бюджету, або отримати кошти від продажу землі чи отримати кредити на відповідних умовах для їх впровадження. Однак, це одноразова акція, яка точково, а не системно вирішує такі проблеми.

«Що ми бачимо сьогодні? Зростання переліку послуг ОМС. На все це потрібні гроші! А які тенденції в економіці? Старіння населення, міграція, структурні зміни економіки у зв’язку з глобалізацією. Одним з основним податків, що наповнюють місцеві бюджети, є ПДФО. А звідки його взяти, якщо люди не хочуть залишатися жити вдома, а тікають закордон або в інші, економічно розвинуті регіони», - наголосив Юрій Стефанчук. Підбиваючи підсумки, Юрій Стефанчук підкреслив, що для розвитку громад потрібно вишукувати нові моделі кластерів у всіх сферах їхнього життя, де ключовим завданням має стати збільшення кількості робочого населення, що своєю спричинить економічний розвиток.

Януш Шевчук розповів про економічні та демографічні зміни, які відбулись у Польщі від 90-х років і до сьогодні. Загалом він зазначив, що нині поляки стикнулись з проблемою фінансової підтримки інфраструктурних об’єктів, які будували впродовж останніх двох десятиліть. На його думку, основною помилкою Польщі та багатьох країн Західної Європи стало рішення інвестувати у “бетон”. Зведені чисельні споруди зараз не приносять прибутку сусіднім державам, а натомість потребують великого фінансування. Експерт зазначив, що українцям варто врахувати такі помилки європейців і не допускати їх.

Також польський експерт наголосив, що у великих містах уже відбулися структурні зміни в економіці, але становище маленьких міст перебуває під загрозою, адже наразі немає важелів, які б могли зберегти та примножити там один із найважливіших ресурсів – людський.

За його словами, нині спостерігається масовий відтік молоді. Громади та муніципалітети втрачають можливості зберегти спеціалістів на робочих місцях. Але відбуваються не тільки демографічні зміни, але і культурні. Йдеться про думки та цінності. Нові покоління мають кардинально інші потреби від життя.
Змінюється потенціал розвитку різних міст, але є ще й села, де люди прагнуть теж до хорошого життя і потребують робочих місць. 

“Для цього поряд має бути місто, де можна купити все необхідне, отримати послуги юриста, лікаря, записати дитину на якийсь гурток. Тому міста грають важливу роль не самі для себе, а й для територій довкола. Зараз не стоїть питання розвитку міст чи селищ, а в загальному зон,” - розповів експерт.

“Кожен мер зазвичай думає суто про своє місто і не бачить нічого дальше його меж, але він не розуміє головної перспективи - якщо люди з околиць перестануть приходити до міста за покупками, до лікаря, на роботу, то воно втратить свої зони обслуговування.”

Януш Шевчук зазначив, що це проблема не тільки Польщі чи України, але й всієї Європи. Тож нині працюють над партнерством громад та розвитком міст, а не регіонів. 

Зазначимо, що це не остання зустріч Яна Шевчука з франківцями. Експерт заявив про тісну співпрацю з Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України, тому варто чекати наступних візитів і обміну досвідом із закордонними партнерами.



24 Липня 2018 p.
©http://briz.if.ua/