Від наукових теорій до практики: реальні кроки в боротьбі з ХОЗЛ на Прикарпатті


ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень) – одна з найтравматичніших для людини патологій, бо супроводжується високими показниками інвалідизації, втрати працездатності і смертності. За даними ВООЗ на ХОЗЛ страждає від 8% до 22% дорослих у віці після 40 років. Тобто, лише вдуматись, кожен п’ятий житель планети після 40 років занедужає на ХОЗЛ.
Тривожна є ситуація і в Україні. Так, за даними статистики захворюваність на ХОЗЛ серед українців знаходиться на рівні семи відсотків, тобто охоплює приблизно три мільйони осіб. І хоча наша область не є «лідером» стосовно захворюваності на ХОЗЛ, проблеми, спричинені цією недугою, залишаються серед пріоритетних як в пульмонології, так і в медицині загалом. Як підкреслює директор ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМН України» академік НАМН України, професор Юрій Фещенко, попри доступність проведення обстежень на цю недугу, задовільну забезпеченість закладів охорони здоров’я діагностичною апаратурою, недостатньо уваги надається техніці проведення процедури, що нівелює результати обстеження.

В Івано-Франківському національному медичному університеті під керівництвом заслуженого діяча науки і техніки України, доктора медичних наук, професора Миколи Островського з 2006 року прицільно проводяться наукові роботи, присвячені вивченню глибинних особливостей перебігу, покращенню діагностики та лікування ХОЗЛ. За результатом багаторічної праці, очолюваної ним групи науковців, опубліковано більше 200 наукових робіт, які гідно представляють проблему ХОЗЛ на всеукраїнських та на міжнародних наукових форумах, отримано 12 патентів України. Користується популярністю в наукових колах і серед лікарів-практиків видана в 2016 році в співавторстві з провідними вченими нашої держави монографія «Хронічне обструктивне захворювання легень: нові відтінки проблеми».

Щорічно на Прикарпатті проводяться десятки лекцій, науково-практичних конференцій та майстер-класів, що мають на меті покращення діагностики та лікування хворих на ХОЗЛ. Для забезпечення організаційно-методичної допомоги хворим на хронічні обструктивні захворювання легень та виконання спільного наказу ДОЗ ОДА та ДВНЗ “ІФНМУ” №366/1153-д від 20.11.2017 року для лікарів первинної та вторинної ланок у період 23.01.2018-23.05.2018 доцентами М. Кулинич-Міськів, О. Варунків, проф. М. Островським та головним спеціалістом ДОЗ ОДА Л. Боришкевич прочитано 18 актових лекцій «ХОЗЛ: національна угода з питань діагностики та лікування» та проведено 18 майстер-класів «Оцінка функції зовнішнього дихання» для спеціалістів та лікарів первинної медико-санітарної допомоги районів та міст області.

Проект із залученням працівників кафедри фтизіатрії і пульмонології ІФНМУ та фахівців ДОЗ ОДА, що проходив під патронатом Асоціації фтизіатрів і пульмонологів України, був пілотним в Україні, охопив 18 закладів в кожному районі та містах нашої області, залучив до лекцій та практичних майстер-класів близько тисячі лікарів, основну частину яких становили лікарі первинної ланки. Вони мали змогу удосконалити свої знання, навчитися вчасно виявити ХОЗЛ на ранніх етапах у осіб з групою ризику та призначати повноцінну терапію в залежності від клінічних проявів недуги, щоб мінімізувати кількість загострень та покращити якість життя хворих.

Безсумнівно, що така спільна праця професора Миколи Островського і групи науковців фахівців-пульмонологів та такий рівень розуміння проблеми, як зі сторони медичного університету і його ректора професора Миколи Рожка, так і зі сторони директора ДОЗ ОДА Миколи Стовбана, скерована на подолання ХОЗЛ та збереження здоров’я населення Прикарпаття, гідна підтримки.



28 Червня 2018 p.
©http://briz.if.ua/