У колишніх застінках НКВД працює унікальний Музеї історії Надвірнянщини


Музей історії Надвірнянщини створений історико-просвітницьким товариством «Меморіал» у 1995 р. з метою відтворення історичної правди про героїчну боротьбу українського народу за свою незалежність у 40-50 рр. ХХ ст. на території Надвірнянщини.Експозиція музею розміщена у 14 залах двоповерхового приміщення та в підвалі.

Музей пропонує такі розділи історії України: «Боротьба проти всіх поневолювачів краю до ХХ ст.», «Перша Світова війна: УСС, УНР, ЗУНР, утворення політичних партій», «Радянська влада в Західній Україні, більшовицький терор 1939-1941 рр.»; «Німецька окупація краю, створення УПА»; «Боротьба УПА проти фашистського та більшовицького режиму»; «Процес становлення Української державності 80-90 рр. ХХ ст.»; «Народознавча світлиця»; «Історія ремесел та промислів Надвірнянщини»; «Славні краяни»; 3 зали займає культурно-мистецький Фонд ім. Володимира Луціва – співака-бандуриста зі світовим ім’ям, громадянина Англії, уродженця Надвірної.Тут знаходяться безцінні книги, епістолярна спадщина – невичерпне джерело для митців, науковців, письменників. Зберігається листування з Григорієм Круком, Михайлом Морозом, Яковом Гніздовським та з іншими видатними людьми.

"Якби не виставка художниці Галини Петрової, то, можливо, ніколи б не побував у Музеї історії Надвірнянщини, - ділиться враженнями відомий художник Ігор Роп'яник, - тут показати є що. Наприклад, однією з найбільш драматичних і вражаючих є експозиція у підвалі будинку. Це кілька кімнат, на стінах яких чудом збереглися послання ув’язнених та кров жертв радянського режиму. Адже в цьому будинку за перших совітів було НКВД, за німців - гестапо, потім знову НКВД-КДБ...

Але мене як художника зацікавили ще й інші кімнати. Зокрема, та, де розміщені твори мистецтва, подаровані музеєві "діаспорцем" з Великобританії Володимиром Луцівим (з ним мені довелося познайомитися позаторік у Лондоні на моїй персональній виставці).

Так ось, серед цієї мистецької збірки, яка налічує кілька десятків творів, - роботи, справді, визначних митців! І дуже шкода, що про існування цих шедеврів мало хто знає. Живописні і графічні роботи Олени Кульчицької, Романа Сельського, Якова Гніздовського, Володимира Патика, Василя Лопати, Михайла Мороза, Івана Остафійчука, Миколи Стратілата, Михайла Демцю... Робота ж Опанаса Заливахи взагалі ховається в закутку за скульптурою Григорія Крука... Шкода... "

Фотографії Ігоря Роп'яника.

Скульптура Григорія Крука. Позаду неї - Опанас Заливаха.

Скульптура Григорія Крука. Позаду неї - Опанас Заливаха.

Посередині - кольорові літографії Якова Гніздовського.

Посередині - кольорові літографії Якова Гніздовського.

"Ранений стрілець" Олени Кульчицької, 1920-й рік.

"Ранений стрілець" Олени Кульчицької, 1920-й рік.



25 Червня 2018 p.
©http://briz.if.ua/