Портрет професії: Майстер з художньої обробки металу


Про свою творчість, виготовлення металевих скульптур нам розповів художник, творець образів у металі Василь Демків. Робота з металом передбачає дуже широкий спектр можливостей. Зазвичай художні залізні вироби асоціюють насамперед з ковальством, але це всього лиш один із методів обробки металу, яких є безліч. 

Василь Демків розповідає, що в діяльності виділяє два основні напрямки: один – це  художня творчість в металі, а другий – практичні конструктивні рішення.

«У житті Людині не потрібно зайвого, надмірних декорацій. Повісьте в кімнаті картину якісного художника і ви створите собі настрій. Я з братом Володимиром експериментуємо з функціональністю та доцільністю предметів. Наша перевага – пошук форм у матеріалі, практичні навики.  Я розмежовую створення художніх образів від створення практичних речей, з одного боку художня творчість, а з іншого розумова діяльність - чіткість і якість виконання. Хоча в обох випадках працює  відчуття пропорції.  І там, і там я шукаю можливість, як за допомогою менших засобів найяскравіше передати задум», – розповідає Василь.

Митець зізнається, що ще з самого дитинства виявляв охоту до творчої роботи, до створення образів, різних речей з будь-яких матеріалів. Спочатку була художня школа в Івано-Франківську, потім Косівське  училище декоративно-прикладного напрямку і Академія мистецтв у Львові.  

– У Косові я перейнявся гуцульськими традиціями в обробці металу – мосяжництвом. Термін походить від слова «латунь» або «жовта мідь». Там я поглиблено вивчав символіку орнаментів мосяжних виробів. По них чітко простержив  історію життя та вірувань горян, від давнини до християнства. Нашарування традиції, як з часом у предмети побуту  вплітаються декоративні, а не символічні мотиви.

Згодом Василь відчув, що йому цього не достатньо. Спочатку займався роботами більш ювелірними, а потім об’ємними та об’ємно-просторовими.

– Одна з моїх перших антропоморфних об`ємно-просторових пластик в металі – це триптих, який називається «Відлуння Традицій». Є три камені: на одному еліпсоподібному  гуцули, котрі  танцюють «Аркан», на другому, круглому, –  традиційні «Троїсті музики», а третій камінь видовжений і на ньому стоїть «Трембітар». Це триптих символічних, традиційних образів.

У Львові художник вступив у магістратуру, а потім ще 5 років працював на підприємстві «Писанка» - одна з найбільших фірм в Україні, яка займається металообробкою. Розвивав там тему художньої обробки металу - скульптури людей, тварин, дерев. Наприклад, павич, який стоїть у «Бастіоні», – це робота з того часу. У Львові появилися роботи нового формату: скульптури сільських тварин, символи «Дерева життя» з фігурами людей та інші.

Коли Василь Демків повернувся у Франківськ, то зосередився на всебічному розумінні  металу, доцільного використанні свого досвіду, набутих знань та навиків.

 – От на святі ковалів об’єднав свій досвід металообробки та академічну школу. Якщо ти шариш в академізмі, то матеріал не наскільки важливий. Можеш ліпити чи малювати будь-чим. Наприклад, металом з  натури. У фігурі я не показую все: основне передати те що хочеш та виділити акценти. Кістяк, м’язи, сухожилки, шкіра та розуміння досконалих форм Людини. Крім цього, я ще виконую типові замовлення, те, що люди називають ковальством. Хоча стараюсь відходити від цього, бо почало втомлювати.

А надихає митця те, до чого сам дотичний. Скоро в Івано-Франківську відбудеться  свято для художників - «Сьогодень Академічного Мистецтва».

–  Хочеться дізнатися, яке мистецтво у місті: хто малює, як малює, на якому рівні воно відбувається і куди рухається. Так і вирішили з Володимиром Прокопишином, Олександром Пиндусом та Іваном Попойликом зробити такий конкурс, який має на меті розвиток та популяризацію академічного навчання  в Івано-Франківську. Свято відбуватиметься 16, 17 червня на площі «Бастіону». Вік учасників від 10 до 30 років. Різні  за складністю завдання, різні  вікові  категорії. Звісно, що дитина, якщо захоче, то може перейти у складнішу категорію і намалювати живу натуру. У центрі площі буде прямокутник, у якому знаходитимуться конкурс, а по перифирії представлені різні види мистецтва. Дійство супроводжуватиметься музикою зі сцени, джазом та класикою, щоб створити приємну атмосферу для художників. Творити можна буде у трьох напрямах: рисунок, живопис та скульптура. Кожного дня митці будуть мати по 8 годин на роботу. Оцінюватиме твори журі за трьома критеріями - перспектива, композиція та пропорція.

За словами Демківа, потрібно чітко розмежовувати поняття творчість, ремесло та академізм.

– Ремесло – це реплікація: от хтось виготовив якусь річ, а інший майстер виробляє таку саму. Академізм – це навчання, це правила, які є в природі, наприклад, золота пропорція. Береш відрізок і ділиш його на дві частини так, щоб менша відносилася до більшої, як оця більша до цілого відрізка. Ця пропорція є в природі, її можна відчувати. Академізм  не є те, що потрібно нав’язувати комусь, воно є в природі, до цих правил можна дійти самому, але цього можна й навчитися. Мистецтво – це комплекс, коли художник включає набутий та закладений потенціал, в якому академізм дає бонуси та переваги. Чому ми наголошуємо на академізмі? Бо зараз мистецтво почало втрачати свої обриси і люди надають значення тому що самі не розуміють та не відчувають. Пишуться книжки зі складною термінологією, поєднанням слів, цілими змістовими формулами, але там немає змісту – це демагогія, розумієте? Тому Я говорю не про сучасне мистецтво, Я говорю про сучасне академічне мистецтво. Я не заперечую, але називаю своїми іменами. 



5 Червня 2018 p.
©http://briz.if.ua/