У Франківську презентували археологічні знахідки пшеворської культури


Знахідки презентував реставраційний відділ Івано-Франківського краєзнавчого музею спільно з ГО «Поступовий гурт франківців».

У квітні 2016 року група аматорів – пошуківців під керівництвом Сергія Кирія на східній околиці села Підпечери Тисменицького району Івано-Франківської області на зораному полі натрапила на рештки давнього поховання, серед яких були залишки розбитої керамічної урни, на дні якої збереглись перепалені кістки, та поржавілі залізні предмети, що виявилися погнутими списом, мечем, острогами та фрагментами умбона.

Виявлені знахідки пошуківцями були зібрані та передані доктору історичних наук, професору Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Сергію Адамовичу для подальшого дослідження та передачі до Івано-Франківського краєзнавчого музею. Знахідка викликала певний резонанс у пресі. Повідомлення про неї з’явились у низці місцевих та загальноукраїнських друкованих ЗМІ та на місцевих телеканалах.
Поховання знаходилося приблизно за 1 км на південний схід від вул. Перемоги с. Підпечери, на полі, утвореному двома потічками – правими притоками річки Ворони (річкова система: Бистриця-Надвірнянська – Бистриця – Дністер).

За інформацією пошуківців, на цьому ж полі «чорними археологами» раніше було знайдено ще одне подібне поховання зі зброєю. Тому можна припускати існування у даній місцині могильника пшеворської культури.

Поховання являло собою кремацію в урні, на глибині (за інформацією авторів знахідки) 0,4-0,5 м від сучасної поверхні.
На дні розбитої урни збережена невелика кількість кальцинованих кісток, які були попередньо очищені від залишків вогнища. Поверх урни знаходився зігнутий меч. А під урною були виявлені інші залізні предмети: спис, дві остроги та фрагменти умбона. Всі залізні вироби побували у вогні і були погнуті.
Для дослідження та реставрації археологічні знахідки пшеворської культури, а саме меч, наконечник списа, умбон та двіостроги, передано в реставраційний відділ ІФКМ. Атрибуція археологічних пам’яток в 2016 році проводилась у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України, м. Київ.Наукові дослідження творів провели АдамовичСергій Васильович, професор Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника та Тиліщак Володимир Семенович, заступник голови Українського інституту національної пам’яті, м. Київ.
Проведений комплекс консерваційно-реставраційних заходів був здійснений завідувачем відділу реставрації ІФКМ Твердохлібом В. М. за методиками відділу реставрації металу ННДРЦУ. Реставрація відбулася за меценатської підтримки Ігоря Микитюка та Олександра Шестацького.



26 Квітня 2018 p.
©http://briz.if.ua/