ЗУПИНЕМО ТУБЕРКУЛЬОЗ РАЗОМ!


24 березня всесвітній День боротьби з туберкульозом.
Що ж це за таке грізне захворювання, що йому приділяють таку велику увагу у всьому світі?

Туберкульоз це хронічне інфекційна, соціально небезпечна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу, перебігає з періодичними загостреннями, рецидивами та ремісіями, може вражати всіх людей, але найчастіше найбідніші та соціально дезадаптовані верстви населення, спричиняє високу тимчасову та стійку втрату непрацездатності, вимагає комплексного лікування та реабілітації хворих і характеризується розвитком специфічних змін в різних органах та системах.
Туберкульоз відомий здавна: наші далекі пращури- неандертальці та фараони Єгипту вже були знайомі з цим захворюванням. Відкриття в 1982р. збудника захворювання (паличка Коха) та Х-променів (1895р.), розробка вакцини БЦЖ (1919р. Кальмет і Герен) та відкриття стрептоміцину (1944р. Ваксманом), ПАСК та препаратів групи ГІНК (з 1954р.), рифампіцину (1965р.) дали можливість ефективно діагностувати та боротися з цим захворюванням.
З 1993р. світ забив на сполох: захворюваність на туберкульоз різко зросла. З 1995р. в Україні вона перевищила епідеміологічний поріг (50 випадків на 100тис. населення) і в країні проголошено епідемію туберкульозу. Завдяки загальнодержавній програмі протидії туберкульозу захворюваність в країні іде на спад, але ще залишається високою. На фоні поступової стабілізації епідемічного процесу, на сьогодні загрозу становить поширення мультирезистентного туберкульозу. За даними ВООЗ, в Україні мультирезистентний туберкульоз мають 16% хворих, яким вперше встановили діагноз туберкульозу, та 44% хворих із рецидивом захворювання. Ми входимо до п’ятірки країн світу з найважчим тягарем мультирезистентного туберкульозу! У 2014 році був створений унікальний міжнародний рух, що об’єднує понад 1400 парламентарів - Глобальний Кокус з туберкульозу – це мережа парламентарів зі 130 країн світу, які проводять кампанії та працюють над подоланням глобальної епідемії туберкульозу як самостійно, так і об’єднуючи зусилля.Регіональний проект «Зміцнення систем охорони здоров'я для ефективного контролю за ТБ і МР-ТБ в країнах Східної Європи і Центральної Азії» (проект TB-REP), спрямований на реформування системи протитуберкульозної допомоги та надає технічну підтримку протитуберкульозним проектам організацій громадянського суспільства. Реалізується проект за фінансової підтримки Глобального Фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією і охоплює 11 країн Східної Європи і Центральної Азії (Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Узбекистан, Україна, Таджикистан, Туркменістан).
Від туберкульозу не застрахований ніхто. В групі ризику знаходяться діти і старші люди, особи з послабленим імунітетом, ті, що ведуть асоціальний спосіб життя, люди з ВІЛ/СНІДом, та ті, що знаходяться в постійному контакті з хворим.
Коли ж потрібно звернутися до лікаря, щоб попередити це грізне захворювання?
Якщо у Вас, чи в знайомих безпричинне зниження маси тіла чи втрата апетиту, виражена чи прогресуюча загальна слабість, посилене потовиділення (нічні поти), болі в грудній клітці, утруднене дихання, безпричинне підвищення температури протягом тривалого часу, кашель, який триває більше 2-х тижнів,кровохаркання, потрібно негайно показатися спеціалісту. Вам запропонують пройти обстеження: флюорографію або рентген органів грудної клітки для дорослих чи проба Манту для дітей та, при потребі, здати аналіз мокротиння (двічі) на КСБ. Не затягуйте з походом до лікаря, адже чим швидше виявлено проблему і розпочато лікування, тим кращий результат отримаємо!В Україні лікування пацієнтів безкоштовне, але триває воно не менше одного- двох, а при важких формах і більше років.
Як вберегтися від інфікування?
Вести здоровий спосіб життя, не купувати продукти на стихійних ринках, по можливості не контактувати з джерелом інфекції, часте провітрювання та вологе прибирання приміщення, щорічне обстеження допоможуть в цьому.
Св. Августин писав, що Господь створив нас без нас, але спасти нас без нас не може. Так і лікар не може допомогти пацієнту без бажання співпраці з боку останнього. Наше здоров’я в наших руках. Шануймося, бо ми того варті!

БРІЗ дякує лікарям Івано-Франківської МКЛ №1 за підготовлений фаховий матеріал.



24 Березня 2018 p.
©http://briz.if.ua/