Християнські святині Афона на полотнах івано-франківського маляра


Сакральний світ християнських святинь Афона відтворюють полотна відомого українського митця, Заслуженого художника України Василя Красьохи, які віднині експонуються у виставковій залі Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України. Ця нова персональна виставка творів Василя Красьохи є результатом його двох творчих відряджень у великий релігійний центр Православної Церкви — на славнозвісну гору Афон у Греції, яку в грецьких офіційних джерелах іменують Святою Горою. Там ще з VII ст. діє автономна монастирська держава і донині функціонують два десятки чоловічих монастирів. Україна мала з Афоном тісні релігійно-культурні зв'язки. Перший руський скит — Пантелеймонів монастир — було закладено на цій горі ще 1080 року. Афон притягував до себе відомих людей української землі — Антонія Печерського, Паїсія Величковського, Івана Вишенського, Василя Григоровича-Барського та ін.

Василь Красьоха на відкритті виставки в Івано-Франківську розповів про свою релігійно-мистецьку одіссею на Афон. Задум створити такий тематичний цикл живописних полотен у нього виник після відвідин Єрусалиму та ряду українських святинь. Перша його поїздка на Афон відбулася 2011 року. Хоча В. Красьоха їхав туди більше як паломник, однак попри те встиг і намалювати етюди десяти монастирів. А їдучи зі Святої Гори, він відчув, що туди ще повернеться... Так, зрештою, і сталося…

Торік художник за підтримки благодійного фонду «Православний спадок України на Святій Горі Афон» (УПЦ МП), до якого він звернувся за підтримкою свого задуму, двічі побував у творчому відрядженні в Грецію і по кілька тижнів малював тамтешні монастирі. Картини цієї серії художник подарував благодійному фонду, де з цього приводу зазначили, що в Україні досі повної колекції живописних видів афонських монастирів не було, тож ця колекція є нині єдиною в Україні.

У відкритті виставки Василя Красьохи взяли участь архієпископ і митрополит Івано-Франківський Володимир (Війтишин), міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, начальник управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації Володимир Федорак, голова обласної організації НСХУ Микола Якимечко, які високо оцінили новий творчий доробок В. Красьохи.

Руслан Марцінків зокрема зазначив, що виставка картин із видами Афону створює відчуття безпосередньої присутності на Святій Горі і передає її духовну енергетику й умиротвореність. Чільник Івано-Франківська вручив В. Красьосі офіційну подяку за його вклад у розвиток українського мистецтва, а заодно подякував і голові обласної організації НСХУ Миколі Якимечку за активне висвітлення творчих доробків прикарпатських митців.

Довідка. Василь Красьоха — художник-живописець, член Національної спілки художників України, Заслужений художник України. Народився 12 березня 1954 року в селі Хряськ на Волині. Після навчання в Київському художньому інституті на факультеті живопису (1972–1978 р.р.) переїхав працювати до Івано-Франківська. Учасник багатьох художніх виставок в Україні та за кордоном. Доробок художника сягає за тисячу робіт. Роботи Василя Красьохи зберігаються в фондах Міністерства культури України, музеях і приватних збірках багатьох країн світу (Німеччина, Польща, Японія, США, Росія). Його картину «Адам і Єва» придбав для своєї колекції й Президент України Петро Порошенко. У рідному селі Хряську Василь Красьоха має майстерню і часто, як повідомляє волинська преса, навідується туди за натхненням.20 Лютого 2018 p.
©http://briz.if.ua/