Досвід роботи ОТГ на Прикарпатті


 Нещодавно ми писали про успіх єдиної міської ОТГ на Прикарпатті – Тлумацької. Цього разу пропонуємо дізнатись про здобутки діяльності сільської Верхнянської ОТГ (Калуський район), яка функціонує ще з 2015 року. Це одна з перших об’єднаних територіальних громад в Івано-Франківській області, яка разом з Печеніжинською та Старобогородчанською ОТГ наважилась стати на шлях децентралізації. Для передачі досвіду, у четвер, 15 лютого, відбулася зустріч представників Верхнянської громади та потенційних Лисецької та Тисменицької ОТГ.

Верхнянська об’єднана територіальна громада налічує 12 населених пунктів, якими опікується 6 об`єднаних сільських рад. На території громади функціонує 7 навчальних закладів, 9 народних домів, 9 бібліотек, 2 амбулаторії, 8 ФАПів. За два роки роботи їм вдалося замінити вікна та двері у закладах культури й освіти, здійснити ремонт спортзалу Довговойнилівської школи, відремонтувати  ФАПи та амбулаторії, зробити реорганізацію колишнього будинку для санітарів у дитячий садок. Також здійснено будівництво вуличного освітлення в чотирьох населених пунктах, проведено 6 км 200 метрів централізованого водопостачання і встановлено 4 сонячні міні-електростанції.

«За один рік у нас відкрито три дошкільні навчальні заклади. У школах навчається 922 дитини і всі на 100% забезпечені підручниками.  На освіту ми виділяємо найбільше коштів з бюджету – 66%, це галузь, яка створює найбільше робочих місць і також ми розуміємо, що діти – це наше майбутнє», – розповідає заступник сільського голови Верхнянської ОТГ Івано-Франківської області Іван Ковчак.

У відділі культури планують відкрити школу мистецтв у селі Верхня. Налагодити систему бібліотекарства хочуть відкриттям у кожному населеному пункті читалень, а для зручності користування центральною бібліотекою – бажають створити електронну базу наявних книг.

Одним з соціальних переворотів на території громади є участь у пілотному проекті Мінсоцполітики, згідно з умовами якого люди, які потребують соціальної допомоги можуть здавати усі документи на субсидії на місцях, а не відвозити їх до Калуша в соцзабез.

«Ми маємо право тільки збирати документи, а наш працівник два рази на тиждень їздить до Калуша, де і опрацьовують усі дані. В основу децентралізації покладено наближення до людей, тому ми хочемо забезпечити жителів нашої ОТГ комфортним обслуговуванням. Є 25 видів соціальної допомоги, які потрібно продовжувати, формувати і так далі. Спочатку потрібно поїхати записатись, потім привезти документи, а якщо ще й забудеш якісь папери, то ще раз їхати. Для людей – це лишні витрати і фізичне напруження, особливо якщо це пенсіонери. У нас є 93 людини, які потрапили у складні життєві обставини і потребують сторонньої допомоги і піклування від соціальних працівників», – розповідає начальник відділу праці управління соціального захисту населення Наталія Петришин.

Також Верхнянська ОТГ є єдиною з сільських в області, яка має свій ЦНАП.

Територіальна громада є учасником програми Dobre «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність». За підсумками 2017 року Верхнянська ОТГ посіла 8 місце за рівнем зростання власних доходів бюджету громади серед 159 громад в Україні, які утворились у 2015 році.До об`єднання бюджет становив 4 млн, у 2016 році – 40 млн, а в 2017 – 52 млн гривень.

Важливо, що об’єднані територіальні громади завдяки  підтримці міжнародних і українських громадських організацій та історій успіху інших об’єднаних територій мають позитивну мотивацію розвиватись, створювати нові робочі місця, осучаснювати села.



17 Лютого 2018 p.
©http://briz.if.ua/