Тлумацька ОТГ – що змінилось за рік?


Тлумацька територіальна громада об`єдналась 1 січня 2017 року і наразі – це єдина міська ОТГ в області. До громади належить місто Тлумач та 11 навколишніх сіл, а головою об’єднаної території став Роман Круховський. За рік плідної праці створені окремі відділи медицини, освіти, культури, покращено умови надання адміністративних послуг та підвищення якості роботи комунальних підприємств.

 «Оскільки в нас багато орної землі, то ми пробуємо залучати іноземні агрофірми. Цього року ми отримали півтора мільйона податку за експорт  Вирощуємо зернові культури, сою, соняшник, кукурудзу. Також пріоритетним для нас є промислове виробництво, бо є запаси глини, торфу та вапняку», - повідомляє Роман Круховський.

З державного бюджету для потреб громади виділили субвенцію в розмірі – 5 млн 118 тисяч гривень. За словами Романа Круховського, минулого року бюджет становив 27 млн, але в 2018 очікують 35 млн.

«Якщо проаналізувати стан та фінансове забезпечення сіл до і після об`єднань, то безсумнівно, що вони отримали більше. Торік у Тлумацькій ОТГ було зібрано від податку на доходи фізичних осіб понад 18 млнгривень, що на 53 відсотки більше, порівняно з попереднім роком», - повідомляє Юрій Стефанчук.

Село Палагичі – це поки одна олійна пляма, бо знаходиться всередині ОТГ, але село не хоче об’єднуватись. Ще є 8 навколишніх сіл, які не входять в Тлумацьку об’єднану громаду. Зазвичай, не хочуть вступати або багаті села або ті, які бояться, що в них закриються школи та інші адміністративні центри.

«Старости та депутати сільських рад турбуються, що не зможуть впливати на прийняття рішень, а їхні інтереси залишаться поза увагою. Для того, щоб ніхто з сторін не програв – створюється статут ОТГ, у якому прописуються пропозиції та вимоги», - наголошує виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

За словами старости села Бортники Галини Слободян, багато людей виїжджає за кордон і селу стає все важче вижити. Об`єднання з іншими селами та міським центром передбачає фінансову підтримку, також допомогу у реалізації локальних проектів. За рік вдалося зробити ремонт у клубі, пошити одяг для сцени, замінити вікна. У Бортниках розташована і єдина амбулаторія об’єднаної територіальної громади, де теж замінили вікна та утеплили фасад.

 

 

 

 

 У Тлумачі утеплили фасад гімназії, провели благоустрій міського парку та відремонтували центральну дорогу на вулиці Шевченка.

«Ми зробили вже 900 метрів дороги, затративши 1 млн. гривень з інфраструктурної субвенції, але що закінчити роботу плануємо доремонтувати ще 600 метрів. Ця вулиця має стратегічне значення, бо сполучає села Колінці та Гринівці, які входять до громади», - розповідає перший заступник міського голови Тлумацької ОТГ Радовець Андрій.

Зважаючи на потреби та проблеми сміттєвиків до комунального господарства купили сміттєвоз та контейнери для сміття.

«У майбутньому хотіли б відкрити міні-станцію для сортування та перероблення відходів. Ми вже їздили до міста Буськ, де функціонують сміттєсортувальні станції, щоб скористатись їхнім досвідом у своїй роботі», - розповідає голова Тлумацької ОТГ Роман Круховський.

Також за кошти інфраструктурної субвенції та місцевого бюджету до комунального міського господарства було закуплено ескалатор, міні-трактор і бутумізатор.

Завдяки збільшенню медичної субвенції в Тлумачі запрацював Центр первинної допомоги, для якого було куплено автомобіль та лабораторне обладнання для визначення рівня гемоглобіну, гематокриту та окремих імунологічних показників крові.

«Ми відкрили 11 фельдшерсько-акушерських пунктів, маємо 15 стаціонарних місць у Центрі ПМД та 1 амбулаторію. За власні кошти закуплено холодильники, небулайзери, тонометри. У  майбутньому хотілось би дійти того рівня технологічного забезпечення, щоб ми могли використовувати телемедицину.

Попри усі труднощі, найбільшою проблемою села залишається – виїзд трудових кадрів за кордон та переселення людей до міста. При таких умовах є загроза закриття шкіл та недостача кваліфікованих працівників.

Богдана Комарніцька для БРІЗ



3 Лютого 2018 p.
©http://briz.if.ua/