"Білоруське" - ще не значить "якісне" - директор Інституту споживчих експертиз


 

«Білоруське» - не обов’язково означає «якісне», - стверджує директор Інституту споживчих експертиз Юрій Чорнобривець, який взяв на минулому тижні участь у засіданні в Івано-Франківську круглого столу з питань якості молокопродуктів.

Експерт звернув увагу на ту обставину, що в українському суспільстві давно вже склався певний стереотип про те, що білоруські продукти харчування, а особливо молокопродукти – такі, як масло, сметана тощо є апріорі товарами якісними, оскільки виробляються за старими радянськими ГОСТами і при суворому їх дотриманні. Відтак, в українських містах одна за одною відкриваються крамниці, чиї вивіски із зображенням п’ятикутного радянського знаку якості гордо сповіщають, що там торгують білоруськими молокопродуктами, а поняття «білоруське масло» стало синонімом поняття «справжнє масло».

Втім, на думку пана Чорнобривця, існує кілька моментів, які можуть якщо не зруйнувати вказаний стереотип взагалі, то принаймні суттєво його поколивати.

По-перше, - стверджує директор Інституту споживчих експертиз, - молочно виробництво у Республіці Білорусь зосереджено переважно у містах Гомелі, Бресті і Рогачові. «Якщо поглянути на карту, - говорить фахівець, - стає очевидним, що це території, які найбільше постраждали від аварії на Чорнобильській АЕС. При прозорості наших з Білоруссю кордонів радіологічний контроль в пунктах пропуску, скоріш за все, не здійснюється, а значна кількість такої продукції взагалі потрапляє до нас контрабандою».

Крім того, як зазначає Юрій Чорнобривець, вже неодноразово мали місце випадки виявлення вмісту антибіотиків в імпортованій з РБ молочній продукції, а також є суттєві підозри щодо відповідності зазначених на упаковках дат випуску реальному часу випуску продукції.

Справедливості заради слід зазначити, що експерт так і не зміг озвучити жодного задокументованого факту виявлення підвищеного вмісту радіонуклідів у білоруських молокопродуктах. З його слів, в Україні такі дослідження мала б проводити держава, але вона їх, скоріш за все, не проводить, як не проводить і радіологічні дослідження продукції, виробленої на українських молокозаводах, чимало з яких також розташовані в місцинах, які зазнали шкоди від Чорнобильської катастрофи.

Сергій Білий



17 Вересня 2012 p.
©http://briz.if.ua/